ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Pomoc s identifikací Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 5/23/2012
P. dle provedení jílce a pochvy bych si typl na Italskou šavli(palaš) vz 1888
koupím nože WW1 WW2
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
To: ramon78

Díky za odpověď.Ok

Trochu jsem se v tom pohrabal - šavle původního modelu 1888 pro důstojníky armády, dělostřelectva, letectva, zdravotní služby a armádní úředníky Italského království byly lehce zakřivené, s mělkým žlábkem v leptané čepeli, který se u špičky vytrácí a dále navazují dva úzké žlábky. Existují i šavle se zesíleným hřbetem čepele. Zpočátku byly šavle (pouze čepele?) vyráběny německými firmami ze Solingenu, později se jako dodavatelé prosadili i italští výrobci.

Lze se tedy domnívat (na základě dostupných informací), že v tomto konkrétním případě se jedná o vycházkovou/přehlídkovou variantu italské šavle M 1888 (Sciabola Modello 1888), která byla vyrobena s klínovým výbrusem čepele a bez žlábku, někdy mezi roky 1929 – 1943. Na čepeli vyleptaný malý znak Italského království se za vlády Mussoliniho používal právě od roku 1929.

P. vložil tyto přílohy:
Pic_1888_1.jpg.jpg
Pic_1888_2.jpg.jpg
Pic_1888_3.jpg.jpg
Pic_1888_4.jpg.jpg
Pic_1888_5.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/2/2020
Zdravím všechny, dnes jsem dělal pořádek ve sklepě a nešel jsem zajimavou sekeru, topurko určitě originál není, zná z vás odborníků někdo výrobce a třeba účel této sekery? Sekera by měla být po dědovi byl to truhlář. Možná by to mohla být tesařska sekery má jednu stranu rovnou, vhodnou na otesavani trámů. Děkuji všem za odpověď

shadow750 vložil tyto přílohy:
20200802_182408.jpg.jpg
20200802_182416.jpg.jpg
20200802_182442.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/10/2019
Je to tesařská sekera a podle stylizovaného ventilu v puncu je výrobce Slovenská armaturka Myjava.
Posláno:
Začátečník
Myslel jsem si to, ale nevěděl jsem jaký výrobce, možná ji používal už i můj pradeda. Moc děkuji za odpověď
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
Tesařská je docela určitě. Že by šlo o značku Armaturky Myjava (na Knifu jsem to kdysi tvrdil i já) je omyl - podívej se na obrázek. To už vyvrátil stator před léty, jenom zatím není zcela jasné, jestli to byl pobočný závod Pohorelá, nebo Štós, který patřil pod tentýž hlavní závod. Přečti si výše uvedenou debatu.

Surg vložil tyto přílohy:
Tatrasmalt_Matejovce.jpg
Sekera_Tatrasmalt.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Ještě k témuž: Přesnějším označením by to měla být pobíječka. Dnes je dělá třeba Jirka Javůrek.
Přikládám obrázek ze starého katalogu.

Surg vložil tyto přílohy:
Sekery_pobíječky.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Moc děkuji za odpověď a za váš čas, je zajímavé dozvědět se kus historie od kusu železa. Po dědovi mi toho moc nezbylo, jen jeden hoblik a teď ta sekera, otec vše rozprodal. Zkusím tomu udělat topurko a dát to do původního stavu. Mezi mými noži se bude vyjímat, jen škoda, čekal jsem že najdu nějaký zajímavý nůž a nic.
Posláno:

Štamgast
Surg napsal:
Tesařská je docela určitě. Že by šlo o značku Armaturky Myjava (na Knifu jsem to kdysi tvrdil i já) je omyl - podívej se na obrázek. To už vyvrátil stator před léty, jenom zatím není zcela jasné, jestli to byl pobočný závod Pohorelá, nebo Štós, který patřil pod tentýž hlavní závod. Přečti si výše uvedenou debatu.

Pak tedy systém odštěpných závodů za bolševika klame nebohé pamětníkyLaugh jak jinak si vysvětlit, že náš řezník má sekeru značenou "Tatramat" ,což jak známo byl výrobce praček?
Posláno:

Štamgast
Tak sekeru Tatramat jsem ještě neviděl - nemohl bys to vyfotit?
Posláno:

Štamgast
Surg napsal:

Pavle nejsem fotograf, a mobilem by to nedopadlo. Nicméně jsem se stavil, to ražení je následující: ten stylizovaný ventil a pod tím TATRAMAT n.p. Díval jsem se na loga na google obrázky a souhlasí to.
Chytrý z toho nejsem, ale ty asi budeš vědět, co to bylo zač.
Zdravím, Ježour
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/19/2011
Z toho teda taky moc chytrý nejsem...Shocked
Když jsi tam už schválně šel, mohls to vyfotit, všechny tvé fotografie, a že jich dáváš dost, jsou v pohodě...Wink
Já osobně bych byl poctěn, moci rozšířit Surgovy takřka encyklopedické znalosti...Oh No
Ana'l nathrach, orth' bha'is's bethod, do che'l de'nmha
Posláno:

Štamgast
Těžko můžu fotit detail předmětu, ke kterému se nemůžu dostat pořádně ani na dohled, natož nadosah, díky paranoidním nařízením stran koronaviru.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/30/2011
Surg napsal:

Hoj Pavle, jedna je zrovna v prodeji na Sbazaru :
https://www.sbazar.cz/pavelprihoda/detail/113338985-retro-reznicka-sekera-tatramat

BOB. vložil tyto přílohy:
sekera_Tatramat_1.jpeg.jpg
sekera_Tatramat_2.jpeg.jpg
sekera_Tatramat_3.jpeg.jpg

Na zdar správné věci ! A nech zhynů všeci zkurvysyni !
Posláno:

Štamgast
Bobe, díky, ale nerozuměli jsme si. Sekeru se značkou TM (Tatrasmalt Matejovce) samozřejmě znám, nakonec je na obrázku pod tím odznakem, ale Ježour psal "ražení je následující: ten stylizovaný ventil a pod tím TATRAMAT n.p." - a s nápisem TATRAMAT (od r. 1974 se Tatrasmalt přejmenoval na Tatramat, značka TM pro začátek zůstala) jsem ji ještě neviděl.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/18/2014
Sekera vyrobená po roku 1955 v Tatrasmalte, v závode Štós.

www.vtedy.sk/noze-stos-slovenske-rudohorie-vyroba

S tým asi nebude súhlasiť Bölten, alias Adalbert a pravdepodobne alias Pernitzky.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum