Fórum
Černění oceli III. Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 10/4/2005
Prosim vás nevie my niekto poradit ako sa to robí?
chemikálie ake? a v akom pomere?
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/21/2005
výsledek je vždy trochu hádankou ale jestli chceš zkoušet...
Modro-černa :100g ferikyanid draselný,100g chlorid železitý na 1l lázně.Lázeň musí být vroucí.
Černo-hnědá :75g síran měďnatý,150g dusičnan měďnatý,600ml voda,100ml denaturovaný líh.Opakovaně ponořit,potom otřít a postup opakovat.Nutné konzervovat olejem nebo voskem.
Černá: 800g hydroxidu sodného,20g dusičnanu amonného,15g pyrogalolu,1000ml vody.Opět nutno vařit cca 20 minut,potom opláchnout a ponořit do slabé kys. vinné nebo citronové(cca 5g na litr)Znovu oplachnout a nakonzervovat.
Černá:1000g hydroxidu sodného,30g dusičnanu sodného, 1000ml vody.Opět vařit,moření trvá déle cca 30 minut uhlíkovky,ušlechtilé ocele až 1 hodinu.

Další receptůry obsahují tak jedovaté látky,že je nebudu zmiňovat.I ostatní zde zmiňované metody jsou docela prasárny,tak opatrně jak na sebe tak na přírodu...
Posláno:
Štamgast
..teď mě napadlo,jestli náhodou nemáš na mysli speciální "barevné" povlaky na taktických a outdoorových čepelích současnosti...tak to doma prostě neuděláš...Uvedené metody jsou černění alá stará vzduchovka a nemají nic společného s ochranou proti opotřebení,korozi apod....
Posláno:
Začátečník
Připojený: 10/4/2005
Dík. ten prvý recept bude asi do 1litru vody co? ale aj tak diki.
Posláno:
Štamgast
Vipal napsal:
Dík. ten prvý recept bude asi do 1litru vody co? ale aj tak diki.

...promiň,jasně je to všechno litrové koupáníHappy
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 4/11/2019
Chtěl bych se zeptat jak lze zatmavit (začernit) povrch čepele z D2 případně nějaká nerezovky. Uvedené lektvary fungují? Co je nejvhodnější nejsnazší i na suroviny. Zkoušel jsem studený brinir a ten nefunguje ani na D2. Na výsledné barvě mi moc nesejde, jen bych chtěl něco do černa, tmava.. Naleptal jsem povrch, je šedivý.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 10/12/2018
Ahoj.

Davám sem zkopírovanou čast diskuze z jiného fora. Jen u nerezky bych byl opatrný na mezikrystalickou korozi.
Ale obecně je to o zkouškách. Používám to na černění šroubů na veterány a drobné součástky zbraní.
Výhoda savo a louh je celkem běžně doma nebo v drogerii. (Louh krtek na odpady.)

Cituji:

Na drobných součástkách (co se vejdou do malé sklenice) mám vyzkoušeno: 1 obj. díl
jakéhokoliv Sava a v něm rozpustit půl obj. dílu louhu. Začne se to při míchání pěkně zahřívat,
vařit, smrdět a až bude louh rozpuštěný můžete tam něco šoupnout. Trvá to trošku dýl než při vaření v
klasické lázni, ale výsledek je úplně stejný jako u brunigalu. Možná, když to někdo bude ještě zahřívat
na vařiči, trošku tomu pomůže. Jen malé upozornění, je z toho vážně děsnej smrad ...holt Savo není parfém

oplachovat tak 20 minut vodou a pak nakonzervovat olejem

Tak jsem tu lázeň vyzkoušel a dá se říci, že s úspěchem.
Jen jsem ji použil na dvakrát.
Když první přestala šumnět, namíchal jsem druhou.
2 x ponor po cca 15. minutách.

Omlouvam se autorovi za Ctrl C+V snad to nevadí.
Posláno:
Pozorovatel
Bezva díky za návod. Odkaz na ten hydrogen uhličitý jsem už dostal. Zkusim to se savem. To bude asi intenzivnější.
Jen dotaz, černěný materiál, čepele to žere? Jak moc, nebo to jen oxiduje?
Zkoušel jsi třeba tu D2?
Běžná ocel, šrouby jdou zatmavit tím studeným brinirem celkem pohodlně.
Diky
Posláno:
Začátečník
Možířské ocele jsem nezkoušel.Ale třeba na šroubech veteránů- obyčejná ocel první poloviny 20 sdtoletí -to drží dobře.Stejně jako třeba na pojistce na pistoli.
Posláno:
Pozorovatel
Hmm, zkusím a uvidím, případně dám vědět.
Díky
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Pánové, pokusy (pokud už máte suicidální tendence) se Savem a louhy dělejte někde daleko od lidí. Utíká z toho chlor, tak ať neublížíte i někomu jinému!KO
Posláno:
Pozorovatel
Diky za upozornění, louhy i savo se běžně používá v domácnosti, je to svinstvo ale taková solná kyselina mi přijde horší.
Pokud by bylo neco lepšího a ověřeného na černení rad se všech experimentů vzdám.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 7/18/2013
Karel W napsal:
Diky za upozornění, louhy i savo se běžně používá v domácnosti, je to svinstvo ale taková solná kyselina mi přijde horší.
Pokud by bylo neco lepšího a ověřeného na černení rad se všech experimentů vzdám.

Ahoj,zkus se kouknout sem https://cernenikovu.webnode.cz/
Posláno:
Pozorovatel
Tak jsem vyzkoušel ten louh (hydrogen uhličitan) se savem i bez sava na té D2 a bez úspěšně. Vůbec to s ní nehlo, ani ťuk. Barva beze změny.
Hmm čekal jsem že to aspoň něco málo udělá . Nerezovka je vůbec bez šance.
Posláno:
Začátečník
Pozor- hydrogen uhličitan je soda nikolik louh. Louh je Na OH nebo K OH louh sodný nebo draselný.Pokud jsi použil sodu se savem nic moc se nemohlo stát. Ale je pravda, že se občas i soda používá k čištění odpadu.Soda je celkem neškodná louh je docela žíravina. Tak možná proto..........
Posláno:
Pozorovatel
Aha omlouvám se, chyba, byl to bezpečně louh na čištění odpadů. Prsty to žralo fest. Jsem se spletl.
Každopádně tahle chemie je na D2 slabá.
Posláno:
Pozorovatel
Ještě přidám další zkušenost s D2. Objednal jsem si od pana Lundy (Černění kovu) Black Line přípravek a ani tento s D2 nic neudělal. Zkrátka normálním nějakým netermickým způsobem to zřejmně nejde.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
A chlorid železitý (nesmrdí tolik) nebo kys.chlorovodíková s peroxidem vodíku (smrdí leptá sliznici) ty načerní každou ocel. Takové černěnění je málo ? S tím peroxidem vodíku opatrně.
Posláno:
Pozorovatel
Jo jo tohle funguje, ale k černé to má hodně daleko. Je to spíš tak šedé, světlešedé. To jsem již udělal, ale bylo by se mi to líbílo o něco tmavší, tmavá šedá. Je to jen kosmetika, žádný hlubší význam.
Stáhnu fotku, třeba jí sem šoupnu, ale je to taková ta klasická barva po leptání.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 9/12/2007
Nevím, jestli jsi vyzkoušel černit za tepla, návod tady myslím je a pokud by nezabralo ani to tak jedině DLC .
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum