ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Potřebuju poradit Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2006
ivo.simi napsal:
Zdravím vás, chci koupi brusný kámen na nůž, můžete mi doporučit nějaký univerzál.

Jestli to správně chápu, tak chceš, abys byl s chopný s tím kamenem vytvořit fazetu na nově vyrobeném noži?
Je to boj
Posláno:

Začátečník
Připojený: 12/28/2017
Lokace: Sušice u Přerova
Mám výbrus do V a fazetu nedělám. Nemám moc zkušenosti s broušením na kameni. Brousím tak, že položím plochu nože na kámen a jedu proti kameni. Na odstranění jehly to jen lehce zvětším. Fazety neumím (nemám to v ruce).

Udělám výbrus na noži podle přípravku (85°) tak mám uhel ostří 10°. jak vyhlaziji a zvyšuji zrnitost dostanu se při ručním vyhlazování na 1000zrnitost. Pak už to neleštím, jelikož to vždy při broušení poškrábuConfused .

Proto přemýšlím o brusném kameni, kterým bych už vytvořené ostří trošku dodělal a pak jen upravoval.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/2/2013
Mám výbrus do V a fazetu nedělám ....

Nechci tě odradit, ale takhle to nefunguje. Máš výbrus do V a fazetu neděláš? Nějaký machr už v 30 létech promyslel, že ze 100% práce jak si myslíme, že si myslíme, že funguje musíme odmyslet 10% na začátku a 10% na konci. Úmysl je správný a i mozek to tak pochopí, ale je to jen a jen o pocitu toho mozku. Výsledek je jinde. Já to mám ověřený na 3D měření. Máš tam lehký konvex, to dělají ruce a představa. Absolutní rovina neexistuje. Kdyby dole byla 0, netuším šířku základny, bude se ti to lámat i na měkkém dřevu - prostá fyzika. Já to odhaduji na lehký konvex, přilož rovný papír a uvidíš. Smysly nás klamou častěji, než si myslíme. Vytvořit fazetu - to je to nejmenší, čeho bych se v životě bál... Jsou to jen věci ...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/11/2006
ivo.simi napsal:
Mám výbrus do V a fazetu nedělám. .

Tak pokud máš klínový brus bez fazetky udělaný například s pomocí smirků v jakosti povrchu odpovídající 1000 grit (kdy už by měl být slušně ostrý), tak je blbost to dávat na kámen o hrubosti 400. Tím si pracně udělaný povrch akorát zničíš a můžeš začít znova.
Takže by smysl dával kámen 1000/3000, 1000/6000 nebo něco podobného. Otázka je, jestli na to vůbec koupi drahého kamene potřebuješ.
Podívej se třeba na videa Milana Matěky, jak brousí skandi výbrusy pomocí jednoduchého přípravku na upínání smirkových papírů.

Ale pokud jde o to, aby se nabrousil tupý nůž s takovým výbrusem, případně opravily nějaké zuby a podobně, tak tam si s tou tisícovkou moc neškrtneš. Necháš na tom ruce a budeš zbytečně opotřebovávat ten kámen, protože je prostě třeba ubrat poměrně dost materiálu. V takovém případě by byl samozřejmě vhodnější hrubší kámen. Něco jako ekvivalent 200 – 400 grit. A pak samozřejmě pokračovat dál nahoru.

Jinak souhlasím s Kasperem, že vrcholový úhel ostří 10° je fakt málo, pokud to není pro nějakou speciální aplikaci... To ostří nebude mít žádnou trvanlivost.

To, jak jsi psal, že neleštíš kvůli poškrábání jsem nepochopil…

Je to boj
Posláno:

Začátečník
Připojený: 12/28/2017
Lokace: Sušice u Přerova
děkuji za odpověď .....
člověk se pořád učí, a to jsem si myslel, že už toho mám dost načteno Neutral

Applause Applause díky
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum