ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Sekery Možnosti
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 10/5/2011
Zdravím. Pridám Trochu zreparovanáúo rok mladšiu sekerku odomňa, čo máme ešte od stavby domu -67. O rok mladšia ako ja Happy Hlava oka bola dost roztlačená, ale ešte poslúži.

šalter vložil tyto přílohy:
20190827_191832.jpg.jpg
20190903_193748.jpg.jpg
20190902_190923.jpg.jpg
20190902_190936.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/11/2017
https://www.youtube.com/watch?v=bwBfZgLJ3UI Applause Ok .
Mea culpa, maxima...
Peine forte et dure Ich heisse Lars und ich bin Smogebrotformer. Don Corleone aus Schweden.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 10/31/2019
Zdravím , snažím se zjistit jak kvalitní ocel používají ve Zbirovii na výrobu seker a jaký je rozdíl v kvalitě oproti švédským sekerám co jsou dnes v prodeji.
Díky za ev. info.
Přidávám foto mých nejoblíbenějších pomocnic v lese.

George T vložil tyto přílohy:
IMG_0431_1_.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
zepa napsal:
Dostala sa ku mne takáto sekera. Nič o nej neviem, až na to, že podľa ostria ide pravdepodobne o tesársku sekeru. Vedel by niekto niečo o výrobcovi podľa celkom dobre čitatelnej značky?

Napadá mě firma Semler z Nových Hutí a Chrástu u Plzně když tam vidím to ,, S ´´, ale asi se mýlím. Semlerové byli židi a tak jim fabriky Němci v roce 1939 zkonfiskovali.Celé rodině se podařilo utéct těsně před válkou do Ameriky a části do Austrálie.
Posláno:
Začátečník
George T napsal:
zepa napsal:
Dostala sa ku mne takáto sekera. Nič o nej neviem, až na to, že podľa ostria ide pravdepodobne o tesársku sekeru. Vedel by niekto niečo o výrobcovi podľa celkom dobre čitatelnej značky?

Napadá mě firma Semler z Nových Hutí a Chrástu u Plzně když tam vidím to ,, S ´´, ale asi se mýlím. Semlerové byli židi a tak jim fabriky Němci v roce 1939 zkonfiskovali.Celé rodině se podařilo utéct těsně před válkou do Ameriky a části do Austrálie.

Trochu jsem ještě pátral na netu , ale informací je tam málo.
Další možné firmy : 1. J.F. Schickentanz - Frýdlant v Čechách
2.Sidek - Praha Libeň
3.Sobesko - Vítkovice
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 10/16/2016
Emerson Battle Axe

Riso30 vložil tyto přílohy:
CIMG2625.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/10/2019
George T napsal:
Zdravím , snažím se zjistit jak kvalitní ocel používají ve Zbirovii na výrobu seker a jaký je rozdíl v kvalitě oproti švédským sekerám co jsou dnes v prodeji.
Díky za ev. info.

To co máš na fotce, jsou odvětvovačky. Co se týče kvality, buď v klidu, Zbirovia vyváží do celého světa, takže šunt to rozhodně není. Pokud se budeš párat v tom, jaký je vzorec srovnání se švédskýma sekerama a Tvýma, nedojdeš nikdy klidu. Je to jako s nožema, někdo velebí tohle, jinej toto. Píšeš moje nejoblíbenější, tak je používej dál a nevyhazuj peníze abys zaplatil značku.
Jako příklad vem Fiskars. Na štípání dřeva okej, na práci v lese nepoužitelná.
Posláno:
Začátečník
Ježour napsal:
George T napsal:
Díky za ev. info.

To co máš na fotce, jsou odvětvovačky. Co se týče kvality, buď v klidu, Zbirovia vyváží do celého světa, takže šunt to rozhodně není. Pokud se budeš párat v tom, jaký je vzorec srovnání se švédskýma sekerama a Tvýma, nedojdeš nikdy klidu. Je to jako s nožema, někdo velebí tohle, jinej toto. Píšeš moje nejoblíbenější, tak je používej dál a nevyhazuj peníze abys zaplatil značku.
Jako příklad vem Fiskars. Na štípání dřeva okej, na práci v lese nepoužitelná.

Jasně rozumím . Dík za útěchu : -) . Fiskarsku X17 mám taky na občasné štípnutí nějakého přehlédlého většího polínka co se mi prošlo do uhelny po 10 tunové štípačce z hromady ze zahrady . Ocel na Fiskarsce bych řekl , že je tak půměrná. Jak píšeš , na štípání Fiskars dobrý , ale ta řada univerzálek do lesa na odvětvování a odklestování drobnějších větývek je nevhodná. Na oklestování používám vytaženou od kováře na tenko vojenskou ženijní sekerku 900 g s 55cm dlouhou násadu.
Tady je odkaz na nějaké čtení o sekerách.
https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/128342/2_ArchaeologiaHistorica_38-2013-2_18.pdf?sequence=1
Posláno:
Začátečník
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 10/16/2016

Riso30 vložil tyto přílohy:
CIMG2632.JPG.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/7/2006
Sekera Fiskars potěší každou hlavu...Grin

JURAJURA vložil tyto přílohy:
WP_20191109_15_39_22_Pro.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Při návštěvě Jeho Vetešnictva, zakoupil jsem ženijní sekerku ČSLA, za rovných 150.- kč.
Snímek je z probíhající plastické operace, mírně upraven tvar, zábrusy otřepů po zápustkovém kování. Zkouška pilníkem na břitu : nechytá se, čili kvalita.

Ježour vložil tyto přílohy:
IMG_20191118_173818.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Když tohle není krása, tak už nevím. Jsem pašák, ale nehezky jsem se na tom nadřel Laugh

Ježour vložil tyto přílohy:
IMG_20191120_150558.jpg.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 9/15/2008
Tak ten repas se ti fakt hodně povedl!Ok Se sekerkou budeš určitě spokojený, pokud ji budeš používat. Sám ji používám cca 25 roků. Tedy ne denně. Jen jsem ji trochu upravil - vyrobil jsem ji nové jasanové, dvakrát prohnuté topůrko. Materiál - ocel je z mého pohledu hodně dobrá. A vůbec tvar sekery vymyslela tehdy nějaká "hlava otevřená!" I to ochranné kování kolem topůrka mělo vzhledem k tomu, k čemu a kdo ji používal velké opodstatnění. Já jsem tehdy to kování na nové topůrko nevrátil. A brzy jsem toho trpce litoval. Půjčil jsme sekerku známému na zatlučení kolíku při stavbě nějakého oplocení. Přinesl mi ji omlácenou z obou stran a ještě to komentoval idiotským "sorry, takovej je život!" Angry A ještě se divil, že se mi to moc nelíbí.
Posláno:

Štamgast
Díky, kanadské topůrko jsem nedal, nechtěl. Původní hlavu sekerky jsem drobet upravil směrem k ladnosti - měla takový humpolácký tvar s otřepama. Otryskat, ztenčit na břitu. Největší sraní bylo se svařením tulejky na toporo, plech aušus, furt se mi to propalovalo, až jsem to zalepil TIGem. Pak šup k nástrojařům, udělali jiskrový test aj hleďme AK5, čili Poldi Kladno. Jsem spokojený.

Ještě bych dodal, že na vojně mně tahle sekerka neskutečně prudila, tahat ji naprdeli při taktikách bylo na paliciConfused
Tehdy by mně nenapadlo, že za 35 let budu rád že ji mám.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/1/2014
Nevím, jestli je s čím se chlubit. Sekera nalezená při čištění zasypané studny, před 25ti lety. Oko topůrka bylo prasklé, ostří uhnilé. Oko vybroušeno a zavařeno, ostří navařeno elektrodou EB 511 a následně překováno. Potom tepelně zpracováno, tehdy ve firemní kalírně. Tehdy jsem byl čerstvě vyučen, prostě mladý ucho, se vším mi radil tenkrát skoro důchodce, kterej věděl o železe snad vše.
Sekera funguje dodnes, bez jediné chybičky, štípe s přehledem i dráty, bez jakékoliv újmy ostří. Jelikož má velký klín a je větších rozměrů, používám ji hlavně na štípání.
Pokud někdo pozná značku, budu rád.Happy

wrafan vložil tyto přílohy:
IMG_20191120_181949.jpg.jpg
IMG_20191120_183616_596.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
666 jsi tam vybouchal ty, nebo to tam bylo?
K - by mohlo značit Kladno. Škoda že ta raznice je pryč...
Posláno:

Štamgast
Ježour napsal:
666 jsi tam vybouchal ty, nebo to tam bylo?
K - by mohlo značit Kladno. Škoda že ta raznice je pryč...

Ty šestky jsou moje práce z mládí, jinak studna byla zasypána buď před nebo po konci 2sv. války, soudě dle věcí, které jsme tehdy našli. Zásyp musel být postupný, v jednotlivých vrstvách bylo poznat i roční období ( popel, pecky třešní, atd.)Happy
Posláno:

Štamgast
Ukážu ráno po šichtě tvou sekerku chlapovi, který dělá.metalurga 50 let a ví o ocelích všecko. Uvidíme, jestli to náhodou nepozná.
Posláno:

Štamgast
Ok, dík za ochotu.Happy
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum