Fórum
Pásová bruska II. Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 11/10/2014
Existujú aj FM meniče od Inverteku, ktoré regulujú frekvenciu iba v rozsahu 0 - 50Hz, takže nimi naozaj nie je možné otáčky zvýšiť. Ale to nie je tento prípad, tento konkrétne reguluje až do 500 Hz. A tá poznámka pána k tomu, že to skôr môže byť problém motora, má tiež racionálny základ. Bežné "spotrebiteľské" typy elektromotorov nie sú obecne mechanicky konštruované na prekračovanie nominálnych otáčok. Ale je dostatok praktických skúseností, že do 100 Hz (dvojnásobné otáčky) to nerobí žiadny veľký problém.
Skôr je potrebné naozaj dobre nastaviť aj ostatné parametre meniča, hlavne spomínaný prúd motora zo štítka. Tých nastavení je tam moc, ale zasa to nie je nezvládnuteľné. Inak ten odkaz na manuál je na iný typ. Tu máš presne na tvoj konkrétny:
https://inverterdrive.com/file/Invertek-Optidrive-E2-IP55-User-Guide
Posláno:
Začátečník
Ešte k tej regulovateľnej frekvencii. Menič je továrensky od výrobcu nastavený na rozsah od 0 do 50 Hz. Preto možno tá mylná informácia o jeho možnostiach.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/28/2019
Já si myslím, že investovat do motoru s měničem, který zvedne otáčky na dvojnásobek je v daném případě nesmysl. Ten motor na snímku má totiž štítkový údaj 1400 ot/min.Tedy je čtyřpólový. Dvojpólový motor s dvojnásobnými otáčkami i bez měniče seženeš určitě bez problémů a nejspíš i levněji a snáz.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/10/2018
Děkuji všem za reakce. Admire FM i motor už jsou doma tak se pokusím to nějak slušně nastavit. Motor s dvojnásobnými otáčkami by asi vyšel levněji, ale i takhle jsem FM i motor koupil za 2500,- tak za mě dobrý a můžu snižovat rychlost i na broušení dřeva pohodlně a sofistikovaně snad Wink
Posláno:
Začátečník
JIM11 napsal:
Já si myslím, že investovat do motoru s měničem, který zvedne otáčky na dvojnásobek je v daném případě nesmysl. Ten motor na snímku má totiž štítkový údaj 1400 ot/min.Tedy je čtyřpólový. Dvojpólový motor s dvojnásobnými otáčkami i bez měniče seženeš určitě bez problémů a nejspíš i levněji a snáz.

Nesúhlasím. Dostane sa síce možno (v jeho prípade ani nie) s cenou nižšie, ale bude mať len jednu rýchlosť pásu. Ak uvažuje s priemerom kolesa 200mm, tak necelých 30 m/s pri 2800 otáčkach. Ak chce brúsiť všetko, tzn. drevo,kosti, parohy, plasty, farebné kovy...atď., tak musí ísť s rýchlosťou dole. Bude vymieňať kolesá? Urobí viacstupňové remenice?
Stačí len otočiť potenciometrom a na displeji si prečítať frekvenciu, alebo priamo otáčky, menič sa dá nastaviť na oboje.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Hencin napsal:
Děkuji všem za reakce. Admire FM i motor už jsou doma tak se pokusím to nějak slušně nastavit. Motor s dvojnásobnými otáčkami by asi vyšel levněji, ale i takhle jsem FM i motor koupil za 2500,- tak za mě dobrý a můžu snižovat rychlost i na broušení dřeva pohodlně a sofistikovaně snad Wink

Spíš budeš muset rychlost zvedat na broušení železa a ocele a tam bych viděl problém buď ve velké frekvenci a vysokých otáčkách na které motor nebyl stavěn a nebo ve velkém průměru hnacího kola, velký krouťák a větší náročnost na vyvážení i když větší kolo se líp vyvažuje.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/20/2009
...ahoj...tady máš manuál k tomuhle typu https://www.invertekdrives.com/client-uploads/download-manager/brochures/85-RETE2-00%20E2%20Retrofit%20Guide%20Iss1.00%20(web)1.pdf ...může se stát,že, pokud byl měnič už používanej,tak zřejmě bude potřebovat nejdřív nastavit tovární nastavení...ne,že bych se v tom nějak moc vyznal,ale jeden kolega mi takhle odblokoval už dva měniče...
...kovařina je krásná proto,že z ničeho vznikne něco...
Posláno:
Pozorovatel
Uvažuji kolo průměru 200mm a zvedání frekvence pro dosažení oné rychlosti necelých 30m/s při 100 Hz. Naopak snižovat na cca. 30 Hz pro broušení dřeva atp. Tady na fóru jsem vyčetl, že je lepší motoru otáčky zvyšovat než snižovat. Když už jsem to takhle koupil tak to zkusím co to bude dělat a jak to půjde. Když nepůjde zkusím větší kolo a pak když tak jiný motor. Všem děkuji.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/12/2018
Myslím, že za ty koruny si pořídil dobrou sestavu Wink 100 Hz je už dost, ale to ani nebude tolik potreba při 200 mm řemenici a kdyžtak se vymění ložiska, což bych asi u staršího motoru udělal rovnou, kort když mu chceš pořádně zatopit Wink
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/17/2007
Je mi jasné že už se to tady řešilo stokrát, bohužel mi vyhledávání nepomohlo, tak se zeptám.

Jaká je nejlevnější pásovka abych na ní byl schopen udělat výbrus nože? Nechci dělat nože nějak často ale pár za rok bych asi udělal, takže se mi do toho nechce vůbec investovat, ale zase chci abych se u toho neposral. Mlůžete mi něco doporučit?

Díky
Posláno:
Štamgast
Nejlevnější je sehnat přírubový motor 1,1KW 400V nebo silnější, dvanáct ložisek a soustružníka co vytočí hnací kolo a případně osy pro ložiska na rolny, pořádnej kus plechu nějaké šrouby vypínač a hranol ideálně 40x40mm. Když to všechno koupíš nové 10mm plech si necháš říznout laserem v dobré firmě tak se vejdeš do 10K.
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/17/2007
Meiming napsal:
Nejlevnější je sehnat přírubový motor 1,1KW 400V nebo silnější, dvanáct ložisek a soustružníka co vytočí hnací kolo a případně osy pro ložiska na rolny, pořádnej kus plechu nějaké šrouby vypínač a hranol ideálně 40x40mm. Když to všechno koupíš nové 10mm plech si necháš říznout laserem v dobré firmě tak se vejdeš do 10K.

Tak tolik se mi do toho dávat nechce, max je pět a popravdě spíš tři tisíce.
Posláno:
Štamgast
Jo za tři to jde poskládat to mě stála moje pásovka to je ta první varianta, za 10K to je vše nové a řezáno laserem, koukni ke mě do vlákna někde myslím na začátku mám i fotku pásovky. Motor jsem tenkrát sehnal výprodej za 1K a běhám na něm do dnes.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Pokud si z nás neděláš srandu a pilník je ti na několik nožů ročně sprostý, tak leda

A nebo tohle https://www.rucni-naradi.cz/metabo-bs-175-dvoukotoucova-bruska?gclid=EAIaIQobChMImf3Nx9HA4QIVwjLTCh3GlwPAEAQYAiABEgK53_D_BwE , ale to je už spíš nouzovka, níž nemá cenu jít.
Bacha, to dolní vypadá podobně, ale je to na dřevo, na ocel je to tak na dvě věci ... To je opravdu lepší ta flexa.

slon vložil tyto přílohy:
bs_175_metabo.jpg.jpg
55135_gude_drevo.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Tu druhou, co pověsil slon, skoro mám... Jen jiná barva a tak. Motor to má 450W, pás asi? 8m/s. Položenou rukou to zastavíš.
Ale, jak je to pomalý a moc nebere, tak snadno opravíš případnou chybu - a že jich bude.
Jen jsem ji po záruce krapet upravil - vřízl z volné strany kus boku a opět vevařil plech. Líp se brousí hrany, páč je pás zarovno s okrajem. někdy i přes ( oblouček)
Jinač už taky dělám na dospělý brusce.... Ale na střenky je ta malá OK - vemu ji ven, skouknu vítr a brousím. Nemusím pak uklízet prach.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/5/2013
Jestli máš flexu, tak můžeš zkusit tu mini čínu, o které se píše pár stránek zpět. Dá se na tom udělat výbrus celkem v pohodě. Cena okolo 1000,- Kč a dá se použít i na další práce kolem nožů. Na pár nožů za rok ( 2 - 10 ks ?) by to mělo vydržet.

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 12/28/2017
Ahoj, jestli máte možnost někde stolní vrtačku a flexu zvládnete :
https://www.youtube.com/watch?v=2rB59KaMjaQ
Není tam svařování a jde to sestavit rychle, motor si seženete a rolny jsou kolečka na skatebord cena 250Kč. Happy
Posláno:
Pozorovatel
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
Paráda. Dobrý spôsob ako si zapáliť dielňu keď budeš brúsiť kov...Cry 8
Posláno:
Pozorovatel
To jo Happy asi spíš jenom na dřevo. Chlápek je ale velký dřevo(překližko)mil.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum