ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Pásová bruska II. Možnosti
QNX
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 3/2/2006
martin202: Plynová pružina, vinutá pružina, nebo i pružný člen s elastomerem, všechno se dá použít. Když to uděláš dobře, bude to fungovat.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/23/2017
když jsem brusku dělal, samozřejmně jsem chtěl plynovou vzpěru, neb je to elegantní. Nakonec jsem se rozhodnul na pružinu a udělal jsem dobře. Brusku uděláš a vložíš pružinu, když zjistíš že to není ono jednoduše pružinu vyměníš a je to lehká úprava u plynovky musíš měnit vzdálenost oka, tedy vařit, nebo jiné složitosti, až třeba výměna vzpěry. Já než jsem to vyladil vyzkoušel jsem tři pružiny. Dnes používám dvě jako pár a napínání je stavitelné. Tím nechci říct, že stále štěluji, ale na první nastavení jsem to ocenil. Dále, když není uchycení v ose, dělá to paseku v celkovém nastavení brusky. Rameno je namáhané na krut a pokud není uložené v ložisku (jako že často není) sčítají se nedefinovatelně vůle. Stále opakuji je to stroj, kde je řezná rychlost 30m/s a neměl by se do toho pouštět laik bez základů strojařiny.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/28/2019
[quote=Hafoun]když jsem brusku dělal, samozřejmně jsem chtěl plynovou vzpěru, neb je to elegantní. Nakonec jsem se rozhodnul na pružinu a udělal jsem dobře. Dále, když není uchycení v ose, dělá to paseku v celkovém nastavení brusky.
Mohl bys prosím být konkrétnější k tomu uchycení v ose? Tedy uchycení čeho v jaké ose? Díky.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/27/2020
Dobrý den ve spolek.
Připravuji se na výrobu pásovky a řeším pohon. Základním parametrem je rychlost pásu, kterou bych chtěl v co největším rozsahu. Rozhodl jsem se pro použití vícestupňové řemenice a rozsah rychlostí - 15, 22, 30, 38, 45, 60 m/s. Prosím zkušenější o názor, zda má smysl pro broušení dřeva nebo jiných materiálů rychlost kolem 10m/s, nebo je nejnižží rychlost 15m/s dostatečná na cokoliv.

Příloha / Přílohy:
Řemenice_převody_rychlosti.pdf (108kb) staženo 75 time(s).

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
uber tu nejvyšší, i 40m/s je už dost, naopak přidej do mínusu.. když brousíš čelně dřevo často a rádo se pálí i při malých točkách..
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
poody---- 60 a45 je uuuplna picovina. Ja mam FM ale na drevo plasty paroh a ine sracky idem na 10-12m/s "hrubovanie" zakladny vybrus Cubitron P 60 30-35m/s a robenie vybrusu +-20m/s Trizact 337DC A100/A45/A30 a kalim
A tomuto odkazu by som veril je to v celku odborne specializovana fyrma
https://www.brusivo-rozmaring.sk/nekonecne-brusne-pasy/odporucane-rezne-rychlosti/

Aby som to zhrnul z môjho!!!pohladu a skusenosti najlepsie riesenie je FM ,ale ak remenice tak 12m/s 22m/s a max35/s . 6remenicaSurprised
Nech sa dari Milan
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/11/2019
Já se také přidávám k variantě s FM. Já mám takový úplně obyčejný, mám ho zavřený v plechové bedně a zatím to vunguje. Oprus je možná to nastavení, v eleketrice se moc neviznám, tak jsem s tím trochu bojoval. Jinak rychlosti mám nastavení od 16 - 32 m/s a není problém. U řemenicové převodovky vydím problém hlavně v hrozné pracnosti změny rychlosti. FM otočíš kolečkem v průběhu broušení a máš rychlost přesně jakou potřebujše. Chvíli brousím to pak něco jiného a je potřeba se tomu trochu přizůsobovat. Pokud chceš mechanickou věc, zkusil bych vymslet něco v podobě variátoru (jako je v některých vrtačkách), není to ideální, ale jednodcuhé na provoz. Trochu to žere řemeny.
Posláno:

Štamgast
A este dodam, ze riesenie s FM cize hnacie kolo priamo na oske motora bude "sirit" omnoho menej vibracii ako 6remenica s klinovym remenom !!!!a to je veeelmi podstatna "velicina"u pasovky na nozotvorbu .A tiez vyrobit 2ks 6remenic nebude za hubicku teda pokial nemas pristup k materialu a vyrobis si ich sam. A keby si isiel do FM tak ak mas motor +-2900ot/min tak treba hnacie kolo vyrobit tak aby pri 50Hz bola rychlost max20m/ sek. aby si nesiel pri regulacii pod 20Hz. Pri takomto pomere by si mal 10m/s 25Hz a 30m/s 75HzOk
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/8/2017
Ahoj Milanko, děkuju za informace které jsi napsal Ok Konečně mi někdo vysvětlil proč mám na pásovce větší hnací kolo než tady vidím na některých fotkách. Mám motor kde jsou dvojí otáčky 1400/2800 ot./min. Hnací kolo mám něco kolem 210mm (teď z hlavy neřeknu přesně), při výpočtech mi to vyšlo 31m/s u 2800ot. a kolem 15,5m/s na poloviční rychlost. Když budu stavět novou pásovku, už s frek. měničem, tak hnací kolo nechám udělat menší, aby vyšly frekvence +- jak píšeš.
Předpokládám bombirované hnací kolo, ostatní kladky rovné včetně naklápěcí. Kolik ten radius u hnacího kola? Podle rad co zatím mám bych se měl vykašlal na nějaký rádius a udělal ho do stříšky, 5mm vysoké a jenom srazil ostrou hranku. Snad je to pochopitelné red face Takto mi to i podle mých zkušeností přijde ok - pás vždycky vyleze na nejvyšší bod. Jak to máte vy ostatní s bombírováním hnacího kola?
Posláno:
Pokročilý
Moje hnací kole je o pár stránek zpátky. Vyráběl mi ho Slyther, pěkně ho nafotil a je tam dobře vidět jak je bombírované. Kolo šlape parádně, bruska se zklidnila, pokud není vadný pás, běží to moc hezky. Mariane díky Ok
Jinak naklápěcí kladku mám také bombírovanou, novou bych asi tak udělal zase.
poz.:(kdyby někdo potřeboval, mám ještě dvě hancí kola, která jsou použitlná, do začátků postačí, když bude rovná kostra nebudou ani vybrovat, litiňové- vyvyžované na gram, silonové, několik pružin navíc, podrobnosti emailem)
Posláno:

Štamgast
Bodlak napsal:
....................
Předpokládám bombirované hnací kolo, ostatní kladky rovné včetně naklápěcí. Kolik ten radius u hnacího kola?..........?

Mile rad by som ti poradil ale toto som nikdyred face neskumal. Mam Haimovku H01 viac ako 10r. a ide Ok . Sem tam nejake lozisko na malých pogumovanych kladkach a co mi zralo nervy tak bola zelezna opierka. Tu som vymenil za (mala byt od vyroby a nie doplnok) https://www.pasovebrusky.com/product/nahradni-dily/--h01/kalena-operka-rovne-brusky-h01-50/406 ,malickost ale pomerne dolezita aspon pre mna .Pozri v okoli kto ma Haimovku ako to ma on .Sprav to podla neho (bonbirung radius....) tam chybu urcite neurobis
Posláno:
Pokročilý
Když koukneš k Haimovi na stránky, má tam náhradní hnací kolo, je tam i schéma s některými zajímavými rozměry. Pokud budeš potřebovat, mohu zaslat můj výkres hnacího kola. Nevím zda je to ideální, ale mě to celkem vyhovuje.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/27/2020
No teda jsem rád, že nemám línou hubu a děkuju uctivě za odpovědi. Variantu s FM jsem si původně představoval, ale pak jsem v tomto vlákně našel tabulku kde je pro AL a legované oceli doporučená rychlost 45 až 60 m/s, tak jsem to zahrnul do úvah. Teď koukám (nečtu, protože je to francouszky) že to je asi na kotouče.
Zamýšlel jsem udělat dvě sady řemenic třístupňových... no, byla by to pakárna. Tak děkuju za vysvobození Happy Ok
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/21/2013
Ahoj. Měl prosím někdy někdo problém se štelováním pásu?
Když ho našteluji tak po chvilce jede jinam. Nemůže to být třeba špatně bombírovaná kladka? Díky za případné rady.
Za nocí nejtmavších na slunce pamatuj
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
pokud myslíš případ kdy nasadím pás pustím brusku, našteluju na střed, začnu brousit a po chvíli uhne pás třeba o 5mm na stranu tak to se občas děje, když kupříkladu brousím jen na hraně a zahřeju to nesouměrně.. pak pás spravím a už to drží celou dobu broušení..

pokud ale myslíš to, že nasadíš pás, vystředíš, začneš brousit a pás uhne do strany, zase vystředíš a tak furt dokola tak to už je chyba.. zpravidla daná malým bombírungem a občas i malým napnutím pásu.. u tvé brusky jsem měl pocit že má bombírung i ta samá rolna kterou šteluješ pás na střed.. to by taky mohlo dělat bordel.. měla by být delší a bez bombírungu..
Posláno:
Pokročilý
Co je řešení tvého problému přesně nevím. Může to být asi několik věcí. Jak píšeš tvar bombirování může mít vliv, ale tomu moc nevěřím. Pokud máš bomb. hnacího kola i napinaci kladky alespoň minimální, neměl by být problém. Já jsme měl problém se souosostí jednotlivých kladek. Někde zpátky ve vláknu je návod jak zjistit případně vyrovnat za pomoci laserové vodováhy, ukazovatka. Dost zásadní a je to poznat. Doporučují zkontrolovat. Záleží ale jakou máš konstrukci pásovky. U svařované z jaklu bych to viděl reálně. Pak to může dělat i malé napnutí pásu nebo jednoduše špatný pas. To už se mi také stalo. Jeden pas dělal takové věci až jsem koukal. Ostatní pásy běží jak...
Třeba přidá někdo větší zkušenosti...
Posláno:

Štamgast
Teď jsem to zkoušel znovu a mám opravdu pocit že to dělá to bombírování napínací kladky. Hnací kolo bombírování nemá. Je to tak že při štelování se to jakoby přehoupne ze strany na stranu a drží. Opačně taktéž. Drží to jakoby jenom u stran a na vrcholu bombírování ne.
Posláno:
Pokročilý
Tak to vidím problém v tom, že není bombirovane hnací kolo. Zkus na osu kola namotat několik otáček elektrikařské pásky a uvidíš hned. Pak si kolo můžeš upravit.
Ale myslím že to bude tím, horší souosost.
K něčemu podobnému mi docházelo u kola co nemělo bomb.
Posláno:

Štamgast
A ještě jeden postřeh bombírování je jakoby do špičky. Není to oblouk jako má třeba haim.
Posláno:
Pokročilý
To si myslim že by nemelo vadit. Casem se to samo zaoblí, nebo to můžeš zkusit srazit pilnikem za chodu, ale opatrně.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum