ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Nože ESEE (a další) z RAT Cutlery Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 10/31/2012
wrafan napsal:
..... číslo 4 žijeHappy . Nůž stále pracuje, s konvexem, tak jak přišel naostřen ze zápůjčkyOk Ok . I když Mora Companion se do dřeva zakusuje ochotněji, 4řka je u mě univerzál číslo 1. A kdybych ho náhodou zničilLaugh (což se nestane), mám ještě tři v zálozeOk Ok Ok

Číslo 4 žije a ty díky bohu také Happy . 19.března jsem se smutně díval na tohle vlákno a říkal si, co se asi stalo, když jsi už 4 dny nedal žádnou pěknou fotku Grin .
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/1/2014
Bejk napsal:
wrafan napsal:
..... číslo 4 žijeHappy . Nůž stále pracuje, s konvexem, tak jak přišel naostřen ze zápůjčkyOk Ok . I když Mora Companion se do dřeva zakusuje ochotněji, 4řka je u mě univerzál číslo 1. A kdybych ho náhodou zničilLaugh (což se nestane), mám ještě tři v zálozeOk Ok Ok

Číslo 4 žije a ty díky bohu také Happy . 19.března jsem se smutně díval na tohle vlákno a říkal si, co se asi stalo, když jsi už 4 dny nedal žádnou pěknou fotku Grin .

Teď nezbývá, než si přát, abychom všichni byli zdrávi, a aby tenhle blázinec skončil co nejdříve.Happy Ok

wrafan vložil tyto přílohy:
IMG_20200325_095551_2.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/18/2017
Něco málo z hmyzí říše.. Happy

eSDeO vložil tyto přílohy:
IMG_20200327_0906123.jpg.jpg

..kdyby byli všichni stejný, byla by to pěkná nuda..
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/26/2006
Jedna fotka z dnesniho dobrusovani. Teda jedna Izzy nic nereze a jen se nosi, druha jen tak obliznout ale Trojka po vcerejsi grilovacce protivne tupa Happy. Uz aby tady byla S35VN verze Happy.

3dfx4eva vložil tyto přílohy:
ESEEkudly.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Abych byl hoden přispívat do tohoto vlákna, rozhodl jsem se, že koupím ESEE4+ prodloužené střenky a ESEE 6 Happy . Čtyřku nosím jako EDC, od té doby všechny zavíráky leží ve skříni, jen jsem si musel zvyknout na nárůst váhy. Prodloužené střenky jsou perfektní, mám větší ruku a dost jsem se toho bál.
Nevím, jestli to je normální, ale zatímco na 6 je černění opravdu černé, 4 má spíš jen tmavě šedé. Není to podstatné, zajímá mě jen důvod proč to tak je, pokud by to někdo věděl.
Tato velikost se i pro mě jeví jako velice ideální a proto si ho beru s sebou kamkoli je to možné, jen v případě, že není povolený pevný nůž, tak beru některý ze zavíráků.

ESEE 6 je perfektní kus železa do lesa, který jsem si velmi oblíbil a beru ho teď pořád Happy .
Nad čím se ale musím pozastavit je nesouměrný výbrus/ fazeta, který nůž má. Chápu, že značka ESEE a doživotní záruka prostě něco stojí, ale čekal bych, že nůž za 5k z "obyčejné" 1095 a k tomu přišroubované střenky z micarty a zakončuje to Made in USA bude mít lepší výbrus. A právě to mě na tom noži trochu mrzí, čekal bych to u levnější RAT7 (o které jsem také uvažoval), kde prý může kolísat kvalita, ale stojí půlku a tak by mě to asi tolik nemrzelo. jako u vyhlášeného ESEE. Na funkci to nemá vliv, nůž vzhledem ke své tloušťce řeze obstojně, je to prostě kudla na dřevo a proto jsem ho kupoval. Do ruky padne dobře, ale při delší práci bych možná ocenil ještě silnější střenky- to ale ještě nemohu na 100% potvrdit, až časem.

Mám s ním pouze jeden problém a to, že se mi uvolnil jeden ze čtyř šroubů, který drží sponu na kydexu. Šroub jsem naštěstí slyšel cinknout, když jsem nůž sundaval, ale protikus (černý nýt s vnitřním závitem) jsem už nenašel a tipnul bych si, že ani nenajdu. Nevíte, kde bych sehnal náhradu? Stačil by mi 1-2ks, abych měl pro jistotu jeden náhradní.

Závěr- jsou to kudly obyčejného tvaru, z obyčejného materiálu, ale v té jednoduchosti je přesto nějaká krása a přes drobné výhrady koupě nelituji a jsem s nimi spokojen, ikdyž do budoucna nemám v plánu kupovat nějaké další. Takže wrafan asi zůstane držitelem největšího počtu ESEE na fóru Happy - a upřímně po zjištění ceny za nové Xancudo jsem tomu ještě raději, protože ta cena je podle mě už dost přepálená). Tím nechci nikomu rozmlouvat koupi, jen já osobně ty peníze dám raději za nějaký kousek od nožíře, který nebude jen sériovka z "lepší" oceli nebo bude nějak upraven podle mých představ, ale jak říkám, je to můj pohled na nákup nože a nechci ESEE ani v nejmenším hanit. Možná ještě někdy vezmu Avispu na porovnání s RAT1, ale tady řešíme jen pevné nože.
ESEE zdar Grin !
Fotky se mi nějak nepodařilo vložit, doplním je jak to bude možné Happy.
Posláno:

Štamgast
Bejku, šrouby třeba zde https://www.ruske-noze.cz/ostatni/244-spojovaci-sroub.html ,
nejsou sice stejný jako originál, ale stojej pár kaček. Já to ještě lepim lepidlem na závity, jako pojistku proti povolení. Tohle lepidlo, viz foto, drží dostatečně, ale jde bez problémů kdykoliv povolit, nicméně podobných je na trhu spousta, stačí si vybrat.
K barvě na čepelích, tmavě šedá - target green (třeba ES4PCPTGB ESEE), černá - black (třeba ES4SCPB ESEE Model 4), není to vada ale barevné provedení, i když se liší málo.Happy

IMG_20200328_054109.jpg.jpg
IMG_20200328_054251.jpg.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 11/11/2013
Bejk
Ahoj kluci. Na lepení závitů je dobrý modrý loktite 243.ten jde ještě povolit Zelený je vysokopevnostní a pro povolení se musí nahřívat
Ztrátu šroubků jsem řešil výrobou trubičky s vnitřním závitem a ve spojmontu koupil,, vlastně dostal je to haléřová záležitost,, šroubek s potřebnou hlavičkou.

Roman5 vložil tyto přílohy:
IMG_20200328_072953.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/18/2017
Bejk napsal:
... ale tady řešíme jen pevné nože.
ESEE zdar Grin !

Ajoo, teprve teď koukám, že jsme v sekci pevné nože, tak pardón za dva zavítáky výše..
Ono vlákno "Zavírací ESEE" je někde v propadlišti dějin..red face
PS: SORRy ZA OTLaugh
..kdyby byli všichni stejný, byla by to pěkná nuda..
Posláno:

Štamgast
eSDeO napsal:
Bejk napsal:
... ale tady řešíme jen pevné nože.
ESEE zdar Grin !

Ajoo, teprve teď koukám, že jsme v sekci pevné nože, tak pardón za dva zavítáky výše..
Ono vlákno "Zavírací ESEE" je někde v propadlišti dějin..red face
PS: SORRy ZA OTLaugh

Myslím, že sem patří i zavíráky, no problemHappy
Posláno:

Štamgast
Bejk napsal:
nůž vzhledem ke své tloušťce řeze obstojně

Ta 1095 se hodne snadno brousi - podle toho na co a jak nuz pouzivas muzes zkusit zmensit uhel fasety. I na uplne obycejnem levnem keramickem kameni to jde rychle a bez problemu. Ja si aktualne hraju s Trojkou stazenou na cca 12V12 stupnu (24st vrcholovy uhel). Dabelsky rezivej nuz Happy. Ale uz se opravdu rychle tupi a do tvrdsiho materialu se musi opatrne a s rozumem.

PS
Ty nesoumerne vybrusy jsou bohuzel bezny problem. Nejen ESEE... TOPS, Cold Steel, Kabar, Ontario, Spyderco... narazis na to asi vsude. Jak moc zly to mas? Ja mel u ESEE vzdycky kliku ze to bylo par stupnu = oprava na par minut.

3dfx4eva vložil tyto přílohy:
E3.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
3HM cca 20/20 st., ideální kompromis. Jinak u Esee jsem měl taky víceméně štěstí na tovární broušení, ale třeba takovej Kizlyar, to bejvá někdy dost zajímavýHappy

IMG_20200328_191614_2.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
wrafan napsal:
3HM cca 20/20 st., ideální kompromis.

Fakt 20/20? Fotka klame... bych podle fasety hadal max 15/15 Happy. Ale naprosty souhlas - 20/20 je u ESEE optimum - hlavne pokud chce uzivatel s nozem delat i tezsi prace. Trojka na 12/12 uz ma problemy s kostma (ryby, drubez) a silovym rezanim treba dreva nebo kartonu - vrchol fasety se neprijemne snadno poskozuje.
Posláno:

Štamgast
3dfx4eva napsal:
wrafan napsal:
3HM cca 20/20 st., ideální kompromis.

Fakt 20/20? Fotka klame... bych podle fasety hadal max 15/15 Happy. Ale naprosty souhlas - 20/20 je u ESEE optimum - hlavne pokud chce uzivatel s nozem delat i tezsi prace. Trojka na 12/12 uz ma problemy s kostma (ryby, drubez) a silovym rezanim treba dreva nebo kartonu - vrchol fasety se neprijemne snadno poskozuje.

Přesně to nezměřim, ale max +- 2st. to sedí na těch 20 stupňů. Na druhou stranu těch 12/12, s tím bych se pořezat nechtěl, to musí bejt hrozná břitva, ale takový odblaňování masišťete si s tím dokážu představitOk Happy .
Posláno:
Začátečník
Děkuji za rady, o modrém Loctite vím, ale četl jsem jeho použití , hlavně na povolující se středové šrouby zavíráků. Tento spoj mi přišel jako minimálně namáhaný a ani mě nenapadlo, že by se někdy povolil a ještě takhle rychle (mám je asi od února) red face .

wrafan: Díky za fotku pro porovnání odstínu černění, je to oboje na bázi nějakého epoxidu nebo co teď zrovna používají? Přijde mi, že můj odstín je světlejší a ten rozdíl je větší, musím už vložit ty fotky... Kam vkládáte fotky vy? Nevyužívám žádná úložiště, tak si nechám poradit, využiju to jen tady na pár fotek na knife, všechny soukromé fotky zálohuji na SSD. Omlouvám se za malé odbočení.

Výbrus není úplná tragédie, ale zamrzel. Na 4 je malý, ten bych právě toleroval, větší je na 6, ale jak říkám, nechám na ní tupější úhel, protože ji chci používat hlavně na přípravu dřeva na oheň a tak kolem. Zkusím to ještě vyfotit, jestli se mi to podaří, nějak rozumně to změřit nemám možnost. Na 4 si myslím, že těch 20° bude akorát, ale myslel jsem, že ten dělají standardně a měl by na noži +- být, ne? Přebrušovat a nějak to rovnat zatím nehodlám, nechám to až bude potřeba je nějak víc brousit.

Ani mi neříkejte, že Kyzliar je na tom ještě hůř Evil , zrovna jsem se kouknul na svůj seznam a další na řadě je buď nějaká severská finka nebo něco od Kyzliaru (Korshun, Fenix...).

Vůbec jsem nechtěl říct, že sem nepatří fotky zavíráků, jen jsem nechtěl zbytečně stáčet diskuzi k zavírákům, když to o nich primárně není Happy .
Posláno:

Štamgast
Bejku, Esee používá, co vím, dvousložkovou epoxidovou barvu, možná, že po nástřiku to ještě hoděj do nějaký sušící pece. Z mojí zkušenosti, liší se i kvalita a sílá vrstvy barvy u jednotlivých kusů, na jedný trojce se mi povedlo barvu poškrábat už při prvním řezání kartonovejch krabic, ale byla to vyjímka, jinak to celkem drží a při mém způsobu použití se barva jen olešťujeHappy .
K těm povolujícím se šroubkům, zejména u pouzder to lepím, stalo se mi u ANV P100, už při prvním venčení, šroub na klipu se povolil celkem jednoduše, štěstí, že jsem ho neztratil, lepidlo je jistotaOk .
Špatné (nesouosé) tovární ostření je někdy bolest spousty výrobců všeobecně, přesně jak to psal 3dfx4eva, s tím Kizlyarem mě neber zas tak vážně, byl to jen příklad, mám Sterch2, Orlan1 a měl jsem i Koršuna1 a tovární ostření bylo naprosto v pořádku. Ale třeba Sova, tam se soudruhům z Dagestánu dost klepala ruka při broušení, ale není to nic co by se nedalo opravit.Happy Stejně si většina z nás nabrousí každej nůž k obrazu svému vlastnoručněOk .
Posláno:

Štamgast
Bejk napsal:
Na 4 si myslím, že těch 20° bude akorát, ale myslel jsem, že ten dělají standardně a měl by na noži +- být, ne?

Ani mi neříkejte, že Kyzliar je na tom ještě hůř Evil , zrovna jsem se kouknul na svůj seznam a další na řadě je buď nějaká severská finka nebo něco od Kyzliaru (Korshun, Fenix...).

Presne jak pises - vsechny ESEE by mely byt z vyroby na 20 stupnu - vyrobce primo doporucuje takhle noze brousit. Ale finalni vybrus se dela rucne a evidentne to obcas ujede.

Ale s tim se opravdu muzes setkat uplne vsude - jak u Kizlyaru tak u jinych vyrobcu. A bohuzel i u drazsich nozu - mam stale v zive pameti jak jsem pred par lety vyrazil do Brna koupit v prodejne Muj Nuz Operatora od Al-Mara (meli skladem zrovna, nuz skoro za 10000). Spadla mi celist kdyz jsem videl jak je falesne ostri z kazde strany o par mm jinak a hlavni ma kazdou stranu fasety po cele delce ostri jinak vysokou. Zasmal jsem se, nuz jsem odlozil... a koupil nerezovou ESEE 4 Laugh (taky nebyla 100% ale proti Al-Marovi to byla precizni prace Happy ).

Pokud chces mit jistotu ze bude vse presne jak chces tak fakt jedine nozire.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/17/2019
Ahoj, tak jsem neodolal a pořídil první esee. Avispa je super, akorát mě bolel palec z toho tuhého framelocku. Takže rozborka, trochu odpružit a vybrousit náběh na kuličku. A teď cvaká jak vítr Happy

kociprej vložil tyto přílohy:
20200403_174115.jpg.jpg
20200403_210248.jpg.jpg
20200403_174135.jpg.jpg
20200403_174342.jpg.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum