ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Materiály na výrobu nožů Možnosti
Posláno:

Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 4/13/2017
Lokace: Czech Republic
Prim napsal:
stalker85: Nejsem někdo, kdo by mohl radit... Ale stejně bych Ti rád pokusy s neznámejma materiálama zkusil rozmluvit Grin
Když to vezmu u sebe, kolik času mě jeden nůž stojí a co na to spálim za další materiál, tak cena pásoviny např. za 14260 je fakt druhotná... A vim s čim dělam, můžu si načíst jak to zakalit (to jestli to pak stejně nezkurvim je druhá věcLaugh , ale aspoň tu šanci minimalizuju)

Přišlo by mi škoda času a práce abych to pak kvuli rozdílu třeba jenom stovka na vstupu mohl celé hodit do koše

To je mi jasný :D nejde mi ani tak o cenu materiálu, jako spíš o to, že když už to tu je, tak jestli to jde zpracovat na něco použitelnýho...O nic víc nende :)
Posláno:
Štamgast
Připojený: 8/12/2013
Lokace: Ústí nad Labem
Ahoj kamarádi.
Můžete poradit,kdepak se dá sehnat právě nějaká pérovina 14 260 (nebo podobnej matroš) v tloušťce 8 mm asi tak 50x20 cm??Já poptával nějaký fabriky a buď mě fákli nebo mi napsali,že maj 2m x 1m a že mi to klidně nakrájej,ale musím to vzít celý Confused Pan Špičák mi napsal,že bohužel teď nemůže nabídnout.
Díky moc všem a přeji pěkný víkend
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/11/2016
stalker85: Ok ok, jak kdybych nic neřekmrGreen
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Lokace: Zlonice
Mydlifous napsal:
Ahoj kamarádi.
Můžete poradit,kdepak se dá sehnat právě nějaká pérovina 14 260 (nebo podobnej matroš) v tloušťce 8 mm asi tak 50x20 cm??Já poptával nějaký fabriky a buď mě fákli nebo mi napsali,že maj 2m x 1m a že mi to klidně nakrájej,ale musím to vzít celý Confused Pan Špičák mi napsal,že bohužel teď nemůže nabídnout.
Díky moc všem a přeji pěkný víkend

Zkus pérovinu poptat tady www.bogner.cz Na netu ji nemají ale po novém roce by ji měli mít, měli na to upozornění v nacenění materiálu co tam kupoval kamarád. Každopádně za zeptání nic nedáš. Wink

Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/12/2017
Lokace: Slovakia
Neviem či je toto správne vlákno pre odpoveď ale chcem sa opýtať či mi nevie niekto poradiť kde na Slovensku kúpim oceľ 13180 alebo 13190 je mi jedno či to bude blok alebo plocháč poprípade guľatina avšak v nejakej rozumnej veľkosti.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/23/2017
Ahoj Mydlifúz, veď skoč na nejaké vrakovisko, perové pružiny na veľkých autách by mali mali mať taký rozmer A matroš je to podobný, ak nie aj taký istý. Za fľašku si to tam vymontuješ A si zahojený:)

Ja mám problém iného druhu, zohnal som zopár takých "menších" asi 12 kilovych ložísk, má niekto skúsenosti s týmto materiálom pri výrobe čepelí? Dík
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 7/24/2014
Ložisko je dobrý matroš. Samokalitelne. Mám v dielní väčší EDC reže jak hovado. Drží ostrie. Nedá sa vŕtať (zlomil som 4 vrtaky aj po vyžihani). Tak na tŕň. Ale normálne som ho zakalil a popustil.
Zo zbytkov som spravil kiridashi . Bez kalením. Rezem s tým kožu. Tiež drží ostrie.

RadoTomo vložil tyto přílohy:
DSC_0012.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
Lokace: Roztoky u Prahy
Ložiskovina je široký pojem, je jich poměrně hodně .....Dobré zjistit si z čeho ložisko je a pak si vykovat tenké pásky. Ty zpracovat podle materiálových listů dle typologie použití ložiska ..co z toho vyjde nejlépe, tak dle toho dále zpracovávat...
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/24/2013
Lokace: Praha nebo Vysočina
Abychom dodrželi trochu tu terminologii ložiska nejsou samokalitelná, když vezmeme obyčejné ložisko 14 109, tam je pouze uhlík cca. 1% a chrom cca. 1,45% viz. materiálový list co tu je. Jediný problém co je mluvím ze své chudé zkušenosti s tímto materiálem je, že rád praská při nedostatečném prohřání a kování po kovací teplotě. Jinak chain tu z ložisek dělal úžasné nože.

pozn. samokalitelný znamená že ohřej na kalicí teplotu materiál a nechá se chladnout na vzduchu a díky tomu se zakalí, ale této vlastnosti dosahují většinou středně či vysokolegované oceli.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Lokace: Děčín - Bělá
Jenže Chain se nějak odmlčel, psal jsem mu a nic....
Ono těch materiálů na ložiska je celá řada, bohužel. Vagonový ložiska z 60 - 70tých let v opravně vagonů taky jen vyměňujou, materiál neznaj.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
Lokace: Roztoky u Prahy
Tady platí co jsem napsal...vyzkoušet si pásek dle použití ložiska - normy... 14 109, 14 209 , 80MoCrV4016 , 100Cr6 , 100CrMo7 , X75WCrV1841 , X80WMoCrV654... Většina z nich má plus mínus autobus podobnou kalící teplotu.. Nerezová ložiska se dělají z 17 042. Pak jsou ložiska která se cementují, pro letecký i těžký průmysl je to třeba M50Nil, to myslím nemá ani tři desetiny procenta uhlíku..Ty poznáš leptem v řezu...

Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Lokace: Děčín - Bělá
Tak nějak jsem si to myslel! Budu zkoušet . Jen jsem neměl takhle pěkně ty normy pohromadě. Díky!!!
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/23/2017
Sú to ložiská M 222W1833M - som zistil:) len nikto nechce priznať presné zloženie. Teda aspoň som to nenašiel... Ale ako bolo povedané, malo by to mať približne rovnaké vlastnosti ako iné ložiska. Aj tak technika pokus-omyl to istí, len to zdržuje :( ďakujem
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Lokace: Olomouc
V podstatě celá řada 1.35xx(zhruba 30 typů) jsou oceli na valivá ložiska s dosti značným "rozstřelem" kalících teplot od 760 až po 1200.Stejně tak když beru nezpracované zbytky trubek na kroužky,tak některé mají modře zatřené čelo,další červeně,jiné zas žlutě,hnědě nebo zeleně.Do systému těch barviček jsem zatím neproniknul,takže to vždycky nas kousku testuju a můžu s klidným svědomím říct že jedním z mýtů je že ložiskovina je křehká(pokud bude přehřátá bude křehká i pérovina)
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/29/2008
Zdarec v práci se mě válí dost dělících řezných kotouču z HSS - DMO5 viz .
http://www.gspzborovice.cz/Kotoucove-noze/ píšou tam že to je kalený na 56-64 HRC má s tím někdo zkušenosti s tím materiálem ? Dělám na vodním paprsku tak bych si s toho vyřízl v hokně nožík jen nevím jestli to pak nechat jak to je nebo nechat ještě popustit a znovu kalit......zatím jsem jen pustil ten kotouč na pár hřebíku a seká je to obstojně ale nevím jak zjistit tvrdost jestli to je fakt kalený.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Lokace: SR Stupava
KILLLLL napsal:
Zdarec v práci se mě válí dost dělících řezných kotouču z HSS - DMO5 viz .
http://www.gspzborovice.cz/Kotoucove-noze/ píšou tam že to je kalený na 56-64 HRC má s tím někdo zkušenosti s tím materiálem ? Dělám na vodním paprsku tak bych si s toho vyřízl v hokně nožík jen nevím jestli to pak nechat jak to je nebo nechat ještě popustit a znovu kalit......zatím jsem jen pustil ten kotouč na pár hřebíku a seká je to obstojně ale nevím jak zjistit tvrdost jestli to je fakt kalený.

No noz sa s toho da a ocel paradna (DIN 1.3343) akurát to neni na nejaky "sekator" a rozhodne by som to tal vyzihat potom vybrusil doporucujem co najviac lebo po kaleni (ak to nechas na 62-4) to moc dejde je to hss
a treba kalit v profi kaliarni bo teploty 1190-1230 neni len takWink
http://www.bohler-bleche.com/english/files/downloads/S600DE.pdf
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/24/2013
Lokace: Praha nebo Vysočina
Mám na místní nožíře i každého na fórum dotaz. Kamarád na univerzitě schání na disertační práci ocel ČSN 17 029 nebo její ekvivalenty W.Nr. 1.4034 či AK5. Bude zkoušet nitridaci nerezu a potřebuje ocele s odstupňovaným obsahem chromu.
Kdyby někdo věděl kde sehnat nebo už měl někdo zkušenost dejte mi prosím vědět na mail i47@seznam.cz

Jedna se o kulatinu průměr 20-40 mm délky 2 metry. Jak jsem se ptal tak ji potřebuje bohužel v jednom kusu a né po metrovkách.

Děkuji za případné reakce.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/7/2011
Nemyslím si, že to bude možné. Nikdo Ti u koupeného materiálu neřekne přesný obsah prvků. Od toho jsou ty normy, které specifikují nějaké rozsahy od do jednotlivých prvků a pokud to ocel splní, tak spadne do příslušné "škatulky". Myslím, že ani výrobce oceli Ti nedodá celou dodávku stejnou. Prostě si to průběžně testuje na vzorcích a kontroluje, že je pořád "ve škatulce".

Napadá mě jedině nakoupit hromadu tyčí, pokud možno od různých dodavatelů a výrobců a prohnat z nich vzorky spektrální analýzou. Nedávno jsem ve vlákně o vrakovištích narazil na starší příspěvek Jeronima, kde doporučuje http://www.spektralni-analyza.cz/.

Neznám, nikdy jsem je nepoužil, jen předávám dál.
Kdo všude byl, všechno zná a ví, jak končí každý den, ten chodí po světě bez radosti a bez naděje. (M. N.)
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum