ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Pásová bruska II. Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/24/2006
Zeman napsal:
A ještě jeden postřeh bombírování je jakoby do špičky. Není to oblouk jako má třeba haim.

Bombírování do špičky nevadí. Dříve jsem to taky používal a nebyl žádný problém. Já bych to viděl na špatnou souosost kladek a hnacího kola. Pokud to tak není, tak bombírování to nevyřeší. Napínací kladka by měla mít možnost seřídit horizontálně. Také je důležité dostatečné napnutí pásu. A bombírování je lepší na hnacím kole.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/21/2013
Děkuji pánové za rady. Každopádně mrknu na tu souosost. Pak zkusím tu pásku na hnací kolo a popřípadě bych ho nechal u soustružníky zbombírovat. Nějak mě to ale stejně vrtá hlavou. Mají to všechno dělaný tak perfektně. No ale za ty peníze mě ani nebude bolet do toho ještě něco vrazit.
Díky 👍
Za nocí nejtmavších na slunce pamatuj
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/11/2019
Jo, koukal jsem co máš za model. Vypadá to fakt dobře, bytelně i přesně. Zkus tam nahodit i jiný pás. A zkus hned tu pásku, to je to nejsnazší.. Souosostí by mohla sedět. Asi to nedělal žádný amatér...
Posláno:

Štamgast
Karel W napsal:
Jo, koukal jsem co máš za model. Vypadá to fakt dobře, bytelně i přesně. Zkus tam nahodit i jiný pás. A zkus hned tu pásku, to je to nejsnazší.. Souosostí by mohla sedět. Asi to nedělal žádný amatér...

Jj. Díky. Právě mě to furt vrtá hlavou. Bude to nějaká blbost. Mj to fakt řemeslně zmáknuté. Jiný pás už jsem dával a furt to samé.
Posláno:
Pokročilý
Ještě mě napadla fakt taková velká blbosti. Jakým se ti to točí směrem. Když to privezeš od někoho a je to na 400 V může být přehozená fáze. Já když jsem pustil svojí opačně, tak mi to také padalo. Ono to člověku hned nesepne, že se to točí opačně, když hlavní problém je to že padá pás... No uvidíš, napiš, někdo ti tu určitě poradí.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/14/2019
Ahoj,
asi před pěti lety jsem si řekl že by jsem si mohl vyrobit nůž (inspirovali mě tyhle stránky), začínal jsem úhlovou bruskou, výsledek byl nic moc, pak jsem zkusil ruční pásovou brusku na dřevo a po 3 hodinách broušení jsem vybrousil jednu stranu ostří a uškvařil brusku Grin. Rozhodl jsem se že si budu muset vyrobit pásovou brusku. Začal jsem studovat tohle vlákno a modelovat různé prototypy, nakonec z toho vypadlo to co vidíte níže. Navrhl jsem si jí tak, aby šla vyrobit s pomocí stojanové vrtačky, úhlové brusky a sady pilníků. Celkové výdaje nešli přes 10 tisíc. Prozatím jsem s ní vyrobil 3 nože a spousta jiných věcí a zatím drží.

Výkon: 1,4 kW
Obvodová rychlost pásu: 22 m/s
Hmotnost: silní jednici jí unesou tak 5 sekund

vopik vložil tyto přílohy:
DSC_1584.jpg.jpg
DSC_1586.jpg.jpg
DSC_1587.jpg.jpg
DSC_1588.jpg.jpg
DSC_1592.jpg.jpg
DSC_1594.jpg.jpg
DSC_1611.jpg.jpg
DSC_1612.jpg.jpg
DSC_1633.jpg.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Zeman napsal:
Děkuji pánové za rady. Každopádně mrknu na tu souosost. Pak zkusím tu pásku na hnací kolo a popřípadě bych ho nechal u soustružníky zbombírovat. Nějak mě to ale stejně vrtá hlavou. Mají to všechno dělaný tak perfektně. No ale za ty peníze mě ani nebude bolet do toho ještě něco vrazit.
Díky 👍

Když mi ujížděl pás musel jsem udělat bombírung i na napínacím kole nejen na hnacím. Pak už to nedělá. A nebát se toho bombírung udělat pořádný né jen nějaký náznak. Pás je naplý pořádně? Nebát se dát silnou pružinu. Bruska za ty prachy moc pěkná. Ať se daří. Ok
Posláno:

Štamgast
FerdaHL napsal:
Zeman napsal:
Díky 👍

Když mi ujížděl pás musel jsem udělat bombírung i na napínacím kole nejen na hnacím. Pak už to nedělá. A nebát se toho bombírung udělat pořádný né jen nějaký náznak. Pás je naplý pořádně? Nebát se dát silnou pružinu. Bruska za ty prachy moc pěkná. Ať se daří. Ok

Ahoj. Pás je podle mého napnutej dost. Bombírování mám jen na napínací rolně. Dnes jsem se dohodl s tvůrcem brusky že přijede na servis 👍. Díky 👍
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
tak to bude ta chybička, bombírung má mít hnací kolo, ne napínací kladka neb jak s ní centruješ pás, posunuješ tak střed dombírungu vlevo vpravo od středu pásu a vlastně ho tak deformuješ v bodě, který ho má naopak centrovat..
Posláno:

Štamgast
Samurai napsal:
tak to bude ta chybička, bombírung má mít hnací kolo, ne napínací kladka neb jak s ní centruješ pás, posunuješ tak střed dombírungu vlevo vpravo od středu pásu a vlastně ho tak deformuješ v bodě, který ho má naopak centrovat..

Jj. Tomu rozumím. Zase ale když jsem kupoval rolnu od haima tak byla také bombírovaná.
Posláno:
Pokročilý
Já mám tu napunaci a vyvažovaci rolnu také bombirovanou a není v tom vůbec žádný problém.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Ja mam Haimovku r.v.2010 a bonbirovane je hnacie kolo aj napinacia kladka (obidve su bonb. tak zlahka) a drzi pas na 100%.Ked trafim na zle zlepeny pas (málokedy ale stane sa) tak je "neklidny" ale nikdy nejazdi zo strany na stranu , alebo ze by bol chvilu na pravo a chvilu na lavo poprípade by jazdil -uhybal ked sa pasu dotknem zelezom .
Posláno:

Štamgast
Motorkar napsal:
Ja mam Haimovku r.v.2010 a bonbirovane je hnacie kolo aj napinacia kladka (obidve su bonb. tak zlahka) a drzi pas na 100%.Ked trafim na zle zlepeny pas (málokedy ale stane sa) tak je "neklidny" ale nikdy nejazdi zo strany na stranu , alebo ze by bol chvilu na pravo a chvilu na lavo poprípade by jazdil -uhybal ked sa pasu dotknem zelezom .

U mě je to tak že pás nejde doštelovat tak jak chci. Vždy sjede k jedné nebo k druhé straně. Tam se zastaví a drží. V těchto polohách drží i při broušení na místě.
Posláno:

Štamgast
EM napsal:
...natáhni místo pásu něco přilnavýho,třeba gumu nebo se dá použít kobercovka,která moc nelepí a když budeš točit rukou hnacím kolem,tak na rolně,která je vyosená ti to bude cestovat...bombírung ti drží pás na tý rolně která je bombírovaná,ale to neznamená,že to z ní neleze na další rolnu šikmo...pásovku nemám,ale řešill jsem "padající pásy" v rachotě na úplně jíným zařízení...taky se to dělo když se jedna strana pásu vytahovala víc než druhá,ale to je dobře vidět když ho pověsíš že udělá "šavli"...divný že ti to šišlá na obě strany

Díky. Vyzkouším. Dohodl jsem se také s pánem který brusku stavěl. Je dost ochotný a přijede na servis.
Dnes ale jen že zvědavosti zkusím tuto metodu👍
Posláno:

Štamgast
Tak a spraveno. Taková blbost😁. Volnej závit štelování kladky.
Takže se furt za chodu povoloval. Perfektní servis ze strany výrobce brusky. To se jen tak nevidí.
Tak a teď se jen naučit brousit 🤣.
Díky všem za rady. Vážím si toho. 👍

Posláno:
Pokročilý
No tak to nikdo netypoval, ono na dálku se hůř radí. Nojo to je tak většinou. Já tam mám kontra matku. Ze začátku se mi to také stáčelo dolu.
Tak fajn broušení...
Posláno:

Štamgast
Karel W napsal:
No tak to nikdo netypoval, ono na dálku se hůř radí. Nojo to je tak většinou. Já tam mám kontra matku. Ze začátku se mi to také stáčelo dolu.
Tak fajn broušení...

Díky. Mně to nenapadlo ani náhodou. Zítra se jdu učit 😁
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/9/2020
Zdravím ve spolek všechny "nožofily"...
jak již mnoho z vás jsem se rozhodl k výrobě vlastní pásovky. Více-méně jsem si už něco načetl a v mnoha věcech mám jasno. Jediná věc, která mi ještě vrtá hlavou je správná volba napínací síly pásu. K tomuto tu mám pár otázek:

1. Jakou maximální sílu pás vydrží? Respektive zda-li to je schopen deklarovat výrobce pásů nebo jestli nemáte někdo zkušenosti s tím kolik už je moc a kolik málo (samozřejmě záleží na úhlu opásání). Případně mají-li otáčky (řezná rychlost) vliv na to jaké napnutí pás vydrží?

2. Pro výpočet takové síly je dobré vědět, jaký koeficient tření je mezi plátnem pásu a povrchem hnacího kola. Pro variantu ocel/plátno jsem v nějaké neodborné literatuře dohledal hodnotu 0,22. Já osobně chci z důvodu finančních úspor použít polyamidové hnací kolo u kterého jsem bohužel koeficient tření nikde nedohledal.

Nevěděl by tady prosím vás náhodou někdo jak to je? Případně kde zkusit dohledat?¨
Taky bych byl vděčný za nějaké příklady napínacích sil u vašich pásovek.
Za veškeré poznatky velký dík!
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 6/18/2018
Moc jsem to tak vědecky nehrotil. Záleží jak máš napínání (tahem, tlakem)? Já použil takovou pružinu (na tah), kterou jestě nasadím oběma rukama a nemusím u toho dělat stojky. Ono když něco brousíš a několikrát přehazuješ pásy je dobrý to mít šup šup jinak tě to bude štvát.
Nějak počítat to podle tření je velká teorie při broušení se práší i na kola jednou dřevěný prach jednou z kůže pak ocelový atd ...... Půjčil jsem si mincíř (siloměr) a napnul pás odečetl hodnotu a podle toho +- jsem koupil pružiny. Praktická zkouška je lepší.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/8/2017
Taky neodpovím žádným vědeckým vzorečkem pro výpočet, ale mám tyto zkušenosti:
Nejprve jsem měl tlačný plynový píst z otvírání kufru u auta, ten po čase tlačil méně a méně, až odešel úplně (pás byl volný a začal lítat). Předělal jsem to na tažnou pružinu, která táhla moc. Poznal jsem to po chvilce broušení na prvním páse (povrch pásu začal mít drobné prasklinky ve struktuře brusiva + byl více pokroucený než obvykle), hned mi došlo že už jsem moc, kousek jsem povolil a běhá krásně. Jak píše FerdaHL pružinu jsem nasazoval oběma rukama, tak že to ještě šlo bez nějakých heblat, kterými bych si musel pomoct. Ať se dílo daří...
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum