ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Když se v dílně nedaří... Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 5/3/2015
Jak bylo psáno, mohrý hadr a nemusí bt ani autogen, stčí propanbutanovej hořák... Ale nebude to pak moc krátký? nechceš už to radši předělat na "hidden tang", tedy záštita a neprůchozí rukojeť bez hlavice? A navíc by to bylo i snažší.

Rozhodně bych nechtěl příliš krátkou rukojeť.

PS: Nahřát to chtělo ještě předem, před touhle prací... Já osobně trny nekalím vůbec, ale je mi jasné, že z kalírny to jde jako celek...
,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:
Štamgast
Připojený: 5/2/2014
Já bych navařil kousek závitové tyče.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/23/2015
Asi to vyriesim tak, ze trn nebude prechadzat celou cepelou. Nemam ziadne vybavenie k tomu a tiez mam obavu, ze by to bolo kratke. Spalik na rucku este navrtany nebol, cize to bude bez odpadu.

honzajbanzaj napsal:
Jak bylo psáno, mohrý hadr a nemusí bt ani autogen, stčí propanbutanovej hořák... Ale nebude to pak moc krátký? nechceš už to radši předělat na "hidden tang", tedy záštita a neprůchozí rukojeť bez hlavice? A navíc by to bylo i snažší.

Rozhodně bych nechtěl příliš krátkou rukojeť.

PS: Nahřát to chtělo ještě předem, před touhle prací... Já osobně trny nekalím vůbec, ale je mi jasné, že z kalírny to jde jako celek...

FB @nozejanovic
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/28/2010
Ak môžem ako "nenožiar" a bežný užívateľ ... kopec nožov nemá priechodzí tŕň ,len cca 2/3 zalepené epoxidom a vydržia používanie bez problémov Wink
Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
navařuju elektrikou závitovku, je pak nezakalená i na zakaleném trnu a i tady bych flexou vyřízl tak cenťák drážku, vložil M5/M6 závitovku, přivařil.. tou teplotou se konec i vyžíhá a pohoda..
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/11/2019
jo souhlas se samurajem, klidně bych navařil nový kuse závitové tyčky. Už jsem dovařoval dvě čepele (prodloužení pro střenky). Jak je uvedeno, obalil jsem mokrým hadrem a vařil Tigem, nerez drátem. Takže vše zůstalo v nerezu a čepel se vůbec neohřála. Bál jsem se toho, ale bylo to úplně v pohodě. Tigem se to dá navařit rovnou na tupo, bez řezání drážky.
(v případě potřeby mohu být nápomocný).
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/18/2016
..trošku se mi klepaly pastelky, takže jsem ani nezaostřil... bohužel není co přišívat, jsem zvědavej, jak se mi bude hrát na kytaru... Cry

fusgal vložil tyto přílohy:
20200903_121111_01.jpeg.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 7/13/2015
fusgal napsal:
..trošku se mi klepaly pastelky, takže jsem ani nezaostřil... bohužel není co přišívat, jsem zvědavej, jak se mi bude hrát na kytaru... Cry

Něco podobnýho jsem si vyrobil také. Zeťák záchranář mě to ošetřil slovy - si to teda pochčij. Tak jsem poslech odborníka. Hojilo se to neskutečně rychle.
Jura

Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/21/2016
fusgal napsal:

Přesně to samý mám taky a asi i na stejným prstu. Na jeden štych to bylo.
Už jsou to dva roky a místy v tom nemám cit a naopak místy až moc Wink.
Sapere Aude.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
[quote=maros.janovic]Pasoval som zastitu, najprv som cepel do nej nabil a potom som ju chcel vybit von. A tu zrazu puk. Je to kalena 19312ka. Slo by to niecim parcialne nahriat, aby to zmaklo, obrusit a narezat novy zavit?[/quote
Neboj sa toho. Do noza vyrez drazku pozadovanek sirky na zavitovu tyc , sroub +-2cm a zvar to elektródou. Najlepsie az potom co spasujes zastitu na final a navlecju aby si nemusel odbrusovat zvar aby ti presla zastita. Ja tak zvaram vsetky noze na trn az po kaleni. Sice Elmax speci elektrodama, ale pri skuskach som vzdy!!! utrhol sroub a zvar bol ok. A 19312...Trocha to predohrej a hlavne po zvarani to nestrc do vodySurprised
PS. odkial si ak poblis Stupavy ti to zavarimWink
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/3/2018
fusgal - mám podobné výtvory na palci (sekera vzala i kus nehtu) a na prostředníku od nože.Taky nebylo co přišívat. Časem se to zatáhlo, obě místa jsou taková tvrdší a hůř citlivá. Na prostředníku se mi po hře na baskytaru občas sloupne kůže, ale jde to. To jedno konkrétní místo je méně citlivé. Tak aťto jde jen k lepšímu.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/11/2006
Tak na mě zas jednou taky došlo. Čepel přišla z kalírny prohnutá. Takhle dopadl pokus o srovnání. Už to bylo skoro dobrý, ale pak jsem si řekl: "Břinkneš do toho ještě jednou a bude to perfektní." No, není... Praskla předpisově v nejslabším místě.

Kdybych se držel životních rad svého táty, tak by byla ještě celá. Vždycky mi říkal: "Když se ti podaří něco udělat na první dobrou na 98 %, tak už to nech bejt. Protože když se pak budeš snažit dohnat ty poslední dvě procenta, tak se to vždycky posere."

Čepel z RWL34 popuštěná na sekundární vytvrzení. Tak si teď říkám, jestli mám tu ulomenou čepel odbrousit tak, aby tam šel navařit trn nebo využít toho, že je už stejně zlomená a vyzkoušet, co ten materiál vydrží.

INMU vložil tyto přílohy:
Fotografie_1386.jpg.jpg

Je to boj
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/3/2015
No, nemyslím si, že to bylo úplně tou poslední ranou... Sice by nepraskla hned, ale některá použití by mohla být rizikovější...

No a co s čepelí? Zbyl dost velký plochý kus rukojeti, já myslím, že by to s trochou invence šlo předělat na zavírák...
,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
kde jsi to nechal kalit, že ti to prohli? máš to nějaké tmavé na vakuovku..

osobně bych tam přivařil trn se závitem, je to dost daleko abys nevyhřál ostří a trochu popustí rizikové místo..

Samurai vložil tyto přílohy:
cepelka.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Samurai napsal:
kde jsi to nechal kalit, že ti to prohli? máš to nějaké tmavé na vakuovku..

osobně bych tam přivařil trn se závitem, je to dost daleko abys nevyhřál ostří a trochu popustí rizikové místo..

Něco v tom duchu s tím plánuju.

Kalil jsem u Priknera. Dal jsem prvně požadavek na popuštění na sekundární vytvrzení a čepel přišla takhle tmavá. Ostatní čepele v zakázce (N690) byly klasicky zlatavé.
Tahle zlomená čepel měla plynulý průhyb max tak 1 mm v nejvyším bodě. Předpokládal jsem, že se mi to povede srovnat.

Blbě zakalený se mi to ale nezdálo. Ze zbytku rukojeti jsem nakonec udělal testovací čepel na destrukční test a byl jsem poměrně překvapený, co to vydrželo - 8 mm železná kulatina přesekaná na hulváta pomocí kladiva. Ostří bez zvlnění a bez zubů. Pak jsem to zkoušek různě ohýbat a kroutit. Prasklo to při průhybu někde mezi 30-40 stupni.
Je to boj
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
Fascinuje mne potřeba chodit za kováříčkem když můžete jít za kovářem. Notabene když jde o jejich vlastní materiál. Čepel přijde i s certifikátem zpracování a naměřenou výslednou tvrdostí pro případnou pozdější reklamaci...

https://www.voestalpine.com/highperformancemetals/cs/cs/tepelne-zpracovani/?gclid=CjwKCAjw-5v7BRAmEiwAJ3DpuOPOMgfDkIQQQMcrLRbwWvpI8gN-baR3IW7HBisUfPuLP738IgQL8hoCg98QAvD_BwE
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Protokol o provedeném postupu kalení a následmém testu tvrdosti mám taky. Problém byl jen s tím průhybem. Když jsem se to snažil srovnat, tak čepel prostě prdla. A nemyslím, že by to bylo chybou špatného tepelného zpracování, ale zkrátka mojí značně nešetrnou manipulací.

Je to boj
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
Něco nesedí. Přišlo to opálené a s průhybem. To je výsledek špatného zacházení v kalírně, zcela evidentní. Já do Bohleru odesílám všechno, co nechci aby se podělalo..Třeba Elmax s liliemi na ostří, Vytaženo, poryto, dokonce bombírováním leštěné plochy, vpodstatě bezzásahové finále. Zakaleno a popuštěno na 60 HRc..Tak si představuji kvalitní služby.

Tohle co ti poslali zpět považuji za znehodnocení a zmršení tvé práce..Měls to poslat zpět ať srovnají vyčistí oni Wink Po ráně kladivem je ti certifikát o kalení k prdu...

želva vložil tyto přílohy:
lilium.jpg.jpg

Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
želva napsal:
Po ráně kladivem je ti certifikát o kalení k prdu...

S tím se samozřejmě nedá, než souhlasit
Je to boj
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2010
V bytě nad mou dílnou prasklo topení. Dílna vyplavená. Čekám, až to uschne.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum