ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Volný Pokec Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 12/4/2012
Lupus Montis napsal:
vakovlk napsal:
Na pampelišky asi ne, ta spirála má 3 cm, to je málo. Už byl tip, že na barní vzorků sýry, ale spřátelený bazarník zjistil, že dle p. Kozla sběratele vývrtek je to na zteřelé korkové špunty a z r. cca 1955. Zkoušel jsem tím víno otevřít, špunt se v půli přetrhl, tak buď tenkrát byly kratší špunty, nebo k tomu je potřeba nějaký grif, na který jsem ještě nepřišel.

No tak to by mě taky zajímalo, na co je ten forichtung. Jen zkoušej otevírat ne moc často, abys byl pak schopen i popsat postup Happy

Taky jsem se v mládí zeptal jednou svého staršího kolegy, co je to forychtung.
Ten mi odpověděl, že je to járek. Když jsem ani toto nechápal, tak mi řekl, že je vinkel.
Nakonec mi to musel ukázat v zámečnické dílně. Jednalo se o válcované železo s profilem do V s úhlem až do 45 st.

Jinak na WP :https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADpravek_(strojnictv%C3%AD)
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/3/2018
vakovlk napsal:
Na pampelišky asi ne, ta spirála má 3 cm, to je málo. Už byl tip, že na barní vzorků sýry, ale spřátelený bazarník zjistil, že dle p. Kozla sběratele vývrtek je to na zteřelé korkové špunty a z r. cca 1955. Zkoušel jsem tím víno otevřít, špunt se v půli přetrhl, tak buď tenkrát byly kratší špunty, nebo k tomu je potřeba nějaký grif, na který jsem ještě nepřišel.

Pořád mi to vrtá hlavou. Co se týká špuntů, přijde mi, že to špunt z principu musí zničit.

V každém případě zajímavé heblo.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
Je to normální vývrtka, jen opravdu moc nefunguje. Byla použitelná na plné korkové špunty, snad byla vymyšlená na lisované z drtě, ale ty trhala. Tenhle model je z nějakých sedmdesátých let...

Surg vložil tyto přílohy:
Vyvrtka1.jpg.jpg
Vyvrtka2.jpg.jpg
Vyvrtka3.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/27/2018
Jurajm:
Vidíš, a přesně to jsem forichtungem myslelHappy
Ale ne, díky za vysvětlení, slovem forichtung jsem doposud běžně nahrazoval slovo blíže nepojmenované udělátko. Už asi nebuduGrin Ok
Friedrich Engels napsal, že práce udělala z opice člověka. Já píši, že někteří mají ještě hodně co dohánět.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/5/2011
FORICHTUNG - pochází z německého slova VORRICHTUNG (vyslovuje se forichtung)..

Slovo VORRICHTUNG má několik významů:

- zařízení
- ústrojí
- přístroj
- aparát
- přípravek
- příprava
- opatření

Happy

Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/7/2011
Já myslím, že nejlepším překladem slova Vorrichtung je krásné české slovo "udělátko", které tu padlo. Ok

Jinak samozřejmě přípravky všeho druhu, ale většinou jako složené slovo definující, o jaký přípravek se jedná, např. Lehrvorrichtung, Hauptvorrichtung, Montagevorrichtung, Spannvorrichtung atd.
Kdo všude byl, všechno zná a ví, jak končí každý den, ten chodí po světě bez radosti a bez naděje. (M. N.)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
Tak když jsme u těch slovíček..Kamarádi tesaři už se asi čtrnáct dní hádají na střeše o tom, jestli kleště na vytahování hřebíků mají nějaký slangový název. Něco jako rysnágle, hamršlák atd..
Znáte takové pojmenování? Existuje?

Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/21/2016
nagel je hřebík, tak bych to viděl na to první.
Hamršlág je něco jako úder kladivem (?)
Koupím originální vrchní kapsu (medivak, meat pouch) na USárnu M1910.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/11/2017
Hammerschlag je úder kladivom, správne. Asi sa tesári ešte budú chvíľu vadiť Laugh .
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
pohlava napsal:
nagel je hřebík, tak bych to viděl na to první.

Rajsnágl (z něm. Reißnagel = rýsováček) je hřebík se širokou hlavou, kterým se přibíjí dehtovaná lepenka, po našem térák nebo papírák.
Pokud, Želvo, myslíš normální štípačky na tahání hřebíků, tak jsem slyšel jenom "cvikačky"...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/7/2011
Některé výrazy z mého opravárenského mládí co jsem se musel naučit byly: Firkant- čtyřhran, duršlok- průbojník, šramcygel- rýsovací jehla Grin Laugh a to jsou jen ty na které jsem si momentálně vzpoměl Wink
My life, my rules! No pain,no gain!
Posláno:

Pokročilý
Tak jsem rád, že používání slova forichtung se nakonec ničím neprohřeším a můžu opět používat. Ono hafo slovíček je převzato z němčiny, potažmo z dob monarchie. No ono vlastně i zmíněné slovíčko HAFO (hafel). Jelikož německy umím hafo málo, tak jsem poprosil gugla Grin
Friedrich Engels napsal, že práce udělala z opice člověka. Já píši, že někteří mají ještě hodně co dohánět.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/11/2009
Surgu, díky! Ok čekalo to na Tebe Happy
Za všechno si můžu sám
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
Rysnágl i hamršlák jsem uvedl jako příklad... Na žádný starší slangový název to tedy nevypadá krom těch cvikaček...
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/3/2013
Se cvikačkami jsem už také setkal.
Co se nářadí týká, tak asi nejen já doma používám i šupleru a colštok. No a bachamr je jasný Happy

PS: ch samozřejmě není chá, ale cé a há
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Zkuste pohledat (kvalitnější verzi nemám)

slon vložil tyto přílohy:
remeslnicky_slovnik01.png.jpg
remeslnicky_slovnik02.png.jpg
remeslnicky_slovnik03.png.jpg
remeslnicky_slovnik04.png.jpg
remeslnicky_slovnik05.png.jpg
remeslnicky_slovnik06.png.jpg
remeslnicky_slovnik07.png.jpg
remeslnicky_slovnik08.png.jpg
remeslnicky_slovnik09.png.jpg
remeslnicky_slovnik10.png.jpg
remeslnicky_slovnik11.png.jpg
remeslnicky_slovnik12.png.jpg

P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
slon napsal:
Zkuste pohledat (kvalitnější verzi nemám)

Velká paráda!Ok Díky moc.
Posláno:

Pokročilý
To než bych se naučil tak jdu do důchoduGrin
Ale jinakApplause
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/7/2011
LiborZ: Šupléra se říkalo za monarchie, každý uvědomělý republikán (rozuměj antimonarchista) tomu říká posuvka. Říkali tedy ve škole.... Laugh
Kdo všude byl, všechno zná a ví, jak končí každý den, ten chodí po světě bez radosti a bez naděje. (M. N.)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/11/2017
Také malé machrovinky: https://www.youtube.com/watch?v=XP4Ec_jjanY , zvlášť tá prvá je maximáne podarená Ok Applause .
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum