ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Čím brousit? Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 3/10/2014
Muscatel napsal:
Rozumím...
Takže počkám až budu mít vše “po kopě”. Pak to “na sucho” složím a klema bude až na závěr.
Měnit úhel ex-post by byla hloupost.
Dík Ok

... asi tak, nejmenší úhel na klemě jsem řešil podle toho jak vyšly brousky vzhledem k čepeli na Vinoxu Wink
KONTAKT POUZE PŘES EMAIL! Ten se mi stahuje do mobilu a mohu odpovědět, dík za pochopení.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/8/2019
Zdravíčko pánové. Taky jsem se rozhodl že si udělám svépomocí něco na broušení nožů, ještě nevím jestli točilku nebo jen něco podobného ruixinu z aliexpresu. Chtěl bych vás poprosit jestli jste někdo něco takového dělali, a máte k tomu udělanou nějakou dokumentaci, popřípadě kde jste sháněli jaké díly, jako například kyvná oka, otočnou hlavici, magnety, brousky...nebo nějaký výkres atd. Moc všem děkuji
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
Tak já mám v podstatě hotovo. Ještě dodělat nosiče pro keramiku od Jan03 a pro kůži. Objednám si ještě “red ruby 3000”. Diamanty mám jen do 1000grit.
Klema sedí ve výřezu v desce z dubu. Fixuje se šroubem z boku. Otáčení klemy v “točilce” by bylo jednodušší,ale potřeboval bych zadávat práci soustružníkovi. Tak jsem to zbastlil z toho co bylo doma. Tož tak...

Muscatel vložil tyto přílohy:
1EB746A2_651A_427F_81F4_487E5050F90B.jpeg.jpg
15494E74_6E7A_4D0D_A04C_65EB859588E9.jpeg.jpg
1D744497_85FA_473E_8152_408F84C6EA34.jpeg.jpg
30980E76_A2FC_4612_BA6A_02D234E730C5.jpeg.jpg
F2E9DD08_7318_4EA4_8AB4_2FE29FC5842F.jpeg.jpg

Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/1/2011
Zdar Peťane,
Máš to moc hezky udělané!!!Applause
Jen dotaz, nestačí ta 1000covka diamant? Mám finiš kameny od Jana 10000 grit se zelenou pastou a ten předchozí 8-10 tis., z hlavy teď přesně nevím, mám diamant 600 grit a i to jde tou Janovou keramikou rozleštit do zrcadla třeba na elmaxu nebo s30v velmi snadno, tak myslím, že ta tisícovka tím tuplem,né?
Ať se daří!
Čus do StudnyWink Luboš
Posláno:

Štamgast
Zdar Lubo.
Fotky jsem dával aniž bych vyzkoušel. Nebyl čas. Pak jsem přerovnal dva obyč kuchyňáky a asi fakt žádné další “šutry” nejsou třeba. Od Jan03 mám keramiku u které vlastně grit nevím (zapoměl). Bohužel tam je problém s “rovností” brousků. Ze čtyř které mám jsem dal na unašeč jen dva. Ty další jsou “banány” jak sviňa.
Ale jinak mě to potěšilo. Funguje... Grin

Muscatel vložil tyto přílohy:
AF60661A_8BF2_415E_9784_71938AE6FBF9.jpeg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/7/2010
Muscatel napsal:
Tak já mám v podstatě hotovo. ...
Klema sedí ve výřezu v desce z dubu. Fixuje se šroubem z boku. Otáčení klemy v “točilce” by bylo jednodušší,ale potřeboval bych zadávat práci soustružníkovi. Tak jsem to zbastlil z toho co bylo doma. Tož tak...

Moc parádní, čisťoučký, skládeček na imbusy, no prostě špica Ok Ale jestli to není tajný, jak je prosím spojená klema s tím šroubem? red face (označen šipkou). Je ta spodní část klemy "jen" silnější a je tam díra napříč kterou prochází ten šroub?

Penzista vložil tyto přílohy:
brus_txt.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Nee
Klema musí být stejná z obou stran,jinak by to nemělo smysl. Má to nahrazovat “točilku”. Takže klema leží na hliníkové základně. Šroub ji jen přitlačí na levý bok výřezu ve dřevě a tím ji zafixuje.
Je to srozumitelné?
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/7/2010
Muscatel napsal:
Nee
Klema musí být stejná z obou stran,jinak by to nemělo smysl. Má to nahrazovat “točilku”. Takže klema leží na hliníkové základně. Šroub ji jen přitlačí na levý bok výřezu ve dřevě a tím ji zafixuje.
Je to srozumitelné?

Ano, jasně srozumitelné. Díky za poskytnutí "Know Howg" Admire Děkuji a ještě jednou: máš to moc parádní a čisťoučký a prostě je to parádní Applause Díky.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/1/2011
Máš podle všeho to co mám doma. To s tou zelenou pastou je ta keramika 10.000 grit. Jen malá rada, což já jsem, blbec, chvíli ignoroval. Teplá voda a Jar stačí a čistit jemně molitanovou kuchyňskou houbičkou. A po té tisícovce diamantu to bude lesk, jak namydlenej bleskGrin
Posláno:

Štamgast
Gyrl napsal:
Máš podle všeho to co mám doma. To s tou zelenou pastou je ta keramika 10.000 grit. Jen malá rada, což já jsem, blbec, chvíli ignoroval. Teplá voda a Jar stačí a čistit jemně molitanovou kuchyňskou houbičkou. A po té tisícovce diamantu to bude lesk, jak namydlenej bleskGrin

Dík za radu. Já jsem to ignoroval déle než chvíli...red face Ty brousky už používám roky.
Jar i houbičku mám. Heč! mrGreen
Zkusím... Ok
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/17/2014
Zdravím,
sehnal jsem tento brusný kámen. Chtěl bych se zeptat o co se jedná, případně zda je kvalitní.

Milan Gruber vložil tyto přílohy:
brusný_kámen.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Kdo to pozná??? Zřejmě nikdo. Prostě vyzkoušej a vyhodnoť. Co a jak bere. Uhlík x nerez, jemnost brusu. Jestli to nakonec není orovnávací kámen na kotouče.....
Posláno:

Začátečník
Připojený: 2/10/2019
Ahoj všem, potřeboval bych poradit. S rozšiřující se sbírkou nožů se chystám i na pořízení brusného systému. S broušením budu v podstatě začínat.

Plánuji pořídit Lansky. Chápu, že to není top, ale přijde mi to jako slušný kompromis, který je docela user-friendly a nezruinuje mě. Pročetl jsem toto vlákno a nenašel jsem zásadní argumenty, proč do Lanského nejít. Jsou nějaké argumenty, proč Lanského nekupovat?

Mimochodem na oceli např. CPM 20CV by to nejspíš chtělo diamantovou sadu, co?

Předem díky za rady.

H.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/7/2011
Každý to má jinak, dovolím si můj pohled na věc. Záleží, jestli slovem broušení myslíš opravování / upravování, nebo jenom naostření ztupeného nože. Lansky je super na vytváření, příp. předělávání úhlu fazety, ale na běžné broušení není úplně ideální. Nikdy se Ti nepovede ho namontovat úplně přesně stejně jako minule a tak pokaždé ubíráš na jedné straně moc materiálu a vlastně neustále "předěláváš úhel". Na běžné ostření doporučuji rovné brusné kameny několika zrnitostí (pokud máš spíše malé nože, postačí pro začátek např. Fallkniven DC4, má i diamantovou stranu na hyper super oceli) a před každým ostřením, před každou změnou zrnitosti si fazetku začmárat lihovkou. Máš okamžitou zpětnou vazbu, kde to bere a kde ne a můžeš to korigovat. Není potřeba se toho bát, je to jednodušší, než to vypadá.
Kdo všude byl, všechno zná a ví, jak končí každý den, ten chodí po světě bez radosti a bez naděje. (M. N.)
Posláno:

Začátečník
Připojený: 2/10/2019
No, nevím... mám doma toto a přijde mi, že s tím nenabrousím nic, nebo to minimálně neumím mrGreen

http://www.mujnuz.cz/brousky/ploche-kameny/dans-sharpener-combo-stone
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/7/2011
Tak si kup v Bauhausu za 200 Kč Mikov Brigand a trénuj. Jak říkám, klíč je podle mě v té lihovce, protože bez ní pořádně nevíš, co brousíš (pokud už to nemáš v ruce) a může to být právě frustrující, protože brousíš, brousíš a furt je to tupé. Kdybys to měl počmárané lihovkou, tak bys okamžitě viděl, že stačí malinko zvednout úhel a najednou zázrak, ono to jde. Hovořím z vlastní zkušenosti. I když už brousím nějaký ten pátek a v ješitných momentech mívám pocit, že mi to docela jde, nehraju si na hrdinu a i v současnosti pořád tu lihovku používám. Neb i když to člověk dostane do ruky, tak těch nožů mám víc a každý má jiný úhel fazetky. Plus je dobré si ten šutr na stole pořádně ukotvit, aby byl rovně (držet v ruce je blbě) a neklouzal.

Ten kámen vypadá dobře, Arkansas mám a používám taky a rád. Ale počítej s tím, že skoro vůbec nebere materiál. Ten je na takové to finální vyšpíglování, aby se to blejskalo a pokud už to holí, aby to holilo lépe. Ale tupý nůž to nenabrousí.
Kdo všude byl, všechno zná a ví, jak končí každý den, ten chodí po světě bez radosti a bez naděje. (M. N.)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
Melly napsal:
Mimochodem na oceli např. CPM 20CV by to nejspíš chtělo diamantovou sadu, co?
H.

Nie nepotrebuješ diamanty, uplne stačí aj Al2O3 - korund.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
Připojený: 10/7/2018
Melly sadu od Lanskyho mám a je supr na dvě věci. První je že získáš představu o použitelnosti různých brousků řekl bych kvalitních za velmi dobrou cenu. A ta druhá věc, že je to na broušení nožů s čepelí max do 10 cm. No když přemýšlím NoNoNo tak 8. Spíš bych to bral jako kvalitní učební pomůcku. Z ali jsem objednal něco obdobného a hodnotil bych to rozhodně kladněji. Držení nože lepší a čepel tak do 12 max 15. Brousky k tomu nebyli špatné, přiobjednal další trochu dražší a pak jsem to celé dal kámošovi který si to také objednal ale tu mou soupravu dal otci pod stromek. Oba jsou myslivci ne jako myslivci, ale jako nimrodi.Laugh
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/4/2019
..občas si vyrobím nějakou kudlu, jsem amatér a samozřejmě jak postupuju dále tak zjišťuju co všechno NEMÁM.Na broušení jsem si pořídil Cerax 1000/3000 a rád bych znal vaše zkušenosti s tím to kamernem a broušením..Díky všem co vědí více než já Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/22/2005
Já mám teď chvíli Ganzo system, lehce upraveny a za 1200,- naprosto boží..

Ppetr vložil tyto přílohy:
20190410_210925.jpg.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum