ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Pošli to dál. Dark Angel. Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/30/2011
Kudla dnes v pořádku dorazila.Ok
Na zdar správné věci ! A nech zhynů všeci zkurvysyni !
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/23/2013
Tak nůž je u Boba, je na čase sepsat dojmy. Než začnu – vůbec jsem nečetl komentáře mých předchůdců, jen jsem se občas podíval na fotky. Takže pokud se budu opakovat, prosím za prominutí; nevím, co jste psali a co jste zkoušeli. Vezmu to na třikrát.
První dojem
Úplně první dojem byl „to je ale těžký“, ale pak jsem nůž vyndal z pouzdra. 6 mm oceli, moc pěkně zpracované, velmi dobře se drží a vyvážení mi přijde také velmi dobré. Takhle koloval okolo stolu a na tomto hodnocení se shodli oba spolustolovníci. Třetí kamarád, který občas běhá po lese ve flekatých hadrech (záložní průzkumník nebo průzkumný záložník, abych to upřesnil), to hodnotil stejně. Všem čtyřem se nám líbilo drážkování na hřbetu čepele. Takže na první pohled nůž zabodoval a shrnu to slovy „solidní pracovní nůž (na přežití)“.
Zpracování
Perfektní. Mám jen jednu poznámku: když jsem nůž vybalil, chrastily prostřední šroubky, byly povolené. Střenky jsem sundal, fíbrové podložky ale ne, zkusil jsem to mírnou silou, nešly, dál jsem nezkoušel (nejsou lepené?). Šrouby jsem dotáhl zpátky, ale lepidlem nezajišťoval (ačkoliv kdyby to byl můj nůž, nejspíš bych to udělal). Po veškeré práci s nožem už nikde nic nechrastilo. Jo, a je trochu škoda, že na čepeli je vidět pomalu každý řez (ale to není výtka).
Držení
Teď už ale budu hodně subjektivní. Nůž se mi velmi dobře drží bez rukavic i v rukavicích, choil má přesně tu správnou velikost, aby začátek ostří neryl do prstu (nebo do rukavice). Přesto kdyby to měl být nůž pro mne, líbily by se mi zaoblenější střenky, uprostřed malinko silnější (v místě šroubů). Jablečným i chlebovým testem prošel nůž dobře, jablko nerozlamoval, do chleba jsem musel víc tlačit (což je dáno úhlem fazety; no není to nůž do kuchyně). Za mne: na potraviny průměr.
(Na fotce je pro porovnání téměř stejně dlouhý nůž jiného místního mistra, žádnou sériovku, která by se Dark Angelovi rovnala, nemám.)

yarr vložil tyto přílohy:
Dark_Angel.jpg.jpg

Máš-li krátký nůž, potřebuješ dlouhou ruku.
Posláno:

Štamgast
Pouzdro
Ke zpracování pouzdra není co dodat, je pěkné.
K jeho tvaru však pár poznámek: v nejširším místě má 8,9 cm, to je skoro malé pádlo. Nevím, jestli je možné pouzdro zúžit a jestli by to mělo smysl; ale zavěšeno na popruhu batohu není až tak pohodlné. Nemám doma molle-lok, nezkoušel jsem kompatibilitu (to by vojáci asi ocenili), na tek-lok mi nůž přijde už příliš velký a těžký. Poutko na opasek je maximálně na 4,5 cm pásek, tady by se mi líbil nějaký klip nebo možnost výměny za poutko na širší opasek. Ale spíš ten klip nebo molle-lok.
Nůž v pouzdru nedrží úplně dokonale, takže otázka je, kdy vypadne, když bude zavěšen rukojetí dolů na batohu (nebo na vestě). Empirický pokus – seskok s nožem z výšky – jsem s ohledem na stav mých kolen mohl provést nejvýše z půl metru. Nic moc… Tedy jinak, do tašky pověšené na noži jsem postupně přidával závaží. Hraniční hodnota: 2,3 kg, pak nůž pouzdro opustil.
Takže kdyby to někdo chtěl zkusit s tím seskokem…

DA_pouzdro.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
No a poslední kousek popisu (jo, jsem ukecanej...)
Práce s nožem
Neměl jsem v úmyslu nožem bodat nebo sekat do podivných materiálů, otevírat konzervy a ani jím škrtat o firesteel; není to můj nůž. Ostatně, někdo to už udělal. Nemůžu hodnotit ani odolnost proti korozi a výdrž ostří, na to bych musel mít víc času. Ale k ostří přeci jen jednu poznámku – za celou dobu jsem nepozoroval žádnou změnu ani pokud jde o vlastnosti, ani pokud jde o tvar,
Můj scénář testu byl jednoduchý – táhnu krajem, potřebuji rozdělat oheň, připravit kolíky na celtový přístřešek a nakrájet si něco k jídlu. O jídle jsem již psal. Na dřevo je tenhle nůž jako dělaný. Tloušťka čepele je fajn při batoningu, u menších polínek stačí opřít se do čepele druhou rukou (lépe v rukavici, samozřejmě). Při sekání se mi nejlíp držel třemi prsty za konec rukojeti a tady jsem ocenil otvory jak na konci nože, tak u choilu, protože se tím dala různě protahovat zajišťovací šňůra. Ok
Do dřeva se nůž zakusuje velmi dobře, jakmile je potřeba dělat jen trochu jemnější práci (chlupaté dřívko třeba), tak rozhodně s ukazovákem v choilu, jinak to moc nejde. Chvíli jsem uvažoval, jestli by nebylo fajn udělat choil podobně, jako má Patron od Mikovu, tedy že by ostří začínalo až za ním (menší riziko škrábanců na prstu a menší riziko zaseknutí nože v krájeném/řezaném materiálu). Ale byla by to velká změna tvaru nože a nakonec jsem došel k názoru, že Dark Angel by tím mohl leda ztratit.
Sečteno a podtrženo
Na sám závěr mi není než zopakovat to, co jsem napsal v prvním postu nahoře: Dark Angel je dobře navržený a solidně zpracovaný pracovní nůž, nebo nůž na přežití, chcete-li. Měl jsem v ruce i Spelter a poctivě přiznávám, že bych spíš volil Temného Anděla. Prostě nůž, který v případě nouze stačí sám o sobě.

Takže jsem umyl čepel, sundal kus starého paracordu, který jsem použil při sekání, dal tam kus nové šňůry a skoro smutně poslal dál. Mně se ten nůž líbí.
Děkuji kellertomovi za možnost vyzkoušet Temného Anděla.

(Na fotce moment z přípravy ohně; hoblinky na podpal, nedodělané chlupaté dřívko a na třísky naštípané polínko. Pro hnidopichy: ano, je to v kartonové krabici, byl jsem na naší táborové základně.)

DA_v_krabici.jpg.jpg

Posláno:

Začátečník
Připojený: 5/12/2019
Tak už mám taky svůj a nelituju - super kudla Applause

D0M0VNIK vložil tyto přílohy:
20200312_110243.jpg.jpg
20200312_110405.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/28/2014
To já bych asi litoval, ta ručka mi přijde divná, jakože tak nějak neopracovaná... Confused
Když se kácí pes, tak lítaji řízky.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 5/12/2019
GanGreen napsal:
To já bych asi litoval, ta ručka mi přijde divná, jakože tak nějak neopracovaná... Confused

sto lidí sto chutí Happy
mě přijde opracovaná dost - na krajích je dostatečně opracovaná a přirozeně zdrsněná - neklouže v ruce ani v rukavicích. Každopádně já zatím nelituji NoNoNo

D0M0VNIK vložil tyto přílohy:
20200312_110353.jpg.jpg
20200312_110438.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Jasný, já se nechci hádat! Wink jen mi přijde že by to mohlo být zaoblenější a díry pro šroubky trochu začištěny... Ale možná to jen zbytečně zkoumám, protože je to vyfocený dost detailně mrGreen
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 5/9/2017
D0M0VNIK napsal:
GanGreen napsal:

sto lidí sto chutí Happy
mě přijde opracovaná dost - na krajích je dostatečně opracovaná a přirozeně zdrsněná - neklouže v ruce ani v rukavicích. Každopádně já zatím nelituji NoNoNo

Přesně. Mě zas přijdou divné komenty tohoto typu. Že by někdo litoval:D No a?
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/5/2014
GanGreen napsal:
Jasný, já se nechci hádat! Wink jen mi přijde že by to mohlo být zaoblenější a díry pro šroubky trochu začištěny... Ale možná to jen zbytečně zkoumám, protože je to vyfocený dost detailně mrGreen

NoNoNo Asi by si to chtělo tu fotku zvětšit předtim,než člověk bude dělat nesmyslný závěry a nebo si zajít na oční, protože ty díry začištěný rozhodně jsou.
Ručka je dle mě taky naprosto v pohodě
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/18/2017
..kdo to měl v ruce, ten ví.. Wink
..kdyby byli všichni stejný, byla by to pěkná nuda..
Posláno:

Štamgast
notobi napsal:
GanGreen napsal:

NoNoNo Asi by si to chtělo tu fotku zvětšit předtim,než člověk bude dělat nesmyslný závěry a nebo si zajít na oční, protože ty díry začištěný rozhodně jsou.

Hele já se nechtěl hádat, ale vy jste tady jak postipany... Já si tu fotku právě zvětšil, a proto jsem to napsal...

GanGreen vložil tyto přílohy:
Screenshot_20200313_192512_01.jpeg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 5/9/2017
GanGreen napsal:
notobi napsal:
GanGreen napsal:

Hele já se nechtěl hádat, ale vy jste tady jak postipany... Já si tu fotku právě zvětšil, a proto jsem to napsal...

Na tvou omluvu ok, na omluvu Tomáše ( neznám ho osobně, tak snad promine mou drzost ) a všech chlápků co ručně vyrábí nože, je tohle v pohodě, navíc je to carbon, což je na zpracování těžký matroš i pro zkušené nožíře. Tomáš se tomu věnuje chvilku a určitě se nemusí stydět.
Možná je carbon pro takhle koncipovaný nůž zbytečný, ale asi má výrobce své důvody, ikdyby se mu to “jen” líbilo. Důležitá je zákazníkova spokojenost a určitě každý z nás a ne jednou, musel přimhouřit očko.
Martin
Posláno:

Štamgast
Jak tak koukám na to jednostranně nýtované pouzdro, tak to musí být lepší jak to, které putuje s testovaným nožem.

Posláno:

Pokročilý
GanGreen napsal:
notobi napsal:
GanGreen napsal:

Tak to se omlouvám a sypu si popel na hlavu,koukal jsem na úplně něco jinýho. Proto mi to hlava nepobrala jak měla
Posláno:

Pokročilý
ještě dodám, že pokud se karbon používá jako doplněk u aut je lakovanej (nebo něčim čirým zalitej) jinak se třepí i tam
Posláno:

Štamgast
Poprosím Kellertoma o adresu, ať mohu nůž zaslat zpátky domů.
Posláno:

Štamgast
DARK ANGEL

1) Dojmy z prvního ošahání :
- hodně robustní pracovní nůž, na svou velikost těžší než vypadá
- zpracování na dobré úrovni (mírná nesouměrnost střenek rukojeti, nebo vzpomínané zahloubení šroubů, je u takového typu nože, pro mne nepodstatné), skvělá volba oceli – Sleipner mám rád, drží dlouho ostří a dá se vybrousit do jedu a důležité je, že samotný výbrus i náběhy jsou bez chyby
- na čepeli už je znát, že nůž si během testů své užil, povrchovka už má slušnou patinu
- na pracovní fulltang nůž, bych osobně nevolil karbon, (nedává mi pocit tak jistého úchopu jako mikarta nebo G10) a hrany u tohoto typu materiálu, byť sražené, jsou při delším používání znát
- největší problém jsem měl ovšem s úchopem, což mne bohužel limitovalo celou dobu a nemohl jsem nůž naplno využít, nemám úplně konfekční velikost rukou a do výřezu rukojeti prostě neposkládám celou dlaň a malík jde už mimo rukojeť, což samozřejmě není chyba výrobce Happy
- kydexové pouzdro je v pohodě, provedení bez připomínek a nůž v něm dobře sedí
- doprčic, proč je tam zase ten otravný choil – smysl tohohle „vylepšení“ čepele nikdy nepochopím

BOB. vložil tyto přílohy:
DSCF3186.JPG.jpg
DSCF3725.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
2) Použití na potraviny :
- pokoušel jsem se i přes určité nepohodlí v úchopu, zapřáhnout ho v kuchyni, dobře naostřený Sleipner má vždy krásnou řezivost, ale nad výbrusem, je dle mého, zbytečně moc velká síla materiálu, první řez je čistý, ale pak už klade čepel odpor a pevnější věci spíše rozlamuje
- pokud vezmete ostří mezi palec a ukazovák a jedete ke špici, tak je znát, že v poslední třetině čepele, se tloušťka materiálu nad ostřím ještě zvyšuje, což je při krájení na prkýnku nejpoužívanější část nože
- Dělení masa i syrové sádlo bylo celkem bez problémů, na kostky už to šlo hůř
- stáhnutí kůže z bokoviny nešlo vůbec, zelenina už taková pohoda nebyla – negativně projevuje se zde tloušťka čepele
- konfrontace s letitým bojovým kuchyňákem od Blacka – uznávám, není to fér srovnání

DSCF3576.JPG.jpg
DSCF3588.JPG.jpg
DSCF3590.JPG.jpg
DSCF3704.JPG.jpg
DSCF3707.JPG.jpg
DSCF3712.JPG.jpg
DSCF3913.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
3) Venkovní použití, dřevo, lano, stará plachta
- původně jsem plánoval vzít nůž na vandr, kvůli situaci s momentální panikou kolem viru z toho sešlo, takže jen z letmo z výšlapů při venčení psů
- na efektivní sekání větších průměrů je čepel krátká a již zmiňovaný úchop to vylučoval
- menší průměry i tvrdého dřeva nejsou problém, ale na pohodu to úplně není, tady preferuji sekáče s delší čepelí, které se ochotněji zakusují
- půlení polének a následné třísky, jdou díky zmiňované geometrii čepele naopak skvěle
- nakrouhání hoblin z třísek, mu moc nechutnalo
- staré lano i plachtu sice řezal, ale v choilu se řez zachytával
- konfrontace s kožeňákem od Chalkodese, Dark Angel zvládá lépe jen štípání polének

DSCF3746.JPG.jpg
DSCF3769.JPG.jpg
DSCF3774.JPG.jpg
DSCF3787.JPG.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum