ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Brusný systém Spyderco... Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 12/29/2011
Fine odpovídá gritu 2000-3000, Rozsutec má +-6000. Ultra fine gritem zhruba odpovídá, ale někdo radši brousí na přírodních kamenech a každé oceli také sedí jiné brusivo. Já osobně vítám možnost volby Happy.
“Knives are easy to hide. They don’t jam and they never run out of bullets.
They come in handy when you have to do some close contact work.”
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen , Moderátor - inzerce
Připojený: 3/16/2008
Ja si to myslel, ze je to jemnejsi, protoze na Rozsutec sandor dokoncujeGrin
Je lepší mít nůž a nepotřebovat ho, než potřebovat nůž a nemít ho.
EDC:SPD Military Fluted GoldScrew, Fenix PD35TAC
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/25/2013
Martin Morávek - výborná odpoveď Ok
DrU2 - áno dokončujem na Rozsutci - "mikropílka" sa mi veľmi osvedčila Grin

Pri brúsení na Rozsutci dajte pozor, je to relatívne tvrdý kameň a môže vylamovať ostrie.Ťahy pri brúsení - plynulé bez veľkého tlaku! Samotný kameň je dobré pred použitím orovnať a zraziť na ňom hrany. Čím jemnejšie brusivo pri orovnávaní použijete, tým bude Rozsutec jemnejšie brúsiť.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
joe
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/22/2010
Brúsny systém spyderco používam už niekoľko rokov a som maximálne spokojný a preto by som mal aj ja zopár otázok...
1. k sade som navyše dokúpil diamantové tyčinky na prvotnú úpravu zničeného ostria a pre finiš používam zelenú pastu na obťahovanie na koženom remeni. Keď, ako píšete, má Rozsutec grit 6000, je pre vyleštenie lepší ako pasta?
2. Keď som si čítal výsledky testov na vlákne "ostrie nožov pod mikroskopom" tak mi logicky vychádzalo, že viac ako 50% nožov dosahuje oveľa lepšie rezné vlastnosti pri uhle brúsenia okolo 20 stupňov. Keďže Spyderco má minimálny uhol 30 stupňov, aký význam má potom používať tento systém a navyše naň robiť špeciálne kamene? Druhá možnosť na Spydercu - teda 40 stupňov - je potom už absolútne nepoužiteľná? V tomto prípade sa mi vidí efektívnejšie použiť Lansky alebo DMT, kde je možnosť brúsiť aj na 20 stupňov...
Nikdy som svoje nože nebrúsil pod iným uhlom ako 30 a 40 stupňov na spydercu a preto neviem, či by mali lepšie rezné vlastnosti pri menšom uhle (niektoré nože podľa výsledkov testov aj o 100 percent???)....už mám chrobáka v hlave Laugh
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/7/2014
joe napsal:
Brúsny systém spyderco používam už niekoľko rokov a som maximálne spokojný a preto by som mal aj ja zopár otázok...
1. k sade som navyše dokúpil diamantové tyčinky na prvotnú úpravu zničeného ostria a pre finiš používam zelenú pastu na obťahovanie na koženom remeni. Keď, ako píšete, má Rozsutec grit 6000, je pre vyleštenie lepší ako pasta?
2. Keď som si čítal výsledky testov na vlákne "ostrie nožov pod mikroskopom" tak mi logicky vychádzalo, že viac ako 50% nožov dosahuje oveľa lepšie rezné vlastnosti pri uhle brúsenia okolo 20 stupňov. Keďže Spyderco má minimálny uhol 30 stupňov, aký význam má potom používať tento systém a navyše naň robiť špeciálne kamene? Druhá možnosť na Spydercu - teda 40 stupňov - je potom už absolútne nepoužiteľná? V tomto prípade sa mi vidí efektívnejšie použiť Lansky alebo DMT, kde je možnosť brúsiť aj na 20 stupňov...
Nikdy som svoje nože nebrúsil pod iným uhlom ako 30 a 40 stupňov na spydercu a preto neviem, či by mali lepšie rezné vlastnosti pri menšom uhle (niektoré nože podľa výsledkov testov aj o 100 percent???)....už mám chrobáka v hlave Laugh

Ak Ti nevyhovuje, skús použiť vlastné ruky, alebo iný prípravok. Neviem, či sa dá Lansky, alebo DMT nastaviť na 10° na jednu stranu, ale nevlastním ich.

Výrobca sa snaží potlačiť možné reklamácie tak, že robí väčšinou tupšie uhly, než je vhodné pre ten druh ocele. Je to pochopiteľné. Urobí sa V-čko alebo dutý výbrus a pretože je fazetka relatívne úzka, tak aj keď je celkom 40° tak je to od výroby relatívne rezivé. Kameň je vžy lepší ako pasta, ale ak nepoužívaš Rozsutec v Tormeku, tak je to viac-menej babračka ho zarovnať. V tomto prípade je asi lepšie použiť keramické kamene alebo japonské kamene viď video od Pala Šándora.
Zelená pasta je veľmi široký pojem, pretože každý výrobca má iné farebné označenie. Skús bez pasty len remeň, alebo niečo obdobné.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/19/2010
[quote=sandor]Pozdravujem priaznivcov SPYDERCO TRIANGLE SHARPMAKER

Pán Krivoš (kontakt TU) vyrobil prvé vzorkové kusy ostriacich kameňov
ROZSUTEC pre tento systém. Ok Ok Ok

Vďaka za info!Ok
Objednal som 3 sady (myslím aj na kamarátov). Rád vyskúšam ostrosť á la "Jánošík-Terchová". Happy
Kúpim Stay Glow strienky 91mm Victorinox.
Posláno:

Štamgast
joe napsal:

K bodu 1. - urobil som test na Mora Companion - Rozsutec vs brúsna pasta UNIPOL .. pri normálnom obťahovaní - leštení sa na ostrí vytvára convex a ten podľa výsledkov testov dosahuje cca o 30% horšie výsladky ako "V" výbrus.
V súčastnosti pri brúsení vôbec nepoužívam pasty! (s výnimkou ROCKSTEAD)

K bodu 2. Tu si treba ujednotiť veľkosti uhlov. Pri testoch uvádzam vrcholový uhol - ten je zhodný s uhlami na SPYDERCO SHARPMAKER 40° = 40°. Na iných brúsnych systémoch to môže byť inak!
Uvádzaš: "že viac ako 50% nožov dosahuje oveľa lepšie rezné vlastnosti pri uhle brúsenia okolo 20 stupňov" - to asi nie. Zatiaľ som ešte netestoval ani jeden nôž na 20° vrchlových! Na niekoľkých z nich pri testoch na 24-25° nevydržala oceľ! Najlepších výsledkov nože dosahujú v rozmedzí 24°- 30° vrcholových. (Ak to zvládne oceľHappy )

Skoro všetky kuchynské nože mám nabrúsené na Tormeku na 30° vrcholových a SPYDERCO SHARPMAKER používam na udržiavanie ostria.

To 9000 - zarovnanie Rozsutca - "tak je to viac-menej babračka ho zarovnať" - s tým súhlasím Ok . Raz to urobíš a máš pokoj! Spyderco Fine grit 2000, Ultrafine by mal byť grit 4000, Rozsutec cca 5000-6000. Osobne preferujem na finiš brúsenia prírodný kameň. Ok

Z toho vyplýva že Rozsutec použitý na SPYDERCO SHARPMAKER pri 30° bude mať špičkové rezné vlastnosti. Preto som si ho aj kúpil Applause
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/7/2014
sandor napsal:
Z toho vyplýva že Rozsutec použitý na SPYDERCO SHARPMAKER pri 30° bude mať špičkové rezné vlastnosti. Preto som si ho aj kúpil Applause

Ja použivám 10 000 grit Naniwa SuperStone alebo 12 000 grit Guanxi. Sharpmaker a iné prípravky nepoužívam. A elektrické - brr.
Posláno:

Štamgast
9000 napsal:
sandor napsal:

Ja použivám 10 000 grit Naniwa SuperStone alebo 12 000 grit Guanxi. Sharpmaker a iné prípravky nepoužívam. A elektrické - brr.

Toto je vlakno o SPYDERCO SHARPMAKER. Tvoj príspevok asi patrí do iného vlákna Grin
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
joe
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/22/2010
Vďaka za vysvetlenie. Neštudoval som pozorne testy výdrže ostia a netušil som, že po obtiahnutí na paste je výdrž ostia menšia a dosť ma to prekvapilo. Obťahovanie na paste je (pokiaľ viem) dobré na odstránenie ihly (predovšetkým pri scandi výbruse, čo robí aj Ray Mears a i.) ale je tiež pravda, že pritom vzniká mikrokonvex....Väčšina výsledkov testov naozaj poukazujú na maximálnu výdrž ostia pri vrcholovom uhle do 30 stupňov.
Človek sa tu dozvie veľmi zujímavé veci Ok
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/5/2014
sandor napsal:

Pri brúsení na Rozsutci dajte pozor, je to relatívne tvrdý kameň a môže vylamovať ostrie.Ťahy pri brúsení - plynulé bez veľkého tlaku! Samotný kameň je dobré pred použitím orovnať a zraziť na ňom hrany. Čím jemnejšie brusivo pri orovnávaní použijete, tým bude Rozsutec jemnejšie brúsiť.

Som tu zaciatocnik...,pochopil som spravne , ze kamen by sa nemal hned pouzivat, ale treba ho upravit ? Mohol by si vysvetlit, ako a cim kamen "orovnat a zrazit hrany" . Nasledne bude stacit ked budem brusit na zakladnom, potom fine a nakoniec rozsutec? Dakujem
Posláno:

Štamgast
Pettas napsal:
sandor napsal:

Som tu zaciatocnik...,pochopil som spravne , ze kamen by sa nemal hned pouzivat, ale treba ho upravit ? Mohol by si vysvetlit, ako a cim kamen "orovnat a zrazit hrany" . Nasledne bude stacit ked budem brusit na zakladnom, potom fine a nakoniec rozsutec? Dakujem

Pochopené správne. Rozsutec je dobré pred použitím "orovnať" - aby boli brúsne plochy rovné, "zraziť hrany" - aby bol na prechodoch plôch radius, "vyhladiť" - jemnejšie brusivo pri rovnaní = vyšší grit - jemnejšie výsledné ostrie.
Postup - hnedy, biely (fine), Rozsutec.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/22/2013
ahoj,

trochu to tu oživím. Používám k broušení Spyderco Sharpmaker (SSM), ke kterému jsem dokoupil jak diamantové, tak ultra jemné tyčky. U nožů, které mají tovární uhel broušení plus mínus podobné jako Sharpmaker (30° a 40°) je otázka broušení relativně velmi snadná, stačí pár obtažení a nože holí ruce. Za největší nevýhodu Sharpmakeru považuji velmi obtížné vytváření nových fazet, pokud to nějaký nůž vyžaduje. Diamantové tyčky to sice ulehčují, ale i tak je to otázka poměrně zdlouhavého procesu. Jelikož sem tam koketuji s velmi střídavým uspěchem i s broušením volnou rukou na japonském vodním kameni (Boker King combo 800/6000), napadlo mně spojit výhody obou systémů - tedy rychlé vybroušení fazety volnou rukou s tím, že ostří pak dodělávám na SSM.

Kupodivu mi tato medota umožní ve velmi krátkém čase získat nůž ostry tak, že holí nejen ruce (to ostatně každý nůž po broušení na SSM), ale nezřídka i vousy.

Pri broušení na vodním kameni se snažím opravdu jen o vytvoření co nejostřejšíh uhlu, vytvoření ostří pak nechávám na SSM.

Zatím si takto troufnu pouze na méně nákladné nože, nicméně funguje to velmi dobře. Pro dnešní ukázku jsem zakoupil malou rybičku :) (tovární nabroušení velmi špatné) a behem necelých 5 minut jsem si s ní byl schopný oholit vousy z tváře - do jisté míry - břitva to bohužel stále ještě není. Dal jsem tomu asi 3 minuty na vodním kameni a pak hrubší, jemné a ultrajemné tyčky v uhlu 40°. Tricítka by byla ještě jedovatější, ale chtěl jsem to zkusit na těch 40°.

Nevím, možná někomu tento tip pomůže dosáhnout ještě lepších výsledku při použití sady SSM.

Zkusím přiložit i pár foto - věřím, že se neurazíte při pohledu na pár oholených vousů.

Jordy vložil tyto přílohy:
IMG_20141214_210650.jpg.jpg
IMG_20141214_214403.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Přeji opět dobrý večer,
Po relativním "uspěchu" s rybičkou jsem si dnes dodal odvahu a zkusil zjistit, kam až dokáže zajít Matův Fosák (čti Vosák) co se týká řezivosti. Materiál čepele N690, plochý výbrus.

Jelikož mám v sobě už dvě Plzničky, dovolte malý filozofický uvod. Nůž došel od Mata relativně dobře nabroušen - bylo vidět, že to Pan Nožíř dělal ručně a přesto dokázal, že nůž při troše snahy holil (klobouk dolů). Nicméně po označení fixem a zkušebních tazích na jemných tyčkách pod vrcholovým uhlem 30° bylo vidět, že každá strana fazety se "brousí" jinak. Rozdíl minimální, nicméně jsem si řekl, že pokud jsem s tím začal, měl bych to dotáhnou do konce. Rozhodl jsem se tedy fazetu srovnat, tak, aby odpovídala brusnému systému, který bude nůž v budoucnu brousit a zároven I individuální technice samotného brusiče, tedy mojí. I u tak blbuvzdorného systému, jako je SSM, se jedná o jakýsi druh broušení “volnou rukou”, nebot každý z nás, kdo tento system používáme zaujímáme při broušení jiný postoj, máme jiné pohyby zápěstí, tedy je zde I tak určitá variace uhlů – I když výrazně omezená technickým designem SSM. Vzhledem k preciznosti výroby, jakou je Mat pověstný, si myslím, že je více než pravděpodobné, že fazeta byla od Mata spíše velmi symetrická, ale můj system broušení vykazoval od tohoto ideálu jistou uchylku. Nicméně pokud budu nůž používat a brousit já, stane se toto broušení s relativní odchylkou novým standardem pro tento nůž a proto jsem se rozhodl nůž od Mata tomuto novému standardu přizpůsobit.

Jak jsem zminoval v předchozím příspěvku, měl jsem na výběr použít japonský vodní kámen se zrnitostí 800 nebo origo diamantové tyčky od Spyderca. Jelikož na překonání hranice své soudnosti o svých schopnostech broušení volnou rukou na kameni v ledničce nebylo dostatek piva, jako jedinou možnost jsem viděl pouzití diamantových tyček od SSM – nebot mi bylo jasné, že takto v podstatě nemohu napáchat žádné větší škody.

Ted uz to zkrátím:
Cca 400 tahů na každou stranu - ano, pomalu a s citem – značení fixem, po každých deseti tazích kontrola obrusu – trvalo to asi hodinu – se stal ten zázrak, kdy se dvě brusné plochy spojily pod vrcholovým uhlem 30° a nůž I po broušení drsnýma diamatovýma tyčkama začal krásně holit. Pak přišly na řadu střední, jemné a ultrajemné tyčky – ale tentokráte jsem opět zvolil uhlel microbřitu 40° a nakonec jsem nůž obtáhl na kůži.
Ve výsledku jsem rád, že jsem se do toho pustil. Na noži není po zásahu broušení žádná negativní stopa, čepel jsem nepoškrábal, fazeta je krásně souměrná a má cca 1mm pod uhlem 30°(baj očko, neměřil jsem), microostří pod uhlem 40° by mělo být trvanlivější a přitom nejenom holí, ale zároven dokáže I roztřepit vlas (v mém plešatém případě tedy chlup odněkud mezi pupkem a patama). Jelikož jsem se předevčírem oholil rybičkou, holit tvář jsem dnes nezkoušel Laugh . Seriozně – určitě to o víkendu zkusím.

Posledních pár měsíců jsem si říkal, že by to možná chtělo posunout se někam dál s broušením, možná zkusit I nějaký jiný system, nicméně myslím, že si znovu a znovu potvrzuji, že SSM je opravdu jeden z nejlepších systémů na trhu a že se s ním dá nabrousit nůž do extrémů. Použití takového ostří v praxi je velmi diskutabilní – schopnost třepit vlas se u některých typů ocelí ztratí při prvním říznutí do papíru, nicméně mně osobně to takto vyhovuje, nebot si nůž můžu kdykoliv nabrousit.

Děkuji všem, co to dočetli až sem - je možno to brat I jako dlouhodobější test tohoto brusného systému.
P.S. Omluvte prosím kvalitu fotek – mám na to jen mobil. Nafotit mobilem ostří je fakt problem.

photoeffect_1418689363939.jpg.jpg
IMG_20141215_222814.jpg.jpg
IMG_20141215_222828.jpg.jpg
IMG_20141215_222851.jpg.jpg
photoeffect_1418764117159.jpg.jpg
IMG_20141216_232711.jpg.jpg
photoeffect_1418769080629.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Pěkný, předvánoční večer,
Jak jsem slíbil, proběhla během víkendu zkouška ostrosti nože broušeného na SSM formou holení mé mužnéKO tváře.
Nůž Mates 1 od Mata, ocel N690, plochý výbrus.

Zkouška 1.:
Již tak ostrý nůž jsem znovu vzal nejdříve na diamantech na 30 stupních, pak hnědky, jemné a ultrajemné tyčky, finálně pak obtazení na kuži bez pasty, jen napuštené olivovým olejem. (obtahovátko Jatagan). Vše v jednom uhlu 30° vrcholových. Nůž byl již z minula nabroušen do jedu i když z minula pod uhlem 40°, takže jsem se omezil na cca 20 tahů na každou stranu na každé tyčce s tím, že u prvního diamantu došlo k přebroušení na uhel 30°, který jsem pak již držel. Ačkoliv ve výsledku k určitému oholení tváře došlo, čekal jsem od toho o hodně lepší výsledek. V podstatě to bylo jedno velké trápení a troufám si tvrdit, že kdybych se poslední dva roky neholil jednou týdně břitvou, tak by byl výsledek daleko horší.

Zkouška 2.:
Jelikož jsem byl překvapen větším nezdarem u 30° broušení, řekl jsem si, že ještě zkusím lehký přebrus na 40°, což je ze 30° docela hračka. Opět jsem postupoval od diamantu k ultrajemným tyčkám, 20 tahů na každou stranu, finálně obtažení na kůži. Výsledek mně docela překvapil. Tvář se holila mnohem lépe než s 30° broušením.

Vše jsem postupně fotil, nutno říci, že před testem jsem si byl jistý, že výsledek bude přesně opačný, tedy že se bude daleko lepe tvář holit při noži nabroušeném na 30°. jako finální měřítko jsem se nakonec oholil XX let starou břitvou po dědovi – tu jsem brousil naposledy asi před rokem a od té doby ji jen obtahuji na kůži. Srovnávat holení břitvou a nožem v tomto mém případě dost dobře nejde. Obojí je možné, ale u jednoho se vytrápíte a dost to bolí, zatímco druhý způsob vám činí potešení.

Tímto bych si dovolil tento cyklus uzavřít. Myslím jsem dokázal, že SSM je schopno nabrousit nůž s 3mm silnou čepelí tak, aby holil tvář, nicméně je to hodně na hraně a kurevsky to bolí (omlouvám se za použitý výraz, ale je dost výstižný). Vzhledem k tomu, že tentokrát jsem v sobě neměl žádné pivo, docela jsem si následné potírání kamencem a vodou po holení užil.
Jako jediný smysluplný závěr z celého mého cyklu tří příspěvků mi vychází, že v konečném důsledku je zřejmě výhodnější brousit v některých případech na 40° vrcholových – výkonu nože to neublíží, spíše naopak. Je docela možné, že hodně záleží i na typu nože - kuchynák, Opinel atd. schválně jsem test prováděl na poměrně robustním zavíracím noži a ne na Opinelu. Nejsem žádným expertem a tento závěr je čistě subjektivní. Budu rád, když se podělíte i o své zkušenosti s broušením a docela přemýšlím o založení vlákna o holení se nožem, který si sami nabrousíte Ok .

Přeji všem krásné a ostré vánoce.

PS EDIT: foto jedna - před holením, foto dva - holení 30 stupnu, foto tři - holení 40 stupnů, foto čtyři břitva, foto pět - po holení břitvou.

first.jpg.jpg
30.jpg.jpg
40.jpg.jpg
břitva.jpg.jpg
břitva_holení.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/27/2007
Zdravím mam jeden rychly dotaz mam prvni generaci brusneho sytému Spyderco který je v látkovém obalu a ma pouze jeden uhel na broušení nevíte prosim jaky sam to nepoznám léta brousim a ani nevim jaky ma uhel. Novy uz ma dvě možnosti úhlu. Ja jen jedné a nevim u kterého Spyderco začalo. Diky
Posláno:

Štamgast
Podľa fotky čo si mi poslal malo by tam byť 40°.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/21/2014
Mě se líbí že mysleli na to aby se tím dalo pěkně brousit zubaté ostří
https://www.youtube.com/watch?v=vthDn1Udn70
Posláno:

Štamgast
Jordy napsal:
Pěkný, předvánoční večer,
J

Zkouška 1.:
Již tak ostrý nůž jsem znovu vzal nejdříve na diamantech na 30 stupních, pak hnědky, jemné a ultrajemné tyčky, finálně pak obtazení na kuži bez pasty, jen napuštené olivovým olejem. (obtahovátko Jatagan). Vše v jednom uhlu 30° vrcholových. Nůž byl již z minula nabroušen do jedu i když z minula pod uhlem 40°, takže jsem se omezil na cca 20 tahů na každou stranu na každé tyčce s tím, že u prvního diamantu došlo k přebroušení na uhel 30°, který jsem pak již držel. Ačkoliv ve výsledku k určitému oholení tváře došlo, čekal jsem od toho o hodně lepší výsledek. V podstatě to bylo jedno velké trápení a troufám si tvrdit, že kdybych se poslední dva roky neholil jednou týdně břitvou, tak by byl výsledek daleko horší.

Neviem , či som to dobre pochopil, 20 ťahov na Dia tyčke zmenilo uhol zo 40°na 30° ?
Pokiaľ to bolo tak myslené, tak problém asi bude v tom že tam ostalo ešte stále staré 40°ostrie. A jemné kamene už 30°nemali šancu dobrúsiť.
Potom aj skúška č.2 musela byť lepšia pretože tu si už brúsil skutočných 40°, ktoré si tam mal.
Palo
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/27/2007
Sandor moc ti dekuji za tvoji pohotovou odpoved. Super Admire
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum