ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Materiály na výrobu nožů Možnosti
Posláno:

Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 11/23/2008
Lokace: Czech Republic
Ahoj vsem, naskytla se mi moznost sehnat par znicenych kotoucu do cirgularky a nejaky kusy z katrove pily.cca 2,6 az 3mm.Chci se zeptat jestli jsou tyhle materialy vhodny pro vyrobu nozu popripade jak se kali.Prese oznaceni ocelí zatim nevim,snad zjistim pozdeji.Rekl bych ale ze se tyhle pily delaji vsechnyze stejneho matrose.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/15/2015
Lokace: Slovensko
Chcem sa veľmi pekne poďakovať Matúšovi H. za sponzorský dar a zároveň krásny darček k mojím 15tim narodeninám...Razz Po tom čo som doma rozkul všetky pilníky a rašple bude konečne z čoho vyrábať Laugh Ok Tak a hor sa všetci NA NOŽE Wink http://www.nanoze.sk/

Magnum357 vložil tyto přílohy:
Fotografia_0090.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/3/2011
Lokace: Slovakia
tak to sem supaj Happy
matusH
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/22/2007
Zdravim, nevite nekdo co za ocel je pouzita na vidle z desty? Zkousel nekdo z toho neco ubouchat?
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/17/2016
poznate niekto ocel domex 700
chemicke zlozenie

C%max Si%max Mn%max P%max Cu%max cr%max Corrosion resistance
0.12 0.60 2.10 0.030 0.51 1.25 added 6.64C

da sa z toho nieco urobit<?? vdaka za odpoved
Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/16/2008
Lokace: Vyškov
Ten matroš neznám, ale podle složení z teho budou fajnový háčky na ručníky,
je to totiž Corrosion resistance Grin
Hledej něco, co má aspoň 0,6 uhlíku a víc.
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Lokace: Východní Čechy
Děláš v automotive? Tam se používá jako vysokopevnostní ocel. Ale na nožířinu je bláto, které v zásadě nejde klasickými způsoby zakalit.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/17/2016
dakujem za odpovede...
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/29/2014
Ahoj, mám kamaráda, co mi nabídl sehnat od nich z firmy nerez.
Má možnost např. odřezky plech síly 2mm, nebo kulatinu prům. 5mm.
Horší je to s šaržemi materiálu. Ptal jsem se na 1.4116 (17 136 / Ak5Mo),
což jsem našel někde tady na fóru, ale nevedou. Poradíte mi někdo na co se
zeptat, aby z toho šly čepelky, příp. příložky na zavírák apod.
Zatím s nerezem nemám zkušenosti, tak nejlépe něco, co si dokážu zpracovat
v domácích podmínkách sám.

Díky
Posláno:

Štamgast
Pokud nemáš pec s regulací teploty (obvyklá kalící teplota 1030 až 1080°C, výdrž na teplotě minimálně 15 minut), tak na nerez zrovna zapomeň. Nechci kamaráda podceňovat, ale většina firem používá "nekalitelný nerez", takže sliby nedostojí. Vezmi to obráceně - ať ti kamarád dá seznam co používají a z toho si možná vybereš. V zásadě musí mít ocel minimálně 0,3%C, aby z toho byl alespoň průměrný nůž tak nad 0,5%C.
Posláno:
Začátečník
Nerezku jsem na výrobu čepele prozatím vzdal, ale stejně mi to vrtá v hlavě.
Zjišťoval jsem dál, co používají za materiály: 1.4301; 1.4404; 1.4571
Bylo by z toho něco použitelné např. na záštitu?
Posláno:

Štamgast
1.4301 - vynikající korozní odolnost (používá se na tlakové nádoby), při nevhodném obrábět bude zpevňovat (prostě se blbě obrábíWink). Český ekvivalent 17 240, takže ta nejobvyklejší korozivzdorná ocel.
1.4404 - obrábění obdobné předchozí, navíc zvýšená korozní odolnost v prostředí halogenidů (ve slané vodě)
1.4571 - v zásadě totéž co 1.4404, ale má zaručenou korozní odolnost i po svařování

Pokud to shrnu, tak pro záštity, nýty, mezistěny u zavíráků - více než dobré.
Posláno:
Začátečník
Díky moc.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/11/2009
Lokace: Slovensko-Bardejov,ne?
Zdravím, neviem či som tu správne, ale skúsim sa spýtať,určite bude niekto z miestnych borcov vedieť. Dostal som nôž z profi kutru na meso, nerez, chcel by som to použiť na nejaký sekáčik. Vie mi niekto povedať čo je to za materiál, oplatí sa z toho nejaký hobby nástroj urobiť? Ďakujem.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 4/13/2017
Ahojte...Měl bych otázečku ohledně použitý oceli. Nejsem profík ani ve snu, nože mě bavěj čistě jen jako lajka a samouka amatéra ve smyslu hobby :) a zajímalo mě, jak moc je použitelná klasiká ocelářská pásová ocel třeba od Kondora - http://www.kondor.cz/pasova-ocel-40x4/d-78550/
Jediný co se mi podařilo tak nějak vypátrat je, že tahle ocel nepatří mezi ty nejtvrdší, ale podle referencí má opravdu hodně velký rozsah použitelnosti :D No, informace uplně přesně takový o jakejch každej kutil sní :D
A ...mám tu doma celkem slušnou hromádku pozůstatků plechů od pokrejvačů co dělali střechu tchýni na baráku a taky by mě zajímalo jak je to použitelný...na stránkách výrobce (Ruukki) jsem se dočetl že je to z kvalitní oceli..ale otázkou je z jak kvalitní oceli...a jestli někdo nemá zkušenost s takovýmahle materiálama ? Předem díky :)
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/21/2012
stalker85 napsal:
Ahojte...Měl bych otázečku ohledně použitý oceli. Nejsem profík ani ve snu, nože mě bavěj čistě jen jako lajka a samouka amatéra ve smyslu hobby :) a zajímalo mě, jak moc je použitelná klasiká ocelářská pásová ocel třeba od Kondora - http://www.kondor.cz/pasova-ocel-40x4/d-78550/
Jediný co se mi podařilo tak nějak vypátrat je, že tahle ocel nepatří mezi ty nejtvrdší, ale podle referencí má opravdu hodně velký rozsah použitelnosti :D No, informace uplně přesně takový o jakejch každej kutil sní :D
A ...mám tu doma celkem slušnou hromádku pozůstatků plechů od pokrejvačů co dělali střechu tchýni na baráku a taky by mě zajímalo jak je to použitelný...na stránkách výrobce (Ruukki) jsem se dočetl že je to z kvalitní oceli..ale otázkou je z jak kvalitní oceli...a jestli někdo nemá zkušenost s takovýmahle materiálama ? Předem díky :)

Jestli chceš "jak moc je to použitelny" dělat nože - raděj investuj svůj čas do prověřených materiálů - starý pilníky, pily, pružiny... je toho hodně a je na to celé vlákno. Dá se relativně za nic, vyblbnout se do sytosti...

Nemám zkušenosti s kondorem, ale podle tho cotam píšou mi to přijde spíš jako konstrukční ocel - kdo ví jestli vůbec zakalitelna...

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 11/12/2008
Lokace: Bučovice
Ahoj, stalker85- Ocel v odkazu je úplně obyčejná konstrukční ocel na čepel nože naprosto nevhodná. Je to ocel 11343.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 4/13/2017
georgius a Mugsat moc díky za odpovědi..a co se týče tý plechoviny od pokrejvačů? máte s tim někdo nějakej zkušenost? jestli by to šlo použít? nikde jsem nenašel co přesně to je za ocel, a Ruukki mi ještě neodpověděli...a to jsem jim psalů už někdy před 2ma týdny. Jinak teda frčim (na doporučení) k nám do šroťáku, optat se jestli maj nějaký starý listový péra..a pak prubnu pilu, jestli nevyhazujou polámaný kotouče..no jo..za optání člověk nic nedá...
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 8/25/2015
Lokace: Nový Jičín
Krytinu do sběrny, obyč pozink plech s barvou
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/11/2016
stalker85: Nejsem někdo, kdo by mohl radit... Ale stejně bych Ti rád pokusy s neznámejma materiálama zkusil rozmluvit Grin
Když to vezmu u sebe, kolik času mě jeden nůž stojí a co na to spálim za další materiál, tak cena pásoviny např. za 14260 je fakt druhotná... A vim s čim dělam, můžu si načíst jak to zakalit (to jestli to pak stejně nezkurvim je druhá věcLaugh , ale aspoň tu šanci minimalizuju)

Přišlo by mi škoda času a práce abych to pak kvuli rozdílu třeba jenom stovka na vstupu mohl celé hodit do koše
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum