Fórum
Pásová bruska II. Možnosti
QNX
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 3/2/2006
Subyk1: Pás se trhat nebude. Pokud bude kolečko trochu házet, tak bude neklidnější chod pásu. Brousit s tím půjde. Také bys musel dávat větší pozor na stav ložisek. Když se ti ložiska přidřou, budou se hodně hřát a ten plast okolo nich změkne a nějak se to celé vyžvejká a zničí. Ale jestli je to na občasné použití, nemusel by to být tak velký problém. Pokud máš hodně omezený rozpočet, tak to klidně vyzkoušej.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/2/2019
Je to právě na občasné broušení, 1-2x do měsíce max. Spíš méně, než děcka vyrostou a budou samostatný. Rozpočet mám hodně omezený.. :D Dokud bude žena na mateřský (což bude ještě pár let), tak si rozmýšlim každej litr.. :)

Jako ještě by mi třeba nevadilo varianta jakou jsem viděl u nějakýho vietnamce, který dělal kukri. Ten měl vlastně jen motor a měnil brusný kola. Měl na hrubý výbrus, jemný a na leštění. Ale co jsem googlil, tak jsem to tady nenašel. Popř. bych mohl zkusit najít video... Měl cca 50mm kola a na nich šmirgl (jestli si to dobře pamatuju).

Jako já nepotřebuju mermomocí pásovku, ale nechci to dělat ručně. Ta varianta s kolem by se mi líbila i víc kvůli místu, ale nevím kde sehnat to brusný kolo. :)

QNX napsal:
Subyk1: Pás se trhat nebude. Pokud bude kolečko trochu házet, tak bude neklidnější chod pásu. Brousit s tím půjde. Také bys musel dávat větší pozor na stav ložisek. Když se ti ložiska přidřou, budou se hodně hřát a ten plast okolo nich změkne a nějak se to celé vyžvejká a zničí. Ale jestli je to na občasné použití, nemusel by to být tak velký problém. Pokud máš hodně omezený rozpočet, tak to klidně vyzkoušej.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/2/2019
Hele tady to je, brousí od 12 minuty (tak těch 50mm jsem moc netrefil). Jen přehazuje kola.

https://youtu.be/LmTHEmol9k0

To si myslím by byla lepší a levnější varianta, než odfláknutá pásovka ne? Kde by se daly sehnat takový kola (mám založit nové vlákno, nebo to tu můžu nechat)?
QNX
Posláno:
Pokročilý
Subyk1: Tak to je určitě levnější varinta. V tom přípdě si kup dvoukotoučovou brusku a místo brusných kotoučů si udělej kotouče na brusné papíry. Překližka, MDF budou stačit. Já si budu dělat 400mm kolo z festholzu, to by mohl být ideální materiál.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/15/2019
Tak taky ukážu svoji brusku, ještě několik pár věcí je potřeba udělat, ale brousit se již dá.
Použitý pás je 50x2000mm. Plechy vesměs vše laser výpalky, obráběné díly na soustruhu a frézce, vše pokud možno pozinkované, protože mám v dílně vlhko. Bruska je pojízdná, kvůli prachu co lítá od broušení. Příslušenství mám co tak asi využiju v dílně.Motor 1,1kw a mě to na to moje broušení stačí, při větším úběru je to ale znát, že je slabý. Vzor brusky je podle internetu a je trochu upravený pro výrobu.

Lenoiree vložil tyto přílohy:
IMG_1485.JPG
IMG_1486.JPG
IMG_1487.JPG
IMG_1488.JPG
IMG_1489.JPG
IMG_1490.JPG
IMG_1491.JPG
IMG_1492.JPG
IMG_1493.JPG

RHx
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/6/2015
měl bych dotaz
už po první malé čepelce je jasné, že bez pásové brusky odpovídajících parametrů pracoval nelze a tak ji dávám dohromady z jedné zapomenuté malé stolní pily, kterou už nepotřebuju

tedy jestli musí být aspoň na jednom kole - nebo někde mezi koly boční vedení pásu, nebo pás na dobře seřízeném "soukolí" poběží středem a neuteče nikam?
a pak - jestli je lepší mít kola jen dvě nad sebou (technicky jednodušší konstrukce), horní seřizovací, nebo dvě pevná a třetí pružně na vymezení někde ve středu tedy trojúhelník, kterou koncepci mám zvolit
délku pásu počítám asi 1000 mm (nepojede to každý den)
dík radim
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Pás ti z brusky nikam nesjede pokud bude jedno kolo bombírované a kola budou v osách kolmá a rovnoběžná, je jedno kolik kol na pásovce budeš mít stačí dvě a maximální počet není nijak omezen, např Marcel Bednář dělá pásovky kde jede pás přes hodně kladek a fungují mu perfektně.

Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
dovolím si upřesnit.. jedno kolo musí být rovné a napevno, druhé musí být bombírované plus je třeba aby jedno šlo naklápět a taky aby ho pružina tlačila ven a napínala pás.. samosebou by tohle v minimální úpravě šlo i na dvě kola, ale nejlepší verze je bobírung na hnacím kole napevno, naklápěcí rolna je současně i napínací a jestli bude vpředu jedno kolo nebo dvě rolny s opěrkou na plochý výbrus je už volitelné..
Posláno:
Štamgast
Samurai napsal:
....... jedno kolo musí být rovné a napevno, ................

Nemusí být rovné klidně můžou být všechna kola bombírovaná (tak jako na starých řemenicích) i když je to zbytečný Wink a ani nemusí být napevno, můžou být i všechna štylovací napínapínací hejbací což by bylo ještě zbytečnější a složitější Laugh

Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
[quote=Subyk1]Správná a nejjednosušší, ale nejdražší... A od toho je fórum, aby se debatovalo. Návodů a informací, jak to udělat správně je tady hromada. Pokud ti vadí, že se snaží někdo ušetřit a sestrojit brusku za co nejmíň peněz za cenu nějakých kompromisů, tak je přece nejlehčí to nečíst a ignorovat to ne?
Já třeba přístup k soustruhu nemám a nemám ani žádného známého, který by ho měl. Můžu si samozřejmě nechat udělat za x tisíc kolečka, ale vyplatí se mi to? Kolečka se popř. dají koupit z aliexpressu, kde sice člověka stojí míň, ale pošlě x tisíc někam do prdele bez záruky, že mu něco přijde.
Když píšeš, že to je na prd, tak tím myslíš co? Pás se bude trhat? Nebo to nebude tak pohodlné, jako když se to udělá pořádně? Bude třeba snížit rychlost na třeba 15m/s, aby se pás netrhal a neskákal? Bude potřeba každou chvíli pás seřídit? Bude potřeba kolečka doupravit, jak psal QNX, takže se to ve finále moc nevyplatí?
Je potřeba si uvědomit, že je hodně lidí, co se tím neživí, udělá pár nožů za rok jen pro zábavu a proto informace "bude to na prd" je taková nic neříkající a pokud jde jen o komfort při broušení, tak třeba ten já klidně obětuju za cenu snížení ceny výroby brusky.
Něco jinýho je, pokud by se pás trhal kvůli špatnému kolečku, nebo tak. To už by bylo na zvážení jestli to udělat pořádně za vyšší cenu, nebo hledat jinou alternativu broušení, ale to z informace "na prd" moc člověk nezjistí. :)
Ta tvoje mašina ze strany 152 měla přesně co za problém, když jsi s ní prousil? Co tam bylo na prd?

vobec mi nevadi ze sa niekto snazi urobit nieco co najlacnejsie a za cenu kompromisov. celkom to aj chapem kedze som si takym obdobim sam presiel.
co to znamena ze to bude naprd? no nebude to dobre. a to znamena ze pokial nebudes mat rolny KOLMO a ich osi ROVNOBEZNE tak ti budu kolieska opisovat elipsu nie kruh. takisto ak nebudu presne stocene ale vajcovite.
co to pre teba znamena?
skus porozmyslat ze to ma na hnacom kolese 2800 otacok za minutu (na rolnach viac kedze maju mensi priemer). co ti spravi take koleso ked nebude rovne a presne?
bude sa to triast tak ze ti ujde z ponku. pas bude lietat 3-4 mm do kazdej strany. a teraz skus na takom niecom spravit peknu liniu vybrusu a sumerne rikaso.
skus nakreslit rovnu ciaru v aute ktore ide po polnej ceste. to je nieco podobne. ak ta ale vyssie uvedene veci na cepeli netrapia a tie 3 noze do roka co chces robit nemusia mat taketo znaky, je to uplne jedno a mozes to robit aj flexou s brusnym kotucom. vysledok bude podobny.
je v podstate jedno ci bruska pobezi 1x rocne 2minuty alebo na nej spravis 2 noze alebo pojde kazdy den 8 hodin, stale bude nepresna a nestabilna
v tvojom pripade, ked mas napaty rozpocet a chces nieco robit, by som odporucil urobit si voditko na pilnik a tych par nozov rocne vypilovat. je to sice pracne ale da sa tak urobit pekny sumerny vybrus ktory vela ludi neda ani na kvalitnej pasovke po rokoch praxe Happy
neskor uvidis ako ta to bavi, ci si nieco predal/rozdal a mozno si tak zarobis na brusku. ci uz samodomo robenu alebo plnotucnu. v tejto chvili by som na tvojom mieste isiel lacnejsou cestou s istejsim vysledkom.
a co bolo zle ta tej mojej? to co pisem vyssie. sumerne rikaso nehrozilo kvoli rozbehanemu pasu a vybraciam od hnacieho kolesa a remenoveho prevodu. potom som mal moznost robit na bruske od Haima a do mesiaca som ju mal doma. pozical som si na nu....Happy
Posláno:
Štamgast
Pokud chceš funkční pásovku na opravdu příležitostné broušení s omezeným rozpočtem tak hnací kolo jde udělat přesné přímo na motoru když slepíš překližkové okolo dobrého kovového náboje, konečné opracování na čisto jde udělat na motoru a pak je dobré ho zas sundat a vyvážit. Místo kladek jde dát na osu čtyři ložiska vedle sebe to jsou nejpřesnější a nejlevnější kladky jaké jdou sehnat. Pokud si je chceš vylepšit tak je nech nějaký čas běhat aby ložiska sama vytlačila přebytečnou vazelínu pak je odmasti a vnější kroužky slep hustým vteřinovým lepidlem a po zatvrdnutí obruš přebytečný lepidlo, když to uděláš dobře bude to držet minimálně ten rok na dva tři nože než lepidlo povolí.
Na rolnách který hážou dvě desetiny, tj. plus mínus jednu desetinu od nuly se nedá udělat kvalitní výbrus, je to jak píše bearpaw, pásovka pochoduje po stole, pás vibruje, žena v bytě nad garáží je protivná.
RHx
Posláno:
Začátečník
díky za rady, já se tím nějak prokoušu, prostě nějak cítím, že by to mělo chodit
stolní pilu jsem měl doma, nepotřebuju jí a zatím na to je rozpočet (mimo tu patnáctiletou pilu ) do 1kk a věřím, že to dopadne a když ne, nebo to bude nestabilní apod. půjdu za soustružníkem
už mám hnací kolo, včera večer jsem ho stružil přímo na motoru a vypadá to dobře
tedy MUSÍ být hrubované? brusný pás hladké kolo nedrží v pohybu stabilně?
motor má 1kw a 2950 ot, průměr jsem udělal asi na 18 m/sec rychlost pásu, prostě nějaký střed, samozřejmě půjde vyměnit, nebo nasunout "step-up" kroužek na zvýšení obvodové rychlosti
malou pásovku makita s přípravkem a opěrou mám, ale bylo to utrpení, pak mám talířovou brusku z motoru pračky, ale ta je na čepel nešikovná a moc rychlá... a pilník jsem taky vyzkoušel, to jsem si zase vzpomněl na první ročník učiliště...
já to pak ukážu, tedy, jestli se naučím vložit obrázek přes tu volbu "img", co jsem nepoužil už asi deset let...Happy
chápu, že se dá ta volba a mezi oba "img" se dá adresa obrázku, otevřel jsem ho v chromu, použil adresu, ale v náhledu mi to zobrazuje jen ikonu a ne obrázek a v tuhle chvíli už jsem na to krátký
-
samozřejmě jsem mnoho obrázků brusek už prohlédl
ještě k těm rolnám, neuniklo mi, že se to mj. dělává z koleček pro paletový vozík
a ptám se, jestli to kolečko má dvě ložiska po stranách, nebo jen jedno a nějak "letmo" to sedí na hřídeli, nebo je to ložisko široké atd. nikdy jsem to neviděl z blízka
že bych koupil dvě kolečka, dvě hřídele a z toho dal do kupy jedno pevné a to druhé stavitelné a napínací
http://www.paletove-voziky.info/paletove-voziky-info/eshop/0/0/5/194
Posláno:
Štamgast
Hnací kolo hladký a bombírovaný. Nejdřív vysoustružit válec a pak z něj udělat "soudek", nakonec vyvážit aby netrpěli ložiska v motoru. Mám to takhle už cca šest let a motor pořád jen tiše ševelí, základní rychlost mám cca 26m/s.
QNX
Posláno:
Pokročilý
RHx: Jsou tam dvě jednořadá kuličková ložiska.

Jinak k těm bruskám. Za ideál považuju pásovku tak kolem 400kg, všchno přesně udělané, vyvážené, kvalitní ložiska atd. Jenže to jsme u cen někde v desítkách tisíc kč. Teď jsem si objednával ložiska do té své dvoukotoučové brusky a 4ks vřetenových ložisek NSK 7209 v P4 vyjdou asi tak na 12 000Kč Sad Takže úplně chápu, že většina z nás chce ušetřit. Ona bude nějak fungovat i pásovka za 1 000Kč a může ušetřit spoustu práce. Já bych ta levná řešení úplně nezatracoval.
RHx
Posláno:
Začátečník
fajn dík
mluvil jsem ještě se zámečníkem a budu potřebovat rádlovací kolečko, to nemám
poradí mi někdo, čím to nahradit, nebo jaké koupit? na nějakou hřídel s ložisky bych ho improvizovaně dal, to není problém, ale soustruh a tyhle nástroje nemám
QNX
Posláno:
Pokročilý
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 4/11/2019
Já bych se chtěl jen zeptat, k čmu to slouží ta rádlovací kolečka. Přijde mi to jako kolečko ze zapalovače, ale je asi větší.
Díky za info.
RHx
Posláno:
Začátečník
to já vím, že není drahé, třeba bude mít běžná prodejna s nářadím, abych nečekal a neplatil poštu
ukázka rádlování třeba tady
https://www.youtube.com/watch?v=mfzkFtpZTns
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
RHx napsal:
fajn dík
mluvil jsem ještě se zámečníkem a budu potřebovat rádlovací kolečko,

A naco ho potrebujesShocked
Posláno:

Štamgast