ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Cestování - fotky z cest Možnosti
EM
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/21/2008
na netu je stovky návodů na vařiče...ale z kapaliňáků se mi moc líbí tento. Asi trochu nepraktické plnění,ale hodně se mi líbí jak si s tím strejda vyhrál...pěkná věc
http://www.youtube.com/watch?v=hQi365cks-I&feature=related
"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/11/2009
Lokace: Plzeň
no to je...tohle je bomba...to si vyrobim...mooooc hezké.Admire

Koupím: FS commandos Sheffield
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/18/2009
Lokace: Czech Republic
Taky používám benziňák na delší výpravy...přeci jen je jednodušší sehnat trochu benzinu než kartuši Laugh Mám i na plyn colemana F1...na kratší výpravy...

maxwell vložil tyto přílohy:
106492.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 6/23/2007
Ahoj zjistil jsem že na podzimní venkovní akce typu nožnění jsem dost málo vybavený,v šedesátkách maskáčích už mi byla chvílema trochu zima a pár lidí si tam pochvalovalo goretex oblečení.Prohledal jsem tohle vlákno a viděl jsem pozitivní reakce na bundeswehr goretex bundy a parky.Mohl by mi někdo poradit jaký je rozdíl mezi těmito a co je lepší:

http://www.e-armyshop.cz/shop/gore-tex/parka-bunda-gore-tex-bw.html
http://www.e-armyshop.cz/shop/gore-tex/parka-bw-gore-tex.html
nebo rovnou ten komplet?
http://www.e-armyshop.cz/shop/gore-tex/komplet-bw-gore-tex.html
Nemám vůbec zkušenosti s těmito materiály,takže budu vděčný za jakoukoliv raději i polopatickou odpověd.Nebo máte nějaký tip na něco výhodnějšího nebo vhodnějšího?Jak se to chová u ohniště,nespeče se to na mě?Díky moc
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/11/2009
Ty bundy vypadaj stejně...asi i jsou stejný...Komplety mám dva českej a britskej....nosil jsem kalhoty jen britské...strašně šustí tak jsem je rozřezal na kapsy a kolena na normám maskáče.
Jinak u ohně přece goráč netřeba...také jsem ho měl jen pod zadkem.
Bavlna je ododlnější...a u gore a jinejch materiálů se holt musí dávat bacha....
Já tu svojí britskou předělal kapsy a podšívka takhle maká už 8 rok....ta německá za ty prachy hodně dobrá...

Koupím: FS commandos Sheffield
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/22/2005
Lokace: Plzeň - Doubravka
Taky se musim pochlubit. Potřeboval jsem delší dobu maskáče, nosil jsem klasiku US woodlandy. Myslel jsem že si koupim naše vz.95 (měl jsem je na vojně a vydržely strašně) ale nějak mě vůbec neseděly. Jsou to takový zářivý "mrkváče" tak jsem si nakonec koupil kalhoty v multicamu. Vždycky se mi líbily pouštní vzory, ale nosit pouštní u nás do lesa mi připadalo blbý, tak tady mam kompromis Happy

Ppetr vložil tyto přílohy:
productimage.php.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/2/2008
Lokace: de to je to jižně
Rose:
Jediný rozdíl u tvého odkazu vidím, že jedna je 3-laminat a druhá bi-laminat.
O bi-laminatu jsem nikdy neslyšel asi je to chyba. Zavolej tam ať Ti přečtou složení co je na cedulce. Pokud je tam mimo jiné PTFE tak jsi doma. Zbylé dvě složky (PES ... ?) z hlavy nevím. Doma se můžu podívat.
Jinak doporučuji.Happy
Carpe diem quam minimum credula postero
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/16/2009
Lokace: město na Jižní řece
Rose napsal:
Ahoj zjistil jsem že na podzimní venkovní akce typu nožnění jsem dost málo vybavený,v šedesátkách maskáčích už mi byla chvílema trochu zima a pár lidí si tam pochvalovalo goretex oblečení.Prohledal jsem tohle vlákno a viděl jsem pozitivní reakce na bundeswehr goretex bundy a parky.Mohl by mi někdo poradit jaký je rozdíl mezi těmito a co je lepší:

nebo rovnou ten komplet?
Nemám vůbec zkušenosti s těmito materiály,takže budu vděčný za jakoukoliv raději i polopatickou odpověd.Nebo máte nějaký tip na něco výhodnějšího nebo vhodnějšího?Jak se to chová u ohniště,nespeče se to na mě?Díky moc
Ahoj Rose,pokusím se ve zkratce zevšeobecnit zásady tzv.tepelného komfortu.Není to tak úplně "šedesátky" versus "něco goráčového".Samozřejmě oblečení membránového typu je vývojově někde jinde než klasické."Tepelný komfort" není nic jiného,než když je mi tak "akorát".Toho dosáhnu vhodným vrstvením oděvu.Záleží samozřejmě i na momentální tělesné aktivitě a s tím spojeném výdeji vlastního tepla a vypařováním tělesných tekutin.Když to vztáhnu na moderní materiály,tak je to :přímo na těle termoprádlo (polypropylen),pak flísová (polyester)mezivrstva a navrchu cosi s membránou (goretex,sympatex atd.)Smyslem tohoto systému je odvod vznikající vlhkosti pryč od těla.Žádné oblečení nehřeje, pouze více či méně zadržuje teplo,které jsem momentálně vydal.Řešit to jde samozřejmě klasicky:bavlněné triko na těle,mikina nebo svetr (bavlna,vlna,směs materiálů) a navrh třeba i ty "šedesátky" či něco novějšího.Víc slabších vrstev izoluje líp než mémě tlustých.Hlavní výhodou membránového oblečení je odvod vodních par ven a určitá nepropustnost vlhkosti (deště)směrem dovnitř.Nevýhodou je většinou cena,někdy i životnost a "šustivost"(obzvlášť v nočním lesním tichu)Závěrem:je to trochu o ozkoušení a případné kombinaci moderních a klasických materiálů.P.S.:jedno deštivé a studené léto jsem existoval v termotriku(polypropylen) na těle a na tom vlněný svetr horských myslivců a bylo to ono.K.
S noži je to jako s lidmi,když jsou tupí,tak to za moc nestojí.N.N.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 5/19/2009
Lokace: Slovakia
Rose napsal:

nebo rovnou ten komplet?

Podla mna tieto bundy a gate nemaju nic spolocne s gore-texom. Je pre mna nepredstaviteľné aby gore-tex maskáčová bunda stála 510 Kč, ked v kazdom outdorovom shope som ju ešte nevidel pod 170 eur. Ak by som sa mylil a on by to gore-tex skutočne bol nielen v nazve, tak ma prosim opravte a hned si idem kupit aspon dve...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/30/2005
Lokace: Budweis
Outdoorový krámy bývají drahý jako prase, to, co tam pořídíš za těch 170 éček, koupíš ve slušným armyshopu za polovic, ne-li za třetinu, takhle jsem se vybavil goretexem já a jsem maximálně spokojenej, třeba bundu mám už čtyři roky. V těch odkazem píšou, že jsou ty parky a gatě použitý, takže by to klidně mohla bejt pravda.
"Židovský stát vznikl v zásadě na účet Arabů. ...Palestina už neexistuje. Konec. Měl bych říct, že je mi to líto, ale líto mi to není." Moše Dajan
Posláno:

Štamgast
Galil napsal:
Outdoorový krámy bývají drahý jako prase, to, co tam pořídíš za těch 170 éček, koupíš ve slušným armyshopu za polovic, ne-li za třetinu, takhle jsem se vybavil goretexem já a jsem maximálně spokojenej, třeba bundu mám už čtyři roky. V těch odkazem píšou, že jsou ty parky a gatě použitý, takže by to klidně mohla bejt pravda.
Velký Galil má pravdu.Pokud v nějakém armyshopu natrefíte na podobné zboží armádního původu stačí si pozorně přečíst uvnitř všitý štítek.Na něm,vedle armádních specifikací,jsou i údaje o materiálu svrchní části,membrány a vnitřní části..Nu a pokud je u membrány nápsáno PTFE (polytetrafluorethylen) není již dále nutno přiliš přemýšlet.Jedná se o"goráčofku".Existují nejenom v různých více či méně vhodných maskovacích vzorech,ale i půvabné khaki barvě (rakouské )elegantního střihu.Myslím,že i v lesích se můžeme přibližovat normě"trampa elegána"Surprised Laugh .K.
Posláno:

Štamgast
Voloda napsal:
Podla mna tieto bundy a gate nemaju nic spolocne s gore-texom. Je pre mna nepredstaviteľné aby gore-tex maskáčová bunda stála 510 Kč, ked v kazdom outdorovom shope som ju ešte nevidel pod 170 eur. Ak by som sa mylil a on by to gore-tex skutočne bol nielen v nazve, tak ma prosim opravte a hned si idem kupit aspon dve...

Goretex to samozřejmě není. To je obchodní název/značka.
Nicméně píší tam také, že je to trilaminát - a to je to pravé.
Jak jsem psal nahoře. Složka PTFE je ta membrána, která dělá oblečení nepromokavé a zároveň prodyšné. Tu samou používá i Goretex.
U toho bundesweheru jsou další složky PES a PA.
PA bude nejspíš nosná složka, na ní je PTFE (membrána) a krytá PES.
Posláno:

Štamgast
Dušan napsal:
Voloda napsal:

Goretex to samozřejmě není. To je obchodní název/značka.
Nicméně píší tam také, že je to trilaminát - a to je to pravé.
Jak jsem psal nahoře. Složka PTFE je ta membrána, která dělá oblečení nepromokavé a zároveň prodyšné. Tu samou používá i Goretex.
U toho bundesweheru jsou další složky PES a PA.
PA bude nejspíš nosná složka, na ní je PTFE (membrána) a krytá PES.
Poznámka:v našich krajinách je zvykem označovat"goráčem" druh oblečení obsahující membránu,která pracuje na základě aplikace fyzikálních zákonů(rozdíl mezi velikostí molekujy vodní páry a velikosti molekuly samotné H2O.Značka "Goretex" jako název je chráněn již víc než 30 let jako obchodní značka(aplikace patentu prof.Goreho)Druhů membrán je samozřejmě celá řada.To,že se používá přízvisko"goráč" je nejspíš ze zvyku.Zkratky PES,PAN,PA,POP pouze vyjadřují druh materiálu ze,kterého je ta látka vyrobena:polyester,polyakrylonitril,polyamid,polyprooylen.Pozor :všechny tyto materiály,které mají spoustu dobrých vlastností,mají jednu velkou nectnost.Jsou velmi citlivé na teploty nad 60 stupňů Celsia.To je pro nás"čmoudily a ohníčkáře" smůla a je třeba to mít na paměti.Jinak dostane třeba i drahá část oblečku "na zadek" a její vlastnosti odejdou do blízkého háje.Klasické materiály tuto nectnost většinou postrádají.K.
Posláno:

Štamgast
knajfík napsal:
Poznámka:v našich krajinách je zvykem označovat"goráčem" druh oblečení obsahující membránu,která pracuje na základě aplikace fyzikálních zákonů(rozdíl mezi velikostí molekujy vodní páry a velikosti molekuly samotné H2O.Značka "Goretex" jako název je chráněn již víc než 30 let jako obchodní značka(aplikace patentu prof.Goreho)Druhů membrán je samozřejmě celá řada.To,že se používá přízvisko"goráč" je nejspíš ze zvyku.Zkratky PES,PAN,PA,POP pouze vyjadřují druh materiálu ze,kterého je ta látka vyrobena:polyester,polyakrylonitril,polyamid,polyprooylen.

Sakra - na profesora jsem zapoměl.mrGreen Wink
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
[quote=Dušan]Rose:
O bi-laminatu jsem nikdy neslyšel asi je to chyba.

Z toho si nic nedělej a s velikostí (údajně rozdílnou v některých vesmírech) molekul vody taky né.

trilaminát : vrchní látka,membrána,podšívka - vše spojeno v jeden kompaktní celek to znamená že se to jeví jako jedna vrstva jinými slovy 3 in 1( lepší,dražší)
bilaminát : na vrchní látku je aplikovaná membrána ,ale podšívka tvoří samostatnou volnou vrsvu takže jinými slovy 2 + 1(princip stejný,nižší životnost)
V obou případech jde o tři vstvy(vrní látka,membrána,podšívka) akorát u bilaminátu se to jeví jako dvě oddělené,u trilaminátu jako jedna sendvič-vrstva. V některých případech je to těžko odhadnou,u softshellu je to naopak evidentní,když vrchní vrstva je hladká a spodní "počesaná". U těch army použitých je někdy trochu problém,že to trochu sákne v místech kde bývaly popruhy báglu,což zrovna na těch ramenech může prudit,to je misto,který chce trochu prohlédnout jestli už se nedá fotit skrz....
"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/1/2009
Lokace: Zlín
knajfík napsal:
P.S.:jedno deštivé a studené léto jsem existoval v termotriku(polypropylen) na těle a na tom vlněný svetr horských myslivců a bylo to ono.K.

Po zkušenostech s mým starým svetrem z ovčí vlny bych se nebál tvrdit že ovčí vlna hřeje i když je mokrá (propocená). Pokud se přes něj dá větrovka. Je to jen můj dojem nebo fakt?
Posláno:

Štamgast
EM napsal:
[quote=Dušan]Rose:
O bi-laminatu jsem nikdy neslyšel asi je to chyba.

Z toho si nic nedělej a s velikostí (údajně rozdílnou v některých vesmírech) molekul vody taky né.

trilaminát : vrchní látka,membrána,podšívka - vše spojeno v jeden kompaktní celek to znamená že se to jeví jako jedna vrstva jinými slovy 3 in 1( lepší,dražší)
bilaminát : na vrchní látku je aplikovaná membrána ,ale podšívka tvoří samostatnou volnou vrsvu takže jinými slovy 2 + 1(princip stejný,nižší životnost)
V obou případech jde o tři vstvy akorát u bilaminátu se to jeví jako dvě oddělené. V některých případech je to těžko odhadnou,u softshellu je to naopak evidentní,když vrchní vrstva je hladká a spodní "počesaná". U těch army použitých je někdy trochu problém,že to trochu sákne v místech kde bývaly popruhy báglu,což zrovna na těch ramenech může prudit,to je misto,který chce trochu prohlédnout jestli už se nedá fotit skrz....

Já si z toho nic nedělám.
Grin
Mně šlo hlavně o ty bundes - u těch jsem to neviděl.
Wink

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/15/2007
Geront66 napsal:
knajfík napsal:
P.S.:jedno deštivé a studené léto jsem existoval v termotriku(polypropylen) na těle a na tom vlněný svetr horských myslivců a bylo to ono.K.

Po zkušenostech s mým starým svetrem z ovčí vlny bych se nebál tvrdit že ovčí vlna hřeje i když je mokrá (propocená). Pokud se přes něj dá větrovka. Je to jen můj dojem nebo fakt?

Není to tvůj dojem ale je to fakt vlna (nejen ovčí) hřeje i mokrá, znali to už naši předkové,sám to mám vyskoušeno.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2007
Lokace: Chodsko
Přírodní park Zelenov nedaleko Domažlic+Zelenovské rybníky.Mimo jiné tam žije plno vzácných druhů živočichů a rostlin(např.škeble a rak říční,škeble rybníčná,v korytu řeky hnízdí Ledňáčci,a kdo ví kde hledat tam narazí třeba na masožravou Rosnatku).Dva ze tří rybníků jsou vypuštěné a budou se čistit a hloubit...

Gero vložil tyto přílohy:
PB290310.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Lokace: Olomouc
Musím se podělit o nadšení ze samodomo liháče udělaného obdobně jako je ten v odkazu nahoře-je sice ještě v plínkách-ještě řeším pohodlnější plnění a zapalování,ale je to reaktor jako hrom-kafe v cuku letu a konstrukce snese zatížení kýblem vody(10l)-víc jsem nezkoušel nemaje doma nic tak těžkého k zatížení.Jak to došlechtím a vyvedu z plínek postnu fotky.
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum