Fórum
Brusky TORMEK Možnosti
Posláno:

Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 12/7/2010
Drazí kolegové, netušíte, zda někdo poskytuje byť i kosmetickou slevu na Tormeky ? Rád bych pořídil T-8 a tak si říkám, že každá ušetřená kačka dobrá Happy Klidně to může být se sadou na nože a nůžky ...

Díky za případné tipy.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/17/2019
Děkuji za odpovědě. Jasné je, že problém bude v maximální výšce hrazdy. Vím, že Palo tady něco psal o tom, že si nechal dělat prodlouženou. Nebo o tom uvažoval.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/21/2019
Tomas_2002 napsal:
Drazí kolegové, netušíte, zda někdo poskytuje byť i kosmetickou slevu na Tormeky ? Rád bych pořídil T-8 a tak si říkám, že každá ušetřená kačka dobrá Happy Klidně to může být se sadou na nože a nůžky ...

Díky za případné tipy.

skú tu: https://www.feines-werkzeug.de/werkzeuge/schaerfen-schleifen/tormek/tormek-maschinen/3360/tormek-t-8-nassschleifmaschine?c=3
jvh
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/14/2019
Sedma2008 napsal:
Dobrý den, někde tady jsem se dočetl, že není úplně jednoduché (pokud je to vůbec možné) nabrousit sekáč na T4. Důvodem má být výška sekáče, která brání upnutí pod požadovaným úhlem. Ten bych chtěl někde mezi 35 a 40°. Může mi to někdo potvrdit nebo vyvrátit? Zatím jsem T4 nevyndal. Pokud by to šlo, rád bych uvítal radu, jak na to. Díky a přeji všem hezké dny.

A přesně na tohle + další věci mám FVB - Frontal Vertical Base. Při plném vysunutí FVB lze na T-8 se standardní hrazdou brousit celkový úhel 40° (obě strany po 20°) do délky od ostří k patě přípravku cca 270 mm (dále X). U T-4 netuším, nemám změřené rozměry konstant pro TormekCalc, ale doufám, že to bude podobné kvůli menšímu kotouči / rozměrům.

Nová hrazda US-430 má udanou výšku 212 mm a je vyšší o 54 mm oproti standardní US-105, tzn. broušení celkového úhlu 40° s FVB by mělo být možné až do x = cca 305 mm. V podstatě to samé platí i pro hrazdu US500 od Sandora, která je skoro stejně vysoká (210 mm).

Při použití standardní hrazdy na T-8 je pro celkový úhel 40° max. délka X = cca 150 mm. Pro hrazdu US-430 (US500) pak bude X = cca 210 mm, což je použitelné pro maximální výšku čepele do cca 80 mm a pro většinu sekáčů / nožů by to mohlo stačit... tedy za předpokladu, že jsem to dobře spočítal. Wink

Připomínám, že výrobní dokumentace k FVB je zde na fóru na straně 66.

jvh

jvh vložil tyto přílohy:
FVB.jpg.jpg
Leomatik.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/17/2019
JVH díky za vyčerpávající informace
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/1/2007
Ahoj,

Mám dotaz ohledně toho držáku od Tormeka, do ktereho se při broušení upiná čepel.... nikde jsem to nevykoukal a naživo jsem to v ruce neměl .
Jde mi o to, jestli se tam nějak dá vycentrovat čepel při upnutí, tak aby byla na střed té tyčky (přípravku) Abyste mi rozuměli.... vypada to, že jedna část toho přípravku je pevná (spojená s tou tyčkou s rukojetí)a druhou čelistí se čepel přitáhne.
Pokud ale mám různě silné čepele, tak nemuže být střed (ostří) u různě silných čepelí vždy na střed té tyčky a tím pádem bych mél i uhel z každé strany trošku jiný.....

Snad mě chápete..... mohl by mi to někdo osvětlit?

Moc díky!

Jirka.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
Chápeme... pozri si prosím stranu 12 tohoto vlákna, tam som popísal spôsob ako to robím ja
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
Ahoj,

Koukal jsem na to, to znamená že ta vrchní čelist (se šroubky) je ze dvou částí? Ja to furt nechápu Sad . Stejně je čepel opřená do té pevné čelisti, takže poloha vůči středu je tím daná, ne?
Nemohl bys mi ten upínač trochu detailně vyfotit? Jsem asi natvrdlý a obrazek mozna pomuze Wink .

Díky moc! J.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 8/21/2017
Podívej se na nějaká video na youtube, držáky tam jsou ukázané. Já vycentrování řeším tak, že mezeru mezi čelistmi držáku změřím posuvkou. U čepele i na konci u utahovacího šroubu musí být stejná (do 0,05 mm). Jde to nastavit celkem dobře.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/26/2017
jirka007 napsal:
Ahoj,

Koukal jsem na to, to znamená že ta vrchní čelist (se šroubky) je ze dvou částí? Ja to furt nechápu Sad . Stejně je čepel opřená do té pevné čelisti, takže poloha vůči středu je tím daná, ne?
Nemohl bys mi ten upínač trochu detailně vyfotit? Jsem asi natvrdlý a obrazek mozna pomuze Wink .
Díky moc! J.

Jirko, nožová úchytka Tormek je ze dvou částí, spodní je pevná a horní přitahuje čepel. Nožová úchytka je navržená pro tloušťku čepele v místě uchycení asi 2.5 mm. Když je čepel silnější nebo slabší tak vybrousíš na každé straně trošku jiný úhel. To je někdy vidět na první pohled, protože výšky ostří jsou na každé straně různě vysoké.

Jak to vyřešit? Když je nůž slabší než 2,5 mm tak ho ze strany pevné čelisti podložíš vhodnou ocelovou měrkou. Pro čepel o tloušťce 1,5 mm použiješ měrku 0,5 mm. Pak čepel vycentruješ, jak to popisuje Palo a str. 12.

Když je čepel silnější než 2,5 mm tak je to obtížnější. Komerční brusiči si nechávají odfrézovat kousek z horní pohyblivé čelisti. Třeba 0,5 mm nebo 1 mm. Amatérští tormekáři to řeší tím, že vždy při přechodu na druhou stranu čepele úhel ostří poopraví vhodným otočením černého terče (tzv. jig stop). Tento postup je dosti otravný, snadno zapomeneš.

Pro silné čepele je nejlepší si udělat nějakou samo středící úchytku. Já jsem to zkusil podle obrázku a funguje mi to dobře.

Jenda007

Iron sharpens iron, and one man sharpens another. (Proverbs 27:17)
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:

Štamgast
Ahoj, To je přesně to o co mi šlo Wink .

Mluvil jsem už i s Palo Šandorem a vysvětlil mi co a jak Wink .

Tak díky všem, nějak už se s tím popasuji Wink .

Něco podobného jako je na fotce od Jendy007 jsem taky zkoušel , ale nedržely mi v tom čepele Sad .

Takže mám udělané klemy s pevnymi celistmi a různými mezerami na čepel.

Na každou tl. Čepele přislušná klema.

Chtěl jsem veďet jak to je s tim origo tormekovým přípravkem,že bych ho koupil a měl jeden na vše. Ale ještě nevím jestli do toho za litr pujdu .

Mám to na tu mou malou pásovou ostřičku.

jirka007 vložil tyto přílohy:
FB_IMG_1577031984949.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/26/2017
Jirko, ta samostředící nožová úchytka má v sobě schované dva páry vodících pinů. Ala Tormek.

Líbí se mi Tvoje malá pásová bruska Svoboda. Dá se ještě někde pořídit?

Jenda007
Iron sharpens iron, and one man sharpens another. (Proverbs 27:17)
Avatar ukazuje laserovou čáru, kterou by mělo ostří čepele sledovat při broušení.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/23/2015
Ta samostředící úchytka by mě zajímala. Troufl byste si to někdo zkreslit? Třeba Jenda007? Nebo někdo jiný? Ujal bych se hromadné výroby, když jich uděláme třeba 10-20, myslím, že zájemci se najdou. Jen teď nemám čas to kreslit. Klidně se mi ozvěte na vit.jindrle@seznam.cz.
CAR
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/20/2015
Ta malá pásová bruska vypadá dobře. Pokud by se dala někde koupit, asi bych měl také zájemHappy
Posláno:
Začátečník
Ahojte - otázka:
Má niekto z vás skúsenosť s CBN kotúčmi a ich kúpou?
V SR/ČR akosi nenachádzam, ale našiel som niekde v AUD v grite 80 - 1000.
http://knifegrinders.com.au/11Shop.htm
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/18/2016
To je austrália, kotúče vyzerajú dobre, majú aj bok s vrstvou CBN.
Vyrábajú sa aj od výrobcu Optigrind pre Tormek, dajú sa kúpiť na DICTUM eshope. Nemajú bok s brusivom:
https://www.dictum.com/en/sharpening-devices-for-grinders/optigrind-cbn-grinding-wheel-oe-250-x-40-mm-super-fine-704887
a treba redukčné puzdro do diery kotúča.

Tie austrálske sa mi páčia viac.
CBN je lepšie na suché brúsenie. Diamant sa už pri teplote 170 °C začína pretvárať, CBN znesie v pohode skoro 700 °C.
Pre účely Tormek brúsenia je lepšie CBN, Diamant sa horšími oceľami zanáša, prioritne je na hardmetal ( špeciálne práškovky ) a keramiku. CBN nie je vhodné na keramiku, ani na všetky práškovky ( do priemyselnej výroby) . Ja som s CBN kotúčmi brúsil a aj vyrábal z polotovarov strižnice na strihanie okienok do ložiskových krúžkov ( valčekové a ihličkové ložiská ). Nemalo to problém brúsiť nasucho aj práškovú ocel CPM 10V. Diamant by som zničil pri danej produktivite brúsenia na sucho. Ja si myslím, že dobrý CBN kotúč vydrží viac ( dlhšie ) ako diamantový. Každopádne aspoň z niekoľkých vrstiev aby bol povrch kotúča, aby sa dal oživovať. Ani jeden druh kotúčov ( CBN ani Diamant ) nie je vhodný na mäkký nerez, zanesie sa povrch.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/18/2016
Ešte sú pre Tormek aj tieto Tornado CBN kotúče:
https://woodturnerswonders.com/products/tormek-4-in-1-design-10-x-2-1-2-arbor

Pre a proti sa dá zistiť napr. na fórach cez google prehliadač.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/16/2020
Zdravím všetkých. Som šťastným majiteľom T8 , stále sa len učím a rád by som sa opýtať či náhodou nemá niekto na predaj modifikovaný TTS100 vypálený s ložiskami nakoľko mám vytlačené na 3D a to nastavenie sa mi nezdá.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
Vitaj na knife JaroCajro,
mam volnu modifikovanu TTS100
kontaktuj ma cez tlacitko - email
Palo
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
[quote=Grinder]To je austrália, kotúče vyzerajú dobre, majú aj bok s vrstvou CBN.
Vyrábajú sa aj od výrobcu Optigrind pre Tormek, dajú sa kúpiť na DICTUM eshope. Nemajú bok s brusivom:
https://www.dictum.com/en/sharpening-devices-for-grinders/optigrind-cbn-grinding-wheel-oe-250-x-40-mm-super-fine-704887
a treba redukčné puzdro do diery kotúča.
...

Dík za info - toto všetko som ponachádzal, len v SR/ČR nič! U nás - v Československu sa asi nepoužívajú a nikto ich nevyrába - u nás sa nebrúsi - vyrábame všetko presné a na veky ostré!!!
Silne zvažujem, že oslovím Austráliu a možno mi to aj dôjde v grite 1000 (už som niečo riešil a nemali problém poslať aj na SK) - v prepočte cca 240.-€.
Uživatelé v tomto tématu
Guest, Ondrej02

Přechod na fórum