ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Práce s kůží Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 1/29/2019
Dotaz na výrobce opasků - když ho chci ,,obšít", jak dlouhou dratev? kde nastavujete nebo jak to řešíte? 4x 120cm , to bych se v tom asi zamotal..
Díky za rady.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/11/2006
Já opasky obšívám nadvakrát. Začínám na špičce a postupuju k přezce, kde šití zakončím. Nenastavuju. Prostě se s tou dlouhou nití poperu. Šít to celé dokola na jeden zátah už by byla sebevražda.
Pomáhá mi v tomhle případě nepoužívat takové to sedlářské zajištění jehly v konci nitě. Jehly nechávám klasicky na volno jako u běžného šití a tím se délka během práce efektivně zkrátí...

Je to boj
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Neslyšel někdo, že by pálili věci z kůže na laseru? Nevím jestli to jde .... Šlo by o složitější tvary a větší serie, ale zas né takové, aby se na to vyplatil dělat vysekávací nůž. Dík za každou informaci.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/21/2017
Cca 3mm ide rezať normálne. Hrubšia neviem ale asi by to šlo.
knívleysur maður er lívleysur maður
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/24/2009
FerdaHL napsal:
Neslyšel někdo, že by pálili věci z kůže na laseru? Nevím jestli to jde .... Šlo by o složitější tvary a větší serie, ale zas né takové, aby se na to vyplatil dělat vysekávací nůž. Dík za každou informaci.

Ide to, aj sa robí "bežne" (komerčne).. Pár rokov dozadu bol na kickstarteri projekt na takto "vypaľované" peňaženky (v balení boli jednotlivé diely aj s povypaľovanými dierkami, nite a dve ihly)..
In vino veritas, in pivo TAKY...
Menej je niekedy viac, ale viac je VŽDY viac!!!
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/29/2019
INMU napsal:
Já opasky obšívám nadvakrát. Začínám na špičce a postupuju k přezce, kde šití zakončím. Nenastavuju. Prostě se s tou dlouhou nití poperu. Šít to celé dokola na jeden zátah už by byla sebevražda.
Pomáhá mi v tomhle případě nepoužívat takové to sedlářské zajištění jehly v konci nitě. Jehly nechávám klasicky na volno jako u běžného šití a tím se délka během práce efektivně zkrátí...

dík, to bych mohhl zvládnout s tou volnou nití, mám dlouhý ruce Happy
Hog
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/12/2020
INMU napsal:
Netuším, zda kolem roku 1950, kdy se ty motorky patrně vyráběly, už něco jako koženka existovalo.

Umělé kůže a kožešiny (a jiné tkaniny) se vyrábějí zhruba od 40. let a největší rozmach zažily právě v 50. a 60. létech, kdy se hlavně na západě začínal šířit odpor ke kožešinovým farmám. První pokusy o umělou kožešinu jsou prý dokonce už z roku 1910! :)
Hog
Posláno:
Začátečník
Mirda66 napsal:
Dotaz na výrobce opasků - když ho chci ,,obšít", jak dlouhou dratev? kde nastavujete nebo jak to řešíte? 4x 120cm , to bych se v tom asi zamotal..
Díky za rady.

U delších nití mi hodně pomáhá uchycení koníka ke stolu a šití ve stoje. Nitě pak tolik nepřekážejí.
U opasků mi přijde nejlepší ten samý postup, co psal INMU.
Párkrát se mi i povedlo nit přetrhnout (u těch podtácků, nesmím to utahovat až tak pečlivě :D) a pak jsem to jednoduše "nastavil" tím, že jsem se o jedno nebo dvě dírky vrátil a prostě šil dál. Když si dáš pozor, tak to není ani moc viditelné. Samozřejmě pokud to někdo bude zkoumat steh po stehu, tak si toho nejspíš všimne no. Ale pořád jsem začátečník a možná je takový postup šílená prasárna mrGreen
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/6/2005
FerdaHL napsal:

Není problém pálit do 4 mm, jen musíš najít někoho, kdo s tím má zkušenost
a nevadí mu ten hrozný smrad.
Řezná hrana je spálená, ale jde to +- očistit..
A čím větší plocha stolu, tím lépe...

Sem tam něco dělám z kůže ...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/11/2017
https://www.youtube.com/watch?v=DIfkOoluyn4 Applause Ok .
Mea culpa, maxima...
Peine forte et dure Ich heisse Lars und ich bin Smogebrotformer. Don Corleone aus Schweden.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/2/2014
Štefan napsal:

Ja neviem, príliš veľa vercajku na elektriku.
Profesionálna práca to áno, ale vyslovene, že handmade..?
Podľa mňa je ručná práca niečo iné. Happy
Hog
Posláno:
Začátečník
Štefan napsal:

Tenhle kanál nepovažuju za ruční výrobu. Ty výrobky jsou parádní, ale máloco dělá skutečně ručně. A ani to samo o sobě není špatně, jen mi vadí, že to jako ruční výrobu prodává - jako zákazník bych se cítil tak nějak okraden.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/11/2017
Handmade: https://www.youtube.com/watch?v=gXS1W4GWa80 , https://www.youtube.com/watch?v=FBjjlbkSGnM a je to nádhera Applause Ok .
Mea culpa, maxima...
Peine forte et dure Ich heisse Lars und ich bin Smogebrotformer. Don Corleone aus Schweden.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 1/4/2008
Hog napsal:
Štefan napsal:

Tenhle kanál nepovažuju za ruční výrobu. Ty výrobky jsou parádní, ale máloco dělá skutečně ručně. A ani to samo o sobě není špatně, jen mi vadí, že to jako ruční výrobu prodává - jako zákazník bych se cítil tak nějak okraden.

To by mne zajímalo, co vám na tom přijde málo "handmade". Vadí vám ten šicí stroj?
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
tak handmade se asi bere fakt bez šicího stroje, vysekávacího stroje a šablony, kůže s předem připravenou povrchovou patinou atd.. tohle všechno je totiž přítomno i v sériové tovární výrobě..

Pokud by to člověk bral že handmade znamená že to bral člověk do rukou mezi mašinama tak by bylo handmade všechno.. já osobně beru jako handmade, pokud je kus od kusu v něčem odlišný právě díky tomu, že se vše dělá podle ruky a matroše, a to i když by na to měl člověk šablony..
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/10/2002
Podle mě je to hand made až dost... kusovka. Šicí stroj nepovažuji za mašinu, která by to degradovala.
pro více info a dostupnosti našich nožů mrkněte na naše stránky, díky
dohnalknives.com
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/11/2019
Ta hranice je hodně úzká. Skoro bych řekl, že na to jasné pravidlo úplně není. Šicí stroj beru jako že k tomu patří já to pořád ruční práce, pokud je to klasický stroj. Pokud to bude už málo sériová výroba už mi to jak HM moc nepřijde, i kdyz je jasné že je to dělané ručně. Skoro bych řekl že se to dá určit podle rozsahu čistě ruční práce. Čím víc ruční práce bez strojů tím víc HM. Těžko říct co se dá ještě považovat za pomůcky a nástroje, které jsou OK. Bez nože a jehly si to moc nedovedou představit. Asi záleží co je hlavním druhem práce, šití, barveni, povrchová, detaily, na ostatní věci člověk hledá usnadnění....
Hog
Posláno:
Začátečník
On už to naprosto přesně vystihl Samurai: není to rozhodně jen o šicím stroji, ten člověk používá vysekávací šablony a jiné pomůcky, které jsou typické pro sériovou výrobu ve fabrice.
Ruční výroba je přitom o tom, že když uděláte tři stejné peněženky, tak budou odlišné, protože to vždycky trochu jinak říznete, uděláte díry, atd.
A jak už jsem psal: to, že ty pomůcky používá není samo o sobě špatně. Špatně je, že to prodává jako ruční práci a pravděpodobně si to pak i jako ruční práci nechá zaplatit.
Ruku na srdce, i to sešívání na stroji zabere oproti ručnímu tak třetinu času, kdo ví, jestli ne ještě méně. Pokud bych jako zákazník měl zaplatit stejnou částku, cítil bych se až okraden. Asi jako kdyby třeba Tesco prodávalo svoje špekáčky za stejnou cenu jako řezník z domácího chovu.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/21/2017
A ako sa teda pozeráš na to, že niektorí nožiari si nôž
nakreslia v počítači
kúpia plocháč ocele
nechajú vyrezať na laseri
brúsia na pásovej brúske
kalia v elektrickej peci riadenej elektronikou
leštia na kotúčovej brúske
diery vŕtajú na stojanovej vŕtačke
drevo na ručku si stabilizujú vo vákuu alebo si frézujú micartu na cnc frézke
a niektorí dokážu vyrobiť dva alebo viac rovnakých nožov...?

Kde je tá hranice keď to ešte je handmade a kedy už nie?
knívleysur maður er lívleysur maður
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/11/2019
Šicí stroj šetří hodně času i práce, a je fakt, že ruční šití si cením víc a i se mi to víc líbí. Podle mě to je hodně v tom když dokáže člověk udělat dvě úplně stejné věci. Mě se nedaří se k něčemu podruhé přiblížit, když se mi to náhodou provede a chci to udělat tak i podruhé.
Pálení nožů laserem také beru jako takové trochu vo..jeb, ale nerozumím tomu. Třeba mě to bude také někdy lákat, ale vždy to bude jen o jednotkách kusů.
Myslím že težko někdo jasně vymezí hranici co platí a co ne za HM. Bylo by potřeba nastavit hranici a říct si co se jako HM dá brát a co už ne. Dat tomu jasná pravidla. Nevím, jak by se to dalo ale udelat. Pak by se práce jiných dala jasné zařadit a případně i protestovat proti tomu, že někdo uvádí svoje práce jako HM.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum