ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Leptání Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/27/2009
Lokace: Stupava SR
Ked chces aby to bola plocha "jednotne seda" je urcite lepsie ju opieskovat (jemnejsim pieskom) pri leptani vecsich hladkych ploch s velkou pravdepodobnostou to nebude jednoliatosede u N690 a u elmax na 99.9%
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/27/2018
Lokace: Nymburk
Díky za radu to pískování zní zajímavě, ale asi bych radši leptal :D
kdybych dejme tomu koupil na to 14 260 a leptal jí jaký by byl výsledek? (chápu že se to bude lišit, ale tak orientačně) byla by čepel po tom korozivzdorná? jde mi o to, že ten nůž budu používat dost často venku, takže nechci aby reznul a taky nechci leštěnej povrch, protože za 1. je to jak zrcadlo, což v lese není nejlepší a za 2. se to hrozně lechce poškrábe...
Když už, tak už...
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 5/2/2014
14260 korozivzdorná určitě nebude po naleptání. N690 jsem leptal v chloridu a povrch asi není uplně jednolitý, ale hezky zešedne a vyleze kresba oceli.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Prakticky u všech korozivzdorných ocelí najdeš v materiálovém listu větu "Maximální korozní odolnost v leštěném stavu". To platí pro každou ocel (ono v zásadě pro jakýkoliv materiál). Honosně se tomu říká "zkrácení doby kontaktu s korozním prostředím", lidově "svinstvo se ti na leštěném povrchu neudrží a sklouzne"HappyRazz
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 2/21/2017
Lokace: Třebíč
Pokud chceš jednolitej šedej povrch, tak se ho dá docílit i tak, že využiješ postup na leštění korozivzdorné oceli chemickou cestou. Když ale použiješ jako anodu N690, tak jí to nevyleští, ale vytvoří ti to takový světle šedý lept.
Pokud tě to zajímá zde je návod : 370 ml kyseliny fosforečné koncentrované
560 ml glycerinu
70 ml vody
Pracovní teplota lázně je 100 až 120 stupňů Celsia, hustota proudu je 80 až 160 A/dm2. Povrch se vyleští (v případě N690 nevyleští ale vyleptá) během 5 až 10 minut. Katody jsou z nerezové oceli, maximální stejnosměrné napětí je do 15V.

Jako katodu jsem použil běžný potravinářský nerez.
Posláno:
Začátečník
díky všem za odpovědi
myishaall nemáš někde fotku abych si představil jak to vypadá?
Když už, tak už...
Posláno:

Pokročilý
Šnek napsal:
díky všem za odpovědi

Možná že mám, ale musím to pohledat, takže až odpoledne.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
Lokace: Blava (taká malá dedina medzi Trnavou a Viedňou)
myishaall napsal:
Ahoj, už tu bylo hodně napsáno o fotocitlivé folii a tak jsem jí chtěl zkusit. Zatím jsem používal fotocitlivý sprej Pozitve 20 a ta práce v šeru mi úplně nevyhovuje, ale funguje. Psalo se tu, že s folií se pracuje stejně, ale nemusí se pracovat v šeru. Takže jsem koupil folii a nevím jestli je jí více druhů, ale s tou mojí se rozhodně stejně nepracuje. Za prvé, když jsem se díval na různé návody, tak všude stáhli jednu ochranou vrstvu a tak chvíli trvalo, než jsem zjistil, že já mám ochrané vrstvy dvě. Tu první stáhnu v klidu, ale stažení té druhé je už problém. Teda ne tak stažení, jako udržení té fotocitlivé nepomačkané, jak je jemná. Když už jsem po dvou dnech chytl jakejsi grif, tak jsem zjistil, že je to úplně obráceně než u spreje, protože co osvítím to po namočení do roztoku louhu s vodou zůstave zachováno a u spreje je to obráceně. Ale do teď se mi nepodařilo vychytat jak dlouho je potřeba osvicovat. Sprej osvicuji 6-7minut. Zde opravdu nevím a všechny pokusy, byly tatím špatné a nic použitelného se mi nepodařilo. Má někdo zkušenost s touto folií? Nebo kde dělám chybu? Díky za rady?

Ahoj, všimol som si tvoj príspevok až teraz.

1. Fotofólia je negatívna, osvetlená časť zostane.
2. Prvú ochrannú vrstvu z fotofólie stiahneš pred položením na oceľ, resp. leptaný predmet napr. aj meď (na to je to pôvodne určené).
3. Osvetlíš a až po osvetlení sťahuješ tú druhú ochrannú vrstvu!
4. Doba osvetlenia je rôzna v závislosti akú výbojku použiješ. Napr. ja mám 8W a exponujem cca 2 minúty. Keď máš silnejšiu tak dobu expozície adekvátne skracuješ, treba samozrejme vyskúšať koľko sekúnd najviac vyhovuje lebo záleží aj na vlnovej dĺžke UV svetla.

Keby si poriadne pozeral to video tak je tam aj test ako sa určuje doba expozície a aj ako sa pracuje s tou fóliou... Wink
1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:

Pokročilý
baca napsal:
myishaall napsal:
Ahoj, už tu bylo hodně napsáno o fotocitlivé folii a tak jsem jí chtěl zkusit. Zatím jsem používal fotocitlivý sprej Pozitve 20 a ta práce v šeru mi úplně nevyhovuje, ale funguje. Psalo se tu, že s folií se pracuje stejně, ale nemusí se pracovat v šeru. Takže jsem koupil folii a nevím jestli je jí více druhů, ale s tou mojí se rozhodně stejně nepracuje. Za prvé, když jsem se díval na různé návody, tak všude stáhli jednu ochranou vrstvu a tak chvíli trvalo, než jsem zjistil, že já mám ochrané vrstvy dvě. Tu první stáhnu v klidu, ale stažení té druhé je už problém. Teda ne tak stažení, jako udržení té fotocitlivé nepomačkané, jak je jemná. Když už jsem po dvou dnech chytl jakejsi grif, tak jsem zjistil, že je to úplně obráceně než u spreje, protože co osvítím to po namočení do roztoku louhu s vodou zůstave zachováno a u spreje je to obráceně. Ale do teď se mi nepodařilo vychytat jak dlouho je potřeba osvicovat. Sprej osvicuji 6-7minut. Zde opravdu nevím a všechny pokusy, byly tatím špatné a nic použitelného se mi nepodařilo. Má někdo zkušenost s touto folií? Nebo kde dělám chybu? Díky za rady?

Ahoj, všimol som si tvoj príspevok až teraz.

1. Fotofólia je negatívna, osvetlená časť zostane.
2. Prvú ochrannú vrstvu z fotofólie stiahneš pred položením na oceľ, resp. leptaný predmet napr. aj meď (na to je to pôvodne určené).
3. Osvetlíš a až po osvetlení sťahuješ tú druhú ochrannú vrstvu!
4. Doba osvetlenia je rôzna v závislosti akú výbojku použiješ. Napr. ja mám 8W a exponujem cca 2 minúty. Keď máš silnejšiu tak dobu expozície adekvátne skracuješ, treba samozrejme vyskúšať koľko sekúnd najviac vyhovuje lebo záleží aj na vlnovej dĺžke UV svetla.

Keby si poriadne pozeral to video tak je tam aj test ako sa určuje doba expozície a aj ako sa pracuje s tou fóliou... Wink

Díky toho jsem si nevšiml, že to druhou vrstvu stahuje po osvitu. Já stahl první dal na čepel a snažil se sundat druhou, což byl samozřejmě porod. Osvicuji starým komunistickým horským slunkem, kde uz žádný štítek není. Nevíš jak silná vybojka tam muze byt?
Posláno:

Štamgast
Horské slnko nie je zrovna vhodný zdroj UV svetla. Tie staré výbojky sa musia najprv nažhaviť a až potom vydávajú UV svetlo. To robí presné nastavenie osvitu docela problematické.

Kúp radšej niečo takéto. Dajú sa kúpiť aj u nás, ja mám niečo podobné tomuto. Svieti to okamžite naplno. Jedno staré horské slnko by som našiel ale s dvomi žiarivkami takže to bude asi iný model.

Posláno:

Pokročilý
baca napsal:
Horské slnko nie je zrovna vhodný zdroj UV svetla. Tie staré výbojky sa musia najprv nažhaviť a až potom vydávajú UV svetlo. To robí presné nastavenie osvitu docela problematické.

Kúp radšej niečo takéto. Dajú sa kúpiť aj u nás, ja mám niečo podobné tomuto. Svieti to okamžite naplno. Jedno staré horské slnko by som našiel ale s dvomi žiarivkami takže to bude asi iný model.

Tak to ani nemusím kupovat, to má ženská v pokoji. Je možné, že má 75W?

myishaall vložil tyto přílohy:
P_20190112_233229.jpg.jpg
P_20190112_233239.jpg.jpg
P_20190112_233302.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Šnek napsal:
díky všem za odpovědi

Sorry, ale jinou fotku nemám.

myishaall vložil tyto přílohy:
P_20180901_094428.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/13/2015
Lokace: Česko Krumlovsko
Ahoj Já si pořídil toto https://www.alza.cz/maxi/esperanza-ebn001w-saphirre-d5240967.htm?o=1 a jsem spokojenej
Milan
Posláno:

Pokročilý
labil napsal:
Ahoj Já si pořídil toto https://www.alza.cz/maxi/esperanza-ebn001w-saphirre-d5240967.htm?o=1 a jsem spokojenej
Milan

A vytáhl jsi tu výbojku ven nebo strkáš čepel donitř? Já to taky jednou zkoušel a půjčil si to od ženské, ale nějak mi to nevyšlo. Samozřejmě to chce určitě vychytat tu dobu osvitu, protože jak jsem zvyklý na to slunko, tak ta doba je jiná než u jiných zdrojů. Ono každý zdroj chce jinou dobu, to je jasný.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/13/2015
Lokace: Česko Krumlovsko
Spodek vyndávám a nechávám to tam tak 25-30 vteřin a vypínám.
Milan
Posláno:
Začátečník
myishaall napsal:
Šnek napsal:
díky všem za odpovědi

Super dík takhle přesně jsem si to představoval :D vyzkouším to
Co používáš jako zdroj?
Když už, tak už...
Posláno:

Pokročilý
Šnek napsal:
myishaall napsal:
Šnek napsal:
díky všem za odpovědi

Super dík takhle přesně jsem si to představoval :D vyzkouším to
Co používáš jako zdroj?

Mám zdroj 12V 25A.
Posláno:

Štamgast
myishaall napsal:
...Tak to ani nemusím kupovat, to má ženská v pokoji. Je možné, že má 75W?

Ahoj, videl som aj 180W ale to už bola naozaj veľká žiarovka. Výkon do 100W sa dá normálne kúpiť.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum