ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Mora - severská klasika Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 9/7/2011
Po velmi špatných zkušenostech se scandi výbrusem u řady výrobců a bohužel i nožířů jsem si před časem scandi zakázal. Teď jsem to poprvé vážněji porušil. Výše postovaný modrý fešák mi byl doma zabaven Laugh , tak jsem pořidil klasiku v uhlíku.

I když podle mě u scandi pořád nevýhody převažují nad výhodami, tak musím říct, že už jsem fakt zapomněl, jak pekelně dobře to řeže. Tedy alespoň do dřeva.

No asi ho, kluka ušatýho, občas vytáhnu... než se po nějakém nešikovném říznutí zvlní ostří a zase ho vztekle hodím do popelnice. Confused

czmajsner vložil tyto přílohy:
IMG_20180512_125028.jpg.jpg

Kdo všude byl, všechno zná a ví, jak končí každý den, ten chodí po světě bez radosti a bez naděje. (M. N.)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/25/2007
Je pravda ze na morach nie je top ocel, ale skus na tom Scandi aspon velmi jemnu konvex fazetu..stale to reze paradne a ovela viac vydrzi Ok
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/26/2008
Noz pre kamarata.

petoanto vložil tyto přílohy:
20180513_194517.jpg.jpg
20180513_194414.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 6/4/2015
Dobrá Mora, všetko zdolá. Ok

Ustrice otvorené Morou 2000. Applause

Renaud vložil tyto přílohy:
mora.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/7/2011
traffic_juzz: Toho se právě bojím, protože to už pak budu muset nadosmrti brousit jako fazetku / konvex (podle toho, co tam udělám) a bude se to už jenom zvětšovat a už se toho nikdy rozumným úsilím nezbavím. Já tam na kůži s pastou v podstatě vždycky nějakou nano mikro čočku naleštím, ale musím opatrně, aby to bylo natolik malé, aby to při dalším broušení po pár tazích hned zmizelo.
Kdo všude byl, všechno zná a ví, jak končí každý den, ten chodí po světě bez radosti a bez naděje. (M. N.)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/25/2007
czmajsner napsal:
traffic_juzz: Toho se právě bojím, protože to už pak budu muset nadosmrti brousit jako fazetku / konvex (podle toho, co tam udělám) a bude se to už jenom zvětšovat a už se toho nikdy rozumným úsilím nezbavím. Já tam na kůži s pastou v podstatě vždycky nějakou nano mikro čočku naleštím, ale musím opatrně, aby to bylo natolik malé, aby to při dalším broušení po pár tazích hned zmizelo.

az tak by som sa toho nebal...ja brusim scandi v dvoch krokoch..najpr celu plochu vybrusu a potom konvex fazetka, naozaj velmi jemna, par tahov bruskom volnou rukou pod trocha vyssim uhlom ako ked brusim plochu vybrusu...

hlavne pri morach ta ocel ide brusit dost lahko a tolko prace s tym nie je... Ok je pravda ze niekedy to chce sa trocha viac pohrat..kazdemu moze vyhovovat nieco ine
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/4/2016
k tomu brouseni.. .tak nejak se u mory snazim zachovat cisty scandi.. což u nových modelů, které dostali kolikrát mikrofazetku do vínku už od výrobce, mě stálo třeba půlhodinku než sem to předělal opět na čistý scandi.. poslední dobou to scandi vezmu na kůži, takže to nlže vypadat jako že tam malá fazotko-konexní čočka je.. ale je to jen lom světla..
pokud budeš udržovat moru pořád ostrou a nenecháš ji ztupit, tak je to pak otázka pár tahů na kameni..
Posláno:

Štamgast
@czmajsner ano ten uhlik ve 2mm má.neco do sebe 🗡😉

purschack vložil tyto přílohy:
20180514_214933.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
pred nedavnem jsem se stavoval v army shopu, kde se se byl podivat jenom na novy opinely, nebo jeslti tam nebude nejaka mora v mega akci, kterou bych potreboval.. co cert nechtel, odesel sem s rat3jkou :D byla proste za cenu ktera se neodmita..
prosel sem si vsemi stadii euforie.. z toho jak to reze.. zaroven se zklamal jaky to je oproti more kopyto.. druhym stadiem nadseni, kdy sem tomu udelal jinou fazetu a priblizil se rezivosti k more a tretim stadiem, kdy sem udelal konvex vybrus a rekl si ze to reze (skoro) jako mora. dva tejdny sem ji daval zabrat.. vzal lna par vyletu a pochvaloval si jak sem nasel malej nozik, kterej je proste pecka a udela cokoliv.. zadny vlneni ani vylamovani.. vyrezavani i batonig v poho.. no.. az do vcera.. kdy mi pristal ve schrance dotaz od moromila a obvykly dotaz na srovnani dvou mor.. tak sem vytah svoji krabici od bot, vytahl tri mory co dotycneho zajimali..parkrat riznul, neco nafotil.. amusim bohuzel pro mne konstatovat.. nic nereze a nebude rezat tak jako mora :D to co dovede ta 2 mm 510tka to je proste ziletka.. takze to opet obratime asi.. ratka pujde do krabice a ja zase nervu batoh nekolika morama :D

moraRatka.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/22/2012
Toľko ako ty sa s tým rezaním síce nehrám a netestujem, ale podľa toho čo som skúsil sa more vyrovnajú nože s jemným full konvexom do nuly ako robí Bark River, Igor Hritz prípadne opinel a tiež nože s plochým výbrusom do nuly (Puronvarsi), no to je v podstate scandi. Samozrejme mora reže inak (možno trošku lepšie) drevo a konvex je zas univerzálnejší. No čo sa týka pomeru ceny a rezivosti, tak mora a opinel nemajú konkurenciu.
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
...

EM vložil tyto přílohy:
frosta.jpg.jpg
frostab.jpg.jpg

"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Štamgast
jedná grilaz a takový dilema zase

20180519_092212.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/17/2006
To už je fakt otrava Sad
"...proto se nikdy nepřestávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě!..."
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/23/2008
robjord napsal:
To už je fakt otrava Sad

jojo..mas pravdu..a takovy to bylo pekny vlakno..
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/26/2008
kobra napsal:
robjord napsal:
To už je fakt otrava Sad

jojo..mas pravdu..a takovy to bylo pekny vlakno..

Dajte niečo lepšie.
Šomrať vie každý.

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/13/2013
Classic 2/0....bez barvy se mi líbí víc no Happy

Bubo Bubo vložil tyto přílohy:
SAM_0012.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/21/2017
Tak ako sa vám páči, tým novým páčidlom... Confused
Jeno puknutie a zase dilema či zobrať novú 546ku ktorá má ideálne rozmery a tvary ale čepelku len z 2mm pliešku, alebo Robust ktorý má telesnú stavbu dostatočne mocnú ale chcelo by to čepel o skoro centimetr užšiu a o centimeter dlhšiu.
Keby morakniv vypustil short run 546 Heavy duty s 3,2 mm želiezkom tak by to bolo moc fajn...Happy
Korózia na 12c27 pod plastom len povrchová.

slnko vložil tyto přílohy:
image.jpeg.jpg

knívleysur maður er lívleysur maður
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/21/2017
Druhé foto mi nejak nešlo pridať

slnko vložil tyto přílohy:
image.jpeg.jpg

knívleysur maður er lívleysur maður
Posláno: