ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Pomoc s výběrem nože EDC VI. Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 1/13/2015
Ešte prilievaj olej do ohňa. Nosíš ho v púzdre na opasku, alebo sa to dá aj vo vačku?
Abstinujúci nožoholik v recidíve
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/25/2013
V kapse se nosit dá. Anebo v kapsičce na hodinky, tam se vejde akorát Wink
Ona ta 112ka je ve skutečnosti docela malý nůž.
Ale je pravda, že nejčastěji ho nosím na opasku.
Na tu váhu se dá opravdu docela rychle zvyknout. Po pár dnech už mi nůž připadal akorát, nemohu si ho vynachválit Happy
110ka je pocitově asi ještě lépe stravitelná, při své velikosti dělá oproti 112ce dojem lehčího nože. Ale na kapsu už to asi není...
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 11/30/2017
Plus čo je u noža dosť podstatná vlastnosť, buck 110 skutočne reže, dutý výbrus a minimum materiálu nad fazetou, potraviny či drevo jedna báseň, ani pri silovejšom rezaní netlačí do ruky.
Posláno:

Štamgast
Jo, to je pravda.
A ještě bych řekl, že se strašně dobře drží. Snad až na Opinel a Vinox Pioneer mi většina nožů v ruce vlastně překáží. Ranger sedí v ruce perfektně. Už se taky vyrábí nějakou dobu, tohle všechno jsou asi důvody, proč to tak je Wink
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/29/2016
Predcasem sem tu v inzerci videl 110ku v oceli 5160, tu bych mnohem radsi nez 420ku...
Posláno:

Štamgast
pořád se dá celkem bez problémů sehnat: TU Wink
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/17/2007
Potřebuju něco dostat ven.

Už jsem byl prakticky rozhodnutý pořídit prvního Chrise Reeva, pravděpodobně velkého Inkosiho. Jak jsem tak ale uvažoval, tak jsem si říkal že nůž nebudu chtít takový nůž prznit na blbostech, takže bych si k němu pořídil lehoučký Victorinox Cadet. Který nemá sice nějak moc nástrojů, ale pilníček se mi líbí, šroubováčky taky fajn a možná s ním i trošku můžu zapáčit když na to příjde.

No ale pak mi došlo, teď nosím v kapse Spyderco Tenacious, a je fajn. Ale ruku na srdce, jak jsem si zjištoval něco o Cadetovi tak čepel plus pár nástrojů udělá to stejné ne-li více co Spyderco a tudíž i případný Inkosi. Se dvěma výhodami, zaprvé je Victorinox asi 20x levnější ale taky třikrát lehčí. Sakra.

Můžete mi teď prosím nějak vysvětli že se mýlím a toho Reeva si musím koupit? :D :D

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/12/2007
Nemusíš kupovat vůbec nic Wink. Reeve je legenda, ale upřímně, jak to popisuješ, stačilo by ti "pro ten pocit" Para 2 nebo jakákoliv jiná "lepší kudla", klidně i nějaký velmi kvalitní framelock od ZT nebo třeba Kizeru (s nimi mám výborné zkušenosti) za poloviční nebo třetinovou cenu Sebenzy/Inkosi. A to říkám jako člověk, který měl různých variant Large a Small Sebenz asi 10. Při současné konkurenci je tolik nožů na výběr, u kterých si rozhodně nepřijdeš jako chudák, co nemá na Sebenzu mrGreen.

Taky jde o to, že nemusíš hned kupovat, a pak případně tady prodávat nebo při koupi skrz eshop ve 14denní lhůtě vracet. Sebenz včetně modelů Inkosi tady má dost členů, hoď dotaz a s někým se sejdi, kudlu si prohlédni, vezmi do ruky a uvidíš, jestli tě osloví. Jestli to máš blízko do Brna, to samé můžeš udělat v prodejně MůjNůž.
"Thin is sharp."
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/8/2007
To je věčné dilema. V kapse nosím linerlock od Milana Pokorného, ale na prasení apod. mám v batohu Vinox Forester onehand, na který jsem si dal klip. A samozřejmě práci odvede stejně, občas lépe díky dalším nástrojům a tvaru výbrusu.
Jenže to prostě není ten mazel...
Posláno:

Pozorovatel
@Tyler

Vím, že kvalitních zavíráků je hodně, a ani nechci Inkosiho kvůli jménu a slávy výrobce. Jen mě prostě dostala ta jednoduchost designu.Převeliké bronzové podložky, dva solidní kusy titanových střenek mezi které se práskne čepel utáhnout dva šrouby a hotovo, nikde jsem tomuhle nenašel alternativu. ZT je fajn, ale nelíbí se mi taktický styl, u PM2 se mi nelíbí poměr čepel/rukojeť, už je to prostě moc velké i těžké.

@Fido

To jsi vystihl, prostě to není mazel. Hlava ví co potřebuji, srdce říká co chci.....
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 2/8/2015
Infernal napsal:
ZT je fajn, ale nelíbí se mi taktický styl, u PM2 se mi nelíbí poměr čepel/rukojeť, už je to prostě moc velké i těžké.

Těžké co - 110g PM2?Shocked. Buck 110 ma pres 200g. Jinak nuz je samozrejme hodne individualni vec, ale obecne PM2 je jeden z nejoblibenejsich zaviraku a nejaky duvod to mit bude...
Posláno:

Pozorovatel
tpk1001 napsal:
Infernal napsal:
ZT je fajn, ale nelíbí se mi taktický styl, u PM2 se mi nelíbí poměr čepel/rukojeť, už je to prostě moc velké i těžké.

Těžké co - 110g PM2?Shocked. Buck 110 ma pres 200g. Jinak nuz je samozrejme hodne individualni vec, ale obecne PM2 je jeden z nejoblibenejsich zaviraku a nejaky duvod to mit bude...

Omlouvám se, tohle jsem evidentně spletl, máš pravdu, vím že nůž je velký tak jsem myslel že i automaticky těžký. Přitom jsem ho měl ne až tak dávno v ruce, chodí pěkně a compression lock se mi líbí, ale není to to co hledám :) jak jsem psal: Titan, pokud možno bez ložisek (ne zase tak nutně), čepel, minimum šroubů a hotovo. Bohužel jsem nenašel moc alternativ, dost mě totiž limituje fakt, že titanový framelock bez vložky nechci, takže třeba takový Spydiechef kvůli tomu vypadnul z výběru.

ZT se mi líbí zpracováním, záruka jsem slyšel je prý prvotřídní a i ceny mají ucházející, něčím mě oslovil třeba ZT0452CF ale nechystám se na konkurz do zásahovky :D
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 2/8/2015
Pokud chces titan koukni jeste na Kizer Gemini, taky pekny nuz. Musis mit ale na pameti, ze titan neni extra tvrdy material, pokud ma nuz navic hladke strenky, tak tam pri beznem pouzivani budou za chvili tukance a vrypy. ZTcek mam jen par, moje asi top je 0450, coz je mozne diky preferenci pro lehke a skladne zaviraky. Jinak z hlediska prakticnosti se mi nejvic osvedcily Spyderca s plastovyma strenkama (FRN apod). Sice to na pohled neni nic extra, ale neklouze to, lehce se omyva, je to lehke, odolne proti poskozeni atd. V kapse mam nejcasteji lehky Native 5 s oceli S110V a jako vetsi zavirak pak Stretch se ZDP 189, ktery stridam s lehkym Manixem. Ostatni Spyderca a dalsi (drazsi a lepe vypadajici) noze vetsinu casu zahaleji...
Posláno:

Pozorovatel
tpk1001 napsal:
......Musis mit ale na pameti, ze titan neni extra tvrdy material, pokud ma nuz navic hladke strenky, tak tam pri beznem pouzivani budou za chvili tukance a vrypy.........

přiznám se že to stárnutí titanu se mi i líbí, nůž získá trošku osobitosti a nějaký příběh s tím.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/7/2006
Zdravím,přátelé.Moje zkušenost je aby jste nosili nůž který Vám nebude líto použít když na to přijde.Myslím tím na jakoukoliv činnost.Nosit dražší nůž a bát se ho použít abych ho nepoškodil je k ničemu.Prošel jsem si tím obdobím a dnes volím levnější nože přiměřené kvality cca do tícky plus mínus.Nechci tady rozpoutávat nějakou zbytečnou debatu.Jen moje zkušenost.Děkuji a přeji mnoho nožů.Roman.Happy
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/13/2015
Luděk napsal:
...Už se taky vyrábí nějakou dobu...

Tak aj Mikovácka rybička je tu s nami nejakých 100 rokov a už ako malý chlapec som ju vyradil z rotácie Happy

@Infernal: Ideš na to zo zlého konca. Kúpa sebenzy je otázka zápalu a nadšenia pre nože a nie otázka rozumu. Inak ti ale veľmi dobre ti rozumiem. Dopadol som podobne, už asi rok nosím takmer výhradne Victorinox Sportsman (veľkosťou a nástrojmi to isté ako Cadet, len s celidorovými príložkami, plus 6 ďalších nástrojov ak pridáš špendlík a skrutkovač na okuliare). Tá čepeľ je tak-tak, kratšiu by som ju už nechcel mať, no v podstate zvládne všetko, čo potrebujem. Mám množstvo iných nožov s väčšou prestížou, lepšou oceľou, no aj tak mi na nich chýbajú funkcie, ktoré sportsman má. Keď sa mi naozaj veľmi zunuje, prihodím si do vrecka aj niečo iné len tak z roztopaše, ale nosiť dva nože nie je pre mňa. Čím viac nožov mi prechádza rukami, tým viac som udivený, akú kvalitu dokáže Victorinox konzistentne zaručiť za taký malý peniaz.
Abstinujúci nožoholik v recidíve
Posláno:

Štamgast
Ctihor napsal:
Tak aj Mikovácka rybička je tu s nami nejakých 100 rokov a už ako malý chlapec som ju vyradil z rotácie Happy

mrGreen mrGreen mrGreen
To je pravda, na to se dá říct máloco Ok
Nechci Tě přesvědčovat, ale řekl bych, že na rozdíl od rybičky si Buck v kvalitě moc nepohoršil Wink

Mimochodem, co se Vinoxu týče, došel jsem k úplně stejnému závěru. Nepřestává mě překvapovat, kolik toho se svou ocelí a za svou cenu dokáže nabídnout. Ve skutečnosti nemá moc konkurenci, pro mně je ideální model Pioneer.

Sebenza mi zůstala, je to pěkný nůž. Pokud bych ale měl reálně volit mezi ní a Pioneerem, rozhodně si zvolím Vinox. Je to taky pěkná kudlička, podle mého i o moc praktičtější. A kombinace Buck na pásku - Pioneer v batohu mi teď asi nějakou dobu vydrží Happy.

Pokud se ale chceš potěšit a Sebenza se Ti líbí, tak Tě určitě nezklame Happy
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/8/2008
Jurajura

Tak toto je aj moj prípad. Presne
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/15/2007
Infernal : no, já myslím, že by sis ho měl koupit měl Happy , prostě proto, že Tě to k němu táhne. Hezky to napsal Ctihor.
Emoce jsou potvory a většinou nedají pokoj, ať jim domlouváš, jak chceš Razz . Můžeš paradoxně i dost ušetřit, protože nenakoupíš spoustu nožů, "které Ti stačí". Podařilo se mně takhle částečně vyléčit z věčné touhy po dalších a dalších nožích, protože si vždycky řeknu, že mám lepší a docela to funguje (úplně bohužel ne, jsem hodně postiženej Laugh ).
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 2/27/2014
Většinu životních rozhodnutí drtivá většina z nás dělá pod vlivem hormonů, feromonů a emocí, z chladné a racionální úvahy jich moc není, ať se nám to líbí nebo ne. To je dobré vědět, zvlášť při koupi něčeho, co tak úplně nepotřebujeme, např. nože.
A emoce nám dávají radost ze života..

Jak psal kolega výše - CRK ano, já osobně jsem koupí ušetřil mraky peněz za hledání (kéž bych takto postupoval dříve), jediné o co jsem se ochudil je pocit hledání a zkoušení nového.
Inkosi mohu doporučit.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum