ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Stroje, zařízení, technika I. Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 3/8/2015
Mariachi napsal:
Zdravim vespolek,
naskytla se mi možnost získat na fotkách zachycenou fréz. Funguje :) bohužel k ní nemám žádné informace. Poznal by někdo co to je za mašinu? Případně myslíte že by k ní šla sehnat svislá hlava? Makala ve fabrice na čerpadla kdee ji použivali jako drážkovačku...je to takovej kus historie, ale třeba by mi někdo uměl pomoct zda to má na nože vůbec smysl :D
Díky Max

Já bych jí raději nechal svému osudu a pohledal nějakou jinou neb tato by byla jen velký projekt s nejistým výsledkem. Happy
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/23/2015
Jen pro úplnost - stroj je frézka, nástroj fréza. Vypadá to naopak, ale je to tak.
Happy
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/25/2011
Na spodní fotce na těch pootevřených dvířkách dole jsi zachytil část loga výrobce. Není to Volman?
Mě se tyhle starý stroje líbí. Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
Je to horizontka. Takže zvysla hlava k nej ťažko. Aj keby sa kedysi robila tak dnes ťažko zoženies niečo také. To je skôr nahoda pri týchto strojoch. Poobzeraj sa po nejakej nástrojarskej, alebo fa2, fa3. Pokiaľ nie sú vylagrovane tak na nozotvorbu sa dajú. Pokiaľ vyžadujú servis a nevieš si to spraviť, prípadne kamarát z fľašku tak opravy rataj v desaťtisícoch...
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/10/2019
Zdravím dokola.

Pokud se mezi členy nachází slaboproudař, oslovil bych jej ve věci mojí zahrádky. Není tam proud. Ale mám na střeše větrník a chtěl bych poradit kdybych tím honil např dynamo z kola, jak to udělat, aby to nabíjelo např powerbanku. Díky za ochotu, Ježour
Posláno:
Začátečník
Připojený: 10/12/2018
Elektrika z větru je docela složitá.Převody stabilizace atd.Nebylo by jednoduší dát tam malý sluneční panel?? Třeba přímo určený pro outdoorové aktivity.Světlo je každý den vítr ne.A není to až tak drahé.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/16/2013
Mariachi napsal:
Zdravim vespolek,
naskytla se mi možnost získat na fotkách zachycenou fréz. Funguje :) bohužel k ní nemám žádné informace. Poznal by někdo co to je za mašinu? Případně myslíte že by k ní šla sehnat svislá hlava? Makala ve fabrice na čerpadla kdee ji použivali jako drážkovačku...je to takovej kus historie, ale třeba by mi někdo uměl pomoct zda to má na nože vůbec smysl :D
Díky Max

Ztráta času. Na těchto malých horizontkách se svislá hlava obvykle nedělala, protože jde o jednoúčelové stroje na sériovky. Obecně platí, že pokud je frézka univerzální, tedy může při přestavění fungovat jako horizontka i jako vertikála a prodává se bez vertikální hlavy, tak u cizích a starších značek jen velice těžko jde sehnat plonkovní vertikální hlava a i u naší české výroby to taky není jednoduché. Pokud někdo prodává malou frézku bez vybavení (obrážecí hlava, dělička, otočný stůl, lunety, převody, naklápěcí stoly, svěrák, nářadí atd.) což u stroje původně muselo být, tak pouze a jedině za cenu šrotu 15-30 000 maximálně, protože dovybavení by pak vyšlo na strašné peníze. Jen za ten naklápěcí stůl chtějí tak 15-20 000... Komplet Deckela v plné palbě chlapík před rokem prodával za 50 000 a ten den byl pryč. Nějaká FN 20,22,32 se dá sehnat za 40-60 000, ale brát pouze s vybavením a nejlépe od nějakého člověka co na ní sám dělal, nebo z pozůstalosti. Tyhle mašiny mají obecně cenu šrotu, protože renovace by vyšla na skoro stejnou cenu jako nový stroj. Výměna opotřebených dílů, ložisek, barva, práce atd. vyjde na 150-200 000 a to na to už nikdo z garážníků nemá a pokud má, tak si rovnou koupí novou mašinu a má pokoj. Tož asi tak...Confused
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/16/2013
Podívejte se, co budou mít příští týden v Lídlu...mrGreen V letáku je pásová pila Scheppach BASA 1.0 ...příkon 3000W ! Za pouhých 2990,- kč . Bohužel ve skutečnosti má tahle "pila" pouze 300W... Surprised Matení zákazníků nebo někdo neumí počítat?...

https://www.kupi.cz/letak/lidl-letak-asijsky-tyden-13?page=32
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 5/2/2014
Ahoj chlapi, mohl by mi někdo doporučit stojanovou vrtačku? Něco za rozumný peníze a aby to bylo k něčemuHappy děkuji jenda
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/12/2019
jenda7
Ahoj. Nedávno jsem řešil stejný problém. Chtěl jsem stojanovku do 5 000. Možnost odskoušet na živo v provozu jsem neměl žádnou, kde je prodávali a měli vystavený mě překvapila poměrně velká vůle v posuvu u všech značek. Nakonec se naskytla možnost koupit předváděcí kus GUDE GTB 16/605 za 3500. Za tu cenu jsem to objednal. Garantují házivost vřetene do dvou stovek, což není nijak vypovídající hodnota, když je tam ještě posuv a sklíčidlo. Po sestavení byla předozadní vůle na konci pětky vrtáku +-1mm, což je docela dost. Vůle byla samozřejmě v posuvu. Boční vůle šla seřídit seřizovacím šroubem. Kolmost stolu k vrtáku je v obou rovinách naprosto v pořádku. Sklíčidlo nemá též téměř žádnou házivost. Začal jsem řešit vůli v
posuvu a pokaždé mě poradily nechat to být, popř nechat celý předělat, což by několikanásobně převýšilo cenu vrtačky. Po dlouhém bádání mě napadlo řešení naprosto jednoduché a stoprocentně funkční. Mezi tělo vrtačky a hřídel posuvu jsem zasunul měrku 0,1mm a problém vyřešen. Happy. Teď je to naprosto bez vůle a za ty peníze i bez slevy bych ji klidně doporučil. Nevím, jestli jde problém takto jednoduše vyřešit i u jiných levných typů, Tady je velké plus rychloupínací sklíčidlo, všechno z litiny. Váha je přes 30kg. Snad to pomůže. Tom.
Posláno:
Pokročilý
Ahoj, dekuji ti moc za vyčerpávající postřehy. Ano po této značce teď taky trochu pokukuju. Mam doma nějaký starší einhell a tam jsou vůle jako prase. O přesném vrtání si můžu nechat zdát.
Posláno:
Pokročilý
Až teď jsem si všiml, že všechny ty güde vrtačky mají sklíčidlo pro vrták až od průměru 3. Což mi je k ničemu.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/12/2019
Ne ne. Tahle má právě sklíčidlo 0-16. A vrtá to kulatý díry. Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
jenda7: vrtackove sklucovadlo si mozes kupit nove. ake ti vyhovuje
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/17/2010
Pánové děkuju moc, pomohli jste mi v rozhodování :) Nožům zdar!
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum