ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Pošli to dál - M311 SPELTER od ANV Knives na Test Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/27/2010
Ano, nové pouzdra to již mají...

Jen když uvádí doživotní záruku, tak jsem čekal že se u jejich vlajkové lodi budou chtít alespoň snažit.

Ale to už píšu o ANV a ne o konkrétním noži, to sem nepatří...
Písecká banda
T.O. Rezavá Kudla
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/12/2006
Spelter je skoro stejných rozměrů jako Spartan Blades Harsey Hunter.
V Hunteřích pouzdrech sedí přesně.

john1 vložil tyto přílohy:
P9080008.JPG.jpg
P9080009.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Dnes jsem vyzkoušel trochu bodání a páčení starší fošny.
Jen tak pro sebe jsem vzal svůj pracovní nůž ze zahrady na porovnání...

Spelter: úchop jsem hledal, aby nic nikde netlačilo, tak jediný možný viz foto.

Pro oba nože cca stejný čas, u obou stejný stav ostří jako na začátku...

Módi vložil tyto přílohy:
IMG_20190908_171937.jpg.jpg
IMG_20190908_172006.jpg.jpg
IMG_20190908_151704.jpg.jpg

Písecká banda
T.O. Rezavá Kudla
Posláno:
Štamgast
Připojený: 3/13/2013
líbí se mi tvůj test. Jen tak dál.
Posláno:

Štamgast
Dneska jsem si zkusil seknout do mladé břízy...
(Nebojte, prořezávka z vlastního lesa)

Spelter je těžší se silnější čepelí, zde bylo jasné jak to dopadne...

Co mi tedy vadilo, je ta prdelka na ručce. Už po pár secích bez rukavic mě dost tlačila do malíkové hrany dlaně a malíčku.
Takže sekat s tím trochu déle bych vážně nechtěl...

Jinak se nůž zasekával poměrně dobře a na rozdělání ohně by to šlo... Ale raději mít rukavice...

IMG_20190913_175414.jpg.jpg
IMG_20190913_174943.jpg.jpg
IMG_20190913_175001.jpg.jpg
IMG_20190913_175717.jpg.jpg

Písecká banda
T.O. Rezavá Kudla
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/1/2014
Je super porovnat kudlu za cca dvě kylča s kudlou bezmála za desítku. Výsledek mě mile překvapil ve prospěch levnější varianty. Vroubkování na ručce je dle mě nesmysl, měl jsem to na mnohem levnějším noži Schrade a neskutečně to řezalo do ruky už po pár minutách práce. ANV celkem fandím, ale tenhle nůž za tyto peníze neéé. Pěkná recenze, díky.Ok Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/29/2009
Modi 👍
Jinak se srovnávají dva nože co se asi moc rovnat nedají.Teda aspoň s Bahcem si neumím představit sekání.

Speltra jsem taky chvíli testoval.Sedl mi pěkně ale za tu cenu jsou pro mne užitečnější nože.Je to nůž na hrubé věci,ty se dají pohodlněji udělat i jinak.
Co jsem zkusil tak v pohodě,ostatně jako i jiné nože v této kategorii.
Mno a choil mi malý nepřišel ani v rukavici.

Dudulik vložil tyto přílohy:
20190501_181554.jpg.jpg
20190501_181422.jpg.jpg
20190501_181724.jpg.jpg
20190501_181855.jpg.jpg
20190501_182339.jpg.jpg
20190501_182014.jpg.jpg

Kontakt pouze email,PM ne.Děkuji
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/1/2014
Dudulik napsal:
Modi 👍
Jinak se srovnávají dva nože co se asi moc rovnat nedají.Teda aspoň s Bahcem si neumím představit sekání.

Speltra jsem taky chvíli testoval.Sedl mi pěkně ale za tu cenu jsou pro mne užitečnější nože.Je to nůž na hrubé věci,ty se dají pohodlněji udělat i jinak.
Co jsem zkusil tak v pohodě,ostatně jako i jiné nože v této kategorii.
Mno a choil mi malý nepřišel ani v rukavici.

To srovnání bylo myšleno trochu s nadsázkou, ale i tak se mi to líbí. Sekat pomocí tlouku se dá i s Bahcem.
Jinak je to přesně jak píšeš, cenová kategorie je někde mimo mě. Ale ten nůž jako takovej se mi líbí, i když vím, že si ho nikdy nekoupím.Happy
Posláno:

Štamgast
Duduliku, to byl trochu záměr... Porovnat s nožem co používám na zahradě... Vím, že jsou nesrovnatelné... Ale je to zase jiný pohled...
Ano, Bahcem sekat nelze, ikdyž to taky dal...

A mě to takhle baví a o to jde 😂, abych se u toho pobavil..
Písecká banda
T.O. Rezavá Kudla
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/29/2009
Modi,však to je to hlavní že to bavíOk .Proto se obklopujeme tou spoustou železa pro radost 😁
Kontakt pouze email,PM ne.Děkuji
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/29/2016
Pravdou je, že Spelter je pohodlnější v rukavicích hlavně kuli zdrsnění kovových častí, ty jsou opravdu hodně hrubé.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/15/2016
Módi napsal:
Dneska jsem si zkusil seknout do mladé břízy...
(Nebojte, prořezávka z vlastního lesa)

Spelter je těžší se silnější čepelí, zde bylo jasné jak to dopadne...

Co mi tedy vadilo, je ta prdelka na ručce. Už po pár secích bez rukavic mě dost tlačila do malíkové hrany dlaně a malíčku.
Takže sekat s tím trochu déle bych vážně nechtěl...

Jinak se nůž zasekával poměrně dobře a na rozdělání ohně by to šlo... Ale raději mít rukavice...

Měl jsem možnost "pochovat" Speltera na Příbr. výstavě a musím říci, že nůž mě taky dosti tlačil do malíčku a co se týče choilu ten mi malý přišel taktéž. Ale nepracoval jsem s ním takže je to jen dojem, ne zkušenost. Nůž se mi líbí, škoda škoda že je víc proti, než pro. Wink
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/27/2008
Ahoj !!!
Nejdříve bych chtěl moc poděkovat kamarádovi Krakenovi, za možnost Speltera si vyzkoušet, ohmatat, chvilku používat.…
Zároveň velké a upřímné poděkování za trpělivost mým následovníkům v řadě, za to, že přestože jsem je nechal tak dlouho čekat, mě ani v jednom případě nekamenovali.
Doufám, že Vám všem, pár mých postřehů se Spelterem, vynahradí všechen ten promeškaný čas….

Co se týká použitého materiálu na čepel (Švédská nerezová, prášková ocel ELMAX od fy Uddeholm), je pro nůž určený pro vojenské účely celkem zbytečný nadstandard. Ale vzhledem k současné pořizovací ceně ELMAXu nic, co by vyvolalo nějaký nadměrný údiv.. Na jeden kus Spelteru vychází maloobchodní cena oceli, něco okolo 500,- Kč bez daně…
W.
Posláno:

Štamgast
Krájení – řezání…
(tedy to, k čemu je nůž prioritně určen a co se s nožem nejčastěji provádí)
Ostří je dost masivní, ať už se krájí zelenina (rozlamuje ji) nebo dřevo (jde ztěžka do řezu).
Maso krájí bez problémů, takže naporcovat řízky, nebo nakrojit nepřítele asi půjde dobře. Nicméně pokud sledujete vývoj vojenské výstroje, není úplně jednoduché se do ní (vyjma přímého bodu hrotem) zakrojit tak, aby došlo i k nakrojení nepřítele. Tady je nutné mít opravdu ostrý nůž. V tomto případě je ta tloušťka čepele nad fazetkou trošku kontraproduktivní, na veškeré řezání… A opět ten nešťastný choil spíše na překážku, kdy se může zachytit za oděv a dojde k nechtěnému nedokrojení nepřítele, se všemi možnými fatálními následky pro „kráječe“ jenž má v ruce Speltera (nakrajovaný nepřítel se bude určitě bránit…).
Když jsem zmínil choil…. Nepraktický výmysl, který má za úkol vizuálně prodloužit čepel a zároveň zachovat zákonem omezenou délku ostří v tom/kterém U.S. státu…
Zdůvodnění choilu jemným, přesným řezáním je pseudo důvod. Ten, kdo skutečně řeže drobné a přesné věci ví, že nejergonomičtější úchop je cca 1 cm od místa řezu (vzdálenost prstu od místa řezu na čepeli) No, a na ukončení ostří (zejména kvůli dobrému ostření), stačí choilík o průměru 2 nebo 3 mm…
SÍLA OSTŘÍ NAD FAZETKOU JE 1 mm +, u špičky ještě víc, to je i na military nůž dost. Zvláště, když ho budou kupovat víceméně z větší části nevojáci, anóbrž spíše sběratelé, a nebo všelijaká bushcrafťácká verbež, které to bude asi také spíše překážet… Budiž ještě extrém nůž na přežití… (a kolik % uživatelů nožů se do extrému dostane???)
Posláno:

Štamgast
A také něco ke koukání Happy
Velikost nože
Porovnání velikosti nože jsem chtěl pojmout tak, aby bylo taky na co se dívat, takže je SPELTER zachycen ve společnosti nožů se stejným, nebo podobným určením…

Willie vložil tyto přílohy:
A_SPELTER_ruka.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
SPELTER vs. Fallkniven, Green berets, Ka-Bar...

Fallkn__.JPG.jpg
Fallkn_I.JPG.jpg
Fallkn_ruka.JPG.jpg
GreenB__.JPG.jpg
GreenB_I.JPG.jpg
KABAR__.JPG.jpg
KABAR_I.JPG.jpg
KABER_ruka.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
SPELTER vs. UTON, Horal.

UTON__.JPG.jpg
UTON_I.JPG.jpg
UTON_ruka.JPG.jpg
Horal__.JPG.jpg
Horal_I.JPG.jpg
Horal_ruka.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
SPELTER vs. ZIK 43 a Karatel...

ZIK__.JPG.jpg
ZIK_I.JPG.jpg
ZIK_ruka.JPG.jpg
Karatel__.JPG.jpg
Karatel_I.JPG.jpg
Karatel_ruka.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
A pro dnešek poslední foto...
Skupinka pohromadě...Happy

Skupinka_L_XXXX.jpg.jpg
Skupinka_P.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Dnes jsem zkusil nože na přípravu oběda...

Vykostění kotlety, očištění a krájení... Prostě taková klasika co se používá v kuchyni...

Spelter je na tohle opravdu robustní nůž, do masa se mu úplně nechtělo a musela se vynaložit větší síla, zde bylo jasné že oranžovka si povede mnohem lépe... A bylo to tak..

Trochu mě mrzí že nůž nebudu mít v době zabijaček, kde bych mohl vyzkouset možnost penetrace do kusu masa. Vypadá to ale, že stihnu ještě před vrácením porazit jehně.
Zatím teda nejsem úplně přesvědčený, že řezání a penetrace bude předností tohoto nože. Což bych tedy u vojenského typu nože předpokládal...

IMG_20190915_095823.jpg.jpg
IMG_20190915_095759.jpg.jpg
IMG_20190915_095746.jpg.jpg
IMG_20190915_095732.jpg.jpg

Písecká banda
T.O. Rezavá Kudla
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum