ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kuchyňské prkénko Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/15/2009
z čeho ty prkýnka jsou , že se vám kroutí? pokud to teda není vál... a napouštět prkýnka ?! to je nějaká novinka? za svou truhlářskou praxi jsem udělal prkýnek- no prostě nevím kolik... každou chvilku se někdo v truhlárně stavil, v ruce držel dvacku až páďo (mluvím o době před dvaceti lety ) a chtěl prkýnko. vždy se dělalo bukové z coulového prkna, výsledek po ohoblování nejméně 2,2 cm. nikdy se nenapouštělo a taky nikdo nenadával , že se kroutí. na maso a na zeleninu prkénko zvlášť. stačí ho otírat mokrým hadrem (občas vodou lehce okyselenou octem)- nikdy na něm nic nehnije (buk ty sračky nějak zlehka neutralizuje či co). nechápu co se za těch dvacet let změnilo Happy -leda , že by je šetřící výrobci vyráběli tenká, nebo z nějakého divného matroše místo buku (pak je možná nutné to napouštění?). no a taky se prkýnka vždy dělaly z jednoho kusu- nikdy lepená, lepené se používají jen vály co mají rám ,nebo špalky.
Páchejte dobro, bez ohledů co na to říká zákon.
LK
Posláno:

Štamgast
lotrhou napsal:
z čeho ty prkýnka jsou , že se vám kroutí? pokud to teda není vál... a napouštět prkýnka ?! to je nějaká novinka? za svou truhlářskou praxi jsem udělal prkýnek- no prostě nevím kolik... každou chvilku se někdo v truhlárně stavil, v ruce držel dvacku až páďo (mluvím o době před dvaceti lety ) a chtěl prkýnko. vždy se dělalo bukové z coulového prkna, výsledek po ohoblování nejméně 2,2 cm. nikdy se nenapouštělo a taky nikdo nenadával , že se kroutí. na maso a na zeleninu prkénko zvlášť. stačí ho otírat mokrým hadrem (občas vodou lehce okyselenou octem)- nikdy na něm nic nehnije (buk ty sračky nějak zlehka neutralizuje či co). nechápu co se za těch dvacet let změnilo Happy -leda , že by je šetřící výrobci vyráběli tenká, nebo z nějakého divného matroše místo buku (pak je možná nutné to napouštění?). no a taky se prkýnka vždy dělaly z jednoho kusu- nikdy lepená, lepené se používají jen vály co mají rám ,nebo špalky.

No tak to jsi asi zaspal dobu 20 let. Dneska jsou prkénka podstatně slabší. Ty tlustší Ti vyrobí už jen truhlář na zakázku. Valná většina prkének všude k dostání jsou slaboučká ani né 1cm tlusté šunty lepené k sobě na sraz z několika kusů. Čili 2 katastrofální chyby. Navíc z měkého dřeva.
Mě třeba brácha v koryně vyrobil prkénko z křížem lepené olše a to je o něčem jiným. Ale taky je 1,5cm vysoké.
Mám doma taky prkénka cca 2cm, ale ty už jsou těch 20 let stará. Mimochodem, taky se trochu kroutí.
Posláno:

Štamgast
nevím v čem jsem zaspal dobu ?NoNoNo to že lumpové odrbou zákazníka i na kuchyňském prkýnku není moje vina. a prkýnka z jiného matroše než buku a slabší než 2,2 cm? NEKUPOVAT !!! (pokud už se stalo, nikomu se s tím nechlubit a v tichosti spálit). ale radši AŤ SI JE TY ZLODĚJI NECHAJÍ. skočte si do nejbližší truhlárny a nechte si ho udělat ! bude hotové za 5 minut . kus buku má každý truhlář.
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
lotrhou napsal:
nevím v čem jsem zaspal dobu ?NoNoNo

Souhlasím.Ok
Prkénko drbu v dřezu horkou vodou, občas ho vezmu octem a nevím co dál řešit...Shocked Cool
LK
Posláno:

Štamgast
lotrhou napsal:
nevím v čem jsem zaspal dobu ?NoNoNo to že lumpové odrbou zákazníka i na kuchyňském prkýnku není moje vina. a prkýnka z jiného matroše než buku a slabší než 2,2 cm? NEKUPOVAT !!! (pokud už se stalo, nikomu se s tím nechlubit a v tichosti spálit). ale radši AŤ SI JE TY ZLODĚJI NECHAJÍ. skočte si do nejbližší truhlárny a nechte si ho udělat ! bude hotové za 5 minut . kus buku má každý truhlář.

Nechtěl jsem Tě urazit, to promiň.
Jen jsi psal, že nechápeš, co se změnilo, tak jsem Ti jen řekl, že 20 let vývoje.
Vývoj sice směřuje do kopru, to tady všichni víme, ale je to tak.
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
LukKuc napsal:
Vývoj sice směřuje do kopru, to tady všichni víme, ale je to tak.

Já osobně ovšem nevidím nejmenší důvod proč se tomu konzumu podřizovat (a následně se bavit o ptákovinách...Wink )
LK
Posláno:

Štamgast
Taky se nepodřizuju, ovšem občas něco dostanu darem a mám co dělat, abych dotyčnému za ten dar poděkoval, když vidím, co je to za šlendrián. Cry
Samozřejmě ten šlendrián jde dneska na dračku, protože lidi jsou (teď doufám, že se nikoho nedotknu) vemena a kupujou to s nadšením za trapnej peníz v supermarketech, jakej neudělali kšeft.
Holt hajzl kominusta za 40 let udělal z lidí své a 20 let to ještě pořád dobíhá. Snad to někdy pomine lid začne používat opět hlavu na myšlení. V tomhle jsem ale řádnej skeptik .
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/4/2005
Tak DIPRO mě celkem příjemně překvapilo, můžu doporučit.

huugh vložil tyto přílohy:
a.jpg.jpg
b.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
sice mě tohle prkénko nutí pronést přísloví - proč to dělat jednoduše , když to jde složitě, ale na druhou stranu- vypadá pěkně a je ze správného materiálu. Happy
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/20/2010
účelem tohohle sestavení je, aby se když se na tom prkýnku seká sekyrou nevyštipovaly kousky dřeva mezi jednotlivejma zásekama. Leč toto tenké prkýnko by sekyru pochopitelně nevydrželo. Kdo viděl pravej řeznickej špalek ví o co jde - stolek ze ze špalků slepenejch dohromady, staženejch dokola železným rámem, celý je to na podstavci dnes obvykle svařovaným, a je to kolem dvaceti centimetrů tlustý.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/20/2010
Co se týče toho kroucení prkýnek, mám nový asi rok, kolem 2cm silný - stálo pětikilo. slepený ze čtyř kusů. krájím na tom skoro výhradně zeleninku, a jak se to vlhčí mírně se vyboulilo, měl jsem poněkud vítr že jak se to namáčí a zase schne, tak to časem pukne. Radši jsem to namazal... Měli jsem starý prkýnka, ty byly promaštěný od masa co na tom krájela máti. Mimochodem měly tak centimetr, a vydržely dvacet třicet let, brácha možná ještě jedno používá. Ten hlavní nešvar dneska se zdá bejt ono slepování z více kusů a hlavně měkký dřevo.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/30/2006
Celým fórem DIPRa je to, že takhle poslepovaný dřevo pracuje úplně jinak a proto tu nemůže být o kroucení ani řeč Happy
Prostě správný řeznický prkno...
„Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, ale zlo nelze přemoci útěkem.” - Jeff Cooper
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/1/2009
No, jak vidím vývoj této diskuse, tak mi připadne jako nejlepší řešení prkýnko z jednoho kusu, co nejsilnější, koupené na nějakém "jarmarku" zaměřeném na lidovou výrobu čehokoliv.
Můj nejnovější, cca rok starý úlovek, je prkýnko 310x205x25 mm od nějakého Slováka prodávajícího prkýnka, vařečky, kořenky, válečky, atd. Stálo 120 Kč. Nevím z jakého dřeva. Říkal mi to, ale zapomněl jsem. Za ten rok bez jakékoliv údržby, jen drobné prasklinky napříč nejmenším rozměrem, nezasahující do pracovní plochy, po kroucení ani stopy.

Edit:
Mám ještě další 3 prkýnka, podobný zdroj (různé jarmarky), menší rozměr. Tomu nejstaršímu a nejtenšímu jsou 3 roky. Tloušťka 10 mm. Na něm jsou vidět stopové prvky vrtulovitosti, ale na stole se nekolíbá. Všechna ostatní bez kroucení. Všechna z jednoho kusu. Ceny v rozmezí 90 - 100 Kč.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/26/2003
Koupil jsem si včera prkénko za pěkných 60kč. Nové, a přitom z bazaru. Sem tam takhle šmejdím po vetešnictvích. A dají se najít všelijaké věci.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
(Theodore Roosevelt)
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/23/2008
aku hrubku maju vase bambusove prkenka?co poviete na toto? http://www.icetech.cz/zbozi/229183-bambusove-krajeci-prkenko-292x203mm/ .dajte prosim foto,pripadne link na svoje bambusove prkenko.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 11/6/2006
To bude určitě velmi kvalitní výrobek, tak za tu cenu nekup to!
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/27/2012
tak ja som si dneska fikol jedno prkenko na krajanie [pri vyrobe police z buku, natrel som ho olivovym olejom a verim tomu ze neni sanca ze by sa krutilo a keby cosi prebehnem ho na hoblovacke, sak ma dostatocnu hrubku cca 4,5 - 5 cm (merane od oka)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Když už něčím patlat, tak horkým sádlem. A pěkně vybírat podle stavby dřeva. Čímž myslím průběh letokruhů. Ideálně přes střed průběžný a na stranách vybíhající . To se pak nejmíň kroutí. Jak psal Lotrhou - kousek se vždy v truhlárně najde. Ale to je odpočatý dřevo, tam už zkracování letokruhů tolik nefunguje - a to je příčinou tzv. výsušných trhlin. A při bezsukovosti prkýnek i příčinou praskání. Prostě se vyhnout čerstvému dřevu : včera na něm zpíval kos a dnes je z něj prkýnko.
A řeznické špalky se dělaj na výšku právě kvůli odolnosti takto postaveného dževa. Odtud úsloví, že ženská naležato a dřevo nastojato vydržej cokoli......
Tak asi tak.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/26/2011
Jenom se rychle zeptám, než to provedu :) Je blbost napouštět prkýnko včelím voskem? Lněnej ani olivovej olej doma nemám :(
In Omnia Paratus
WOSM member, Pack Rat #32 EDC: BM BC 092/500, Skeletool, Izula #22121
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/14/2010
To nevím, ale můžu fakt doporučit ten minerální olej z Ikey. Je fakt perfektní, dobře se vsakuje a hlavně nežlukne...
Život je umění kreslit bez možnosti gumovat.....tak ať je alespoň čím si ořezat tužku, ne?
"NO KNIFE - NO LIFE !!!"
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum