Fórum
Lepidla Možnosti
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 7/19/2003
Jaká lepidla používáte na lepení nožů? Které je podle Vás kvalitní? Doteď jsem používal rychloschnoucí epoxidová lepidla bez plnidla od firmy Bison. Pak jsem objevil taky lepidlo Bisonite od stejný firmy... bylo drahý jako prase... ale nevím, jestli by bylo dobrý... ono to je spíš na plasty...
Na nějakých nožířských stránkách jsem taky viděl nějaký lepidlo UHU plus endfest 300kg. Nevím, co to je zač.

Zatím nože, které jsem lepil s bisonem, drží pěkně... ale nevím, jaký to bude třeba za 10 let...

Když už mám třeba náklady na noži 2 000,-... tak nemá cenu šetřit na lepidle... Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/10/2002
Já používám klasický epoxyd EPOXY 200,0 větší pixla + tvrdidlo), nebo takový ty rychleschnocí tubičky (5 min, nebo 30. min, čiré nebo šedé - barva kovu)
Na lepení ploch - příložek, používají někteří třeba i Chemopren, pokud dodržíš postup, neurveš to. Dokonce i na jen lepené, nenýtované příložky.
A dlátkař a nožíčkář Láďa Karas, používá tyčinky do tavné pistole. dlátečkem si s toho po délce nastrouhá dlouhé, tenké proužky, nastrká je do díry, nahřeje trn a vrazí to tam - prý taky super drží - ale pro klasické nože asi nepoužitelné.
pro více info a dostupnosti našich nožů mrkněte na naše stránky, díky
dohnalknives.com
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/15/2002
UHU 300 jsi možná viděl u mě na JATAGANU.
Zkoušel jsem leccos a tohle mi vyšlo z malých balení nejlíp. Po vytvrdnutí je transparentní a hodně tvrdý (proti rychloepoxidům) - při dobrušování se neroztahá po celým noži.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 3/11/2005
Tak jsem si pro předchozí zprávu půjčil cizí identitu Sad
To jsou ty hesla bez fantazie Laugh
honza
Posláno:
Štamgast
Připojený: 1/27/2004
Na lepidlá by bolo asi dobre zajst niekedy do modelarskej predajne. Pokiaľ viem, v Čechách i je požehnane, v Prahe hádam i zo 5 rôznych firiem... Takže, napr. sekundové lepidlá bývajú v asi 20g tubách (značka asi Flash, pripadne ine). Bývajú v rôznych viskozitách, dokonca husté na lepenie balzy - dreva. Sú k nim rôzne doplnky, ako plnidlá pre lepenie nie dobre zlícovaných plôch, takisto aktivatory na rýchlejsie tvrdnutie prebytočného, alebo nazhromaždeného lepidla, podobne i "rozlepovače prstov". Osobné skúsenosti nemá, ale pouzívajú sa všelikde. Potom sú na trhu rôzne dvojzložkové 5,10, 20 asi i 30 min. epoxidy v baleniach dve zložky po 50, 100, 200, 500g. Ceny sú celkom slušné. Na lepenie dreva - balzy, dýh (niektoré ich umožňujú zlepiť i spenovým polystyrénom) sa dalej používajú disperzne lepidlá - Bison, podobne by sa dalo použiť lepidlo Herkules, alebo podobné, len hustejšie Duvilax LS 50.
Ja osobne používam v poslednej dobe najviac sekundové lepidlá, ho i po 9,50. Rúčku na tŕň vyrobím natesno, takže i nasucho je problém ztiahnuť ju z tŕňa dolu, a teraz v zime "sekundiak" tvrdne pomaly, tak sa s ním dá v pohode robiť. Jeden pán mi spomínal, že používa polyesterový tmel na karosérie, tvrdnúci asi za 20 min., dalo by sa v pohode použiť Epoxy 1200 (pri vyššej teplote sa doba tvrdnutia urýchľuje), alebo rýchlejšie tvrdnúca polyesterová živica z laminovacej sady...
Asi na brise je celkom zaujímavá finta, ako dostať lepidlo do diery pre tŕň a nezababrať okolie otvoru... Lepidlo sa nakvapká na jemný brúsny prach z dreva (šlo by použiť i zásyp), ten obalí povrch kvapiek a tie sa potom nahádžu do diery. Nasunie sa tŕň, kvapky rozpučí a lepidlo zaleje škáry...
Posláno:
Pokročilý
Ten trik na Brise je trošku o něčem jiným. Tam dělají z epoxidu a prachu tmel, aby nemuseli vylejvat celou díru a ušetřili lepidlo.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 10/29/2002
Neni to z oblasti nozu, ale z lepeni kovu, nejlepe, co mi kdy drzelo (delal jsem zkousky tahem, smykem, narazem apod.) byl Loctite 317, nebo dvouslozkovy epoxid od firmy weicon, nic jineho, co jsem zkousel (ruzne tekute kovy, sekundaky od renomovanych firem) nedrzelo ani o rad mene dobre. Ale je to cca 5 let, takze technologie urcite sly dale . . .
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 7/19/2003
teď jsem docela zmatenej:

na jataganu jsem koukal na lepidlo UHU plus endfest 300kg

a u něj je na stránkách uvedeno: Má vysokou tepelnou odolnost od –200C do +1000C. ... to se mi zdá jako blbost... to by muselo bejt nějaký keramický lepidlo, nebo něco takovýho. Ono by to bylo super, ale asi to nepude...

Tak jsem tohle lepidlo sháněl, a v sortimentu firmy UHU jsem žádné epox. lepidlo s takovouhle tepelnou odolností nenašel - lepidla endfest mají odolnost -20 - 100C ... takže na jataganu to bude asi překlep...

ale co mně zarazilo byla teplota, při které se musí lepidlo schnout - když chceme dosáhnout pevnosti 300 kg/cm2, tak musí schnout při teplotě 180°C .. to se mi zdá docela nereálný... Jak toho docílit? Nevadilo by to zakalené čepeli nebo dřevu?
Posláno:
Pokročilý
No joo, chyba fontu. Už je to opravený. Samozřejmě tam byla jedna nula navíc.
Tabulka je poskytnutá výrobcem, sám dělám jenom při pokojovce a na pokusy v troubě jsem se ještě nedostal. Pokud budete někdo zkoušet, uvítám info.
Honza
Posláno:
Štamgast
300kg/cm2 neni nic zvlastniho, prelozeno je to 30N/mm2. Posledni dobou velice kvalitni lepidlo je rychleschnouci dvouslozkove od firmy HF Market, je to toto www.hfmarket.cz/cesky/a4545.htm
Posláno:
Štamgast
A tady jsou ty lepidla od weiconu, ze kterymi mam (ale ne v nozirstvi) vybrone zkusenosti :

www.weicon.cz/technick5a.htm

Ale jak rikam, jestli chce nekdo rychle pevne dvouslozkove lepidlo na tesne spoje (ne na moc velke spary), tak super je to od HF marketu . . . pouzil jsem to treba na podlepeni montaze na optiku apod., a drzi to neuveritelne . . .

GK
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 9/22/2008
Neznáte někdo epoxydové lepidlo Upon používalo se na lepení v truhlařině je dvousložkové, lepidlo je jako med a míchá se to s kyselinou nevim jakou,při správném poměru se v lepidle udělají jemné bublinky a po vytvrdnutí je ve větší vrstvě až do bíla.Nevíte jestli se dá použít na zalepení čepele mám to vyzkoušené jen na klížení dřeva.Děkuju.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/18/2007
chrasťa napsal:
Neznáte někdo epoxydové lepidlo Upon používalo se na lepení v truhlařině je dvousložkové, lepidlo je jako med a míchá se to s kyselinou nevim jakou,při správném poměru se v lepidle udělají jemné bublinky a po vytvrdnutí je ve větší vrstvě až do bíla.Nevíte jestli se dá použít na zalepení čepele mám to vyzkoušené jen na klížení dřeva.Děkuju.
já ho znám a myslím že to nebude to pravé,z důvodu napěnění.Toto lepidlo je dobré na klížení dževa stahnutého svěrkou,to znamená jen tenká vrstvička.Kdyby jsi s tím vylepil ručku tak by to napěnilo a po vytvrdnutí by se to mohlo vyviklat kvůli těm bublinkám.
:mrgreen:
telefón:737101335 emil:vidomustomas@seznam.cz
Posláno:
Pokročilý
Díky moc Tome,děda ho má větší množství ale jak jsem psal jen jsme s ním klížili nábytek a tak.Wink
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/28/2006
No nevim, ale u nás ve fabrice se upon říkalo epoxydu dvanáctistovce. Tvrdidlo mělo, tuším, označení P11. Protože se používalo v malých množství, míchalo se ve víčku od limonády. Správně nadávkováno a promícháno mělo bílou až smetanovou barvu včetně těch "bublinek". Používám ho na lepení i zalévání.
Posláno:
Pokročilý
Asi to budu muset na něčem zkusit a rosekat to kladivem jinak to nezjistim, protože děda pracoval jako truhlář a měli tam toho tenkrát hafo ale jiný označení než upon pro to nezná.Ale ta barva i to množství sedí my to mícháme v plechovkách od paštik velikosti Majka.Wink Snažim se to zjistit,když kouknu na cenu a množství epoxy na jataganu rád bych využil to co mám.Nebo má někdo tip na levnější a kvalitní lepidlo na kudly?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/2/2008
chrasťa napsal:
... Nebo má někdo tip na levnější a kvalitní lepidlo na kudly?

Epoxy 1200. Prodávají se v různých gramážích.Happy
Carpe diem quam minimum credula postero
Posláno:
Pokročilý
Tady píšou že není vhodný na vylejvání větších vrstev (praská) http://www.mo-na-ko.net/clanky3/123_Epoxyd/clanek.htm
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/29/2007
chrasťa napsal:
Tady píšou že není vhodný na vylejvání větších vrstev (praská) http://www.mo-na-ko.net/clanky3/123_Epoxyd/clanek.htm

staci ten epoxid necim nadstavit - treba pilinama
Posláno:
Pokročilý
Ok našel jsem ho 800g za 230 včetně tužidlaHappy
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum