ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Brusky TORMEK Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 9/18/2016
U nás ( v bývalom Československu ) jedine výroba na objednávku : napr: DIA Praha, alebo od zástupcov f.Muller ( u s dvomi bodkami ), Winthentur, alebo popýtať sa vo firme Tyrolit. Ale všetko na zakázku by muselo byť.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/14/2006
ahoj pani, zdravim Vas vsetkych, dnes som objednal T8 a som zvedavy co to bude za čudo-judo :)
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/16/2020
Otázka na Paľa Sandora : prišiel Vám ten e-mail ohľadom tej TTS 100??
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/13/2005
Čau chlapi, mám k dispozici ještě pár párů měrek, kdyby někdo potřeboval.

shotti vložil tyto přílohy:
20200118_140602.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/17/2019
shotti napsal:

Ahoj, měl bych zájem. Cena a způsob dodání?
Díky
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/17/2019
Vážení, zaregistroval jsem, že Tormek začal nabízet US-430 - prodloužená hrazda s adjutací.
https://brusnekameny.cz/cs/89-prislusenstvi-k-bruskam-tormek?p=2
Jen ta cena je hrozná.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/10/2016
shotti napsal:

Ahoj, mám záujem, písal som Ti aj na email.
Ak posielaš na Slovensko, tak navrhni cenu a dopravu.
Ďakujem
Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/29/2012
Psal jsem mail. O měrky mám zajem
Posláno:

Začátečník
Připojený: 1/22/2020
Zdravím všechny,
stal jsem se před týdnem majitelem Tormeku T4 a koupil jsem ještě sadu na ruční nástroje. studoval jsem forem jako host asi tak půl roku, a zvažoval jestli se Tormek vyplatí nebo mám "ušetřit" a koupit nějaký klon. nicméně po shlédnutí stovek recenzí a videí, získávání virtuálních zkušeností na všech českých i zahraničních fórech, jsem se rozhodl pro T4, lákala mne popravdě i T8 ale do garáže a pro nabroušení "pár nožů" velká a těžká. Kámen mám jen jeden standardní. nicméně po zakoupení, jsem se vrhl do broušení, klasika nože doma, manželka byla smířená s tím že ji jeden nůž v podstatě vyjde na 1200 korun nabroušení, ale zná mne několik desítek let a ví co ode mne čekat když se rozhodnu pro nějakou koupi blbosti Happy. první zkušební nůž dopadl strašně, fazeta jako horská dráha, a po asi 7 opravě nůž skončil na zahradě jak "třeba se hodí" už na něm nebylo co brousit. Další nůž jsem pojal jako dobrodružství s pocitem že není kam spěchat a že musím jemně jako na maminu. Výsledek se dostavil v pohodě lehce s využitím úpravy hrubosti základního kamene jsem dosáhl ostří dle mého amatérského soudu dokonalého. zádrhel nastal s obloukem ostří kdy se mi nedařilo mít fazetu stejnou. nicméně po několika pokusech a systémem Tormek, kdy pouze nadzvedávám ale neotáčím jsem se dostal k tomu že mi to jde (mikroskopem nekoukám) a ostří (fazeta) je i v oblouku okem stejné/á. Nucení ženy aby něco nakrájela a sdělila mi svůj názor, bylo těžké (proč by měla něco krájet když nic nepotřebuje?) no ukecal jsem jí, a koukala jako blázen a neznala že to za to stálo. jeden nůž hodinu práce Confused . no další nůž už byl rychlejší a dle mého soudu i lepší. dalšími noži to pokračovalo a zlepšovalo se to a svalová paměť funguje a bylo to jednodušší. ten den jsem udělal všech 8 nožů co jsem našel doma a paráda Applause Druhý den mne bolel celý člověk a tak jsem přemýšlel co nabrousit. V práci jsem rozhlásil kolegyním že brousím nože. Koukali jako vrány protože nože se u nich doma asi nikdy nebrousili. Další den jsem se odhodlal začal brousit dražší nože ze sbírky dokonce i damašek. no bál jsem se ne že ne. ale pomalounku a polehounku s očima na kotouči (našel jsem si zvuk který je uchu lahodící a tím řídím přítlak) jsem nabrousil všechno podle mne luxusně a podle ženy neuvěřitelně neb se dvakrát řízla. (samozřejmě že jsem zkoušel tiskárnou A4 taky) nicméně už to poznám i palcem jestli je to ono Happy Lapování je pohoda tam jsem problém s zaoblením ostří nezaznamenal. celkem tedy za 3 dny 13 nožů. další den pohoda to bylo ve středu kdy jsem studoval toto Forum a učil se od profíků. nicméně jsem neznal že lupu nebo mikroskop nebudu asi potřebovat a kámen standardní po úpravách vyhovuje (asi v Tormeku vědí co dělají) asi fakt nebudu uplný Sandor, místní guru, ale prostě mne to baví a nože jsou že i holí. Prostě bez chlubení jde mi to den ode dne lépe. ve čtvrtek přišla jedna kolegyně a přinesla 3 nože , se slovy jestli to myslím vážně tak že prosí Applause udělala mi vážně radost, to co přinesla byl fakt masakr, ostří bez fazety do kulatá a výška nože jako horská dráha u berousků. no 3 hodiny práce, a by jsem spokojený . druhý den jsem ji je dával, ona kouká a říká nespletl jsi se ? to nejsou moje nože. Utvrdil jsem jí že jsou tak je vzala a zkusila si ostří tak jak je zvyklá a řízla se fakt pěkně do palce Surprised krev kapala a ona říká ani to nebolelo Laugh nicméně poděkovala a pohoda. Ve 14:00 přiletěla další kolegyně že se bavila první kolegyní a že fakt brousím nože a tak jsem na weend nafasoval 8 kuchyňských nožů, vypadali lépe než ty první a stejně jsem neměl na weekend plán. Sobota a neděle v pohodě a s radostí. v pondělí se radovala a pořezala se taky Confused (asi musím vytisknout poučení a dávat k nožům) v úterý se mi v kanceláři objevilo 7 dalších nožů (reklama ženských drben funguje)Grin středa odevzdáno a spokojenost i lahvička vína se objevila Admire no nebudu to prodlužovat v pátek 15 kousků a příslib flašky něčeho dobrého ostřejšího. V pondělí odevzdáno ku spokojenosti kuchařky a láhev rumu přišla obratem (kapitán bucanero) v úterý přišlo 5 nožů a už jsem rozhlásil že reklamní akce skončila a že beru 50 korun za nůž ať je velký jak je velký. no do pátku jsem si vydělal 800 korun Applause mám na baráku 56 ženských a ty mají kamarádky a o zábavu mám postaráno Ok nicméně proč to píšu, potřeboval bych přípravky na nastavení úhlů ty plastový co se mi líbí s nastavením na 139mm , zatím jedu tento systém šuplerou podle kalkulačky , kuchyňky brousím standardně na 30 +- 2 hodně by mi to zjednodušilo práci. nože v držáku vystřeluji podle Sandora metody a osobně v tom nevidím problém . jde to dobře s cvikem čím dál lépe Admire Applause tedy\ když to někdo dočetl až sem, a je ochoten mi přípravky nastavení úhlů vyrobit a dodat, tak to samozřejmě zadarmo nechci. slibovat mu že mu nabrousím nože je asi blbost Laugh Laugh Laugh tak bych mu dal i peníze Admire děkuji a pozornost a také za možnost být členem této komunity Tormekářů. hezký den Ferrycz
někdo to rád ostré :-) chilli i nože
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
Prosím všetkých aby ma nenazývali "guru" - ďakujem

ferrycz - vitaj na knife a ďalej píš svoje skúsenosti, ja som to dočítal až do konca Ok
shotti - ti môže pomôcť s prípravkami
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Začátečník
Sandor, Děkuji omlouvám se za G.... už ho nepoužiji, šablony mám myslím vyřešené s Tomas 72, už jsme si psali. Díky že jsi to dočetl do konceApplause když jsem na to koukal tak je tam dost chyb a překlepů, nicméně z toho vyplývá jediné a to, že mne to broušení chytlo a beru to jako skvělý relax, kde se musíš soustředit jen na jednu jedinou věc, jinak to nemusí dopadnout dobře. Laugh . A tak je to správné je potřebné občas vypnout, výsledek je viditelný hned a to je na fyzické práci to hezké (když je to hezká práce ), malý doplňující dotaz? u standartních nožů, tlouštky cca 1,7-2mm, mám výšku fazety asi 1-1,5 mm není to moc ?
Posláno:

Štamgast
ferrycz napsal:
... malý doplňující dotaz? u standartních nožů, tlouštky cca 1,7-2mm, mám výšku fazety asi 1-1,5 mm není to moc ?

1-1,5mm môže byť OK, ale aj nemusí. Výška fazety je určená hrúbkou býbrusu a vrcholovým uhlom.
npr pri 30° vrcholových a hrúbke výbrusu 0,51mm bude výška fazetky 1mm
npr pri 30° vrcholových a hrúbke výbrusu 0,77mm bude výška fazetky 1,5mm
npr pri 40° vrcholových a hrúbke výbrusu 0,68m bude výška fazetky 1 mm
npr pri 40° vrcholových a hrúbke výbrusu 1mm bude výška fazetky 1,5 mm

sandor vložil tyto přílohy:
D3N_6937__3_.jpg.jpg

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Začátečník
sandor napsal:
ferrycz napsal:
... malý doplňující dotaz? u standartních nožů, tlouštky cca 1,7-2mm, mám výšku fazety asi 1-1,5 mm není to moc ?

1-1,5mm môže byť OK, ale aj nemusí. Výška fazety je určená hrúbkou býbrusu a vrcholovým uhlom.
npr pri 30° vrcholových a hrúbke výbrusu 0,51mm bude výška fazetky 1mm
npr pri 30° vrcholových a hrúbke výbrusu 0,77mm bude výška fazetky 1,5mm
npr pri 40° vrcholových a hrúbke výbrusu 0,68m bude výška fazetky 1 mm
npr pri 40° vrcholových a hrúbke výbrusu 1mm bude výška fazetky 1,5 mm

jasný děkuji za objasnění, koukám na obrázek a už mám jasno Admire
myslím že budu v normě tlouštka (hrúbka) výbrusu je cca 0,8 mm a úhel cca 30+- 1.

děkuji pěkně Applause
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/26/2017
jirka007 napsal:
Ahoj, To je přesně to o co mi šlo Wink .
Něco podobného jako je na fotce od Jendy007 jsem taky zkoušel , ale nedržely mi v tom čepele Sad .
Takže mám udělané klemy s pevnymi celistmi a různými mezerami na čepel.
Na každou tl. Čepele přislušná klema.
Chtěl jsem veďet jak to je s tim origo tormekovým přípravkem,že bych ho koupil a měl jeden na vše. Ale ještě nevím jestli do toho za litr pujdu .
Mám to na tu mou malou pásovou ostřičku.

Nazdar Jirko007, Tvoje nožové úchytky jsou pěkné, pro lepší držení čepele bych je udělal širší. Tormek standardně vyrábí šířku 45 mm a pro tenké filetovací nože dokonce 140 mm. Možná, že už jsou vzadu na Tvém obrázku? Moje fotka ukazuje vnitřek tormekovské úchytky, která je teď nově vyráběná z masivního zinku.

Tvoje bodové ukotvení úchytky je asi praktické, ale neumožňuje vybrousit stejný stranový úhel na delším rovném ostří. Úhel u špičky a u rukověti je v Tvém přístupu vždy menší.

Doporučuji místo bodového ukotvení dát zarážku a nechat úchytku klouzat po vodorovné hrazdě, tak jak to dělá Tormek.

Rád bych se Tě zeptal jako nožíře, kdy přecházíš z pásové brusky, která brousí proti směru pásu na svoji pěknou ostřičku, která ostří po směru chodu pásu? Jak velké je nebezpečí, že by se čepel na pásové brusce zakousla do měkého textilního pásu?

Jenda007

Iron sharpens iron, and one man sharpens another. (Proverbs 27:17)
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/1/2007
Ahoj Honzo,

Moc díky za fotky toho rozebraného přípravku. To mě jen utvrdilo v tom,že pro mě nemá cenu za to dát litr Wink .

Jinak ta bruska má na sobě Svoboda, páč já jsem Svoboda Happy . Dělal jsem ji jen pro sebe, takže na prodej není .

Co se týká toho dotazu ohledně broušení po a proti pásu, tak já se mám rád a proti pásu brousím výbrus při výrobé kudly. Do cca. 0,5mm. Vše ostatní už pak po směru. Ale vím že někteří provádí broušeni až dokonce s přípravkem na velký pásovce . To už je na odvaze každého soudruha. Happy .

Na delší a tenší čepele mám ty široké klemy, taky vlastní výroby a na každou silu čepele jinou.

Samozřejmě tam mám i hrazdu na dlouhé nože, ale na zavíráky je ideální ten trn. Happy .

Mám v plánu výrobu další podobné brusky, kde by se ostřeni provádělo na pogumovaném kontaktním kole. Tahle verze s rovným stolkem má své výhody i nevýhody.
Hlavní nevýhoda je v tom, že občas štrejchnu o kolíček na zavírácích, nebo pokud je výbrus na začátku u ricasa šikmo, tak někdy překáží rukojeť. Asi to hloupě vysvětluju Wink .

Každopádně chci zkusit broušení na kontakt.kole, tam by tohle mělo být bez problemů.
Bude to ale na déle, protože jsem teď bez dílny a novou teprve stavím. Takže zatím sháním materiál na hromadu. Od jara musim zas vletět na stavbu, tak stejně nebude čas. Sad

Potřebuji 3f. Přírubový elektromotor 370W a kolem 1400ot./min. Kdyby náhodou měl někdo volný Happy . Ideálně s malou přírubou .

Ahoj Jirka.

jirka007 vložil tyto přílohy:
FB_IMG_1577031984949.jpg
FB_IMG_1580059315269.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Nazdar Jirko, díky za všechna Tvoje vysvětlení a fotku Tvé skvělé ostřičky s hrazdou. Už dřív mi docvaklo, že jsi konstruktér stroje a prošel jsem si i Tvoje pěkné vlákno.

Plánuji se vybavit pásovou bruskou a tak vyzvídám, jak se s ní dělá. Zatím jsem na broušení malých nožů nouzově zneužíval pásovou brusku na dřevo, funguje to, ale nemohu to nikomu doporučit, protože jiskry mohou vznítit prach usazený v brusce.

Dobrá pásovka s frekvenčním měničem prý umožňuje při malých otáčkách reverzaci běhu pásu. Stejně podle mého názoru by při broušení po kalení a při ostření už neměly lítat žádné jiskry.

Jenda007

Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
jvh
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/14/2019
Jenda007 napsal:

Dobrá pásovka s frekvenčním měničem prý umožňuje při malých otáčkách reverzaci běhu pásu. Stejně podle mého názoru by při broušení po kalení a při ostření už neměly lítat žádné jiskry.

Zdravím,

spíše bych řekl, že dobrá pásovka s frekvenčním měničem umožňuje reverzaci běhu. Reverzaci je ale nutné provádět při zastaveném stroji a je nutné otočit pás (kvůli slepení)! Otáčky jdou regulovat v obou směrech stejně.

Při broušení zakaleného materiálu jiskry určitě létat budou, a protože je materiál mnohem tvrdší, bude létat víc menších jisker (při stejném přítlaku). Barva a tvar jisker záleží na chemickém složení materiálu, uhlíkové oceli budou jiskřit víc - rozžhavené částice uhlíku shoří na CO2.

Míň to bude jiskřit při malém přítlaku nebo otáčkách, ale to zase nebude pořádně brousit...

jvh
jvh
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/14/2019

TormekCalc2 – pokročilý kalkulátor pro broušení

Ahoj všem,

dovoluji si představit výpočetní nástroj pro všechny brusiče – TormekCalc2.

TormekCalc2 je excelovská tabulka, která nabízí přesné výpočty a mnoho pokročilých funkcí souvisejících s broušením nožů a nástrojů. Pokud znáte původní tabulku TormekCalc, toto je její nástupce.

Tabulka obsahuje tyto listy:

TormekCalc

Umožňuje vypočítat přesné vzdálenosti různých typů opěrných tyčí od brusného kotouče nebo od definovaného místa na těle brusky a následným nastavením tak docílit přesně specifikovaného úhlu broušení u nožů a nástrojů.

Hlavní rysy:
Výpočet nastavení výšky pro všechny typy univerzálních podpěr (vertikální, horizontální, frontální).
Výpočet nastavení výšky univerzálních podpěr od povrchu brusného kotouče.
Výpočty jsou prováděny současně pro všechny používané brousící kotouče pro vybraný nůž nebo nástroj.
Výběr nože / nástroje (Knife / Tool selection) – načte uložená data o broušení.
[Nové] Barevně odlišené limity pro výšky univerzálních podpěr Tormek US-105 a US-430.
[Nové] Výpočty mohou být prováděny pro různé stroje, výběr stroje je pod brusnými kotouči.
[Nové] Výběr databáze – načítá uložená data z listů Knives nebo Tools.
[Nové] Výběr přípravku - načte specifikaci vybraného přípravku.
[Nové] Knife / Tool info – zobrazuje dodatečné informace o vybraném noži nebo nástroji.

Knives and Tools (Nože a Nástroje)

Umožňuje ukládat informace o broušených nožích nebo nástrojích, včetně použitého přípravku, upnutí, brousící procedury atd.

[Nové] Ve sloupci “Picture” jsou automaticky generovány názvy + odkazy na případné jpeg obrazové soubory. Pro prohlížení je třeba nakopírovat obrazový soubor pod uvedeným názvem do podsložky “Knives” nebo “Tools”.

BevelCalc (dříve Bevel angle)

Dovoluje vypočítat stávající úhel ostří pomocí ”označovací metody” (označení ostří fixem a vyhledání takové výšky podpěry, kde dojde k úplnému setření při pootáčení brusným kotoučem). Výšku lze měřit na libovolném typu podpěry nebo od povrchu kotouče.

[Nové] Výběr přípravku – načte specifikaci vybraného přípravku.
[Nové] Výběr stroje (Machine selection) – načte uložené konstanty pro vybraný stroj.

EdgeCalc [Nové]

Umožňuje vypočítat výšku a délku vybroušeného ostří, která závisí na tloušťce čepele. Výpočet je proveden pro plochý výbrus (ideální) a pro výbrus zhotovený na brusném kotouči, což umožňuje zobrazit odchylky zapříčiněné zaoblením povrchu brusného kotouče a porovnat plochý vs. skutečný výbrus. Uložená data o broušení mohou lze načítat z databáze.

Jigs (Přípravky) [Nové]

Umožňuje ukládat vlastnosti různých přípravků (včetně vlastních nebo od jiných výrobců) a následně je používat pro výpočty a pro výběr v rozbalovacích seznamech.

Obsahuje “Korekci projekční délky X+” (Projection length correction X+), která je určena pro případy, kdy není možné přesně změřit projekční délku (měřící bod je např. uvnitř přípravku). Korekce X+ je pak automaticky přidávána k délce změřené v jiném bodě přípravku (např. u přípravku SE-77).

Settings (Nastavení) [Nové]

Umožňuje na jednom místě nastavit výchozí hodnoty, které jsou pak používány v celé tabulce.

Dovoluje zadání rozměrových konstant pro různé brusky. Uložené nastavení stroje pak lze používat k výpočtům na listech TormekCalc a BevelCalc, což se hodí v situacích, kdy se brousí stejný nůž nebo nástroj na různých strojích. Nastavení je univezální a neomezuje se pouze na brusky Tormek, v podstatě lze zadat konstanty pro libovolnou brusku.

FAQ [Nové]

Několik odpovědí na často kladené dotazy.

Poznámky:
- Tabulka je POUZE V ANGLIČTINĚ, dával jsem to na Tormek fórum, do češtiny se mi to už nechce předělávat.
- Náhled dám jen z listu TormekCalc, ať to tu není vytapetované. Pokud chcete vidět i náhledy ostatních listů koukněte sem: www.tormek.com/forum/index.php?topic=4181.0
- Tabulka je ve výchozím stavu zamknuta (bez hesla), editovatelné jsou pouze vstupní buňky.

Nápady na vylepšení a zpětná vazba jsou vítány.

Pokud potřebujete další informace, kontaktuje mě.

jvh

Příloha / Přílohy:
TormekCalc2_Public.zip (482kb) staženo 69 time(s).

jvh vložil tyto přílohy:
01_TormekCalc2.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
jvh - srdečná vďaka za TormekCalc2
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Pozorovatel
jvh napsal:

Zdravím,

spíše bych řekl, že dobrá pásovka s frekvenčním měničem umožňuje reverzaci běhu. Reverzaci je ale nutné provádět při zastaveném stroji a je nutné otočit pás (kvůli slepení)! Otáčky jdou regulovat v obou směrech stejně.

Při broušení zakaleného materiálu jiskry určitě létat budou, a protože je materiál mnohem tvrdší, bude létat víc menších jisker (při stejném přítlaku). Barva a tvar jisker záleží na chemickém složení materiálu, uhlíkové oceli budou jiskřit víc - rozžhavené částice uhlíku shoří na CO2.

Míň to bude jiskřit při malém přítlaku nebo otáčkách, ale to zase nebude pořádně brousit...

jvh

JVH, díky moc za vysvětlení jak to chodí na pásovce. Skládám si ty informace jako puzle. Happy

Jako starý tormekář brousící na vodou chlazené pomaloběžné brusce se jisker trochu bojím, protože jsou pro mě svědectvím bodových vysokoteplotních dějů u ostří čepele. Nevím do jaké hloubky mohou ovlivnit tvrdost a kvalitu ostří.

Jenda007

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum