ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Sekery Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/8/2010
prosim o pomoc s urcenim teto sekery

madved vložil tyto přílohy:
NbYBQ8D.jpg
sekera.png.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 5/14/2018
Na Pradědu pořád sněhu dost Happy

Pepin 1975 vložil tyto přílohy:
20190420_132033_1_1.jpg.jpg

Člověk by neměl zestárnout dokud nezmoudří.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
madved: Výrobce je Ижсталь (Ижевский металлургический завод - Iževský metalurgický závod). Značka УПС (UPS) údajně znamená Углеродистая Полуспокойная Сталь - uhlíková polouklidněná ocel. Podle ruských stránek bude asi tak z 80. let 20. stol.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/26/2019
Zdravím, sekerníci! Ml bych prosbu. Rád bych si vyrobil vlastní topůrko. Už jsem z fóra posbíral dostatek informací o tom, jak dlouho má být dřevo proschlé, jak má být štípané z kmene a jak mají směřovat letokruhy.
Nevím ale, kde k takovému dřevu přijít. Neměl by někdo z vás tip na nějakou pilu, tesaře nebo těžaře, kteří by takové dřevo mohli poskytnout? (Ideálně v Praze a okolí)
Vlastně bych rád vyrobil kopii topůrka vychýleného z osy na tesařskou širočinu. Dřevo je z habru.

Sekeru pro zajímavost přikládám na obrázku a rád bych k ní připojil ještě dva dotazy: První se týká těch znaků (tří "f" nebo šavlí), už se to zde řešilo několikrát, ale ani jednou se nedošlo k odpovědi. Netušíte, čí je to značka?

Druhá se týká těch "jizev" na čepeli. Myslíte, že je to nějaká vada? Nevypadá to jako prasklina, ale spíš tak, že už si kovář nelámal hlavu s tím, aby čepel zahladil...Happy

Díky za případné odpovědi a zdravím! Foehr

foehr vložil tyto přílohy:
IMG_3454.JPG.jpg
IMG_3453.JPG.jpg
IMG_3455.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2008
Zdravím, prosím o identifikaci, to jsem našel v jednom brownfieldu.
Tak co, Surg? mrGreen

Má cenu jí dát toporo a brousit to? Confused

Tygerstyle vložil tyto přílohy:
IMG_20190428_112400.jpg.jpg
IMG_20190428_112411.jpg.jpg

vratislavindra.com
facebook.com/vratislavindra flickr.com/vratislavindra
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
foehr napsal:
...............
Druhá se týká těch "jizev" na čepeli. Myslíte, že je to nějaká vada? Nevypadá to jako prasklina,.........................

To vypadá jako prasklina nebo je ta sekera ze dvou materiálů kovářsky svařovaných k sobě a to blbě, stačí si zvětšit fotku a je vidět že to je jedna dlouhá praklina a né tři. Když to přebrousíš bude vidět líp a můžeš zkusit leptnout jestli je to v linii kalení nebo sváru tak bude nad a pod lept vypadat jinak.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Štamgast
foehr: Výrobce byla malá firma Franz Damisch, Ybbsitz v okrese Amstetten v Dolním Rakousku.

Surg vložil tyto přílohy:
Damisch_01.jpg.jpg
Damisch_02.jpg.jpg
_small_damisch_f_n424.jpg

Posláno:

Štamgast
Tygerstyle: Nad touhle značkou přemýšlím už dva roky - nemůžu si vzpomenout, už jsem ji viděl, mám pocit, že to je Československo, ale ne a ne - prostě Alzheimer...
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 7/13/2015
Surg napsal:
Tygerstyle: Nad touhle značkou přemýšlím už dva roky - nemůžu si vzpomenout, už jsem ji viděl, mám pocit, že to je Československo, ale ne a ne - prostě Alzheimer...

Souhlas, typické značení pro Československo. Podniková norma PN31120, rok výroby 1974. ČSN - státní podniky, PN - místní výrobní podnik nebo družstvo. Ale to logo uprostřed? Asi už mám taky Alzáka.
Jura
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/10/2019
No, snad si vzpomínám dobře...sekery s tímhle puncem byly jediné, které se používaly na šachtě. Chodily v bednách s označením Poldi SONP Kladno.
Posláno:

Pozorovatel
Dnes na vycházce v nových oblečkách. Já vím, že to nejsou čivavy, ale taky jim to moc sluší Happy A taky jsem netušil , že je v nich tak velky rozdíl, i když to na první pohled váhově nevypadá.

20190504_124053_1.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/8/2019
Zdědil jsem toto:

Nevíte, k jaký je účel? Je to malá sekerka, řekl bych, že je to nějaká tesařská.
Díky
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/2/2005
Dostala sa ku mne takáto sekera. Nič o nej neviem, až na to, že podľa ostria ide pravdepodobne o tesársku sekeru. Vedel by niekto niečo o výrobcovi podľa celkom dobre čitatelnej značky?

zepa vložil tyto přílohy:
20190509_063204.jpg.jpg
20190509_063222.jpg.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/10/2018
Pepin 1975 napsal:
Dnes na vycházce v nových oblečkách. Já vím, že to nejsou čivavy, ale taky jim to moc sluší Happy A taky jsem netušil , že je v nich tak velky rozdíl, i když to na první pohled váhově nevypadá.

Ahoj.
Mohl by jsi,prosím, trochu popsat ty rozdíly? Děkuji.
Posláno:

Pozorovatel
No nejdřív jsem si pořídil Hultafors Agdor 600g. Zdála se být úplně super a pořád samozřejmě je. Váha i velikost do batohu mi připadala optimální. No a pak se mi dostala do rukou ta menší Hultafors Hultan 500g. Na papíře je to právě ten nepatrný váhový rozdíl. A v ruce na práci nesrovnatelné! Topůrko má stejný materiál, délku, ale váhu jinou. Je to dané tvarem hlavy. Teď je ta těžší na špalku ve stodole a lehčí v batohu. Je lepší na vše, super se sní manipuluje a drží po celé délce topůrka. Možná někdo namítne, že třeba sekyrka Fiskars je do batohu ještě skladnější, ale tu na ven nechci. Tož tak Happy

20190510_023532_1.jpg.jpg
20190510_012607_1.jpg.jpg
20190510_012645_1.jpg.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/10/2018
Dik za zkušenosti.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/20/2008
Pánové, poprosím Vás o radu. Chtěl bych si pořídit sekeru, na ven do lesa a taky na dělání třísek na zátop. Jakou by jste mi doporučili? Fiskars mám a jsem spokojený, ale tuto bych chtěl s dřevěným topůrkem.
Děkuji moc.
Ced.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/27/2009
Ahoj, já bych doporučila třeba Helko. Topůrka dělají z jasanu, zaklínované dřevěným klínkem a ještě pojištěné měděným, železo pěkně zvoní a pilníku dá docela zabrat, takže zakalené to bude kvalitně. Mám tuhle, a na to, co popisuješ, to bude bohatě stačit.

http://www.sekery-helko.cz/katalog/1-suspendisse-suscipit-lacus-mauris.html

Kráčím, tedy jsem.
Facebook mi byl zablokován, takže FB stránka Lesní želvy už nebude aktualizována.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Prošel jsem si jejich katalog a vybral bych si Vario - má teda o 100g víc. Odpadá ale u ní ta špička na horní straně hlavy a vůbec se mi líbí. Jen, pokud je lakovaný topůrko, tak by šel lak ihned pryč. Toporo má být holé - oklouže se v ruce a pak nejsou puchýře při déletrvající práci. Stával jsem i 2-3 hodiny u špalku a štípal a štípal a štípal... Dokud nebylo 20 prm na polínka.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/27/2009
Ta moje přišla s topůrkem napuštěným lněným olejem.
Kráčím, tedy jsem.
Facebook mi byl zablokován, takže FB stránka Lesní želvy už nebude aktualizována.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum