Fórum
Dřevo - úprava - zkusenosti dotazy II. Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 8/20/2019
Ahoj, moc prosím o radu.
Zaujalo mě ošetřování střenek tungovým olejem naředěný pomerančovým olejem a nyní mi jde o postup nanášení.

Načetl jsem si nějaké postupy, ale jsem rozpačitý, protože těch postupů je mnoho a překvapivě jsou dost odlišné. Nejvíce mě zaujaly tyhle dva:

1.) Poměr 60:40, ponořit střenky na 24h za studena ( napsáno zde o pár řádků výš )
Hádám, že poté zamýšlel autor schnutí a asi již vyleštění a hotovo?

2.) Poměr 90:10, natřít, po 2h setřít, nechat schnout týden, přebrousit a celé zopakovat až 5x

Máte nějaké zkušenosti? Jednička se mi zamlouvá z hlediska "rychlosti", ale bude tak kvalitní, jako dvojka? Nebo jde o ten poměr, tím pádem lepší nasákavost a že se za těch 24h dostane maximálně hluboko?

Děkuju!
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/22/2019
Džony napsal:
V případě, že nemám lněný olej, použiji řepkový. Výslední efekt je obdobný. Výrobky ze dřeva napouštím tak dlouho, až přestanou sát. Poté vytřu hadrem do sucha. Na leštění používám drobné suché piliny ze dřeva( cirkulárka). Nasypu do dlaně a leštím Je to dřina, ale výsledek stojí za to.V případe rukojetí nožů, před leštěním je ještě napouštím šelakem.

zdravím. moja skúsenosť - šelak je furt iba povrchový lak. vyzerá super, ale používaním sa odlupuje aj tenká vrstva, keď ho viac nariedím, aby viac vsiakol, efekt nie je väčší ako s voskom. krásne vyzerá aj rúčka prácne otretá čistou tvrdou karnaubou a preleštená. ale iba na fotenie..
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/22/2019
Muscatel napsal:
Mi se to docela líbí.
Škoda,že není vidět i čepel a zamýšlená povrchovka na ni.
Neuvažoval jsi,že bys tam ty “vady” přiznal?
Zase takové “krátery” to nejsou...

tiež si myslím, že to ie je potrebné zatierať. ja do každej dierky kvapnem sekunďák, ten sa vnútri roztečie a kvázi stabilizuje kaz.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Používám Tungový + pomerančový olej 60:40. Vybroušenou ručku na čepeli ponořím na 24 hod. do oleje, vytáhnu, nechám okapat a utřu. Následně aspoň týden trvá než se olej vytvrdí. Smrdí po oleji (pomerančích). Po tom týdnu přestane smrdět po pomerančích a začne smrdět jak stará náčeňová hadra. Pak na ručku dám ještě včelí vosk nebo karnaubský podle lesku.
Snad jen na dvou druzích domácího dřeva nemá máčení rukojeti ve vodě na vzhled vliv (trnka, jabloň). Na ostatních se stejně vyšisuje i když byla 24 hod v oleji (nejhůř ořech). Exotické dřeva mají taky problém, ale zatím jsem s nimi dělal málo. Proto asi někdo vymyslel stabilizaci, protože pak mu starost s namočenou ručkou odpadá. Zkouškou vodou projde každý můj nůž, protože když jej brousím namáčím kameny vodou a prostě se neubráním nechytat rukojeť mokrou rukou.
Lněný olej mám taky a výsledky jsou obdobné jen nikdy neuschne jako tungový a smrdí olejem hlavně ruce kdykoli nůž vezmu do ruky.
Zkoušel jsem ručku vyvařit jen ve včelím vosku minutu dvě a není to taky žádná výhra.
Jakékoli lakování je naprd, ať je lak najaké chce bázi.
V podstatě bych taky potřeboval poradit co dát na rukojeť z obyčejného dřeva, aby vydržela máčení ve vodě. Laugh Ok
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/16/2009
Ahojte,přispěji svou letitou trochou do mlýna.Upozorňuji,že jsem prostinký amatéříček.Lněná fermež(lněný olej) a v ní jsem nechal rozpustit asi tak třetinu objemu fermeže včelího vosku.Toto se děje ve sklenici od kompotu ve vodní lázni (starý hrnec).Je dobré ,aby výška sklenice byla cca 13 cm,kvůlivá ponoření celé ručky.Směs nechám rozehřát a ručku či ručky ponořím a nechám okolní vodu třeba půl hodiny mírně probublávat.Vypnu a po zchladnutí (ne úplném) ručky vytáhnu,nechám vychladnout a pak otřu ubrouskem.Ručky nelepí a většinou jsou mile zdůrazněna léta na dřevě.Happy K
S noži je to jako s lidmi,když jsou tupí,tak to za moc nestojí.N.N.
Sla
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/15/2016
Ahojte. Tak už je hotovo. Praskliny zalepene epoxem. Final napustene olejem.

Sla vložil tyto přílohy:
4AB9346B_3198_4314_811F_DC23F419E183.jpeg.jpg
5C78F750_F870_416F_8023_8DA9163CCF16.jpeg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/11/2016
Ahoj chlapi,
mam dotaz ke stabilizovanemu drevu - jaky volite finis? Sbiram s nim ted prvni zkusenosti, protoze pro moje leve ruce je to prece jenom drazsi material a chyby pak vic boli Grin

Dlouho jsou na materialu videt stopy po brouseni, takze volim brouseni do relativne vysokeho gridu (1000). I pak ale neni kresba tak vyrazna, jak bych si predstavoval, takze to prebehnu filcakem.
Vysledek je vzhledove super, jenze je to zas vzhled za cenu prakticnosti, coz nechci - je to hladky, ze az klouze v ruce.
Dik za pripadne rady,
P.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Tady není co radit je to jak píšeš. Každý materiál má svoje plusy a mínusy.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/11/2016
Ok, i tak díky - říkal jsem si, jestli není nějaký fígl.
G36
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/26/2013
Opravoval som kúpeľňu tak som si z vlastného orecha a kúpenej živice vyrobil dosku pod umývadlo-Je to ošetrené zmesou olejov a vosku(tiež vlasnáGrin ) a celkom dobre to odpudzuje vodu.

G36 vložil tyto přílohy:
SAM_0332.JPG.jpg
SAM_0339.JPG.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/30/2017
Dobrý deň, myslím že vás je tu dosť stolárov potreboval by som radu na povrchový náter jedálenského stola z agátu. Pokiaľ by to bolo možné, tak by som sa rád vyhol syntetike, skôr niečo na báze voskov z väčšou tvrdosťou a vode odolnosťou, za každú radu vopred ďakujem. Keď sa dá tak kľudne konkrétny tip výrobku aj do PM, aby to nebola reklama.

Gabi vložil tyto přílohy:
20200119_185918.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/10/2014
Na toto používám k plnné spokojenosti OSMO nátěry, mrkni se po webu Ok

KONTAKT POUZE PŘES EMAIL! Ten se mi stahuje do mobilu a mohu odpovědět, dík za pochopení.
Posláno:
Začátečník
Ahoj, pozeral som Osmo, bude vhodné aj to na parkety?
Posláno:

Štamgast
To nevím, ale na interiérový nábytek používám tenhle: OSMO Tvrdý voskový olej Original.
Odstín: 3062 Bezbarvý matný. Zkoušel jsem i lesklý a polomatný, ale ten matný se mi jeví nejlépe. Důležité je aby na tom dřevě nebyly žádné zbytky původního laku. Ten se musí případně dokonale odbrousit.

Doplňuji, koukal jsem se na webu a podle mě to je jedno, jestli s tím natřeš parkety nebo nábytek Wink

p.s. já tím mám natřený dubový schodiště, parapety, skříně, jídelní, obyvákový i pracovní stůl a je to naprosto dokonalý. Doporučil mi to známý truhlář Wink
KONTAKT POUZE PŘES EMAIL! Ten se mi stahuje do mobilu a mohu odpovědět, dík za pochopení.
Posláno:
Začátečník
Ďakujem za radu, tak zbehnem k známemu do predajne.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
Nebo klasika,Tungový olej. Ale to bude práce na déle. Několik nátěrů (3-4) s odstupem několika dnů. Jinak akát má dost výrazné póry (kruhově pórovitá dřevina) podobně jako jasan. Osmo ani tunga Ti ty póry úplně nevyplní,pokud chceš dokonale hladký povrch,bude potřeba nějaký plnič pórů. Ale s tím jsem ještě nedělal...
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 2/16/2009
nějaký plnič pórů
Nejsem expert.. při lihové politůře se jako první namaže dřevo sádlem, posype jemnou pemzou a "bambulkou" z látky krouživými pohybem "šmirgluje". Pemza s dřevěným prachem ty pory vyplní... což zkusit třeba tungový, nebo lněný olej místo sádla. Nevím, třeba to fungovat nebude..třeba jo. A jako základ pro napuštění olejem by to mohlo vyjít. Jen nápad
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
relka napsal:
nějaký plnič pórů
Nejsem expert.. při lihové politůře se jako první namaže dřevo sádlem, posype jemnou pemzou a "bambulkou" z látky krouživými pohybem "šmirgluje". Pemza s dřevěným prachem ty pory vyplní... což zkusit třeba tungový, nebo lněný olej místo sádla. Nevím, třeba to fungovat nebude..třeba jo. A jako základ pro napuštění olejem by to mohlo vyjít. Jen nápad

Tudy cesta asi nepovede. To už jsem experimentálně zkoušel na dubu. Dal jsem asi patnáct vrstev oleje,a v “mokrém” brousil s přáním,že piliny s olejem vytvoří “plnící tmel”. Chyba lávky... Oh No
Pod šelakovou polituru se běžně používá plnění pórů sádrou. Ta je dobře barvitelná,a vyplním na první dobrou... Po nasycení šelakem se nic nedrolí,neuvolňuje. Tak třeba by to fungovalo i s oleji/vosky...
Třeba prubnout na nějakém odřezku...
Posláno:

Štamgast
Já jsem pod to bezbarvý Osmo používal na praskliny ve dřevě standartní tmely na dřevo. Když se trefí ten správnej odstín (k tomu dřevu) tak to nevypadá špatně.
Posláno:
Začátečník
mydlinkaTM napsal:
Na toto používám k plnné spokojenosti OSMO nátěry, mrkni se po webu Ok

Takže ešte raz ďakujem za radu, takto to dopadlo. Keď budeš mať cestu na Žitný ostrov, tak daj vedieť ( niečo vypijeme).

Gabi vložil tyto přílohy:
20200125_152654.jpg.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum