ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Pásová bruska II. Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 1/28/2019
Před časem jsem měl obdobný dotaz a z odpovědí vyplynulo, že napínací síla je asi 4-5 kilogramů. Dá se to oměřit na siloměru(mincíři), co se v minulosti běžně nacházel v každé domácnosti. Věřím, že materiál pásu vydrží hodně, ale otázka je u spoje. Možná,že by výrobce poskytl patřičný údaj.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/11/2019
Já myslím, že takhle jak píšou kluci to má většina. Žádná vědecká práce, výpočty a podobné věci. Ono stejnak nejsi schopný zohlednit všechny parametry a situace, které mohou při broušení nastat. Pás myslím že vydrží velkou sílu. Zkuse se za něj pověsit. Řekl bych, že tě spolehlivě unese.To ho dřív fikneš. Já mám napínání jednou silnější pružinou v tahu. Sílu napnutí si reguluji vysunutím brusného ramene (deska, kolo). Zda je to správně napnuté netuším, spíš koukám co se děje. Pokud se to chová tak jak si přeji, díly se moc nesjíždějí, tak to neřeším. Pokud by se vyskytnul nějaký problém, zkusím upravit sílu napnutí. Z toho důvodu bych ti doporučoval pružinu, u které se dá síla regulovat dle potřeby a snadno. Plynové písty dávají konstantní tah, zkušenosti s nimi nemám, ale řekl bych, že ten prach jim dobře nedělá.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 12/28/2017
Napnutí pásu mám tak, abych stlačil napínací kladku jednou rukou proti pružině a pohodlně nasadil pás, když bude moc napnutá posuneš výsuv zpět. Pokud by byl jen lehce napnutý, bude ti při broušení běhat (lehce utíkat do strany). Alespoň mě to dělá Happy
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Na pružinu jsem dal napínák a můžu ještě regulovat sílu navíc využiju její hák na zaháknutí/vyháknutí při výměně pásu.

FerdaHL vložil tyto přílohy:
napinaci_sroub.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/9/2020
To FerdaHL: aktuálně mám pásovku ve fázi CADu a výpočtů, ale namyšlenou mám rozhodně tažnou pružinu. Vzduchovému pístu bych se rád vyhnul už jen z toho důvodu, že nepůjde regulovat napínací síla. Každopádně již při čtení vašich rad a komentářů od včera jsem nad jakýmsi "špónovákem" na pružinu taky začal přemýšlet a jsem i rád, že jsi ten napínák nakonec taky zmínil.

Zkusím to +/- nadimenzovat na těch 4,5 kg tak jak radí JIM11 a přidám tam i nějakou tu regulaci síly...

Všem děkuji za jejich příspěvek, který určitě pomohl... Nicméně jsem včera narazil na další menší problém týkající se hnacího kola a to je přímo jeho uložení na hřídeli motoru. Chtěl bych použít kolo z polyamidu PA6 viz odkaz níže:

https://www.zabi.cz/plastove-kolo-160-mm-samostatne-49bn

Náboj s drážkou pro pero do kola již mám, jen nevím jestli to tam mám nalisovat (alias natlouct kladivem s přesahem) neboto přilepit dvou-sloužkovým epoxidem s kovovou příměsí. U druhé varianty předpokládám opět uložení s přesahem ale s vypilovanými zářezy po celém obvodu naplněnými lepidlem (vytvoření takové hvězdice či částečného tisícihranu). První varianta je znatelně jednodušší, u druhé nevím jestli to půjde dobře slepit... Poslední takovou "prasáčtější" variantou je vrtnutí cca 3 mm vrtáku skrz polyamid a náboj a zašroubování červíku či natlučení kolíku z vícero stran.
Opět je nutné brát v potaz aby jsem to moc nevyosil a nerozvážil... Aby díra byla uprostřed a neházelo to jak excentr :D

Postačí podle vás pouze lisování s desetinovým přesahem? (možnost nahřívání u PA6 a zmrazování náboje byla taky zvažována, ale neprošla)

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Rozhodně bych nic netloukl kladivem. Rozhodně bych nedělal desetinový přesah to je podle mě moc. Ten plast může prasknout. Vím ty kola jsou odolné ale nevěřil bych na to. Udělal bych to na naklepnutí zlehka naklepnutí, přilepil a zajistil kolíkem dej dva proti sobě když se bojíž nevývahy.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/9/2020
Díky za poznatky, nějak to udělám a snad to dopadne. Když to nedopadne, tak dám vědět, jak to nedělat...
Posláno:
Pokročilý
Čím se všechny kotevní prvky nacházejí blíž k ose motoru, tím je jejich vliv na nevyváženost menší. U lehkého plastového kola bych se nevyváženosti tolik nebal. Ohledně nasazení a zajiští kola, doporučoval bych přemýšet nad tím, jak by bylo možné kolo v případě potřeby sundat a to z mnoha důvodů. Je na to potřeba už trochu větší stahovák a kolme kola musí být místo (mezi mootrem a kolem, a pod.), můj názor.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/21/2013
Ahoj. Zase jdu otravovat. Tentokrát ale ne s technickou závadou ale spíše se závadou v rukách 😁. Doposud jsem vše brousil z ruky. Na pásové brusce je to ale vše jinak 😁. Nedaří se mi držet úhel. Máte nějaké rady? Přípravek je až to poslední co chci používat. Díky
Za nocí nejtmavších na slunce pamatuj
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/25/2015
Zeman napsal:
Nedaří se mi držet úhel

Brousit, brousit a brousit Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/21/2013
flug11 napsal:
Zeman napsal:
Nedaří se mi držet úhel

Brousit, brousit a brousit Happy

Jj. 🤣. Budu muset koupit nějakou obyčejnou pásovinu . Dneska už jsem kvalitní ocele zničil dost 🤣.
Za nocí nejtmavších na slunce pamatuj
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/25/2015
[/quote]Jj. Budu muset koupit nějakou obyčejnou pásovinu[/quote]
Tak určitě to bude řešení 🙂 . Nepospíchat, netlačit a brousit.... Je to v rukách
Posláno:
Pokročilý
Zvažuji, že bych si vyrobil k pásové brusce nějaké odsávání s cyklonovým separátorem. Úplně jsem zde nenašel, zda se to tu nějak podrobněji probíralo. Proto bych chtěl požádat, zda by jste mě mohl někdo odkázat na správné vlákno, nebo lépe mi rovnou neporadil. Zajímali by mě nějaké základní rozměry, parametry, případně chyby kterých se vyvarovat. Něco, od čeho bych se mohl odpíchnout. Základní představu mám (foto, video). Čím pohánět, ventilátor, vysvač, jiné zařízení.
díky za případně rady, návody i výkresy.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
Zeman napsal:
Ahoj. Zase jdu otravovat. Tentokrát ale ne s technickou závadou ale spíše se závadou v rukách 😁. Doposud jsem vše brousil z ruky. Na pásové brusce je to ale vše jinak 😁. Nedaří se mi držet úhel. Máte nějaké rady? Přípravek je až to poslední co chci používat. Díky

na začátek dost pomáhá:
- konec výbrusu vymezit takovýma dvěma pásovinkama staženýma šrouby k sobě
- na ostří máznout černou lihovkou plochu a šuplerou zaaretovanou šroubkem škrábnout dvě linie ostří, nechat si tak 0.5-0.8mm
- nejprve jakoby nahrubo odbrat materiál, potom se přibližovat k té rysce na ostří a až budeš u ní, je to spíše o hmatu než o zraku.. musíš se prostě naučit vycítit okamžik kdy se pásu dotkne celá plocha a tlačit jen na hřbet nože a zvyšovat tím výšku výbrusu až po nakreslenou čáru kde má končit..
- začni s lehce opracovatelnými ocelemi co moc nestojí, např O1, 14260, AK5 ... není úplně nejlepší začínat třeba s rwl nebo elmaxem..

zbytek je jen na praxi..

Karel_w: já mám k brusce přišroubovaný nastavitelný kus trubky, do ní strčím hadici od vysavače, pod pás takovou tu krátkou hubici vysavače a na broušení dřeva a kůže super.. na ocel jen vytáhnu hubici, dám pod brusku kýbl s vodou a hotovo. Hrubý bordel pobere obojí a jemného se stejně nezbavíš nebo to zůstává mezi krystaly v pásu a vyletí to až odstředivou silou za hnacím kolem.. pokud by to nebylo textově pochopitelné mohu vyfotit.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/28/2006
Karel W napsal:
Zvažuji, že bych si vyrobil k pásové brusce nějaké odsávání s cyklonovým separátorem. .....

Koukni sem: http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&m=585075#585075
a sem: http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&m=485131#485131
Posláno:
Pokročilý
sam: ano rozumím, chápu, foto netřeba (ale třeba by to někoho zajímalo i jiného). Vysavač mám i teď, problém je, že má malý výkon a rychle se plní, snižuje se propustnost sáčku. Broušené piliny jsou hodně jemné. I přestoje v dílně hrozně prašno. Rád bych to nějak omezil. Od sávání mám udělané pod písem i za hnacím kolem. Možná sem hodím aktuální fotku oplechování brusky.

lukr: díky za odkazy, pro začtek je to dobrý start, musím to nějakou dobu nosit v hlavě a přemýšlet si otom.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/23/2017
Dobrý den majitelé pásových brusek. Poslední dobou řeším problém kopání pásu. Jakmile přejede spoj přes podložku tak to kopne. Děje se mi to u pásu ceramik 3M grit 240 Hrubší to nedělají. Vyměnil jsem opěrnou desku z železné na keramickou, napepil jsem grafitovou podložku a je to stále stejné. Má s tímto někdo podobné zkušenosti?
Posláno:
Pokročilý
Myslím si, že je to vadný pás. Mám některé pásy, co se chvění, hází a dělají různé věci. Žádný mi tedy výrazně nekope. Ještě můžeš zkusit opačný směr točení pásu.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/23/2017
Karel W napsal:
Myslím si, že je to vadný pás. Mám některé pásy, co se chvění, hází a dělají různé věci. Žádný mi tedy výrazně nekope. Ještě můžeš zkusit opačný směr točení pásu.

Obracel jsem chod pásu, prásy jsou nové a mám jich několik, dělají to všechny. Již to řeším měsíc a zkouším různé varianty.
Posláno:
Pokročilý
Aha, tak to je divné. Od kud jsi? Mohl by jsi zkusit jeden můj.
Co to je přesně za pásy a kde je kupuješ? Normální obchod?
Já ti poradit neumím, ale myslím si že problém nebude v podložce ani v brusce. Obávám se, že je to pásem. Pokud je to dobře slepené, bez výškové schodu, neměl by být problém.
Mám asi 15 pásů a žádný výrazně nekope. Počítám že je to hodně výrazné, že se na tom nedá dělat.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum