ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Brusky TORMEK Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 3/25/2013
Vitaj Martan82 a píš svoje skúsenosti.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/8/2019
sandor napsal:

Palo, zkušenosti sbírám vesměs z tvých videí. Zatím testuji na řeznických nožích Dick a nějaký Zwilling. Mám jen základní brusný kámen , ale časem se dopracuji ještě k dalším.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/14/2018
Martan82 napsal:
sandor napsal:

Palo, zkušenosti sbírám vesměs z tvých videí. Zatím testuji na řeznických nožích Dick a nějaký Zwilling. Mám jen základní brusný kámen , ale časem se dopracuji ještě k dalším.

Ahoj. Ja som začínal tak isto. So základným kotúčom. Teraz som kupoval v poradí 6 (slovom šiesty) kotúč a som si istý, že nebol posledný Happy
Prípravky, o ktorých som vedel, že ich nepotrebujem a nikdy nekúpim, už mám.. Je to tak čudne návykové. Držím palce Happy
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/8/2019
MiroSK napsal:
Martan82 napsal:
sandor napsal:

Ahoj. Ja som začínal tak isto. So základným kotúčom. Teraz som kupoval v poradí 6 (slovom šiesty) kotúč a som si istý, že nebol posledný Happy
Prípravky, o ktorých som vedel, že ich nepotrebujem a nikdy nekúpim, už mám.. Je to tak čudne návykové. Držím palce Happy
Návykové to je, to je víc než jasné. Zatím to ale před manželkou tajím, že mám nějakou bruskuLaugh Takže to bude pomaličku, potichoučku přibývat. Bude to muset holka pochopitGrin
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 4/17/2018
Rád bych koupil brusku. Má někdo zkušenosti s Scheppach Tiger. A nebo se vyplatí zainvestovat do TORMEKu ?? díky
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 4/14/2016
Zkušenosti mám pouze s držáky nožů a úhlovou měrkou od firmy Scheppach. Potřeboval jsem dokoupit k Tormeku a orginální od tormeku se mi zdál i drahé. Ale rovnou říkám byli to vyhozené peníze. Tormekovému příslušenství to nesahá ani po kolena. Předpokládám že s bruskou to bude úplně stejné.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/5/2019
Zdravým.
Som novým majiteľom tormeka t8.
Som nadmieru spokojný. Hneď ako mi brúska s príslušenstvom prišla som zháňal mierky a začínal dohadovať školenie u Paľa Šandora. Zhodou okolnosti po 1 dni vlastnenia brúsky a amatérskym nabrúsením 2nožov mi prišla odpoveď od Paľa že zajtra ak sa mi dá môžem prísť. Zdalo sa mi nevhodné ísť na školenie a pomaly nevedieť ani kde sa brúska zapína, ale išiel som a ničoho neľutujem. Paľo zhodnotil že som si nestihol spraviť zlé náviky samoučením a začal vyčerpávajúce školenie. Začal s teóriu postupne s presunutím na prax a všetko sme vyhodnocovali na mikroskope. Odvtedy som už nabrúsil doma všetky nože, všetky na prvý pokus s krásnou fazetkou a neskutočným holiacim ostrím.
Otázok mám ešte veľa a takú kontrolu mojej práce by som niekedy ešte ráz s Paľom zopakoval. Týmto sa chcem ešte raz poďakovať Paľovi Šandorovi za profesionálne zaškolenie a všetkým tormekakom prajem krásne a funkčné ostrie.
Slavo
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 4/17/2018
díky za odpovědi Ok
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/14/2019
Dobrý den,předně chválím velice zajímavé a plodné vlákno,je tu spoustu odborníků!!!
A i já bych měl dotaz....vlastním tormek t3 s kotouči SG200 a SJ200,a tak nějak si s nima brousím nože pro svou potřebu(mimochodem SJ jsem taky kousnul,jen jsem se omrklGrin ...),nicméně po pročtení tohoto vlákna jsem dospěl k názoru že nutně Grin potřebuju něco před SG(přeci jen úběr většího množství materiálu na poničených,nebo nebroušených nožích bude větší-rychlejší),a něco mezi SGaSJ,zdá se mi že to je dost velký skok....ikdyž,jde to....dost tady doporučujete Sun Tiger velikost zrna 800,není to málo??? A navíc v tom obchodě nemají nic vhodného před SG,jestli něco takového existuje...a nejraději bych z jednoho obchodu,abych nemusel platit dvojí poštu....Doporučíte něco mistři brusiči??
Dále bych měl zájem o vámi zminovanou(o pár příspěvků víš) měrku na ložiscích,jestli ještě je možnost,zdá se mi dost šikovná!!
Moc děkuji za odpovědi,a ať vám to brousí!!!....
Posláno:

Štamgast
AhoJ Mikas,
vitaj na knife,
Ak tomu dobre rozuniem, chceš hrubší kameň ako SG?
SG má štandardne git 220, Tiger je 800, SJ je 4000. Tu by som sa zastavil - myslím si, že potrebuješ oživiť SG. Buď ho uprav na SP650, alebo na TT50.
Skôr, ako kúpiš kotúč, skús si zadovážiť mierku s ložiskami. Presným nastavením uhla pri prechode na iný kotúč "ušetríš" čas a aj peniaze.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
sandor napsal:
AhoJ Mikas,
vitaj na knife,
Ak tomu dobre rozuniem, chceš hrubší kameň ako SG?
SG má štandardne git 220, Tiger je 800, SJ je 4000. Tu by som sa zastavil - myslím si, že potrebuješ oživiť SG. Buď ho uprav na SP650, alebo na TT50.
Skôr, ako kúpiš kotúč, skús si zadovážiť mierku s ložiskami. Presným nastavením uhla pri prechode na iný kotúč "ušetríš" čas a aj peniaze.

Děkuji za odpověď.Ano chtěl bych hrubší kámen než je 220,ovšem jestli to má význam.Příjde mi že opravdu zničený,nebo nikdy řádně broušený nůž se brousí dost dlouho...Nerozumím uplně tomu oživení,jak je to myšleno,a jak se to dělá.....brus co je u brusky na upravu zrnitosti moc rád nepoužívám,docela kotouč lituju...samozřejmě jsem to do teď dělal jen na těchto kotoučích,a nože jakž takž nabroušené jsou(ale zdaleka ne tak jak to umíte vy)....novýma kotoučema bych chtěl trochu broušení urychlit,a starým kotoučům a brusce trochu ulevit...
S tou měrkou plně souhlasím,určitě to je dobrá věc,a vše urychlí a hlavně zpřesní....musím zjistit kontakt na toho šikovného kolegu co je vyrábí,jestli ještě má nakou volnou....
Posláno:

Štamgast
Oživením som myslel úpravu zrnitosti na 220 grit. TT 50 "prebehnem" jeden cyklus orovnania relativne rýchlo s malým úberom z kotúča - dostanem veľmi agesínve brúsenie.
Kotúč sa dá účinne a rýchlo oživiť diamantom - platničkou Ruixin (či ako sa to volá) girt 80-120.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
sandor napsal:
Oživením som myslel úpravu zrnitosti na 220 grit. TT 50 "prebehnem" jeden cyklus orovnania relativne rýchlo s malým úberom z kotúča - dostanem veľmi agesínve brúsenie.
Kotúč sa dá účinne a rýchlo oživiť diamantom - platničkou Ruixin (či ako sa to volá) girt 80-120.

...aha už chápuGrin ,TT50 je ten diamant co mám u bruskyGrin ...tak ten jsem ještě neskušel.Tak to by mohlo fungovat,když velice citlivě kotouč trochu líznu....
A jaký máte názor na toho tigra 800 před SJ ???
Posláno:
Začátečník
sandor napsal:

...aha už chápuGrin ,TT50 je ten diamant co mám u bruskyGrin ...tak ten jsem ještě neskušel.Tak to by mohlo fungovat,když velice citlivě kotouč trochu líznu....
A jaký máte názor na toho tigra 800 před SJ ???
jvh
Posláno:
Začátečník
Dobrý den všem,

po pečlivém prostudování tohoto vlákna jsem se rozhodl zakoupit brusku Tormek T-8 a před necelými dvěma měsíci se tak i stalo. Proto bych nejprve chtěl poděkovat všem přispěvatelům, kteří se zde dělí o zkušenosti, nápady a pomáhají ostatním. Mezi nimi tu vyčnívá Pavol Šandor, kterému si dovolím poděkovat jmenovitě, bez něho by toto toto vlákno nebylo tím, čím je. A pak také za jeho úžasná videa. Tormek by ho měl mít na výplatní listině za to, co pro tuto značku dělá.

A jak se do lesa volá, tak se také podělím. Happy

Řešil jsem, jako mnozí další, problém s upínáním nožů do přípravku SVM-45/140, který nemá symetrické čelisti, a proto se po upnutí může lišit úhel čepele na jedné a druhé straně nože. Vyřešil jsem to excentrickým pouzdrem, které je nasazené na přípravku a pootočením srovnávám úhly na obou stranách nože.

Vyrobeno je to z duralu, vnější průměr je 15,3 mm (bylo tak dodáno, je to jen přeleštěno), vnitřní průměr 12+0,1 mm, délka 25 mm, excentricita cca 1,6 mm (co to šlo). 5 mm od konce je stavěcí šroub M3x3.

Funguje to a hlavně nastavení/korekce jdou velmi rychle. Na plastovém dílu přípravku zbývá dost místa na oporu proti opěrné tyči, takže mě to nijak neomezuje. Mezi excentrickým pouzdrem a plastovým dílem může být teoreticky mezera do 6 mm (prakticky tak do 4 mm), tzn. je možné dělat i korekce úhlů pomocí změny upínací délky.

Další info viz obrázky.

jvh vložil tyto přílohy:
EB1.jpg.jpg
EB2.jpg.jpg
Finish1.jpg.jpg
Finish2.jpg.jpg
Setting1.jpg.jpg
Setting2.jpg.jpg
SVM_45EB.jpg.jpg

jvh
Posláno:
Začátečník
Abych při broušení nožů, hlavně po změně brusného kotouče, nemusel výšku podpěry nastavovat přes měrku, případně měrku přenastavovat při použití leštícího kotouče, vytvořil jsem si excelovskou tabulku, které mi potřebnou výšku počítá. Po zadání parametrů nastavuji výšku podpěry od daného místa na těle brusky nebo od povrchu kotouče.

Tabulka umožňuje:
- výpočet výšky podpěry od daného místa na těle brusky;
- výpočet výšky podpěry od povrchu kotouče;
- výška je počítána pro vertikální, horizontální i "čelní" podpěru (vlastní výroby);
- výpočet probíhá pro všechny kotouče (nepoužívané lze skrýt skrytím sloupce);
- evidenci nožů s parametry broušení, které lze později načíst přes rozbalovací seznam;
- zpětný výpočet úhlu ostří pomocí "zabarvení ostří, nalezení úhlu a odměření výšky podpěry.

Protože jsem inspiraci čerpal z manuálu, z publikace "More math for the Tormek grinder" by Ton Nillesen a Tormek fóra, je tabulka v angličtině (spíše něco podobného angličtině), překládat to už nebudu. V komentářích jsou pak i vysvětlivky, v tabulce je i nákres s popisy/kótami.

Ve výchozím stavu je tabulka zamknutá a editovat jdou pouze políčka se vstupy. Uzamknutí je bez hesla, takže po odemčení lze měnit cokoli, ale na vlastní nebezpečí. Wink A širší monitor je velká výhoda. Happy

Příloha / Přílohy:
_TormekCalc.xlsx (484kb) staženo 77 time(s).

Posláno:

Štamgast
Vitaj jvh na knife a ďakujeme za nové nápady.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
Mikas napsal:
...A jaký máte názor na toho tigra 800 před SJ ???

tiger 800 - relatívne mäkký kameň, dá sa používať ako medzistupeň medzi SG a SJ. Pri brúsení jap. kuchynských nožov ho môžeš používať na vytvorenie fazety a potom už len dokončíť na SJ. Občas sa mi stalo, že na týchto nožoch SG a SB "vylamovali" ostrie.
Doporučujem odskúšať TTS100 - modifikovaný na nože (mierka s ložiskami)

sandor vložil tyto přílohy:
TTS_100_modified_for_knives_3.jpg

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
sandor napsal:
Mikas napsal:
...A jaký máte názor na toho tigra 800 před SJ ???

tiger 800 - relatívne mäkký kameň, dá sa používať ako medzistupeň medzi SG a SJ. Pri brúsení jap. kuchynských nožov ho môžeš používať na vytvorenie fazety a potom už len dokončíť na SJ. Občas sa mi stalo, že na týchto nožoch SG a SB "vylamovali" ostrie.
Doporučujem odskúšať TTS100 - modifikovaný na nože (mierka s ložiskami)

Tak jsem ho objednal..ještě bych se zeptal čím čistíte kameny??SJ už mám pěkně zanešený...
TTS100 bych rád vyzkoušel,jestli funguje jak má,tak to je skvělý nápad...ale kde ho sehnat???
Posláno:

Štamgast
Skús prečítať pár strán dozadu - tam sa o tom písalo
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum