ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Testy nožů uživateli Knife.cz Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/27/2008
Ahoj !!!
Většinu z nás, každoročně o Vánocích, čeká trojboj…
1, Nasazení stromku do kříže
2, Kaprování
3, Výroba bramborového salátu

O posledních Vánocích jsem do těchto činností zapřáhl tři nože, které ke mně vloni nově přibyly…
Chalcodesův „Horal“, krásnou finku od Tomáše (nick „TKladivo“) a známý MM woodlore od Blacka, navržený Milanem Matějkou…
Horal s kovanou čepelí z pera Tatry V3S, finka z kované 19 191 a MM woodlore z RWL 34….
Rozdílné zpracování, rozdílné výbrusy, rozdílné materiály….
Než jsem začal, všechny tři nože holily i chlupy na uších :oD
Willie

Willie vložil tyto přílohy:
DSCF1093.JPG.jpg
DSCF1096.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Opracování kmínku vánočního stromku pro osazení kříže…
Tady se úplně nejlépe osvědčila finka (ona má dutý výbrus s velmi ostrým úhlem), radost s ní dělat..
Zrošku horší při této činnosti byl Horal, hlavně pro svou výšku čepele, kdy jsem nemohl zabrat blízko dolních větví. A nejhůře se mi tato činnost dělala s woodlorem (severský výbrus s konvexo fazetkou)
W.

DSCF1082.JPG.jpg
DSCF1083.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Kapřík….
Tady opět na filetování vyšla nejlépe finka od TKladiva…
Jako druhý byl woodlore a jako třetí se ukázal (opět kvůli výšce čepele) Horal.
W.

DSCF1081.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Příprava bramborového salátu.
A zde překvapivě (tedy, já to nečekal) se umístil Horal. Delší čepel s plochým vysokým výbrusem se zde projevila jako naprosto nejlepší volba pro krájení na kuchyňském prkénku. Mezi finkou a woodlore byl nepatrný rozdíl, daný jinou tloušťkou čepelky a jiným výbrusem.
Hmotnost vlastního nože byla při této činnosti naprosto podružná (možná, kdyby to člověk dělal hodiny, asi by se to projevilo) ale v tomto případě byla parádní práce i díky příjemné vyváženosti Horala. Nepadá ani "dopředu" ani "dozadu".
W.

DSCF1084.JPG.jpg
DSCF1088.JPG.jpg
DSCF1098.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Všechny tři nožíky se v trojboji víceméně osvědčily na jedničku až dvě mínus, podle toho, co jim více sedlo. Ani s jedním z nich bych (být v roli pana Crusoe) neudělal chybu….
Přeji hezký nedělní večer
Willie

DSCF1102.JPG.jpg

Posláno:
Štamgast
Připojený: 5/26/2008
Ruike P108-SF

Týden ho mám, týden si s ním hraju. Týden krájí, řeže, nosí se v kapse. Týden při každé možné i nemožné příležitosti s nožem cvakám, otvírám ho a zavírám, užívám si hladký chod čepele. Týden mi ta potvora nedává pokoj. Zažral se mi pod kůži. Ruike P108-SF.

Nejprve něco suchých technických dat:

Celková délka: 210 mm
Délka čepele: 88 mm
Tloušťka čepele: 3.1 mm
Váha: 118 g
Materiál čepele: Sandvik 14C28N nerezová ocel
Tvrdost čepele: 58-60 HRC
Materiál střenky: Nerezová ocel 3Cr14N v pískované úpravě (stone wash)
Pojistka Frame lock
Zámek pojistky Beta lock
Ocelový klip na kapsu

A teď moje subjektivní dojmy:

Je to nůž moderních tvarů. Jestli je hezký nebo ne je otázka osobního vkusu. Mě se líbí. Je poměrně štíhlý, vzhledem k použitým materiálům i lehký. Zpracování je na velmi dobré úrovni a odpovídá noži o několik kategorií výše. Čepel je dobře vycentrovaná, je vyvážená a díky ložiskům vyskakuje jedna radost. Trochu jsem se bál jak se mi bude rukojeť s tolika hranami držet a zda to ustojí moje slečinkovské ručičky, ale kupodivu, není to žádný problém. Jsem skoro v pokušení napsat, že konstruktér neviděl návrh jen na papíře, ale zkusil nůž chvíli opravdu používat. Tvar čepele předurčuje nůž spíš k řezu a eventuálně bodu, například, když potřebujete probodnout a rozpárat kartonovou krabici. S namazáním paštiky na chleba je to vzhledem ke štíhlosti čepele drobet horší, ale žádná trága to není.

Čepel je vyrobená ze Sandviku 14C28N. Měl jsem z něj několik nožů a bohatě jsem si s nimi vystačil na všechno co bylo potřeba. Stejné je to i s Ruike. Ostří je vytažené do jedu, ale drží vcelku dobře a dobře se brousí. Při řezání např. tvrdého dřeva se „žiletka“ poměrně rychle ztrácí, ale nůž řeže vesele dál ještě hodně dlouho. Řezat cigaretový papír jsem sice nezkoušel, ale měkké rajče na plátky zvládl dobře a víc od něj jako od svačiňáku nežádám a velmi pravděpodobně žádat ani nebudu.

Pojistka pojistky neboli Beta Lock je plně funkční a snadno ovladatelná. Frame lock je sice podle mě dostatečně pevná pojistka, ale pro někoho, kdo potřebuje větší pocit jistoty – proč ne! Rozhodně nemám dojem, že jde o naprostou zbytečnost, která navíc ještě překáží, jako tomu bylo u pojistky backlocku Real Steel H7.

Klip na kapsu je dobře zpracovaný, drží nůž pevně. Vytažení nože je zcela hladké a nemáte pocit, že vám klip kapsu oškube jak starou slepici.. Za mě palec hore!

Použití? Jak kdo potřebuje! Třeba pro mě je to ideální EDC, kterým rozpářu v krámě balík vody, ufiknu provázek, ukrojím a namažu chleba, pokrájím nějakou zeleninu či sýr nebo uzeninu. Když přijde pošta, otevřu krabici a pak jí nařežu na kousky, aby se lépe vešla do kontejneru. Uříznu dětem klacek na buřta a udělám chlupaté dřívko na zátop. Tohle všechno už má nůž za ten týden za sebou a ve všem obstál se ctí. Více mi netřeba. V kapse o něm nevím, jeho 118g není vůbec znát.

Takže být či nebýt? Koupit či nekoupit? Za sebe říkám jo, jo a ještě jednou jo! Za ty peníze je to opravdu hodně muziky a kdyby Vám třeba nesedl, pošlete ho dál se ztrátou, která Vás zase tak bolet nebude.

Přeju krásný den! Zdenek

Sidney vložil tyto přílohy:
DSCF5655.jpg.jpg
DSCF5656.jpg.jpg
DSCF5657.jpg.jpg
DSCF5653.jpg.jpg
DSCF5654.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/8/2017
Steel Will Tenet
Steel: D2. HRC: 58-60. Full length: 7.87"". Blade length: 3.39"". Weight: 4.38. Handle: G10.
Country of Origin: China

Původně jsem na tento nůž ani nechtěl dělat recenzi, říkal jsem si: „zavírák jako každý jiný“, ale už jsem na něj dostal dva dotazy přes PM tak jsem si řekl, proč ne, něco sepíši a dám to i sem.

Nůž mám cca půl roku. Sice nože hodně střídám a nedostane se jim u mě nějakého hrubého zacházení, ale i tak si myslím, že za tu dobu jsem měl možnost ho dobře vyzkoušet.

Čepel je z oceli D2. Má jednoduchý a funkční tvar. Dobře se s ní krájí potraviny všeho druhu (samozřejmě délka čepele je limitující), problémem nejsou ani měkká rajčata. Stejně dobře namaže paštiku na chleba. Řezání kartonů, provázků, plastů atp. jde také bez problému. Další běžné činnosti jako ořezat klacky na buřty nebo udělat chlupaté polínko zvládne hravě. Ostří drží velmi dobře, za tu dobu co ho mám, jsem ho ještě nebrousil, stačilo přetáhnout na keramické ocílce a byl zase ostrý. Potěšilo mě kvalitní černění, které se zatím nikde neotírá. Na hřbetu čepele je drobný jimping, který poslouží a neřeže do palce (stejný jimping nalezneme i na flipperu).

Rukojeť je vyztužená linery, které nejsou příliš tlusté a místy jsou vyfrézované, nůž je tedy příjemně lehký. Má kolem 120 g. Střenky jsou z G-10, mají příjemnou texturu, která poskytuje dostatečný grip a zároveň netrhá kapsu. Na fotkách Tenet působí hranatě, trochu jsem se bál jak sedne do ruky. Obavy byly zbytečné, vzhledem k dobře opracované G-10 nikde nic netlačí a drží se opravdu výborně. V zadní polovině hřbetu nože nalezneme černý backspacer z G-10.

Nůž se otevírá pomocí flipperu, který zároveň tvoří ochranu proti sklouznutí ruky na čepel. Zmíněným flipperem se dostávám k prvnímu, dalo by se říci, problému. Mám několik nožů s flipperem a žádný nebyl tak strašně tuhý jako tento. Ze začátku jsem měl problém nůž vůbec otevřít, respektive opakovaně otevřít. Byl zde velmi silný detent, který zajišťuje kulička na linerlocku zapadající do čepele. Bylo zapotřebí opravdu velmi silně zatlačit na flipper, aby se čepel uvolnila. Když už se povedlo, čepel vystřelila jak z automatu. Musím říci, že jsem z toho byl celkem nešťastný. Ne, že by se nůž nedal otevřít, ale bylo to obtížné, člověk se na to musel soustředit a po několika otevření z toho opravdu bolel ukazovák. Naštěstí během prvního týdne, kdy jsem se s nožem snažil vytrvale flippovat, se detent přece jen snížil, nůž se pěkně rozběhal a nyní není co vytknout. Běhá parádně. Potěšilo mě, že použili bronzové podložky (jako má třeba Rat-1) namísto výrobci oblíbených teflonových/nylonových/plastových (?) podložek, které až na výjimky nestojí za nic.

Jak už jsem zmínil, pojistka je linerlock. Je o trochu tenčí než má například Rat-1, ale funguje výborně a působí solidně. Díky příjemnému zdrsnění se pojistka dobře odjišťuje. Nůž nemá žádnou vůli, ani do stran, ani nahoru / dolu. Líbí se mi, že i po tolika otevření a zavření linerlock stále zapadá na začátek čepele a nedostává se postupně k opačnému lineru. U některých levných nožů se mi stalo, že se linerlock takto postupně „probrousil“ a nůž pak měl vůli. U toho modelu to, myslím, nehrozí.

Dostávám se ke klipu nože, ke kterému mám drobné výtky. Jednak je pouze pro right tip up carry, takže leváci zapláčou. Za druhé se mi zdá zbytečně subtilní. Nevím, proč ho udělali tak tenký. Co se týče nošení, zde problém není, klip drží na kapse výborně a není problém nůž vyndat a zandat. Ovšem pokud by mi nůž upadl, nebo bych s ním někde štrejchnul v momentě, kdy sedí na lemu kapsy, dost možná by se klip ulomil. Možná je tato obava úplně zbytečná, každopádně faktem je, že je to nejslabší klip, co jsem kdy měl.

Když to tak shrnu, určitě nůž můžu doporučit. Pracuje se s ním dobře, má příjemnou hmotnost, je z kvalitních materiálů, vše pěkně lícuje, vycentrovaný je perfektně, výborně se drží a nedostatky, které jsem zde zmínil, jsou z mého pohledu pouze drobnosti (detent se srovnal a klip stále drží). Důležitým faktorem je také cena, která mi přijde, vzhledem k výše popsanému, velmi přijatelná. Ještě dodám, že se prodává pouze v tomto barevném provedení, které vidíte na fotkách. Jiné barvy střenek ani nečerněná čepel v nabídce (zatím) není.

Na závěr ještě pár fotek s jinými noži pro lepší představu velikosti Tenetu a jedna fotka jak vypadá v kapse.

Doufám, že se vám tato recenze líbila, byla to má první. Pokud máte nějaké připomínky, sem s nimi. Konstruktivní kritika je vítána.

Randy Marsh vložil tyto přílohy:
20180817_154012.jpg.jpg
20180817_154138.jpg.jpg
20180819_154539.jpg.jpg
20180819_154626.jpg.jpg
20180819_154720.jpg.jpg
20180824_133959.jpg.jpg
20180824_134052.jpg.jpg
20180819_153514.jpg.jpg

What do you mean "closeminded"? I listen to all types of death metal!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/11/2009
ANV knives P100

Koupím: FS commandos Sheffield
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/11/2009
Kudla od Ivo Hrbka Ok

Koupím: FS commandos Sheffield
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/12/2007
Na kanálu LuvThemKnives jsou k nalezení testy ocelí u různých nožů, od čínských zavíráků po americkou produkci, počet testovaných nožů roste. Krom HRC se ověřuje i chemické složení, tj. jestli analýza odpovídá výrobcem udanému materiálu. Obecně je vidět, že jsou dost rozdíly, hlavně u čínských firem, které mají problém zejména s tepelným zpracováním práškovek, tj. S35VN a M390, kdy nejsou schopné využít jejich potenciálu. Oproti tomu třeba Spyderco nebo Cold Steel vychází perfektně. A samozřejmě některé levné čínské firmy o použité oceli i kecají, nejhorší příklad Eafengrow, které udává D2 a přitom je to nějaká 5Cr.

Video pro příklad, pod ním jsou rovnou linky na další díly.

A tady je postupně rozšiřovaný seznam testovaných nožů a výsledků - u každého nového videa je dostupný aktualizovaný seznam.

http://docs.google.com/spreadsheets/d/1OepNr_D4lqbdTFqdqWl1rmAd4bOzPzJe6J0iEWrdJGU/edit#gid=0

Namátkou:
Real Steel Sea Eagle - Sandvik 14C28N - HRC 56.6
Spyderco Para 2 S110V - CPM-S110V - HRC 60.9
Morakniv Companion - Sandvik 12C27 - HRC 55.3
Kizer Shoal - M390 - HRC 58
Ganzo FH21 - D2 - HRC 62
Benchmade 940 - CPM-20CV - HRC 59.2
Bestech Shinkansen - CPM-S35VN - HRC 56.7
"Thin is sharp."
Koupím SPYDERCO MANTRA 2
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/22/2012
oto je super, doteraz som na to nikde nenarazil. Díky ti za to.
Je zaujímavé vidieť, aké nestabilné je u niektorýh značiek tepelné spracovanie. Napr. Ch knives rozdiel v tvrdosti medzi 2 nožmi z rovnakej ocele až 4 stupne, zato napr. Ganzo super..
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Jen pro pořádek: tvrdost taky není vše. Jsou oceli, které když budou mít třeba 55 HRC, tak pokud je zkusíte nabrousit na normálním brousku, tak bude ubývat spíše brousek než čepel (třeba právě vy s vysokým obsahem uhlíku a vanadu popuštěné na sekundární tvrdost).
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/12/2007
To jsem se ani nesnažil naznačit. Šlo spíš o ukázku nekonzistence zpracování ocelí a taky upozornění, že se vlastně stává relativně běžně, že tepelné zpracování neodpovídá údajům od výrobce. A že někdy dobře zakalená D2 může být de facto výhodnější koupě, než neoptimalně zakalená práškovka.
"Thin is sharp."
Koupím SPYDERCO MANTRA 2
Posláno:
Štamgast
Připojený: 5/26/2008
Nůž s „Účkem“ na klipu

Už pěkných pár týdnů chci napsat něco o mých zkušenostech s nožem od Matěje Unčovského. Zatím jsem nic nedokončil. Když jsem si to přečetl, vždycky jsem si řekl: „Ty vole, to je jak marketing od Horsta Fuchse!“ Tak to zkusím po dvacáté páté znova.

Matěj mi nabídl, že mi udělá nůž dle mého vkusu a potřeb. Včetně toho, že si mohu vybrat, co na něj porýt. Samozřejmě v souladu s autorskými právy. Což bylo to první, co se mi líbilo. Kdo dneska dbá na autorská práva někoho jiného? Jelikož mým totemovým zvířetem je vlk, volba obrázku na střence byla celkem jasná. A díky tomu i jméno nože: Fenrir. Materiály jsou u Matěje dané nebo spíš tou dobou byly, takže bylo jasné, že čepel bude z RWL34 a střenky z titanu Gr.5. Nerezová ložiska a stand offy, nerezové čepy a šrouby, keramický detend a linerlock coby pojistka. Otevřená kudla má délku 206mm, z toho čepel 92mm. Hmotnost 99g (ukazuje moje váha). Už na fotkách, které mi poslala Anička jako ochutnávku, se mi zdál nůž dobrý. Mimochodem, před Aničkou smekám, protože fotit porytý titan tak, aby všechno bylo vidět, je vyšší dívčí! Konec konců, koukněte dole na fotky č. 1 a č. 2.

A pak přišel den, kdy jsem konečně držel nůž v ruce! První pocity? Rozpaky. Nemají ty střenky moc ostré okraje? Nebude se chytat binec do vyrytého obrázku? Jak se bude čistit otvor na čepeli, když s kudlou něco namažu nebo pokrájím? Vždycky píšu, že mám slečinkovské choulostivé ručičky. Ale tady jsem si zvykl v naprosté pohodě hned první večer, kdy jsem zkoušel první a nejdůležitější disciplínu každého kapesního nožíku: jak se otevírá a zavírá. A tak se celý večer z obýváku ozývalo CVAK, CVAK, CVAK, CVAK......Laugh Sice za každou cenu nemusím, jak někde psal Tyler, ty fíčury, aby se čepel zavírala „samospádem“ gravitačně, ale ve výsledku to neurazí, naopak potěší. Obzvlášť, když je nůž v čepu pevně utažený a přesto se lehce otevírá a zavírá.

Od druhého dne začal noži všední život. Příprava jídla, dělání hoblinek a chlupatých dřívek na zátop v kamnech, tu a tam ufiknutá nějaká ta větev a řezání kartonových krabic na malé kousky, když přijde zásilka z e-shopu. Takže popořadě hodnotím asi takto.

Jídlo.
Kuchyňák to sice není, což jsem samozřejmě ani nečekal, ale přípravu jídla zvládá slušně. Limitem je především délka čepele. Jinak jsem nenašel co by mi vadilo. Pochopitelně po každém použití nůž omyju, takže ďoura si přijde na své a já tím pádem taky. Ale nevadila mi díra u Spyderek, nevadí mi ani tady. Jinak dobrý. Pokud se mi povede nůž víc zaprasit třeba krví z masa, není problém ho propláchnout a vysušit. Díky konstrukci se utěrkou dostanete všude. Čep mám promáznutý olejem, tomu trocha vody nevadí a stejně brzo vyschne. Ukázka na fotce č.5 Kychyňské nože sice většinu času pláčou ve špalku, ale holt – přihodilo se! Happy

Práce se dřevem
Úhel, na který Matěj svoje nože brousí, je slušný kompromis mezi řezivostí a výdrží ostří. Takže nadělat nějaké ty hoblinky, zachlupatit třísky na podpal a podobně, není žádný problém. Vzpomněl jsem si, jak můj děda kdysi dělal třísky na zátop pomocí starého kuchyňáku, tak jsem to zkusil s Vlkem taky. Pokud má člověk v ruce aspoň trochu citu a nepáčí jak kdyby držel v ruce lopatu, není žádný problém. Takže když už jsem byl v tom, zkusil jsem i batoning. Netluču ani do svých pevných nožů, ale tenhle gentleman mě k tomu přímo provokoval. Pochopitelně s povolenou pojistkou. Pokud člověk není kopyto, jde to bez problémů. Proč by taky nešlo? Při práci s dřevem se definitivně vyřešila moje nejistota ohledně ostrých hran rukojeti. Rukojeť má (aspoň pro mou ruku) takový tvar a velikost, že jsem žádné hrany nevnímal. Viz. fotka č. 3.

Výdrž ostří
Nešel jsem do extrému, ale dělal jsem to, co obyčejně. Čili od rána do večera dělám s nožem všechno co je potřeba. Večer u filmu či při poslechu muziky ho přejedu na kůži, eventuálně ho před tím přelíznu hlaďounkou keramikou a na kůži jde až pak. Jsem zvyklý svoje nože průběžně udržovat ostré. Používat nůž tak dlouho, dokud z něj není neřezající kopyto a pak brousit od nuly mě nebaví. Čepel z RWL34 je zakalená na 61-62 HRC a je podmražená. Drží slušně a slušně se i brousí, takže v tomto směru jsem spokojený.

EDC
Stačí velmi krátce: 99g není něco, co by v kapse vadilo. Kudla v ní drží dobře. Mimochodem, vychytávka, že je klip přišroubovaný ke střence zespoda a „nestraší“ na něm žádné šrouby, mi přijde jako pěkný nápad.

Zpracování a zdobení
Zpracování je velmi dobré, taková pěkná strojařina. Zdobení je otázkou osobního vkusu. Mě se třeba ta laserová rytina líbí, ale samozřejmě to nemusí být šálek čaje pro každého. Z mého hlediska je rytina i funkční, protože rukojeť lehce zdrsní a ta pak v ruce tak neklouže. Což je podle mě u celokovového nože důležité. Tvar rukojeti je pro mě to, čemu se říká „ergonomický“. Do ruky mi sedne výborně. Na čepeli jsou přiznané stopy po broušení a přeleštění. Viz. fotka č. 4. Někomu se to líbí v této podobě, jiní by si představovali čepel vyleštěnou do zrcadla. Před nějakými třemi roky na vlákně Unčovských na tohle téma proběhla dost bouřlivá debata. Zcela upřímně, poněkud zbytečná. Nikoli vzhledem k námětu, nýbrž proto, že se diskutovalo nad fotografiemi. A ty, jak známo, klamou. Troufnu si říci, že kromě Aničky a Matěje, nikdo z diskutujících ty nože naživo neviděl. Aniž bych chtěl v té diskusi stranit té či oné straně, za sebe musím říci, že si čepel vyleštěnou jako zrcadlo u tohoto nože představit nedovedu. Jistá rustikálnost k čepeli, potažmo k celému noži, tak nějak patří. Navíc ta čepel klame tělem. Vypadá, že je drsná, ale ve skutečnosti je díky přeleštění naprosto hladká. Ale nutno přiznat, že kolik lidí, tolik chutí. Co se líbí mě, nemusí se líbit někomu jinému. Berte to tudíž jen jako subjektivní názor jedince, který je tím nožem notně potrefený. A tudíž není zcela objektivní. Mimochodem, jako od jisté doby všechny Matějovy nože i Vlk má jednu vychytávku. Nosí si svůj certifikát neustále s sebou. Má ho totiž vyrytý zevnitř na lineru.Wink

Tak teď asi nějaký závěr. No, je to těžké. Nechci, aby to vypadalo jako marketing ve prospěch Matěje a Aničky. Takže to, prosím, berte jako opravdu pouze a jedině můj dojem a moje pocity. Tímhle nožem se zřejmě završilo moje období hledání ideálu. Mám ho a používám ho přes půl roku a hodně ke mě "přirostl". Je z kvalitních materiálů, kvalitně zpracovaný, správně velký a správných proporcí do mojí ruky. Je dostatečně lehký, aby se dal opravdu nosit denně, klidně třeba v trenkách, protože necelých sto gramů mi gatě k zemi nestáhne. Na druhou stranu má natolik pevnou konstrukci, že se s ním nebojím dělat skoro všechno co se namane a k čemu je potřeba nůž. Summa summarum – pro mě je tenhle nůž jednička.

Přeji hezký den! Zdenek

Sidney vložil tyto přílohy:
181031001a.jpg.jpg
181031002a.jpg.jpg
DSCF6031.jpg.jpg
DSCF6032.jpg.jpg
DSCF6034.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/25/2016
Moc pěkně napsáno Zdenku Ok Admire Applause
Krása nože pramení z naší potřeby jej vlastnit !
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/24/2018
Tak, tak... Matějove nože sú výbornéApplause

Borowitz vložil tyto přílohy:
95CD7914_A844_4DB6_BA11_2E93442A29DA.jpeg.jpg

ČASY JSOU ZLÉ, KAMILE...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/10/2012
Desivy jak moc podobny ty kopie sou nektery. to je fakt az desivy.

Tyler napsal:
Na kanálu LuvThemKnives jsou k nalezení testy ocelí u různých nožů, od čínských zavíráků po americkou produkci, počet testovaných nožů roste. Krom HRC se ověřuje i chemické složení, tj. jestli analýza odpovídá výrobcem udanému materiálu. Obecně je vidět, že jsou dost rozdíly, hlavně u čínských firem, které mají problém zejména s tepelným zpracováním práškovek, tj. S35VN a M390, kdy nejsou schopné využít jejich potenciálu. Oproti tomu třeba Spyderco nebo Cold Steel vychází perfektně. A samozřejmě některé levné čínské firmy o použité oceli i kecají, nejhorší příklad Eafengrow, které udává D2 a přitom je to nějaká 5Cr.

Video pro příklad, pod ním jsou rovnou linky na další díly.

A tady je postupně rozšiřovaný seznam testovaných nožů a výsledků - u každého nového videa je dostupný aktualizovaný seznam.

http://docs.google.com/spreadsheets/d/1OepNr_D4lqbdTFqdqWl1rmAd4bOzPzJe6J0iEWrdJGU/edit#gid=0

Namátkou:
Real Steel Sea Eagle - Sandvik 14C28N - HRC 56.6
Spyderco Para 2 S110V - CPM-S110V - HRC 60.9
Morakniv Companion - Sandvik 12C27 - HRC 55.3
Kizer Shoal - M390 - HRC 58
Ganzo FH21 - D2 - HRC 62
Benchmade 940 - CPM-20CV - HRC 59.2
Bestech Shinkansen - CPM-S35VN - HRC 56.7
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum