ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
N695 - 440C - 440F - 1.4125 - 1.3544 Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 3/2/2007
Označení oceli:
N695 - 440C - 1.4125 -X105CrMo17
N695 - 440F - 1.3544 - X102CrMo17

Stručný popis oceli:

Kde ocel sehnat?

Odzkoušené kalení:

Materiálový list v příloze

Příloha / Přílohy:
N695.pdf (77kb) staženo 1,592 time(s).
1_4125.pdf (105kb) staženo 935 time(s).

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/22/2007
Kde ocel sehnat?

http://www.pronuz.cz
http://www.shop

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 11/20/2011
Zdravím.
Mohl by mi někdo napsat něco o oceli 440C?Budu moc rád za Vaše odpovědi-ideálně tak nějak jednoduše, abych to pobralLaugh někde jsem četl, že ta ocel za moc nestojí....tak bych rád věděl víc od zasvěcených lidí,díkyOk
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/3/2011
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 11/20/2011

ok, díky, už jsem trochu chytřejší-úplně sem zapoměl na vševědoucího pana.ŠulceGrin Applause Admire
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/23/2008
skalion napsal:
Zdravím.
Mohl by mi někdo napsat něco o oceli 440C?Budu moc rád za Vaše odpovědi-ideálně tak nějak jednoduše, abych to pobralLaugh někde jsem četl, že ta ocel za moc nestojí....tak bych rád věděl víc od zasvěcených lidí,díkyOk

Ocel 440C je celkom v pohodke. S touto oceľou som v podstate začínal a bola z nej väčšina nožov čo šlo zohnať začiatkom 90-rokov hlavne zo španielska Nieto a pod. Nepozoroval som u tejto ocele žiadne vyštípavanie zubov na ostrí a myslím, že je lepšia pri dobrom spracovaní ako väčšina nových hi-tech ocelí... Dodnes mám v skrini staré nieto a naschvál som ho terazky kukal a na oceli žiadne vydatia, zuby ani nič iné a to som ju dosť neštrne používal...
Forest Hardworker Club
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/3/2011
skalion napsal:

ok, díky, už jsem trochu chytřejší-úplně sem zapoměl na vševědoucího pana.ŠulceGrin Applause Admire

Jo stránky pana šulce sou dobrý Ok , nemáš za co Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
venco:to jsou dost silný slova.Lepší být prostě nemůže,ale slušná to jo.I zednická lžíce bude lepší než něco z tepelným zpracováním zprasené hi tec oceli.I předvčerejší rohlík je totiž chutnější a stravitelnější než hrst mouky.Wink
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/23/2008
Ládes napsal:
venco:to jsou dost silný slova.Lepší být prostě nemůže,ale slušná to jo.I zednická lžíce bude lepší než něco z tepelným zpracováním zprasené hi tec oceli.I předvčerejší rohlík je totiž chutnější a stravitelnější než hrst mouky.Wink

Nemyslel som, že je naj., ale že je terazky dosť opomínaná a je jej spílané do... Iste je lepšia ako ocele, z ktorých si renomované spoločnosti dávajú robiť nože v číne. Na spy tenaciouse som mal oproti 440-ciatke úplné blato.
Tiež mám teraz nože z iných ocelí /RWL, Elmax, 19356, 19312.../. A mám aj nôž z N695 a celkom ujde Razz
Forest Hardworker Club
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
To je princip a mechanizmus tržní ekonomiky-co nejlevněji nakoupit suroviny,s co nejnižšími náklady vyrobit,nejlépe v takové kvalitě aby to bez zbytečných oprav a druhozásahů přečkalo tak akorát záruční dobu a pak co nejdráž prodat.Wink Jinak žádná univerzální ocel neexistuje.Pro každou aplikaci je potřeba měnit minimálně tepelné zpracování.
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 11/9/2011
Zdravím, de s touto ocelí dobře kovat? díky moc
více informací na facebooku: kovarství Kundera František
Posláno:
Začátečník
Připojený: 6/22/2015
Poradi nekdo kde v dnesni dobe sehnad tuto ocel na poradny nuz?Odkazy vejs uz nefungujou.Rozmer 5x40x300
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/9/2009
smates napsal:
Poradi nekdo kde v dnesni dobe sehnad tuto ocel na poradny nuz?Odkazy vejs uz nefungujou.Rozmer 5x40x300

Já myslím,že N695 prodává Venoš Špičák .nožířské oceli.
Cokoli děláš, s rozumem čiň a na konec mysli.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/28/2014
Koukal jsem tam ale ma dost omezenej sortiment zrovna tyhle oceli.... jedině ho zkusit poptat.....

Když se kácí pes, tak lítaji řízky.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/23/2015
Chtel bych zde uvest muj osobni nazor na tuto ocel:

Tuto ocel jsem puvodne nemel prilis rad, prisla mi prilis malo korozne odolna a "humpolacka", ale nyni patri k mym oblibenym, zvlaste na noze se stredni a delsi cepeli, urcene pro vicemene bezne, univerzalni, "prilezitostne" (tzn. pri kazde prilezitosti) pouziti.

Tato ocel je jednoduse velmi dobrym kompromisem mezi cenou, korozivzdornosti, houzevnatosti a tvrdosti. Pri spravnem zpracovani jako material na cepel noze vytecne vyhovi vetsine uzivatelu nozu... uprimne si nemyslim, ze by bezna populace skutecne mela potrebu hledat "lepsi" ocel nez je 440C.

Oproti ocelim 420 nebo 440A neodolava ocel 440C tak dobre korozi, ale pro bezneho uzivatele, pri rozumem pouziti a minimu pece se s korozi u 440C fakticky nesetkate a nabizi vam daleko lepsi mechanicke vlastnosti. Presto napr. na zpracovani zeleniny (a do normalni kuchyne) bych 440C za zcela idealni nepovazoval a zvolil spise onu 420 nebo 440A.

Plusem je, ze v oceli 440C muzete sehnat spoustu nozu, ruznych typu, konstrukci a od ruznych vyrobcu... za ruzne ceny a to casto opravdu velmi lidove... coz s sebou ale nese, ze ne vzdy si kazdy vyrobce s touto oceli stejne dobre poradi.

Oceli s primesi vanadu jsou oproti 440C po vsech strankach lepsi, ale k mani byvaji jen za podstatne vyssi cenu. AUS-6 a AUS-8 by tedy mely byt o neco lepsi nez 440C... obvzlaste dobre ale jsou Cr-Mo-V ocelich ktere pouziva Muela, Cold Steel, Victorinox - a ve kterych najdete spoustu vyrobku, ktere jsou vytecne a pritom stale k mani za jeste docela primerenou cenu. Tyto oceli jsou typicky mnohem odolnejsi jak mechanicky, tak korozivne a 440C jsou jasne nadrazene. Nevyhodou kterou s sebou ovsem nese typicky vyssi tvrdost a odolnost techto oceli je obtiznejsi brouseni v "polnich" podminkach beznymi brousky, coz muze byt pro nekter lidi neprijemne a to hlavne u nozu s vetsi cepeli. S brousenim 440C jsem naopak "problemy" nikdy nepozoroval - ocel je primerene tvrda pro bezne pouziti ale i normalni brousek ji solidne bere a bezne brusne pasty ji solidne lesti.

Pokud je 440C dobre tepelne zpracovana, pokud ma nuz vhodny vybrus, je nuz dobre naostren a ostri nalesteno, je 440C vynikajicim materialem. Dostupnost/rozsirenost tovarne vyrabenych nozu v teto oceli vam umozni vybrat si za priznivou cenu nuz, ktery vam svym designem a konstrukci nejlepe vyhovuje a tento nuz se pak nejspis nebudete bat pouzit k tezke praci aby jste ho neznicily, ani vam nezlomi srdce ani to nezrujnuje vas mesicni rozpocet, pokud ho nahodou ztratite nebo vam bude ukraden.

Pokud nicmene presne vite na co konkretne nuz potrebujete a hodlate ho k tomu intenzivne pouzivat, existuji rozhodne lepsi volby nez 440C. "Profesionaly" zkratka tato ocel prilis neohromi. Nabizi ale za "malo penez hodne muziky".
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
nechcem rypat, sledujem tvoje prispevky a... nejak mi unika podstata

"... uprimne si nemyslim, ze by bezna populace skutecne mela potrebu hledat "lepsi" ocel nez je 440C."

no co hlada/nehlada bezna alebo nebezna populacia je asi vec tej populacie.

BTW 1: tvoj 11ty prispevok bude link na shop kde tuto ocel predavas? lebo mi to pripada ako Horstova prezentacia....

myslim ze kazdy si vyskusa tie svoje materialy a ci ma alebo nema zmysel hladat lepsi je na nom samom.

cena ta vobec nemusi trapit. ak je zakazik ochotny zaplatit 130e za 14 260ku, alebo 230 za n690, mam jasno....
nakupna cena ocele je irelevantna Happy

BTW 2:kedze sme na noziarskom fore a vacsina ludi tu hlada noze od noziara, je takisto irelevantne poukazovanie na cenovu vyhodnost masovej produkcie roznych velkovyrobcov. to myslim je kazdemu jasne...
ak chcem noz do kuchyne za 20-30e, idem do tescomy a kupim. ak od noziara, tak si priplatim aj za material, lebo mi je jasne ze za cenu ako velkovyroba mi to nevyrobi, tak by som bol asi trkvas ked by som si vybral ocel ktoru bezne pouziva "mass producent" a zaplatil 3x tolko pretoze je od noziara....
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
3022>>>
Tiez sledujem tvoje prispevky a musim tiez konstatovat zeShocked
Evidentne si asi trocha od ocele liznuti lepo pises trocha v súvislostiach ale podla môjho (a urcite nielen môjho ) nazoru, by kazdy kto pride na "Knife"nasavat info mal tvoje zdelenia narodu brat z vyraznou rezervou. Co sa tyka prezetacie 'spickovych " oceli ..(..."K ocelim 8CrMoV; 8Cr13MoV; 9Cr15MoV; 17Cr7MoV; X50 CrMoV 15; X55CrMoV14")... napr na vlakne " Druhy ocelí - názory a zkušenosti " to si sa asi splietol o nejake to desatrocie ci coShocked , a poucovat v tomto smere Pavla (Slon) je ako poucovat vo vybruse miestne noziarske spicky.
Myslim si ze ked si zavital na Knife s 15r. praxou strojara, obetuj este 1/2 roka studiom
nozomaterialospracovaniu tu na knife aby si nepisal.......nie celkom pravdy az miestami "sprostosti" v domneni aku mudrost si napisalLaugh
Myslim to v dobrom "no flame"
Svetu mierLaugh Laugh Laugh
Milan
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/26/2014
bearpaw: výstižně řečeno

O tom že má 440C špatnou korozní odolnost taky silně pochybuju.
Na noži z N690, která je dost podobná jsem nikdy, ale opravdu nikdy, neviděl ani náznak lišky nebo koroze a to s tím pořád krájím cibuli, česnek a jinou agresivní zeleninu.

Jako jestli schválně mácháš nůž v octu, tak za to ale nemůže ten nůž, ale uživatel. To samé platí o broušení. Všechno jde nabrousit, jen se k tomu musí použít vhodný materiál (třeba diamantové brousky) o tom to je. Jinek bychom tu ještě pořád vyráběli nože z pozinkovaného plechu protože ten "nabrousíš" i pilníkem Grin .
Great things are not accomplished by those who yield to trends and fads and popular opinion. -J. Kerouac
Posláno:

Pokročilý
Motorkar napsal:
3022>>>
Tiez sledujem tvoje prispevky a musim tiez konstatovat
...
Myslim to v dobrom "no flame"

vasi dobre viry si cenim, ale s vasimi tvrzenimi nesouhlasim. Nevim kdo jste, take "no flame", ale dokud se nedozvim neco co by me vedlo k opaku, tak si jednoduse myslim, ze sam dokazu lepe posoudit kde mluvim k veci nebo k necemu cemu rozumim. Jestli si myslite opak, uprednostnil bych konkretni debatu k veci - tedy "technicky" v cem si myslite ze se mylim.

scortis napsal:
O tom že má 440C špatnou korozní odolnost taky silně pochybuju.
...
Všechno jde nabrousit, jen se k tomu musí použít vhodný materiál (třeba diamantové brousky) o tom to je.

Vse je relativni. Ze ma 440C horsi korozni odolnost jsem napsal. Ale myslim, ze bylo zcela zjevne, ze je to mineno relativne, vzhledem k napr. 440A nebo 420 - a to je nepochybne, protoze vyssi obsah uhliku to s sebou prirozene prinasi. Sam jsem napsal, ze korozivzdornost 440C je pro bezne pouziti a pri minimalni primerene peci dostatecna. Kdyz s 440C ale zacnete delat prasarny, nedivte se ze uplne spickova nebude. Kdyby tomu tak nebylo, tak se treba na pribory nepouziva ocel 18/10, ktera ma korozivni odolnost nekde uplne jinde.

S brousenim... jasne. Jenze at uz jsem tedy jakkoliv predpotopni, vetsina z nas s nozi asi reze stale prevazne drevo, nebo potraviny, nebo par provazku, popr. nejaky karton. A venku se porad valeji ty same sutry. Takze pokud 440C jsem schopny nabrousit kdejakym sutrem a na to drevo, potraviny a par provazku to pro me ma jako bezneho uzivatele ma vic nez dostatecnou rezivost a trvanlivost ostri, pro me osobne neni co resit a mozna ze pro me bude lepsi u 440C zustat a ten "diamant" si s sebou pro pripad nosit nemusit. Vy se na to treba divate jinak a ja s tim nemam problem.
Posláno:

Pokročilý
bearpaw napsal:
nechcem rypat, sledujem tvoje prispevky a... nejak mi unika podstata
...
no co hlada/nehlada bezna alebo nebezna populacia je asi vec tej populacie.
...
cena ta vobec nemusi trapit. ak je zakazik ochotny zaplatit 130e za 14 260ku, alebo 230 za n690, mam jasno....
...
kedze sme na noziarskom fore a vacsina ludi tu hlada noze od noziara, je takisto irelevantne ...

Smysl vsech podobnych tematicky zamerenych serveru je (v idealnim pripade, mj. take) predavat si zkusenosti a vedomosti. Myslete si co chcete, ale ja jsem uprimne napsal sve zkusenosti... a i jinde zde pisu uprimne a dle me pravdive a dle toho co vim a znam... a misty mi prijde zjevne, ze to diplomaticky receno neni mene nez vedi a znaji mnozi ostatni.

Co kdo preferuje a hleda je samozrejme jeho vec. Ale realne zkusenosti ostatnich a skutecne podlozene vedomosti (treba profesni, z nebo o oboru) mohou lidem pomoci hledat a pozadovat lepe informovaneji. Jestli si neci zakaznik zaplati za neco, nebo koupi neco je mi jedno. Ale pokud mu napriklad muzu doporucit levnejsi variantu, protoze si uprimne myslim ze mu dobre poslouzi, nemam s tim problem. Vy s tim problem mate? Oc je to horsi nez mu doporucovat neco draheho?

A vzhledem k tomu kolik lidi se tu bavi o tovarnich nozich a co se objevuje napr. za foto nozu uzivatelu, tak bych velmi vazne pochyboval o vasem tvrzeni (+/-), ze se tu "vetsina" lidi o tovarni vyrobky nezajima a ze je nezajima jak dobre, nebo spatne jsou oceli ze kterych jsou vyrobeny.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum