ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Plynová pec Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 4/23/2013
spin90 napsal:
Akú méte spotrebu plynu ? Skôr ma zaujíma celkové ekonomické porovnanie vyhne na uhlie a pece na propán.

Já používám originální hořák s certifikátem a při tlaku 1 bar má spotřebu přibližně 1 kg propanu za hodinu. To jsou tabulkové hodnoty, přesně jsem to nikdy neměřil.
http://www.svarog.cz/products/plynovy-horak-pb1-pb2/

Venca30 vložil tyto přílohy:
IMG_20170916_141932.jpg.jpg

pat
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 4/25/2012
Hoj,

mám samodomo hořák a spotřeba podobně jako píše Venca. 10kg bomba mi vydrží 10-12 hodin podle toho jak moc svařuju. Kromě hořáku záleží hodně na samotné peci. Aby dobře izolovala a byla na hořák akorát veliká. To má na spotřebu zásadní vliv.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/1/2011
Ahoj,mám takovej zlepšovák,než zapálím voheň tak dám 10kg bombu do velkýho plastovýho kyblu od malířskej barvy a zaliju to teplou vodou asi 40 stupňů ,plyn se líp odpařuje a bomba tolik nechládne.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
ano to je znamy jav. adiabaticka expanzia sa to nazyva. rozpinajuci sa plyn sa ochladzuje (na tom principe funguje aj chladenie kvapalnymi plynmi). ochladzovanim sa zhorsuje schopnost odparovania. preto sa ohrieva. alebo sa pouzivaju vacsie (33kg) flase, pripadne v serii Happy
opak je adiabaticka kompresia, stlacany plyn sa ohrieva....preto je pumpa na bicykel horuca a preto maju turbo motory intercooler, cize medzichladic vzduchu
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/16/2013
spin90 napsal:
Akú méte spotrebu plynu ? Skôr ma zaujíma celkové ekonomické porovnanie vyhne na uhlie a pece na propán.

Nedávno jsem se ptal na fakbuku, jestli někdo při kování nepoužívá elektrickou pec a jeden nožíř ze Slovenska mi napsal, že už jich několik speciálních kovářských postavil a že nákladově to vyjde na asi 5kč za hodinu. Nahřátí je velice rychlé. Funguje to bezvadně, takže nechápu proč vůbec někdo řeší uhlí a plyn?... Antracit stojí asi 8kč/kilo a plyn asi 80kč/kilo, přitom spotřeba, náklady a pracovní komfort nic moc...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/27/2009
Zbrojovák napsal:
spin90 napsal:

Nedávno jsem se ptal na fakbuku, jestli někdo při kování nepoužívá elektrickou pec a jeden nožíř ze Slovenska mi napsal, že už jich několik speciálních kovářských postavil a že nákladově to vyjde na asi 5kč za hodinu. Nahřátí je velice rychlé. Funguje to bezvadně, takže nechápu proč vůbec někdo řeší uhlí a plyn?... Antracit stojí asi 8kč/kilo a plyn asi 80kč/kilo, přitom spotřeba, náklady a pracovní komfort nic moc...

No to mě podělej záda, 5kč hod. Ta kovářská pes na el. to by mě moc zajímalo. Nemáš něco víc k tomu. Třeba kontakt na toho kováře?
Mám tlačítko mail. Na pm-ka nebudu reagovat. Jdou automaticky do spamů.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/1/2015
Elektrická pec ma napadla ako alternatíva. Na škole som mal predmet kde sme riešili elektrické teplo a bolo to aj podložené výpočtami. Zrejme to znovu naštudujem.
5 kč dosť pochybujem, ale môže to byť naozaj lacnejšie ako plyn.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
Pri kovani nemusi byt pec zapnuta a ak ju urobis zatvaraciu tak si teplo bude drzat. Spotreba bude len pri nahrievani materialu. Ale aj tak tych 5 CZK mi pride nerealnych. Osobne si myslim, ze efektivnejsia co sa tyka spotreby a rychlosti nahrievania by bola indukcna pec ale to uz je nakladmi na obstaranie niekde inde.
1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/28/2006
Zbrojovák napsal:
[quote=spin90]

Tak to by mě taky zajímalo, protože jestli dobře počítám, tak při běžné ceně ele.energie má ta pec příkon cca1kWShocked
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/24/2016
Logickou úvahou si dovolím tvrdit že cena 5Kč za hodinu kování na elektrice je hodně bláhová, ač neznám konkrétní parametry dané pece, tak i nejmenší kalící pece mají výkon třeba 20kW (a mimochodem potřebují 400V) a při ceně cca 5Kč za kWh si to každý může dopočítat. Mimoto si pamatuji elektrickou pec ještě ze střední, kdy jsme čekali třeba 2 hodiny než se pec vůbec nahřála na kalící teplotu. Jediný levný elektrický ohřev by byl pomocí indukce a to je pak jiný kafe.
Edit: sakra už mě někdo předběhl Happy
Posláno:
Začátečník
Tak ak ma mat taka pec 20 kW tak je to uplne mimo.
Posláno:
Začátečník
Z teoretickeho vypoctu z mernej tep. kapacity vyplyva, ze na ohriatie 1 kg zeleza o 1000 stupnov za 1 minutu musime disponovat vykonom asi 10,83 kW. Samozrejme so 100% ucinnostou a bezstratovo. To v praxi nejde, ale chcel som tym povedat ze vhodnou konstrukciou (mala pec) a pri nahrievanim mensich veci (male noze) by rychlost ohrevu a potrebny vykon mohli byt v „rozumnych“ medziach. Ta 20 kW pec sa mozno nahrievala rpeto tak dlho, lebo bola masivna a potrebovala vyhriat velke steny. Pri mensej peci bude potrebny vykon na ohriatie stien samozrejme mensi.
Chcelo by to nejaky prakticky priklad takejto kovacskej elektrickej pece
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
Ta kalící pec musela být velká. Moje pec na keramiku má komoru 50x50x80cm a stačí na ni 10kW příkonu. Jakou komoru by musela mít ta kovářská pec,pokud by se používala jen na nože? Stačilo by 8x12x40cm? To už by nemusela být taková hrůza. A zároveň by to byla i pec kalící a popouštěcí. K zamyšlení to stojí...
Posláno:
Začátečník
Celkom by som do toho aj šiel. Ale výkonovo tak okolo 5 kW, väčšie mi veľmi nedovolí elektroinštalácia.
Nevie niekto kde kúpiť topné elementy ?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
Hadze sa tu kilowattami len tak od boku, 20kW je strasne moc. Vacsina noziarov co maju kaliacu piecku nema na nej vacsi prikon ako 3-3,5kW. Ja mam necelych 5kW ale komoru mam 60 cm dlhu. Na taku malu komoru ako tu hodil rozmery Muscatel ( 8x12x40cm) by malo tych 3kW s prehladom stacit. Skor sa treba zamysliet nad tym ako ohrievat vacsi (dlhsi) kus ocele ako je dlzka komory resp. ako zabranit uniku tepla pri ohreve dlhsieho kusa a uniku tepla ked sa neohrieva.
BTW: vyhrevne elementy si tu (takmer) kazdy kto ma piecku navija sam. Vzorce na vypocet su vo vlakne el. pec.
1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:
Začátečník
Takze s tymi 5 kW som nebol zas tak daleko .
Mam trocha obavu ze vyhrevny element z bezneho odporoveho drotu by v peci na kovanie bud nevydrzal dlho, alebo mal znacne skratenu zivotnost. Na taketo teploty by sa viac zisli tyce z SiC.
Vlakno cisto o elektrickej peci neviem najst. Nebolo by dobre take vlakno vytvorit ?
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/24/2016
nikde jsem neřekl, že ta školní pec měla 20 kW, právě že bych její výkon odhadoval právě někde do těch 5kW, ale o to nejde. Jde hlavně o to, že tady se nebavíme o kalení, ale o kování, kde ty elektrické pece se dost dlouho roztápí a taky mají jiný způsob přestupu tepla a tudíž jinou dobu ohřevu materiálu. Opravte mě jestli se mýlím, ale u elektrické pece se tepelná energie předává sáláním od topné spirály a u plynové výhně jde o přestup tepla vedením od spalin z hořáku a tedy jednoznačně v rychlosti ohřevu vyhrává plynový hořák. Mimoto i s elektrickou pecí o výkonu 5Kw mě hodina kování vyjde řekněme na 25Kč vs kování na propanu asi 45Kč, což vypadá sice lépe, ale nevěřím, že elektrická pec je schopná ohřát nůž na kovací teplotu za 5 minut od zapnutí, což u té plynové nemám problém ani s propan-butanem. Rozhodně nezatracuji elektrické pece, ale myslím, že jejich využití pro kování je dost omezené (samozřejmě kromě těch indukčních) a jejich opodstatnění je právě u toho kalení, kde nevadí delší doba ohřevu.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/16/2013
Koukám, že jsem Vás tady trošku rozdráždil....Laugh

Tak jsem asi půl hoďky hledal na fakbuku kde to bylo a máte kliku! Našel jsem to! No jak jsem zjistil, tak jsem se jenom trochu felil v té ceně provozu. Já jsem si to spojil s mojí 2,2kW pecí a ta má těch 5kč/hodina v průměru a tahle má 4kW, takže to odpovídá asi dvojnásobku. Jak píše 0,4eura za hodinu je 10,80kč,-. To taky není špatné... Rozehřívá se na 1200C asi 50minut. Taky žádná hrůza...

https://www.facebook.com/groups/1519741325005266/?multi_permalinks=1794008790911850&comment_id=1795747430737986&notif_id=1499506411371235&notif_t=like&ref=notif

Jinak podstatné překopíruji sem.

Zbrojovák Když se tak na to koukám, napadá mě, jestli už někdo zkusil k nahřívání místo plynové, elektrickou pec? Nevíte o tom někdo něco?

Roman Lichtenberg Koukal jsem na Youtube a je tam indukcni ohrev, navody k vyrobe

Jaromír Kovář Wootzman drahé a pomalé

Lubomir Benda Pri kovaní nožov používam šachtovú elektrickú pec,pri ohreve do 1150 stupňov bez problému,materiál vyhreje na teplotu za cca 10-15 sekúnd.Má výkon 4 KW ,je to najlacnejší a najspoľahlivejší ohrev aký poznám ,na hodinu je to 0,4 €.....:D

Zbrojovák Lubomir Benda Já jsem si to myslel! Všichni křičí, jak je elektrika drahá, ale ve finále to vyjde na koruny. No a to ticho a čistota provozu taky nejsou zanedbatelné. Jen to chce nějaké upravené otevírání třeba se slídovým okénkem a je to.

Zbrojovák Moc zajímavé! Musím říct, že mě to inspirovalo, protože kováři moc elektriku k náhřevu při kování nepoužívají, vlastně vůbec i když jsou tam podle mě velké výhody, např. dobře regulovatelná teplota, čistota provozu atd.... a mě bylo divné, kde je problém. Mám několik otázek, jestli to není tajné: Z čeho je jádro pece? Z čeho je sekundární izolace? Rozměry komory (Vstupní otvor, hloubka)? Celkové rozměry? Jaké max. hloubka pece je vyhovující pro většinu běžných kovářských prací? Proč je pec na stojato a ne na ležato? Má verze na stojato nějaké výhody? Topné spirály jsou na dvou stranách nebo jen na jedné? Jak je řešené, aby se člověk nedotkl spirál? Jede při té štěrbině pec nepřetržitě, nebo na řekněme 50% času? Rozdíl v čase při nahřívání ve výhni a v el.peci? ........No dřív se mi hlavou honila šachtová pec, ale kruhová, no a verze hranatá na ležato taky myslím není špatná, jen by to chtělo vyřešit ten náhodný dotyk se spirálou a zavírání, aby byla víc univerzálnější a dala se používat i jako obyčejná kalicí pec, bez zbytečného úniku tepla. Nožní otevírání... Možná by stačilo udělat štěrbinu vstupu delší. No každopádně jsi mi nasadil brouka mozkožrouta do hlavy!...

Lubomir Benda Zbrojovák - nie je to žiadne tajomstvo:D Postavil som už takých pecí 6 kusov s výkonom od 12 po 4 KW.Nastojato sa stavia lepšie lebo ju pokope drží gravitácia.Táto je výlučne na nože,cena materiálu aj s merákom je cca 100€ .je postavená v obale z vinklikov a plechu,do ktorého je len neskladaná ako lego ,bez malty.Vnútro je z šamotových tehličiek hrúbky 3 cm -zabezpečujú akumuláciu energie.Špirály sú na obidvoch stranách pece.Na nich je 5 cm vrstva izolácie grenaisol do 1300 stupňov,na nich je len vrstva 5cm bielych yporiek.Teplota plášťa po 8 hodináchprevádzky je 55 stupňov.Rozmery vnútra pece 15*18*45 cm.Pri manipulácii sa nožným spínačom preruší tok energie.Pec sa rozohreje na1200stupňov za cca 50 minút.Teplota pri prevádzke nekolíše.Keď je rozohriata a stále ohrieva kusy o veľkosti 30*5*0,5cm na nože hodinová spotreba sa hýbe okolo 2 Kw.Na stojato je postavená preto, aby sa ohrievaný materiál prehrieval zo všetkých strán,nedeformoval sa pri kalení,únik tepla cez štrbinu je minimálny.V peci sú dva kusy uhlíkových tyčiniek, ktoré zabezpečujú okamžitú premenu O2 zo vzduchu na CO+CO2,čo zabezpečuje minimálne oduhličovanie .ocele.Mám aj pec o vnútornom rozmere 15*18*100 cm a 40*15*50 cm...

Zbrojovák No taky už mám něco s pecemi za sebou a co jste napsal, s tím mohu jen souhlasit. Co se týká oduhličení, tak bude určitě menší jak bez kusů uhlíku, nebo při náhřevu v antracitu, ale při náhřevu na 2-3hodiny pro kalení funguje jen díly kompletně zasypat, aby to bylo vůbec brz opalu, jinak je to bída... Každopádně mě napadla myšlenka , že by nebylo marné udělat na obyčejnou el. kal. pec přizpůsobení pro náhřev pro kováře. Díky za info... No ale 100éček na materiál mě i tak připadá trochu málo, i když jste použil jen šamotové cihly, termočlánek z Číny atd.

Lubomir Benda V pohode -Kantal drôt -17€,železo -šrotovisko,grenaisol,tehly -50€,merák -20€,drobnosti 10€....:D Postavil som priateľovi podbnú na ohrev wootzu pri kovaní a funguje mu.....:D Pri kovaní nožov sa jeden kus hreje (zohriate kusu na kovaciu teplotu cca 20 s) a na druhom sa ková - v podstate nepretržitá prevádzka - závisí len na kondícii kováča...?:D

Tak co? Doufám, že jsem vás pokud nezlomil, tak aspoň trochu nalomil! Vyprdněte se už konečně na plyn a přejděte na elektriku!...Wink Vždyť se to nedá uživit a ručička plynoměru Vám funguje jako ventilátor...Laugh

lukr: To že má spirála příkon třeba 4kW neznamená, že si vezme za hodinu 4kW!!! To záleží na množství vsázky a požadované teplotě.Na to pozor!

spin90: Kašli na takové výpočty, tepelné kapacity atd... Kdo potřebuje 1kg oceli nahřát za minutu? Kove se stejně na střídačku. Jeden kus se nahřívá a s druhým dělá. A i kdyby to trvalo 2-3minuty tak co?... Tak si tam nacpeš víc kusů a je to. Rozhodně ti to neshoří a teplota se udržuje stálá. Naakumulované teplo se předává do oceli a spirály s regulátorem to udržují na stejné teplotě. Jak rychle se předá teplo nevím, protože já nikam při kalení nespěchám a nekovu, ale zas takový strašný rozdíl mezi předávání tepla elektrikou, plynem, nebo antracitem určitě nebude, aby to mělo zásadní vliv na provoz.

Mimochodem už jsem před časem rozpracoval speciální přídavné zařízení pro kováře k mé instantní kalící peci 200x200x395... Pokud by to někoho zajímalo. Funguje to jako normální kalicí pec, ale když necháte dveře v dolní poloze a na čelo pece nasadíte moje speciální vysokotechnologické zařízení, které nemají ani v jů es ej a Japonci můžou tak akorát závistí pošilhávat, tak z toho máte kovářský speciál! Má to nožní otevírání dvířek. Utěsnění rohoží. Klidně se dají použít pakety na tyčce atd. No a pokud Vám nestačí 1200C, tak se dá po úpravách jet až na 1400C, jen spirála vydrží asi 20% obvyklé životnosti, ale i tak to vychází asi na 1200hodin provozu, což taky není žádná tragédie. Spirály se dají vyměnit bez rozebrání pece. Prostě kovářská balada 21.století...mrGreen

Zbrojovák vložil tyto přílohy:
19748445_682796315260940_6808069564621527325_n.jpg.jpg
19702122_682795821927656_3368871077845064574_n.jpg
19702538_682796111927627_8434778734301772470_n.jpg

Posláno:
Začátečník
No tak vyzera to super.
Odporovy drot kde kupoval ? A ten termoclanok na regulaciu a meranie ? Asi skusim nieco tiez zbuchat. Paci sa mi ze je to zvisle, tym sa da spravit ohrev zo vsetkych stran. Len vacsie kusy tam velmi nepojde dat. Tiez ci tepelne straty nebudu vacsie ked to je takto ...
Ak do toho pojdem tak to spravim trojfazove, kvoli symetrii. Pri max prude 10A by vykon mohol byt okolo 7 kW. Pec sa skor nahreje a potom bude menej spinat.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/28/2006
Tak to jo, jasně že pec nejede neustále. Vypadá to, že to funguje, ale jako všechno(uhlí, plyn i elektrika) má své pro a proti. A je dobře že jsi sem dal ten výcuc z fb a i odkaz.
Z té poslední fotky mě, jakož to dráteníka, docela mrazíGrin .
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum