ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
honzajbanzaj Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 5/3/2015
Dostřel kolíčkové kuše je již otestován. Podmínky testování byly naprosto ideální (rovina, bezvětří), dostřel je 90 metrů.

A dokonce je tato kuše i celkem přesná a velmi dobře se s ní zachází (ne jak s tou šestikilovou těžkou obludou, co jsem udělal minule)

Akorát jsem poněkud tvrdě zjistil, že zmrzlý tenisák vydrží víc, než šipkaLaugh Laugh Laugh
,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:

Pokročilý
Takový malý pokus o yakuta. Není dokonalý, nicméně stačí k tomu, abych věděl, že tento typ výbrusu není pro mne. Je to sice řezivá potvůrka, ale skoro při jakémkoliv řezání prostě v materiálu strašně zatáčí.

Pouzdro je óda na recyklaci. Původně to mělo být pouzdro na mnohem delší nůž, nicméně horní stranu jsem pokazil. Bylo mi líto ho vyhodit, a tak jsem prostě uřízl vrch a použil na menší nůž, který shodou okolností přesně pasuje. Závěs takový menší experimentální výmysl na téma jak to udělat, když je pouzdro vlastně hotové. Nicméně drží.

č. 36

čepel: 19452
rukojeť: mosaz, kůže, bříza
hmotnost: 56 g
délka: 183 mm
délka čepele: 89 mm
tloušťka ve hřbetu: 2,5 mm
pouzdro: hovězina 3 mm

honzajbanzaj vložil tyto přílohy:
IMG_5536.JPG.jpg
IMG_5537.JPG.jpg
IMG_5538.JPG.jpg
IMG_5539.JPG.jpg

,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:

Pokročilý
Pseudofinka. Můj v poslední době oblíbený klín zakončený mírnou čočkou.

č. 37

rukojeť: mosaz, kůže, švestka
hmotnost: 118 g
délka: 232 mm
délka čepele: 128 mm
tloušťka ve hřbetu: 4 mm

IMG_5545.JPG.jpg
IMG_5546.JPG.jpg
IMG_5547.JPG.jpg
IMG_5548.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Taková trocha "severskosti" v modernějším podání. Inspirace tvaru skandinávskými saxy, nicméně konstrukce moderní.

č. 38

rukojeť: mosaz, kůže, ořech
hmotnost: 123 g
délka: 250 mm
délka čepele: 138 mm
tloušťka ve hřbetu: 4 mm

IMG_5550.JPG.jpg
IMG_5551.JPG.jpg
IMG_5552.JPG.jpg
IMG_5555.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Teď drobná nenožová blbost. Cvičná runová destička.

Rozhodl jsem se, že zkusím vyrobit volnou repliku saxu odpovídající desátému století. Vždy to bylo mým velkým snem a teď už jsem si řekl, že mé nožířské schopnosti jsou postačují. Jenže mé schopnosti v dalších oborech nepostačují. Ještě se musím naučit řezbu do dřeva a kosti, rytí do mosazi a získat trochu cit pro dobové umění.

A tak došlo ke vzniku této runové destičky. Je to moje první dřevořezba vůbec. Na destičce je had ve stylu Mammen (či něčem doufám blízce podobném) a runový nápis:

ᚢᛁᚱᛏ•ᚢᛅᚱᚱ•ᚬᚱᛘᚱ
VERD VARR ORMR
POZOR HADLaugh

Motiv hada má cca 8x4 cm.

IMG_5560.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Toulec.
Jde v podstatě o jakousi volnou pseudorepliku ranně středověkých toulců. Jelikož se toho moc nedochovalo a obrazové zaznamy nejsou zrovna moc detailní, tak bych řekl, že cokoliv jednoduchého kuželovitého může být historicky správně. Obdobím by tohle mohlo být v podstatě kdykoliv mezi ranným a vrcholným středověkem, hlavně severní Evropa.

Toulec je z 3 mm hověziny, dno a rozdělovač na šípy z 4 mm hověziny. Lněná dratev. Dlouhý je 63 cm. Je na 12 šípů. Šněrování řemenů na uchycení k opasku je moje tvůrčí invence.

IMG_5594.JPG.jpg
IMG_5595.JPG.jpg
IMG_5596.JPG.jpg
IMG_5597.JPG.jpg
IMG_5598.JPG.jpg
IMG_5599.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/17/2013
Vydarené aj po historickej stránke,aj praktickej a podarilo sa výrazne aj spracovanie a prevedenie v konečnej fáze.Ok
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť.
je to ich omyl, nie moje zlyhanie. R. P. Feyman
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/4/2015
Tak ten toulec a šípy jsou hodně pěkný, a POZOR HAD nemá chybuGrin
Posláno:

Pokročilý
Díky za slova chvály pánové, zvláště pochvala od nožíře/kováře, na jehož vlákně beru inspiraci potěší.
Pozn.: Šípy vyfocené s toulcem jsou čtvrtlibráky (120 g), které jsem si vyrobil jen jako experiment. I můj 130 lbs luk je na ně slabý. Jsou to šípy tak do luků tak 160 lbs+.

A teď právě dodělaný a otestovaný luk.
Jde o malý lučík "pro návštěvy". Je to longbow spíše ploššího obdélníkového průřezu (cherokee longbow). Můj první luk s overlayemi. Na to, jak je to slaboučká potvůrka je velmi svižný a s 20 g šípem (na fotkách) má dostřel cca 110 m.

Materiál: líska s overlayemi z rohoviny
Délka: 179,5 cm (176 mezi zářezy)
Nátahová délka: 31 palců (78,5 cm)
Nátahová síla: 35 lbs (16 kg)
Výška tětivy: 6 palců (15 cm)

Mám z něj dost velkou radost a docela bych si přál, aby se mi takhle dobře někdy povedl luk okolo 90 lbs (chci se dostat nad 200m dostřelu)

Pozn: 20 g šípy na fotkách tentokrát nejsou mým dílem, jen takovou kulisou.

IMG_5602.JPG.jpg
IMG_5603.JPG.jpg
IMG_5605.JPG.jpg
IMG_5606.JPG.jpg
IMG_5607.JPG.jpg
IMG_5601.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
A k luku pro návštěvy také nátepník "jedna velikost pro všechny"

IMG_5608.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Další cvična řezba v rámci přípravy na repliku saxu, tentokrát do kosti.

Jde o velmi hrubou řezbu v pokusu o styl Mammen. Řezáno je to skalpelem a nabroušeným šroubovákemLaugh Klasický severský motiv: Ksichtík Ódinův.

Rozměr cca 3x2cm.

IMG_5698.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
A ať je tu zas trochu železa, tak nějaké výkovky.
Shora:
velký sax (pro predstavu: čepel cca 30 cm)
malý sax
dýka
hnusáček

IMG_5746.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Taková malá troška kovářské radosti uprostřed zkouškového období.
Pokus o květinu.
Fotka naprd, už za tmy a s bleskem.

IMG_5757.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Pár čepelí nachystaných na kalení:
2 malé saxy
finka
sgian dubh
hnusák
kelt

IMG_5758.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
A teď něco hotového.

Kopí. Jde o tupé kopí dělané na házení, nicméně na rozdíl od oštěpů má těžiště opravdu hodně u hrotu (cca v 1/3)...velký hrot.
Volná inspirace severskými kopími.

Za letu mnohem stabilnější, než dosud používaný oštěp, ale musím si zvyknout, že létá níž.

hrot: listová pružina
ratiště: neznámo co, koupeno jako tyč na hrábě, pružné, pevné a velmi lehké
délka: 216 cm
délka hrotu 31,5 cm
hmotnost: 1100 g

Dále je na něm odzkoušena nová raznice (tři dny leptání kulatiny 14260 chloridemLaugh ). Raznice je chystána na repliky saxů a jde o mmé obvyklé JS, ale v mladším fuðarku (ᛁᛋ)

IMG_5759.JPG.jpg
IMG_5760.JPG.jpg
IMG_5761.JPG.jpg
IMG_5763.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/4/2015
Ahoj,
opět jsem tady zase rád pokochal, hezký věci,
jsem zvědav na tu podobu řezby Odina na finálce.

U toho kopí, vzhledem k síle toho ratiště, by možná byla hezčí větší tulej, jinak vypadaá moc povedeně Ok
Posláno:

Pokročilý
Díky za chválu, tulej byla dělaná dle trnu, co už mám hotový a dle toho, co jsem četl se používaly spíše takovéto úzké tuleje, nicméně trochu delší. Ale pravda je, že z estetického hlediska jsem mohl trochu srazit konec ratiště, aby byl rovnoměrný náběh.

Tahle podoba řezby Ódina už je finální, šlo hlavně o tréning práce s kostí.

Ale teď to hlavní.
Rozhodl jsem se že to sem přece jen dám a třeba to někomu pomůže, nebo inspiruje. Doma dělané raznice pro značení za tepla. Ocel 14260. Je to leptané v chloridu železitém, kdy zvolený motiv byl zrcadlově nakreslen na plochu acetonovou barvou a boky raznice byly také natřeny, aby nezreagovalo příliš chloridu. Každých 12 hodin očištěno, odmaštěno a znovu natřeno abych zabránil podleptání vzoru. Poté zakaleno a popuštěno pomocí plynového hořáku (výheň by vyžrala pryč vzor)

Zde ranzice na odpadním kousku kůže. JS v mladším fuðarku (ᛁᛋ) (viz kopí výše)a v tengwaru.

Takovouto raznici již jednu mám (klasické JS, ocel 19452) a zatím vydržela cca 40 nožů, a vypadá to, že dalších 50 by ještě vydržet měla.

IMG_5765.JPG.jpg
IMG_5766.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Ratiště by - podle 3. obrázku - mělo být z buku. Aspoň jsem zahlídl zrcátka. Ale normálně se násada na hrábě dělá ze smrku. Ten je ještě lehší a pružnější.
Posláno:

Pokročilý
No, smrk to rozhodně není a na buk je to moc lehké-obou mám dost... Popravdě není to podobné žádnému dřevu, se kterým jsem dosud dělal (smrk, dub, buk, borovice, jasan, jeřáb, líska, ovocná dřeva...). Mám pochyby, jestli to je vůbec místní dřevo. Hustotu to má asi jako ten smrk, ale je to pevnější a pružnější a jsem si jistý, že to je z listnáče. Dřevo je takové jakoby sametové na dotek, rašple ho bere velmi snadno ale hoblík ne. A patka kopí vydržela bez poškození hodně výrazné mlácení o chodník, když jsem upovňoval hrot.

Popravdě, vypadá opravdu jak buk, ale je mnohem lehčí a není tak křehké co se týče lámavosti v ohybu.
Dog
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 6/18/2013
Bříza - a je to i správné dřevo na oštěp
Železo je jako vosk v rukách bohů.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum