ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Ostrie pod mikroskopom Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 3/25/2013
Meiming napsal:
Sandor tohle se me moc nepozdává že by pustil výrovce do světa a kazil si tak jméno, navíc je to nějaký zvlněný. takhle zvlněný je ostří po broušení na pásovce? Opinel co vím mívá hodně do tenka vytaženou čepel a vytaženou čepel na pásovce nabrousim úplně bez přítlaku pár tahy, pokud bych jí chtěl takhle ohřát musel bych mít pás brutálně sjetej a tupej a nůž podržet na jednom místě a pak nevim kolik by mi zůstalo z čepele. Zkus k tomu dodat víc informací. Tohle by muselo nějaké prase udělat schválně a i tak nevim jak by to dokázal na pásovce, spíš bych to viděl na klasickou stolní dvoukotoučovou brusku ta celkem hřeje, nebo ještě líp šmirgl ve vrtačceNoNoNo

Nôž je nový. Bol objednávaný na "Konzo Shop".
Pri objednávaní som uviedol: "Prosím aby nože boli originálne brúsené o výrobcu!!! Nesmú byť prebrusované!!! Ani obťahované. Jednoducho aby to boli 100% ORIGINALNE Opinel. Budú použité na testovanie výdrže ostria. Ďakujem "
Či ho niekto počas prepravy prebrusoval ?
Predajca by si takýmto činom tiež urobil zlú reklamu.
Tak neviem
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/12/2009
A to je nič... nedávno som si aj napriek odporu k tejto značke objednal plastový Opinel Outdoor či ako sa volal, taký modro-čierny s píšťalkou v rúčke a nerezovou čepielkou. Tak tupú kudlu som ešte nevidel.
kontakt: mototechna zavináč mototechna.net
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/17/2012
Musím sa priznať, že ešte nikdy v živote mi od výrobcu alebo nožiara neprišiel skutočne dobre nabrúsený a ostrý nôž. NIKDY. Niektorým sa podarilo rezať papier, iné s tým mali problém. Ale takto spálené ostrie som ešte nevidel. Proste nechápem, ako sa toto dá spraviť na pásovke. Brusič bol zrejme opitý, keď brúsil tento nôž. Confused
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Sandor díky za vyčerpávající odpověď jsem asi moc najivníred face Poslední nůž co jsem kupoval je můj švícarák a to už je 15let a po vyndání z krabičky holil stejně jako ten před ním reklamní od Lacke Farben, dnes je hold jiná dobaConfused
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Štamgast
Odpoveď predajcu:

"Dobrý den na rýchlo som to kukol zaujímavé.
Nôž nebol prebrusovaný to viem za seba na našu firmu s určitosťou povedať.
Opinel očakávame bud zajtra alebo v pondelok pošlem vám to aj so zlavou.
Co sa týka nožov Opinel a ich brusenia od výroby je to dost slabé, ale čo sa týka samotného brusenia ja pre majiteľa veľmi jednoduché .
S pozdravom Rešetár"

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/3/2013
Ahoj,
nechci sandorovi plevelit vlákno, ale nedalo mě to, abych narychlo neudělal jednu fotku "ostří". Koupil jsem 2 houbařské Opinely a jejich "nabroušení" připomíná spíše výrobní polotovar Shocked Nabrousit je tak, aby skolili nějakou bedlu nebude sice problém, ale to by snad ani Číňan nepustil z fabriky. Na druhou stranu, spálená ostří určitě nemají Laugh
Foto není z žádného mikroskopu, ale jenom kompakt s makropředsádkou.

LiborZ vložil tyto přílohy:
houbařský.JPG.jpg

Posláno:
Pokročilý
LiborZ napsal:
Ahoj,
nechci sandorovi plevelit vlákno, ale nedalo mě to, abych narychlo neudělal jednu fotku "ostří". Koupil jsem 2 houbařské Opinely a jejich "nabroušení" připomíná spíše výrobní polotovar Shocked Nabrousit je tak, aby skolili nějakou bedlu nebude sice problém, ale to by snad ani Číňan nepustil z fabriky. Na druhou stranu, spálená ostří určitě nemají Laugh
Foto není z žádného mikroskopu, ale jenom kompakt s makropředsádkou.

Dobre, chrbát čepele si nafotil a teraz by si mohol hodiť nejakú fotku ostria... Laugh
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/5/2011
DODO- dodělej domaHappy
četl jsem o nožíři co své nože prodává zásadně tupé nenabroušené z důvodu bezpečnosti tak se u něj asi inspirovali.
Posláno:

Štamgast
OPINEL 10 carbone - pod mikroskopom

Pohľad na originálne ostrie.

OPINEL 10 inox - pod mikroskopom

Pohľad na originálne ostrie.

Ďakujem za všetky vaše reakcie
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
Benchmade Barrage 581- M390 - pod mikroskopom

Prebrusené ostrie - 24°; hrúbka výbrusu 0,47mm

Na mojom YouTube profile si môžete stiahnuť výsledky testov.

POZOR! Video je dlhé, nestrácajte jeho pozeraním svoj drahocenný čas, ak to naozaj nepotrebujete! NoNoNo

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Pokročilý
Paráda. Po vyše 3600 rezoch reže podstatne lepšie ako Raiserov Raptor na začiatku testu. Laugh BTW, mal som teraz jeden Raptor u seba na opravu a nabrúsenie. Paľo, prisahám, že ten kus, čo si mal na testovanie ty, vyzeral lepšie. Ten, ktorý prišiel mne, bol najhorší vreckový nožík, aký som kedy videl. Shocked Proste katastrofa za 15 000 Kč. Ukázal som ho celej rodine, tak sa len smiali. Na celej čepeli nebolo miesto, ktoré by bolo schopné vojsť do papiera. Čepeľ krivá, poistka nefunkčná, ostrie mimo stredu čepele a črienky ostré ako sviňa. Vlastne črienky boli ostrejšie ako samotné ostrie na čepeli. Laugh

Klobúk dole pred tvojou vytrvalosťou a tiež pred M390kou. Admire
Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/1/2011
Ahoj,
to co děláš je velmi přínosné a obdivuhodné, alespoň pro mně...houževnatost, vytrvalost, časová i jistě finanční náročnost...3600 řezů, proboha to toho lana taky není úplně malý kousek.Wink
Mám na Tebe dotaz, možná trošku primitivní, ale zkusím...jak je vidět,dokážeš fotit a měřit na tisíciny mm. Vzhledem ke Tvým zkušenostem dokázal bys odhadnout v jakém stavu by mělo být ostří aby holilo chlupy na předloktí?
Jen pro vysvětlenou, jde mi o nějakou představu. Když jsme na základní škole dělali laboratorní práce taky jsme v mikroskopu viděli co pouhým okem nešlo a existuje to.
Stejně tak nůž nabroušený i na carborundum, se kterým se brousí kosa umí holit a to myslím, že pod mikroskopem to musí být jako pohled na hřeben Karpat...Wink
Jestli to jde nějak porovnat, odhadnout, popsat budu moc rád.
Děkuji, Luboš
Posláno:

Štamgast
Gyrl napsal:
Ahoj,
dokázal bys odhadnout v jakém stavu by mělo být ostří aby holilo chlupy na předloktí? ....Jestli to jde nějak porovnat, odhadnout, popsat budu moc rád.
Děkuji, Luboš

Jeden skúsený brusič z Ruska má takéto stupne ostrosti:
- nôž je schopný zarezať do klinca - môže sa brúsiť
- nôž je schopný rezať papier (80g/m2) (grit cca 250)
- nôž je schopný holiť po vlase chlpy na predlaktí (grit cca 600)
- nôž je schopný zarezať do voľne visacieho vlasu (grit cca 4000)
- nôž je schopný rozrezať na dve časti voľne visiaci vlas (grit cca 6000 a viac)

Ten grit som doplnil ja - hodnoty ber len orientačne je tu veľa premenných veličín ( oceľ, tepelné spracovanie, uhol ostria.......)
Moja skúsenosť - merateľná - ak je ostrie tenšie ako 0,004mm bude rezať papier a pravdepodobne aj chlpy na predlaktí.
Pri poslednom teste (BM M390 24°) malo ostrie pred rezaním do lana cca 0,003 na niektorých miestách vedelo zarezať do vlasu. Po teste mala menej poškodená časť ostria cca 0,007mm a rezala papier, chlpy na predlaktí jej robili problém.

Palo
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/1/2011
Moc děkuji za vyčerpávající odpověďApplause Admire Admire Admire
Posláno:

Štamgast
OPINEL 10 inox - pod mikroskopom - prvý zo série testov

prebrúsené ostrie na 40°, hrúbka výbrusu 0,23, grit 220

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
OPINEL 10 inox - pod mikroskopom - druhý zo série testov

prebrúsené ostrie na 40°, hrúbka výbrusu 0,25, grit 6000 Rozsutec

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/27/2007
Díky za přínosná videjka. Potvrzuje se mi to, jaké zkušenosti s Opinelem v Inoxu mám i já. Nabroušený nůž chvilku řeže parádně, ale po pár řezech, i když na pohmat se nezdá nijak výrazně otupený, tak moc řezat nechce. Jsem zvědavý na karbon. Protože ač na něj skoro každý pěje ódy, tak u mě je to sice o něco lepší než Inoxový, ale taky žádný zázrak. Říkal jsem si, že mám možná nějaký hůř tepelně zpracovaný kousek - no tak uvidím.

Jinak na bladeforu jsem již několikráte vyčetl, že nejideálnější grit co má nejdelší trvanlivost řezu je mezi 400-600. Takže pokud je to v tvých možnostech, bylo by zajívavé při testech zkoušet i tuhle hrubost, jestli to je pravda nebo né.
Mějme ohled na zvířata a přírodu. Je to protijed na dnešní přetechnizovaný svět a bez nich by byl náš život o ničem.
Posláno:

Štamgast
Jezevec napsal:
Jinak na bladeforu jsem již několikráte vyčetl, že nejideálnější grit co má nejdelší trvanlivost řezu je mezi 400-600. Takže pokud je to v tvých možnostech, bylo by zajívavé při testech zkoušet i tuhle hrubost, jestli to je pravda nebo né.

S tým grit-om je to asi zložitejšie:
- je niekoľo noriem - JIS, ANSI..... pozri priložený obrázok - neviem kto je autor no ďakujem mu aj touto cestou
- každé abrazívum sa ináč správa, (napríklad diamant robí zúbky - ryhy ...... japonské vodné kamene - rovnomerná zrnitosť.....prírodné kamene - väčší rozptyl zŕn ....)
- oceľ podľa zloženia a tepelného spracovania sa bude ináč správať
- brúsič - rovnaký grit iná rýchlosť brúsenia - iný výsledok
- brúsič - rovnaký grit iný prítlak pri brúsení - iný výsledok
.
.
.
Je možné že nôž nabrusený mnou na SB250 s grit 220 zodpovedá diamantu grit 600
Je tu dosť faktorov. Preto pri testoch uvádzam konkrétny kameň, konkrétnu brúsnu metódu. Preto sa snažím dať výsledky z kameňov hrubé (220grit) stredné (1k grit) jemné (4-5k grit), aby sme si urobili predstavu ako sa daná oceľ na danom noži správa.

Kameň grit 600 nevlastním. Mám 400 - Naniwa superstone ale len plochý na T7 ho neviem použiť. Môžem odskúšať ručné brúsenie a prípadne porovnať

sandor vložil tyto přílohy:
e8mLQ.jpg.jpg

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/27/2007
Jj. Je mi jasné, že nelze vstoupit dvakrát do téže řeky a když dělají dva totéž není to totéž. Samozřejmě je plno různých vlivů, které mají tu větší, tu menší vliv na konečný výsledek. Právě na tvých testech je dobře vidět, že i maličko rapidně dokáží změnit konečný výsledek. Takže díky za to, že jsi perfekcionalistaApplause , ale stejně nikdy všechny vlivy, které ovlivní konečný vysledek do svých testů bohužel nezahrnešCry
Mějme ohled na zvířata a přírodu. Je to protijed na dnešní přetechnizovaný svět a bez nich by byl náš život o ničem.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 11/8/2011
sandor napsal:
S tým grit-om je to asi zložitejšie:
- je niekoľo noriem - JIS, ANSI..... pozri priložený obrázok - neviem kto je autor no ďakujem mu aj touto cestou

Pôvodný autor je Komitadje zverejnil na Bladefóre

Ja som si tabulku upravil po svojom a snažil sa ju skonfrontovať s viacerými zdrojmi a zverejnil som ju na Slovensku. Viem, že si niekto odo mňa pýtal súhlas na zverejnenie.

Niekto vzal originál (najpravdepodobnejšie) alebo moju kópiu a urobil z nej graf, aby sa odlíšil.

Normy:

- V Európe sú dve, FEPA-F (brúsny papier) a FEPA-P (ostatné abrazíva).
- V USA sú dve, ANSI a CAMI. Výrobcovia abrazív väčšinou dodržiavajú CAMI.
- V Japonsku sú dve JIS stará a nová. Väčšina Japonských výrobcov abrazív dodržiava už novú, niektorí (Shapton má svoju normu) a Naniwa v sérii Chosera tiež značí zrnitosť odlišne.
- Výrobcovia diamantových abrazív používajú namiesto hodnoty Grit hodnotu v Mesh , ale zhruba to sedí. Ak DMT napíše 325 myslí Mesh, ale je to obdobné a obchodníci často píšu Grit, aby si zjednodušili prácu.

Je v tom veľa nezrovnalostí a chaosu, ale mne osobne sa najlepšie orientuje podľa JIS, pretože veľa japonských vodných kameňov sa predáva, veľa sa o nich píše na fórach aj ja ich používam.

Tabuľka je rozdelená, lebo sa mi zle z toho robil obrázok.

boreas vložil tyto přílohy:
Micron_GritConversion_1.png.jpg
Micron_GritConversion_2.png.jpg
Micron_GritConversion_3.png.jpg

Naučte sa brúsiť. Ušetrí to peniaze.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum