ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Pomoc s identifikací Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/9/2002
Ještě jsem zapomněl - pro případnou renovaci: Rukojeť byla dřevěná, potažená černou teletinou nebo "rybí kůží" (broušený rejnok) a omotaná postříbřeným drátkem. Viz popis v předpisu:

Surg vložil tyto přílohy:
03_jpg.jpg

P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
Wink

P. vložil tyto přílohy:
Šavle.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/31/2011
Lokace: Skalica
Surgu naozaj ti veľmi ďakujem za všetky poskytnuté informácie, za kvalitu fotiek sa ospravedlňujem, toto je hádam prvý raz, čo som sa dostal k identifikácii nejakého predmetu.

Čo sa týka prierezov v koši, tak áno, sú tam. Pochva i všetky ostatné kovové komponenty sú hrdzavé, ale zdá sa, že pôvodne niklovaná ozaj bola, sem tam sa tam objavujú nejaké šedé fľaky, ale to tiež môžu byť len zbytky farby. To spájkovanie cínom ozaj nebolo pôvodoné, bola to len oprava ďalšej generácie, ktorej sa šabľa dostala do rúk.

Prikladám ešte o čosi lepšiu fotku značenia a chcem sa spýtať, či sa dá povedať, aká šarža vo vojsku nosila túto šabľu? Možno je to hlúpa otázka, len mi nejde do hlavy ako sa takáto šabľa dostala do rúk pradedovi mojej milej polovičky. Pochádzal z chudobnej rodiny, študovaný nebol...

P. - vďaka za foto!

Dzejpi vložil tyto přílohy:
sabla4.png.jpg

"Na ceste za obrodou remesla a prirodzenej hudby."
Posláno:

Štamgast
Šavli nosili vojáci uvedených hodností a výše, tedy od nejvyšších stupňů poddůstojníka a důstojníci:
- kadet - důstojnický zástupce (Kadet - Offiziersstellvertreter) - vyřazený žák vojenské důstojnické školy, kam nastoupil po absolvování vyššího základního vzdělání (8 let), ne tedy z obecné školy (5 let). Kadetní škola (lidově "kadetka") trvala 4 roky. Po úspěšném ukončení byl vyřazen do poddůstojnické hodnosti "Kadetstellvertreter". V opačném případě rukoval jako desátník,
- praporčík (Fähnrich),
- od roku 1887 ji mohl nosit i sloužící šikovatel (Dienstfühhrender Feldwebel - od r. 1805 byli systemizováni pro setninu 2 šikovatelé pro dobu války. Původní šikovatel byl označován jako službuvedoucí (Dienstführender Feldwebel), druhý jako manipulační (Manipulierender Feldwebel) a měl v referátu kancelářské a finanční záležitosti.)

Nicméně se domnívám, že původ šavle u pradědečka je jiný, a to velmi prozaický - kořist. Pokud byl čs. legionářem, pak bojoval proti "Rakušákům" a šavle velmi pravděpodobně patřila původně RU důstojníkovi. Vojenské "suvenýry" se vždycky berou podle vzácnosti - tornu nepřátelského vojína, stejnou jako je vlastní, nechce nikdo, něco jiného, než má sám, bere rád, část výbavy nepřátelského důstojníka chce každý voják. Viz japonské bajonety, které přišly s legionáři z Ruska...

Nápis na Tvé šavli jsem zatím nevyluštil - jistě to není výrobce, ale soukromá firma, která dodávala výstroj důstojníkům. Je tedy velmi pravděpodobné, že původní majitel byl maďarský důstojník.
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
...někdy dobrý to nafotit i trochu detailně...můžou tam být rozdíly který třeba helfnou a nápisy přepsat klidně i s chybějícíma písmenama

EM vložil tyto přílohy:
5.jpg.jpg
Image_1.jpg.jpg
Image_2.jpg.jpg
3.jpg.jpg

"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Štamgast
Dzejpi: Našel jsem!
Existuje jiná zbraň se stejným (špatně čitelným) označením, takže to je :
"Tiller Mór és társa, csasz. és kir. udv. szállitók Budapesten",
tedy "Moritz Tiller a spol., cís. a král. dvorní dodavatelé v Budapešti".
Byla to firma, dodávající důstojnické uniformy a vybavení, pobočky Vídeň, Budapešť, Bělehrad, někde jsem našel i Teherán, také dvorní dodavatel srbského krále. Tedy jistě nic malého...

šavle.jpg.jpg
Tiller_Mór1.jpg.jpg
Tiller_Mór_2.jpg
Tiller_Mór_3.jpg.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 4/21/2017
Lokace: Czech Republic
Dobrý den, mohl by mě prosím někdo poradit, kde bych našel bližší informace o tomto nožíři ?
Díky moc !

Turms vložil tyto přílohy:
20180304_123242.jpg.jpg
20180304_123131.jpg.jpg

P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
JULIUS VOOS SOLINGEN. Firma vyráběla mimo jiné rakouské jezdecké důstojnické šavle M 1869 (jen čepele?) a později pak i různé typy loveckých tesáků.
Posláno:

Štamgast
P. - přesně tak, a jenom si dovolím doplnit:
Firma Julius Voos, Solingen, továrna na meče a břitvy (1901), továrna na břitvy (1910), Adresa: v roce 1901 a 1910 Gerichtstrasse 7, v r. 1939 Maltheserstrasse 27. Firma založena 1879, přibližně od roku 1880 vyráběla čepele šavlí pro R-U (což bude ASI Tvůj případ, podle pravopisu "garantirt" vyrobeno cca před rokem 1885). Obvyklejší provedení značky máš na obrázku.
Protože jsi nevyfotil nic kromě značky - a tu ještě špatně - soudím podle viditelného okraje "rybí kůže" na rukojeti, že by mohlo jít o šavli...

A teď všeobecné připomínky i pro všechny ostatní, kteří přijdou po Tobě:
Dá opravdu tolik práce vyfotit CELÝ předmět, o kterém se chci něco dozvědět?
Dá opravdu tolik práce předmět ASPOŇ pečlivě popsat?
Dá opravdu tolik práce zkontrolovat svoje fotky a jestliže se odeslaly otočené, vymazat je a znovu přiložit?

Julius_Voos_Voss_Solingen.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 4/21/2017
Pánové děkuji mockrát za rychlou odpověď Admire
Pro uživatele Surg: máš pravdu. Mohlo být víc fotek a lepších. Nicméně bylo foceno velmi rychle na mobil za velmi špatných světelných podmínek.
Ještě jednou díky !
Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/11/2018
Lokace: Slovakia
Prajem dobrý deň - vedel mi niekto z tunajších majstrov - znalcov poradiť ? Podarilo sa mi zohnať tieto perá, zaujímalo by ma, z čoho sú... dostal som info, že by mohli byť zo starého panského koča, iná info bola, že to je asi starý moskvič, alebo UAZ - príp niečo ruské... vedel by to niekto upresniť ? rozmery sú 1.20m stred k stredu oka, 45mm šírka a 6.5 mm hrúbka jednotlivých listov... - - - snáď sa mi podarí vložiť obrázok....

Druhá otázka je, či je možné prehriatím oduhličiť materiál tak, že prestane byť kalitelný... presnejšie - dáávno dávno som dával "profesionálovi" na veľký buchar vykovať guľatinu N695... nedávno som robil poriadky a pod ruku mi prišli tie vykované profily - plocháče... keď som skúsil magnet, tak v prostriedku profilu magnet "držal", na koncoch toho istého profilu sa ani nechytil... viem určite, že pôvodne to bola N695, prinajhoršom ak sa tam zaplietla 1.4034 - ale v guľatine magnet držia " o dušu" ...

som tu úplne nový, toto je môj prvý príspevok, tak dúfam, že sa mi podarí pripnúť obrázky___

vopred vďaka za príp info....

err_on vložil tyto přílohy:
_DSC7420_CO.jpg.jpg
_DSC7417_CO.jpg.jpg
_DSC7421_CO.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 3/13/2009
Zdravim všechny a poprosím o radu. Co je to za nůž a poprosím o nějaké informace. či odkaz. Co mi řekl člověk pro kterého to je tak by to mělo pocházet z anglie. na druhé straně je 440 japan.děkuji

lifas vložil tyto přílohy:
20180516_151407.jpg.jpg
20180516_151440.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Majitelem značky Fury je firma Joy Enterprises z USA, nicméně nože, které prodává, jsou vyráběny leckde. Kde je vyrobený zrovna tenhle, bude myslím jasné z obrázků. Z toho nápisu na druhé straně čepele je předpokládám pravda jen to "440", možná...

Fury.jpg.jpg
Fury2.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 3/13/2009
Tajně jsem na tebe spoléhal SURGu a tak klobouk dolů a velké díky za mne i za ty co přijdou po mne. Admire Admire Admire Admire Applause Applause Ok
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/29/2014
Ahoj, kamarád pro mě zachránil před vyhozením dva sekáčky, rád bych o nich věděl něco víc. Na netu jsem našel jen pár inzerátů na podobné sekáčky stejné značky toho čínského, ale jinak nic.

tomas72 vložil tyto přílohy:
sekacky.jpg.jpg
china1.jpg.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum