ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Brusky TORMEK Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 8/1/2017
Peter M napsal:
Jenda007 napsal:
Peter M napsal:
Dobrý deň, rád by som dal do pozornosti brusičov celkom dobrú appku pre TORMEK na google play "FVB Angle Setter".

Peter, myslím, že je to marketingový trik. Ta aplikace je sice zadarmo, ale má význam jenom pro toho kdo si koupí z Australie přípravek FVB na broušení sekáčků. Pro standartní nastavení hrazdy Tormeku se použít nedá.

Som s tým experimentoval a brúsim podľa toho nože. Uhly mi sedia, budem musieť na to pozrieť detailnejšie.

Shlédl jsem ještě jednou pozorně video. Ten ukázkový výpočet je skutečně platný pouze s přípravkem FVB. Počítá s přesným umístěním přípravku podle značky na vodorovné hrazdě FVB. Protože se brousí/leští po směru otáčení kotouče, je možné používat i ten honovací kotouč.

Program má dále 3. volbu „Ad hoc in mm“ - zde předpokládám libovolný posun FVB přípravku no vodorovné hrazdě a odměření vzdálenosti v mm (pravděpodobně mezi přípravkem a upínkou Tormeku - tam se v předchozím případě nastavovala ta ryska). Zase tedy bude výpočet fungovat pouze s FVB přípravkem.

Nezkoušel jsem, ale teoreticky je možné v programu zaškrtnout první volbu „Preset standerd (knives)". Co to udělá nevím, možná pak program počítá výpočet pro hrazdu upevněnou kolmo přímo na Tormeku. Všechny možné případy umístění FVB řeší předchozí 2 volby a tak zbývá pouze tato možnost. Pak se brousí proti směru otáčení kotouče a výpočet by šlo použít pouze pro broušení, pro honování ne. (ještě by tu byla možnost, že jde o případ, kdy je přípravek FVB přiražený nadoraz k Tormeku, ale to by bylo dost neergonomické broušení, tak to nepokládám za reálné)

Posláno:

Začátečník
Připojený: 4/11/2017
Peter M napsal:
Jenda007 napsal:
Peter M napsal:
Dobrý deň, rád by som dal do pozornosti brusičov celkom dobrú appku pre TORMEK na google play "FVB Angle Setter".

Peter, myslím, že je to marketingový trik. Ta aplikace je sice zadarmo, ale má význam jenom pro toho kdo si koupí z Australie přípravek FVB na broušení sekáčků. Pro standartní nastavení hrazdy Tormeku se použít nedá.

Som s tým experimentoval a brúsim podľa toho nože. Uhly mi sedia, budem musieť na to pozrieť detailnejšie.

OPRAVA, - uhly nesedia. Ponúkajú aj aplikáciu na meranie uhlov, ale tá je platená...
Posláno:

Začátečník
Připojený: 4/11/2017
Jenda007 napsal:
sandor napsal:
Ďakujem za nové nápady.
Môžem poprosiť o excel? Ďakujem

Přikládám náčrtek s označením parametrů, excelovský soubor a ukázku výstupu.

Když se změní kterýkoliv parametr a stiskne se enter, tak se vypočte nová délka měrky, označená S'. Happy

Je táto kalkulačka na T8 ?
Ďakujem...
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/26/2017
Můj excelovský script na stránce 35 funguje pro všechny brusky Tormek (T3,4,7,8), pro oba směry broušení i pro honovací kotouč. Jediný požadavek je, aby nůž byl upnutý v nožové úchytce Tormek.

Iron sharpens iron, and one man sharpens another. (Proverbs 27:17)
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/1/2016
to bcoufal:

super dakujem za odpoved.Ma teda vyznam diamantovy kotuc? Na techcentrum.cz maju kotuc na tvrdokov do 67HRC, to by malo byt ok predpokladam aj na tvrdsie noze
jvh
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/14/2019
Peter M napsal:
Peter M napsal:
Peter M napsal:

OPRAVA, - uhly nesedia. Ponúkajú aj aplikáciu na meranie uhlov, ale tá je platená...

Ne že bych si tu chtěl dělat reklamu, ale pro výpočty úhlů broušení na různých kotoučích a podpěrách/přípravcích jsem vytvořil v excelovskou tabulku TormekCalc. Na první pohled to sice vypadá složitě, tabulka ale obsahuje obrázek s kótami a v komentářích je nápověda (v angličtině). Po úpravě konstant to lze v podstatě použít pro libovolnou brusku...

Tabulku lze stáhnout z příspěvku na straně 57 ze 14. března 2019 23:58:41.
Posláno:

Pozorovatel
Jednoznačně doporučuji TormekCalc. Je zadarmo a počítá správně. Ok
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:
Začátečník
Tak som teda zakupil brusny kotuc na techcentrum.cz, typ 49C400K9V40, len sa mi zda, ze velmi neubera z tvrdsich kovov, a je aj dost jemny na vacsiu upravu ostria..Zisiel by sa mi nejaky so zrnitostou okolo 100, ktory by obrusil napr aj ZDP189.Je treba na to diamantovy?Inak zistil som, po 4 rokoch, ze oska brusky nema 20mm ale 12, a su tam strediace medzikusy na priemer 20mm..
Posláno:

Pozorovatel
Tvrdost brusiva ve zmíněném kotouči je přibližně stejná jako tvrdost karbidů, které se vyskytují v exotických ocelích. Pokud chcete mít jistotu, že zbrousíte i ty nejtvrdší karbidy musíte použít diamantový nebo alespoň CBN kotouč.
Posláno:
Začátečník
Vyzera to ze sa diamantovemu kotucu nevyhnem.Akurat neviem ktory zvolit: DWC 200 alebo DWF200?Mam este rozsutec ale ten je velmi jemny
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 5/18/2007
Dneska jsem zkusil brousit nůžky, což se mi dosud na ničem nepodařilo, na Tormeku super!!!!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/15/2016
J.C. napsal:
Dneska jsem zkusil brousit nůžky, což se mi dosud na ničem nepodařilo, na Tormeku super!!!!

Taky se na to chystám... Na jaké zrnitosti jsi končil? Někde jsem četl že je lepší to brát na hrubo.... Díka
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum