ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kuksa Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/15/2014
Lokace: Slovácko
Já mám na dlabání několik let Moru 164, kterou bych také doporučil.
Jen se dívám, že se nyní dělá v nerezi jako Mora 164S, a s tou nemám zkušenost.
Your knife - your life.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/14/2010
Já používám na dlabání několik let nože od Mory a od loňska jsem přibral dlátka od M-Stainu. Nevím, s těma ze Slovenska se mě dělá pocitově líp.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/7/2018
Děkuji moc přátelé, jdu objednávat od našich slovenských bratrů. Diky
Sovy nejsou tím, čím se zdají být ....
Posláno:

Pokročilý
Včera dodělaná další oříšková kuksína se lžičkou pro jednu Janičku k svátku.

midlan vložil tyto přílohy:
DSC06101__1_.JPG.jpg
DSC06119.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/15/2014
Lokace: Slovácko
Pěkné Applause . S tím ořechem, oproti bříze, musela být pěkná makačka.
Your knife - your life.
Posláno:

Pokročilý
Nojo, to byla makačka a vůbec se to s břízou nedá rovnat. Tam to jde jak po másle. Ale jelikož už nemám takový pěkný březový kousek, tak jsem použil oříšek. Je to moc pěkné dřevo s krásnou kresbu a barvou.Wink
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 5/26/2013
Krásná kuksa Ok a máš ji perfektně zaoblenou Applause
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
Nádhera,prostě závidím... ...což se nemá red face
Pěkný ořech taky čeká,ale takhle bych to neuměl.
Posláno:
Začátečník
Mám na vás chlapi dotaz. Řežete ty kuksy z mokrého, polosuchého nebo suchého dřeva? Já zatím vyřezal asi 3 ze skoro čerstvé břízy a průser. Měkost sice na dlabání super, ale po pár dnech už skoro hotová kuksa popraskala. Díky moc za radu

Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/22/2009
Podkozak napsal:
Mám na vás chlapi dotaz. Řežete ty kuksy z mokrého, polosuchého nebo suchého dřeva? Já zatím vyřezal asi 3 ze skoro čerstvé břízy a průser. Měkost sice na dlabání super, ale po pár dnech už skoro hotová kuksa popraskala. Díky moc za radu

Vzdyt sis temer odpovedel sam. Kdyz to budes delat z mokryho, tak to dopadne jak pises. Musi to bejt uplne suchy. A ano... suchy se dlabe podstatne hur.
Posláno:

Pokročilý
Ahoj,
teď už raději dlabu všechno ze suchýho. Ale ze začátku jsem někde viděl pár videí, kde dřevo "sbírali" pouze v zimě, kdy obsahuje málo mízy, pak to vyřezali, následně dali do kotle, zasypali solí a vařili. Zkusil jsem několik kuks takto vyřezat a v pohodě - nepopraskalo nic. Ale už nevím, jaký je poměr soli/vody a jak dlouho se to vařilo. Někde tady několik let nazpět by měl být "návod". Zkus pohledat a klidně sem dej odkaz, protože těch dotazů na toto téma je tady docela dost.
Posláno:
Začátečník
A já myslel jak to půjde nějak očůrat a pěkně si podlabu do měkkého "másla" , pak nějaký fígl a šup krásné nepopraskané kuksy jako ty vaše. Holt to bude muset stát trochu toho lidského sádla. Asi to tak má být, nic se nemá uspěchat. Díky chlapi!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/14/2008
Ale samozřejmě že se čerpáky,kuksi a canoe cup dlabou z mokrého,čím míň zkušeností či větší oběm výroby tím myslím z klasicky dělaným čerpákem nemající už toho moc společného tím více se lidé uchylují k práci z sušeným dřevem.
Posláno:

Pokročilý
Ahoj Vláďo,
no, myslím, že my, problému neznalí, bychom docela ocenili nějaké konkrétní postřehy a zkušenosti, od takového machra, jako jsi ty, místo těch obecných myšlenek...Wink
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/14/2008
Happy samo to v mém příspěvku mělo bejt urychlují,málo času je tu na opravu.mám dojem že sem to tu několikrát psal a fotil postup asi tak stokrát jak na mém vláknu tak mnoha znalcům co se mě tázali po mailu a mnohdy neuměli ani poděkovat, také sem ukazoval a říkal na ukázkách a akcích na živol,za posledních 6 let jich bylo dosti,nebo mé vlákno,nebo na FB vlákna,povětčínou US kde příspívám a je tam mnoho dalších lidí co ze dřevem umí.A samozřejmě na trubce se dá najít mnoho vídejí lidí co to dělají jak po straru tak si pomáhají od vrtáku až po soustruh,nic proti je to každého věc.ale vyrábět průmyslově dřevěnej hrnek my přijde legrační.Tato otázka se tu vrací snad každého půl roku.
Posláno:

Pokročilý
tak jsem tady něco objevil...

Vezmem kastrol, nebo kybl, dame tam nador. Pocitejte s tim, ze to budete mit znicene, protoze behem suseni vznikne vyvar, ktery je hodne tezke odstranit.
Zalijeme vodou nador, nad nim musi byt 1-2cm vody.
Na 1L vody pridavame 3 velke lzice soli. Ona pak vytahne vlhkost ze dreva a nezanecha pritom stopy.
Pridame do kyblu par hrsti pilin z jehlicnanu: smrk, borovice atd. Ty pridaji nadoru prijemnou barvu, zpevni drevo a zvyrazni kresbu.
A varime to 6-8hodin. Behem vareni pridavame vodu.
Vytahneme nador a umyjeme vodou.
Vodu z kastrolu muzeme vylit.
Nador hodime pod postel, nebo na skrin na 1-2 dny. Musi se ochladit.
Proces opakujeme 2-4 krat, zalezi na velikosti nadoru.
Pri poslednim vareni musime stahnout kuru, dokud je drevo horke. POZOR ! ! Je to horke, pouzivejte rukavice.
Zase hodime na skrin na tyden/dva. Drevo uz je v podstate suche, ale musi se vyparit zbyvajici vlchkost.
Po suseni drevo bude vypadat jako kost a muzeme ho lestit, rezat atd.
Pri vareni muzou vzniknout male prasklinky, pocitejte s tim. Velke kusy se takto nesusi, jinak popraskaji.
Autor: Serjant
Preklad: Rumoko

myslím, že jsem to podle toho dělal a jak jsem napsal, zatím nic nepopraskalo.
vzato z vlákna "dřevo kolem nás"
Posláno:

Pozorovatel
Všem přeji pěkný večer a přidám něco pro oživení vlákna. Vydlabal jsem si malinkou kuksičku, která se dá nosit na krku jako přívěsek. Je opravdu malinká - délka 5 cm a průměr 2 cm Happy

Puštík vložil tyto přílohy:
_20180709_213350.JPG.jpg
_20180709_213421.JPG.jpg
_20180709_213303.JPG.jpg
_20180709_213445.JPG.jpg
_20180709_213509.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Ahoj Puštíku, moc krásný šperk!Ok
Posláno:
Začátečník
Připojený: 7/9/2016
Puštíku, ta tvoje minikuksička je super Ok
Posláno:

Pozorovatel
Ahoj, děkuji za pěkné komentáře i karmy Happy Přeji vám všem pohodový víkend.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum