ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Testy nožů uživateli Knife.cz Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/27/2008
Příspěvky: 942
Ahoj !!!
Většinu z nás, každoročně o Vánocích, čeká trojboj…
1, Nasazení stromku do kříže
2, Kaprování
3, Výroba bramborového salátu

O posledních Vánocích jsem do těchto činností zapřáhl tři nože, které ke mně vloni nově přibyly…
Chalcodesův „Horal“, krásnou finku od Tomáše (nick „TKladivo“) a známý MM woodlore od Blacka, navržený Milanem Matějkou…
Horal s kovanou čepelí z pera Tatry V3S, finka z kované 19 191 a MM woodlore z RWL 34….
Rozdílné zpracování, rozdílné výbrusy, rozdílné materiály….
Než jsem začal, všechny tři nože holily i chlupy na uších :oD
Willie


Willie vložil tyto přílohy:
DSCF1093.JPG.jpg
DSCF1096.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/27/2008
Příspěvky: 942
Opracování kmínku vánočního stromku pro osazení kříže…
Tady se úplně nejlépe osvědčila finka (ona má dutý výbrus s velmi ostrým úhlem), radost s ní dělat..
Zrošku horší při této činnosti byl Horal, hlavně pro svou výšku čepele, kdy jsem nemohl zabrat blízko dolních větví. A nejhůře se mi tato činnost dělala s woodlorem (severský výbrus s konvexo fazetkou)
W.


Willie vložil tyto přílohy:
DSCF1082.JPG.jpg
DSCF1083.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/27/2008
Příspěvky: 942
Kapřík….
Tady opět na filetování vyšla nejlépe finka od TKladiva…
Jako druhý byl woodlore a jako třetí se ukázal (opět kvůli výšce čepele) Horal.
W.


Willie vložil tyto přílohy:
DSCF1081.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/27/2008
Příspěvky: 942
Příprava bramborového salátu.
A zde překvapivě (tedy, já to nečekal) se umístil Horal. Delší čepel s plochým vysokým výbrusem se zde projevila jako naprosto nejlepší volba pro krájení na kuchyňském prkénku. Mezi finkou a woodlore byl nepatrný rozdíl, daný jinou tloušťkou čepelky a jiným výbrusem.
Hmotnost vlastního nože byla při této činnosti naprosto podružná (možná, kdyby to člověk dělal hodiny, asi by se to projevilo) ale v tomto případě byla parádní práce i díky příjemné vyváženosti Horala. Nepadá ani "dopředu" ani "dozadu".
W.


Willie vložil tyto přílohy:
DSCF1084.JPG.jpg
DSCF1088.JPG.jpg
DSCF1098.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/27/2008
Příspěvky: 942
Všechny tři nožíky se v trojboji víceméně osvědčily na jedničku až dvě mínus, podle toho, co jim více sedlo. Ani s jedním z nich bych (být v roli pana Crusoe) neudělal chybu….
Přeji hezký nedělní večer
Willie


Willie vložil tyto přílohy:
DSCF1102.JPG.jpg

Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/26/2008
Příspěvky: 1,049
Ruike P108-SF

Týden ho mám, týden si s ním hraju. Týden krájí, řeže, nosí se v kapse. Týden při každé možné i nemožné příležitosti s nožem cvakám, otvírám ho a zavírám, užívám si hladký chod čepele. Týden mi ta potvora nedává pokoj. Zažral se mi pod kůži. Ruike P108-SF.

Nejprve něco suchých technických dat:

Celková délka: 210 mm
Délka čepele: 88 mm
Tloušťka čepele: 3.1 mm
Váha: 118 g
Materiál čepele: Sandvik 14C28N nerezová ocel
Tvrdost čepele: 58-60 HRC
Materiál střenky: Nerezová ocel 3Cr14N v pískované úpravě (stone wash)
Pojistka Frame lock
Zámek pojistky Beta lock
Ocelový klip na kapsu

A teď moje subjektivní dojmy:

Je to nůž moderních tvarů. Jestli je hezký nebo ne je otázka osobního vkusu. Mě se líbí. Je poměrně štíhlý, vzhledem k použitým materiálům i lehký. Zpracování je na velmi dobré úrovni a odpovídá noži o několik kategorií výše. Čepel je dobře vycentrovaná, je vyvážená a díky ložiskům vyskakuje jedna radost. Trochu jsem se bál jak se mi bude rukojeť s tolika hranami držet a zda to ustojí moje slečinkovské ručičky, ale kupodivu, není to žádný problém. Jsem skoro v pokušení napsat, že konstruktér neviděl návrh jen na papíře, ale zkusil nůž chvíli opravdu používat. Tvar čepele předurčuje nůž spíš k řezu a eventuálně bodu, například, když potřebujete probodnout a rozpárat kartonovou krabici. S namazáním paštiky na chleba je to vzhledem ke štíhlosti čepele drobet horší, ale žádná trága to není.

Čepel je vyrobená ze Sandviku 14C28N. Měl jsem z něj několik nožů a bohatě jsem si s nimi vystačil na všechno co bylo potřeba. Stejné je to i s Ruike. Ostří je vytažené do jedu, ale drží vcelku dobře a dobře se brousí. Při řezání např. tvrdého dřeva se „žiletka“ poměrně rychle ztrácí, ale nůž řeže vesele dál ještě hodně dlouho. Řezat cigaretový papír jsem sice nezkoušel, ale měkké rajče na plátky zvládl dobře a víc od něj jako od svačiňáku nežádám a velmi pravděpodobně žádat ani nebudu.

Pojistka pojistky neboli Beta Lock je plně funkční a snadno ovladatelná. Frame lock je sice podle mě dostatečně pevná pojistka, ale pro někoho, kdo potřebuje větší pocit jistoty – proč ne! Rozhodně nemám dojem, že jde o naprostou zbytečnost, která navíc ještě překáží, jako tomu bylo u pojistky backlocku Real Steel H7.

Klip na kapsu je dobře zpracovaný, drží nůž pevně. Vytažení nože je zcela hladké a nemáte pocit, že vám klip kapsu oškube jak starou slepici.. Za mě palec hore!

Použití? Jak kdo potřebuje! Třeba pro mě je to ideální EDC, kterým rozpářu v krámě balík vody, ufiknu provázek, ukrojím a namažu chleba, pokrájím nějakou zeleninu či sýr nebo uzeninu. Když přijde pošta, otevřu krabici a pak jí nařežu na kousky, aby se lépe vešla do kontejneru. Uříznu dětem klacek na buřta a udělám chlupaté dřívko na zátop. Tohle všechno už má nůž za ten týden za sebou a ve všem obstál se ctí. Více mi netřeba. V kapse o něm nevím, jeho 118g není vůbec znát.

Takže být či nebýt? Koupit či nekoupit? Za sebe říkám jo, jo a ještě jednou jo! Za ty peníze je to opravdu hodně muziky a kdyby Vám třeba nesedl, pošlete ho dál se ztrátou, která Vás zase tak bolet nebude.

Přeju krásný den! Zdenek


Sidney vložil tyto přílohy:
DSCF5655.jpg.jpg
DSCF5656.jpg.jpg
DSCF5657.jpg.jpg
DSCF5653.jpg.jpg
DSCF5654.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/8/2017
Příspěvky: 215
Steel Will Tenet
Steel: D2. HRC: 58-60. Full length: 7.87"". Blade length: 3.39"". Weight: 4.38. Handle: G10.
Country of Origin: China

Původně jsem na tento nůž ani nechtěl dělat recenzi, říkal jsem si: „zavírák jako každý jiný“, ale už jsem na něj dostal dva dotazy přes PM tak jsem si řekl, proč ne, něco sepíši a dám to i sem.

Nůž mám cca půl roku. Sice nože hodně střídám a nedostane se jim u mě nějakého hrubého zacházení, ale i tak si myslím, že za tu dobu jsem měl možnost ho dobře vyzkoušet.

Čepel je z oceli D2. Má jednoduchý a funkční tvar. Dobře se s ní krájí potraviny všeho druhu (samozřejmě délka čepele je limitující), problémem nejsou ani měkká rajčata. Stejně dobře namaže paštiku na chleba. Řezání kartonů, provázků, plastů atp. jde také bez problému. Další běžné činnosti jako ořezat klacky na buřty nebo udělat chlupaté polínko zvládne hravě. Ostří drží velmi dobře, za tu dobu co ho mám, jsem ho ještě nebrousil, stačilo přetáhnout na keramické ocílce a byl zase ostrý. Potěšilo mě kvalitní černění, které se zatím nikde neotírá. Na hřbetu čepele je drobný jimping, který poslouží a neřeže do palce (stejný jimping nalezneme i na flipperu).

Rukojeť je vyztužená linery, které nejsou příliš tlusté a místy jsou vyfrézované, nůž je tedy příjemně lehký. Má kolem 120 g. Střenky jsou z G-10, mají příjemnou texturu, která poskytuje dostatečný grip a zároveň netrhá kapsu. Na fotkách Tenet působí hranatě, trochu jsem se bál jak sedne do ruky. Obavy byly zbytečné, vzhledem k dobře opracované G-10 nikde nic netlačí a drží se opravdu výborně. V zadní polovině hřbetu nože nalezneme černý backspacer z G-10.

Nůž se otevírá pomocí flipperu, který zároveň tvoří ochranu proti sklouznutí ruky na čepel. Zmíněným flipperem se dostávám k prvnímu, dalo by se říci, problému. Mám několik nožů s flipperem a žádný nebyl tak strašně tuhý jako tento. Ze začátku jsem měl problém nůž vůbec otevřít, respektive opakovaně otevřít. Byl zde velmi silný detent, který zajišťuje kulička na linerlocku zapadající do čepele. Bylo zapotřebí opravdu velmi silně zatlačit na flipper, aby se čepel uvolnila. Když už se povedlo, čepel vystřelila jak z automatu. Musím říci, že jsem z toho byl celkem nešťastný. Ne, že by se nůž nedal otevřít, ale bylo to obtížné, člověk se na to musel soustředit a po několika otevření z toho opravdu bolel ukazovák. Naštěstí během prvního týdne, kdy jsem se s nožem snažil vytrvale flippovat, se detent přece jen snížil, nůž se pěkně rozběhal a nyní není co vytknout. Běhá parádně. Potěšilo mě, že použili bronzové podložky (jako má třeba Rat-1) namísto výrobci oblíbených teflonových/nylonových/plastových (?) podložek, které až na výjimky nestojí za nic.

Jak už jsem zmínil, pojistka je linerlock. Je o trochu tenčí než má například Rat-1, ale funguje výborně a působí solidně. Díky příjemnému zdrsnění se pojistka dobře odjišťuje. Nůž nemá žádnou vůli, ani do stran, ani nahoru / dolu. Líbí se mi, že i po tolika otevření a zavření linerlock stále zapadá na začátek čepele a nedostává se postupně k opačnému lineru. U některých levných nožů se mi stalo, že se linerlock takto postupně „probrousil“ a nůž pak měl vůli. U toho modelu to, myslím, nehrozí.

Dostávám se ke klipu nože, ke kterému mám drobné výtky. Jednak je pouze pro right tip up carry, takže leváci zapláčou. Za druhé se mi zdá zbytečně subtilní. Nevím, proč ho udělali tak tenký. Co se týče nošení, zde problém není, klip drží na kapse výborně a není problém nůž vyndat a zandat. Ovšem pokud by mi nůž upadl, nebo bych s ním někde štrejchnul v momentě, kdy sedí na lemu kapsy, dost možná by se klip ulomil. Možná je tato obava úplně zbytečná, každopádně faktem je, že je to nejslabší klip, co jsem kdy měl.

Když to tak shrnu, určitě nůž můžu doporučit. Pracuje se s ním dobře, má příjemnou hmotnost, je z kvalitních materiálů, vše pěkně lícuje, vycentrovaný je perfektně, výborně se drží a nedostatky, které jsem zde zmínil, jsou z mého pohledu pouze drobnosti (detent se srovnal a klip stále drží). Důležitým faktorem je také cena, která mi přijde, vzhledem k výše popsanému, velmi přijatelná. Ještě dodám, že se prodává pouze v tomto barevném provedení, které vidíte na fotkách. Jiné barvy střenek ani nečerněná čepel v nabídce (zatím) není.

Na závěr ještě pár fotek s jinými noži pro lepší představu velikosti Tenetu a jedna fotka jak vypadá v kapse.

Doufám, že se vám tato recenze líbila, byla to má první. Pokud máte nějaké připomínky, sem s nimi. Konstruktivní kritika je vítána.


Randy Marsh vložil tyto přílohy:
20180817_154012.jpg.jpg
20180817_154138.jpg.jpg
20180819_154539.jpg.jpg
20180819_154626.jpg.jpg
20180819_154720.jpg.jpg
20180824_133959.jpg.jpg
20180824_134052.jpg.jpg
20180819_153514.jpg.jpg


What do you mean "closeminded"? I listen to all types of death metal!
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2009
Příspěvky: 4,422
ANV knives P100
Koupím: FS commandos Sheffield
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2009
Příspěvky: 4,422
Kudla od Ivo Hrbka Ok

Koupím: FS commandos Sheffield
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/12/2007
Příspěvky: 6,498
Na kanálu LuvThemKnives jsou k nalezení testy ocelí u různých nožů, od čínských zavíráků po americkou produkci, počet testovaných nožů roste. Krom HRC se ověřuje i chemické složení, tj. jestli analýza odpovídá výrobcem udanému materiálu. Obecně je vidět, že jsou dost rozdíly, hlavně u čínských firem, které mají problém zejména s tepelným zpracováním práškovek, tj. S35VN a M390, kdy nejsou schopné využít jejich potenciálu. Oproti tomu třeba Spyderco nebo Cold Steel vychází perfektně. A samozřejmě některé levné čínské firmy o použité oceli i kecají, nejhorší příklad Eafengrow, které udává D2 a přitom je to nějaká 5Cr.

Video pro příklad, pod ním jsou rovnou linky na další díly.


A tady je postupně rozšiřovaný seznam testovaných nožů a výsledků - u každého nového videa je dostupný aktualizovaný seznam.

http://docs.google.com/spreadsheets/d/1OepNr_D4lqbdTFqdqWl1rmAd4bOzPzJe6J0iEWrdJGU/edit#gid=0

Namátkou:
Real Steel Sea Eagle - Sandvik 14C28N - HRC 56.6
Spyderco Para 2 S110V - CPM-S110V - HRC 60.9
Morakniv Companion - Sandvik 12C27 - HRC 55.3
Kizer Shoal - M390 - HRC 58
Ganzo FH21 - D2 - HRC 62
Benchmade 940 - CPM-20CV - HRC 59.2
Bestech Shinkansen - CPM-S35VN - HRC 56.7
"Thin is sharp."
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 11/22/2012
Příspěvky: 1,131
oto je super, doteraz som na to nikde nenarazil. Díky ti za to.
Je zaujímavé vidieť, aké nestabilné je u niektorýh značiek tepelné spracovanie. Napr. Ch knives rozdiel v tvrdosti medzi 2 nožmi z rovnakej ocele až 4 stupne, zato napr. Ganzo super..
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/27/2001
Příspěvky: 2,303
Jen pro pořádek: tvrdost taky není vše. Jsou oceli, které když budou mít třeba 55 HRC, tak pokud je zkusíte nabrousit na normálním brousku, tak bude ubývat spíše brousek než čepel (třeba právě vy s vysokým obsahem uhlíku a vanadu popuštěné na sekundární tvrdost).
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/12/2007
Příspěvky: 6,498
To jsem se ani nesnažil naznačit. Šlo spíš o ukázku nekonzistence zpracování ocelí a taky upozornění, že se vlastně stává relativně běžně, že tepelné zpracování neodpovídá údajům od výrobce. A že někdy dobře zakalená D2 může být de facto výhodnější koupě, než neoptimalně zakalená práškovka.
"Thin is sharp."
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris