ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
honzajbanzaj Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 5/3/2015
Dostřel kolíčkové kuše je již otestován. Podmínky testování byly naprosto ideální (rovina, bezvětří), dostřel je 90 metrů.

A dokonce je tato kuše i celkem přesná a velmi dobře se s ní zachází (ne jak s tou šestikilovou těžkou obludou, co jsem udělal minule)

Akorát jsem poněkud tvrdě zjistil, že zmrzlý tenisák vydrží víc, než šipkaLaugh Laugh Laugh
,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:

Pokročilý
Takový malý pokus o yakuta. Není dokonalý, nicméně stačí k tomu, abych věděl, že tento typ výbrusu není pro mne. Je to sice řezivá potvůrka, ale skoro při jakémkoliv řezání prostě v materiálu strašně zatáčí.

Pouzdro je óda na recyklaci. Původně to mělo být pouzdro na mnohem delší nůž, nicméně horní stranu jsem pokazil. Bylo mi líto ho vyhodit, a tak jsem prostě uřízl vrch a použil na menší nůž, který shodou okolností přesně pasuje. Závěs takový menší experimentální výmysl na téma jak to udělat, když je pouzdro vlastně hotové. Nicméně drží.

č. 36

čepel: 19452
rukojeť: mosaz, kůže, bříza
hmotnost: 56 g
délka: 183 mm
délka čepele: 89 mm
tloušťka ve hřbetu: 2,5 mm
pouzdro: hovězina 3 mm

honzajbanzaj vložil tyto přílohy:
IMG_5536.JPG.jpg
IMG_5537.JPG.jpg
IMG_5538.JPG.jpg
IMG_5539.JPG.jpg

,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:

Pokročilý
Pseudofinka. Můj v poslední době oblíbený klín zakončený mírnou čočkou.

č. 37

rukojeť: mosaz, kůže, švestka
hmotnost: 118 g
délka: 232 mm
délka čepele: 128 mm
tloušťka ve hřbetu: 4 mm

IMG_5545.JPG.jpg
IMG_5546.JPG.jpg
IMG_5547.JPG.jpg
IMG_5548.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Taková trocha "severskosti" v modernějším podání. Inspirace tvaru skandinávskými saxy, nicméně konstrukce moderní.

č. 38

rukojeť: mosaz, kůže, ořech
hmotnost: 123 g
délka: 250 mm
délka čepele: 138 mm
tloušťka ve hřbetu: 4 mm

IMG_5550.JPG.jpg
IMG_5551.JPG.jpg
IMG_5552.JPG.jpg
IMG_5555.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Teď drobná nenožová blbost. Cvičná runová destička.

Rozhodl jsem se, že zkusím vyrobit volnou repliku saxu odpovídající desátému století. Vždy to bylo mým velkým snem a teď už jsem si řekl, že mé nožířské schopnosti jsou postačují. Jenže mé schopnosti v dalších oborech nepostačují. Ještě se musím naučit řezbu do dřeva a kosti, rytí do mosazi a získat trochu cit pro dobové umění.

A tak došlo ke vzniku této runové destičky. Je to moje první dřevořezba vůbec. Na destičce je had ve stylu Mammen (či něčem doufám blízce podobném) a runový nápis:

ᚢᛁᚱᛏ•ᚢᛅᚱᚱ•ᚬᚱᛘᚱ
VERD VARR ORMR
POZOR HADLaugh

Motiv hada má cca 8x4 cm.

IMG_5560.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Toulec.
Jde v podstatě o jakousi volnou pseudorepliku ranně středověkých toulců. Jelikož se toho moc nedochovalo a obrazové zaznamy nejsou zrovna moc detailní, tak bych řekl, že cokoliv jednoduchého kuželovitého může být historicky správně. Obdobím by tohle mohlo být v podstatě kdykoliv mezi ranným a vrcholným středověkem, hlavně severní Evropa.

Toulec je z 3 mm hověziny, dno a rozdělovač na šípy z 4 mm hověziny. Lněná dratev. Dlouhý je 63 cm. Je na 12 šípů. Šněrování řemenů na uchycení k opasku je moje tvůrčí invence.

IMG_5594.JPG.jpg
IMG_5595.JPG.jpg
IMG_5596.JPG.jpg
IMG_5597.JPG.jpg
IMG_5598.JPG.jpg
IMG_5599.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/17/2013
Vydarené aj po historickej stránke,aj praktickej a podarilo sa výrazne aj spracovanie a prevedenie v konečnej fáze.Ok
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/4/2015
Tak ten toulec a šípy jsou hodně pěkný, a POZOR HAD nemá chybuGrin
Posláno:

Pokročilý
Díky za slova chvály pánové, zvláště pochvala od nožíře/kováře, na jehož vlákně beru inspiraci potěší.
Pozn.: Šípy vyfocené s toulcem jsou čtvrtlibráky (120 g), které jsem si vyrobil jen jako experiment. I můj 130 lbs luk je na ně slabý. Jsou to šípy tak do luků tak 160 lbs+.

A teď právě dodělaný a otestovaný luk.
Jde o malý lučík "pro návštěvy". Je to longbow spíše ploššího obdélníkového průřezu (cherokee longbow). Můj první luk s overlayemi. Na to, jak je to slaboučká potvůrka je velmi svižný a s 20 g šípem (na fotkách) má dostřel cca 110 m.

Materiál: líska s overlayemi z rohoviny
Délka: 179,5 cm (176 mezi zářezy)
Nátahová délka: 31 palců (78,5 cm)
Nátahová síla: 35 lbs (16 kg)
Výška tětivy: 6 palců (15 cm)

Mám z něj dost velkou radost a docela bych si přál, aby se mi takhle dobře někdy povedl luk okolo 90 lbs (chci se dostat nad 200m dostřelu)

Pozn: 20 g šípy na fotkách tentokrát nejsou mým dílem, jen takovou kulisou.

IMG_5602.JPG.jpg
IMG_5603.JPG.jpg
IMG_5605.JPG.jpg
IMG_5606.JPG.jpg
IMG_5607.JPG.jpg
IMG_5601.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
A k luku pro návštěvy také nátepník "jedna velikost pro všechny"

IMG_5608.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Další cvična řezba v rámci přípravy na repliku saxu, tentokrát do kosti.

Jde o velmi hrubou řezbu v pokusu o styl Mammen. Řezáno je to skalpelem a nabroušeným šroubovákemLaugh Klasický severský motiv: Ksichtík Ódinův.

Rozměr cca 3x2cm.

IMG_5698.JPG.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum