ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
17 029 - AK5 - 420C - 1.4034 Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 3/2/2007
Označení oceli:
17029
AK5
420C
1.4034
X46Cr13
N540

Stručný popis oceli:

Kde ocel sehnat?

Odzkoušené kalení:

Materiálový list v příloze

Příloha / Přílohy:
17029.pdf (52kb) staženo 2,997 time(s).
17029_D.pdf (44kb) staženo 1,211 time(s).
1_4034.pdf (106kb) staženo 1,791 time(s).

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/22/2007
Kde se dá ocel sehnat?

"Stará" ocel AK5 z výroby Poldi Kladno se dá odkoupit za likvidační ceny v pražském Aqcentru:
http://www.aqcentrum.cz/

-v současné době jsou ale možné už jen pásy široké 30 mm (45 mm jsou vyprodány) v Aqcentru se dají také pořídit výlisky z AK5 na potápěčský nůž Bonus (jako polotovar)

dále:
http://www.shop
www.mikov.cz - pan Jan Marek ( j.marek@mikov.cz, 777 750 666)
http://www.pronuz.cz

Posláno:
Štamgast
Připojený: 9/28/2010
Dobrý den, mám otázku. Hodí se nůž z oceli AK5 na těžší práci a jak se tento materiál chová? Jedná se mi o jeho vlastnosti a výdrž ostří při práci s masem a se dřevem. Děkuji za odpověď.
Jsem dyslektik. Mějte pochopení pro to, jak píšu. Děkuji
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
to brom - poslal jsem ti PM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/1/2006
Ahojte.Mam otazocku,neviem si rady kolko mam nechat na teplote ocel 1.4034,vsade sa pise na kolko kalit ale vydrz na teplote som nenasiel.Jedna sa totiz o to ze mam urobeny noz a nechal som ho v kaliacej peci na teplote 1000 C 5min,a zda sa mi ako blato...skusal som tuknut noze ostrim o seba,este nevybrusenymi s N690 zakalenou na 60 a noz z 1.4034 ma preliacinu,dost velku...N690 ani naznak...Moze mi niekto poradit kolko nechat noz v peci?Nechal som ho nasledne popustit 30 min na 150 C.Dakujem
Posláno:

Štamgast

Příloha / Přílohy:
1.4034_de.pdf (121kb) staženo 1,350 time(s).

Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/1/2006
Dakujem za rychlu radu!!Skusim to pochopit....
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/29/2008
menem napsal:
Ahojte.Mam otazocku,neviem si rady kolko mam nechat na teplote ocel 1.4034,vsade sa pise na kolko kalit ale vydrz na teplote som nenasiel.Jedna sa totiz o to ze mam urobeny noz a nechal som ho v kaliacej peci na teplote 1000 C 5min,a zda sa mi ako blato...skusal som tuknut noze ostrim o seba,este nevybrusenymi s N690 zakalenou na 60 a noz z 1.4034 ma preliacinu,dost velku...N690 ani naznak...Moze mi niekto poradit kolko nechat noz v peci?Nechal som ho nasledne popustit 30 min na 150 C.Dakujem

1000C je málo doporučuji při kalení do oleje 1030C- 1050C a ve vákuové peci klidně 1070
popouštět 120-170C
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/1/2011
Ahoj. Mám dotaz (nevim, jestli na správnym místě). Udělal jsem si pár čepelí z 1.4034 a z 1.2842, já vůl jsem si je pořádně neoznačil pač jsem si myslel, že budu vědět co je co a když jsem se k nim po delší pauze vrátil, tak jsem zapoměl, který čepele jsou z jaký oceli. Jedinej rozdíl na nich je ten, že některý čepele jsou trochu zkorodovaný a jiný ne (mám dílnu v trochu vlhkym sklepě). Která ocel na vhkym vzduchu dřív zkoroduje? Podle toho bych to mohl poznat. Podotýkám, že čepele nejsou zakalené. Předem moc děkuju za pomoc.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/11/2001
Pepa E. napsal:
Ahoj. Mám dotaz (nevim, jestli na správnym místě). Udělal jsem si pár čepelí z 1.4034 a z 1.2842, já vůl jsem si je pořádně neoznačil pač jsem si myslel, že budu vědět co je co a když jsem se k nim po delší pauze vrátil, tak jsem zapoměl, který čepele jsou z jaký oceli. Jedinej rozdíl na nich je ten, že některý čepele jsou trochu zkorodovaný a jiný ne (mám dílnu v trochu vlhkym sklepě). Která ocel na vhkym vzduchu dřív zkoroduje? Podle toho bych to mohl poznat. Podotýkám, že čepele nejsou zakalené. Předem moc děkuju za pomoc.

Ahoj.....přímo učebnicový úkol pro jiskrovou zkoušku ! Wink Vezmi obě čepele a na místě kde to nebude vadit př. řap lehce přitlač na brusku ..... výsledné jiskry ti napoví 1.2842 bude jiskřit jak prskavka (víc uhlíku a mangan ) a 1.4034 bude chtít více pritlačit aby jiskřila a jiskry budou tmavší a svazek celkově chudší (chrom ) ten rozdíl bude hodně patrný Happy .... hodně zdaru Ok
Pochybnosti jsou otcem vynálezu. - Ambrose Bierce
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/1/2011
JERONIMO napsal:
Ahoj.....přímo učebnicový úkol pro jiskrovou zkoušku ! Wink Vezmi obě čepele a na místě kde to nebude vadit př. řap lehce přitlač na brusku ..... výsledné jiskry ti napoví 1.2842 bude jiskřit jak prskavka (víc uhlíku a mangan ) a 1.4034 bude chtít více pritlačit aby jiskřila a jiskry budou tmavší a svazek celkově chudší (chrom ) ten rozdíl bude hodně patrný Happy .... hodně zdaru Ok

Moc děkuju za radu. Vyzkoušel jsem a rozdíl byl opravdu velký 1.2842 jiskřila už při lehkym přiložení narozdíl od 1.4034, která nejiskřila vůbec. Koukal jsem na to jak puk, že to takhle pěkně funguje. Happy Ještě jednou díky.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/11/2001
Pepa E. napsal:
JERONIMO napsal:

Moc děkuju za radu. Vyzkoušel jsem a rozdíl byl opravdu velký 1.2842 jiskřila už při lehkym přiložení narozdíl od 1.4034, která nejiskřila vůbec. Koukal jsem na to jak puk, že to takhle pěkně funguje. Happy Ještě jednou díky.

Neni zač ...když můžu pomůžu.....

p.s. časem dam na Knife scan knížky Jiskrová zkouška ocelí kterou sem sehnal je to poklad Wink
Pochybnosti jsou otcem vynálezu. - Ambrose Bierce
Posláno:

Štamgast
Z knihy z roku 1937

Gonza vložil tyto přílohy:
img006.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 10/1/2012
Gonza napsal:
Z knihy z roku 1937
Ahoj chtěl bych se zeptat na název knihy myslim že by nebylo na škodu si ji přečíst po mým dnešním kalícím neúspěchu Happy
Posláno:

Štamgast
Posláno:
Začátečník

Super díky ti moc po dnešním opětovným neuspěšným kalení 17042 mam asi co studovat teplota byla správná nevim kde je chyba Happy
MUF
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 11/25/2005
Ahoj, tato ocel 17042 sice patří do AK9, ale kalí se dobře, teplota od 1030°C - 1080°C, výdrž 10 - 15 minut, čepel před kalením natřít Condursalem a nechat na suchém místě při pokojové teplotě zaschnou aspoň hodinu. Do pece vkládám když jsem skoro na kalící teplotě. Kalím do oleje ideál řidčí, třeba trafo olej nebo kalící mírně ohřátý, nebo do polyméru, kalení bez ohně a kouře, koukni na http://www.azprokal.cz, když se dohodneš, tak pošle i menší množství. Condursal je leší kupovat na www.ecosond.cz. Popouštím na 170-200°C asi hodinu. Ať se daří.
MUF
Posláno:
Začátečník
ty jo super díky ti za radu ten condrusal určitě pořídím a ješte jedna otázka tu čepel kterou sem kalil neuspěšně tak pujde zakalit znova a správně a nebo je to v řiti a musim vyrobit novou?
Posláno:
Štamgast
Připojený: 9/12/2007
Gonzo děkuji za typ, knížku Nástrojové oceli jsem koupil a vrátil jsem se do svých mladých let.
Ještě jednou díky za typ.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/31/2012
Mohol by poradit niekto zo skusenosti ohladom 1.4034 ? Ako dobre drzi ostrie, na ake typy cepeli je dobra ci aj na dlhe, kratke... tak trochu nad tymto rozmyslam... potrebujema by noz vydrzal rozne namahanie a nezlomil sa, ale ani neohol... a zaroven aby dobre drzal ostrie... Hlavne ma zaujima tento typ ocele
facebook.com/PeterSzaboWeaponsmith FACEBOOK PAGE
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum