ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Materiál ... II. Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 3/19/2006
Zdar všem . Potřebuju omrknout zkušenýma lidma , zda tento : MM/TP 304/w.1.4301/ Z 6 CN 18-09/ Heat n 563842/50*3/CQ3 :- toto je napsané na plocháči - materiál by byl vhodný na nějaký ten začátečnický "nožík" . Dle tabulek by to měla být 17 241 , ale na 100% to nevím. Díky za náměty a připomínky atd . Wink
Zdar a ostrost přeje Tranďák
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/13/2007
Ahoj, měl bych dotaz na opracování buvolího rohu. Nikdy jsem s ním nedělal, nechci ho zkazit, tak se radši ptám.
Můžu použít normální nástroje na dřevo (pilku, rašpli, broušení, leštění)? A co vrtáky?
-= Wiki - encyklopedie nožů =-
(a odpovídající vlákno na fóru)
Posláno:
Štamgast
Připojený: 11/12/2005
2 tranďák
Tak já jsem jako ekvivalent 1.4301 našel ocel 17240, což je sice nerezová ocel, ale pro nože nepoužitelná obsah uhlíku je 0,15% maximum, takže pěkná nerez na záštity apod, ale ne na čepel
více třeba tady: http://www.redhill-balls.cz/cz/netvrzena_ocel.html

2 LukasV - použít můžeš běžné nářadí i vrtáky, ale připrav se smrad Laugh
Posláno:

Pokročilý
mr.karno napsal:
2 LukasV - použít můžeš běžné nářadí i vrtáky, ale připrav se smrad Laugh

díky
Posláno:
Štamgast
Připojený: 11/12/2005
Jen pozor (o něco víc než u dřeva) na vysoké rychlosti , aby se ti nepálil materiál.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/24/2006
LukasV napsal:
Ahoj, měl bych dotaz na opracování buvolího rohu. Nikdy jsem s ním nedělal, nechci ho zkazit, tak se radši ptám.
Můžu použít normální nástroje na dřevo (pilku, rašpli, broušení, leštění)? A co vrtáky?

když budeš dělat jen ručním nářadím, tak v pohodě, jak zkusíš něco, co má vyšší otáčky poznáš nepoznané...Laugh Laugh..ale to jsem tady asi objevil nový kontinent.. jo - k tý rašpli - podařilo se mi vcelku rychle jí ztupit na hovězí kosti - ten roh snad bude měkčí...Happy
Veslař se může třeba udřít - je-li kormidelníkem blb, loď stejně popluje špatným směrem.
Svobodu, spravedlnost nebo meč!!!
Posláno:

Pokročilý
Jediné moje nářadí schopné dělat vyšší otáčky je vrtačka.
Jinak dělám ručně a ve všem jsem pomalej, akorát se rychle unavím Happy
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/3/2007
Myslíte, že by šlo vyrobit kvalitní nůž z této oceli?

http://www.thyssenkrupp-ferrosta.cz/nastrojova-ocel-rychlorezane.php

Ferro-Titanit
je vysoce legovaná ocel vyráběná metodou práškové metalurgie, kterou je možno obrábět a kalit až do 69 HRC. Ferro-Titanit spojuje vlastnosti oceli a tvrdokovu, čímž dosahuje vysoké odolnosti proti opotřebení.

nebo

http://www.thyssenkrupp-ferrosta.cz/ocel_tsp.php

a jestli jo, tak proč to nožíři nepoužívají?

Mě to přijde hodně podobné S30V.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
No je to hodně o penězích:
1.Pořizovací cena ferotitanitu je přes 10 000kč/kg(kdysi už se to tu řešilo)-sehnat ho v rozumném profilu je trošku problematické.
2.nutná investice do strojového vybavení(když už mám extra matroš,tak ho přece nespálím ve výhni na koksu)
3.Podobnost s S30V se ti opravdu jen zdá.
4.K čemu by takový kudly vedly?Kdo by byl ochotnej si je koupit(bavíme se o cenách 30tis.apod.)
5.Wink Happy
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Pozorovatel
Roumím, takže hlavní důvod je cena. Ohledně té podobnosti s S30V jsem myslel práškové oceli z toho prvního odkazu. Zejména TSP 5, TSP 8. Obsah uhlíku i dalších prvků je dost podobný. Jaká je cena? Je také tak vysoká? Takže ložisko z této oceli bude stát třeba 20000,- Kč? Tak to toho materiálu asi moc neprodají..... Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/22/2007
Miisan napsal:
Roumím, takže hlavní důvod je cena. Ohledně té podobnosti s S30V jsem myslel práškové oceli z toho prvního odkazu. Zejména TSP 5, TSP 8. Obsah uhlíku i dalších prvků je dost podobný. Jaká je cena? Je také tak vysoká? Takže ložisko z této oceli bude stát třeba 20000,- Kč? Tak to toho materiálu asi moc neprodají..... Happy

Ten materiál je určený na nástroje na zpracování kovu - musí být tvrdší než materiál, který chceš zracovávat. Proč by se z něho měly dělat ložiska?
Posláno:

Štamgast
Ve velkých firmách dělajících např.desetitisícové série výrobků je životnost nástrojů důležitým kritériem plnění plánu výroby a vyplatí se.U malých výrobců však nemá valnějšího opodstatnění,pokud teda nevyrábějí předměty strategického významu,nebo nenáleží k úzké skupině výrobců daného předmětu(mají zajištěný odbyt).K čemu by mně byl razník z FT nevím(těch nožů zase nevyrobím tolik aby se mi investice do takového nástroje vyplatila)
EDIT:cenu práškovek od Thyssenu bohužel neznám,ale asi se nebude příliš lišit od konkurence,teda cca 1000-2000kč/kg
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
On je problém v dostupnosti - jak píše Ládes, tak nemají rozumný rozměr pro nože (plech tloušťky 12 mm není optimální a navíc se st ebou nebudou bavit, pokud povíš, že chceš 1/2 kg na jeden nůž. Ale když je ukáš, aby ti prodali pár kusů, klidně si taky vemu kus na vyzkoušeníRazz.
A ložisko z toho nikdo dělat nebude, za takovéhle prachy by bylo lepší keramické.
Posláno:

Pozorovatel
OK . Díky za rady. Jen bych tedy rád věděl, kde berou nožíři materiál na své nože, které vyrábí z S30V ?

BTW: Já osobně mám dva nože z S30V a oba mi při jemném dobrušování začnou dělat zuby a to vždy na stejných místech. To mi žádný jiný nůž nikdy nedělá!!!! Docela mě to za ty prachy štve.
Posláno:

Štamgast
Miisan napsal:
OK . Díky za rady. Jen bych tedy rád věděl, kde berou nožíři materiál na své nože, které vyrábí z S30V ? .

No přece v Jůesej,nebo Gobec ji má v pár rozměrech.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/28/2007
Zdravím,
chtěl bych požádat někoho z Vás pánů odborníků, zda by mi mohl říct, jaký je rozdíl mezi ocelemi Bohler N 690 a M 390 pm, popřípadě ještě která z těchto dvou je vhodnější na cca 30 cm dlouhy fulltang. Diky moc všem za odpovědi.
Posláno:
Pozorovatel
To mi s tim vážně nikdo nepomůže??Sad
Posláno:

Štamgast
Máš to na jataganu, cena odpovídá "kvalitě" ...
Posláno:
Pozorovatel
Takže ta M 390 je prostě lepší? I vhodnější pro to moje použití??
Posláno:

Štamgast
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum