ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Materiál ... II. Možnosti
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 1/23/2019
stevozz napsal:
Zdravím vás. Dostala sa mi náhodou do rúk nová píla ale pravdepodobne vyrobená za sociku. Myslíte že sa dá použiť na výrobu nožov. Viem ze je to dosť krehký materiál.

Ahojky. Pár nožíků jsem z toho dělal. Na učilišti v roce 1986-87. Jak chlapi zlomili list na strojní pile, hned byl můj. Broušeno jen na velké kotoučovce, žádné smirky a potom filcák a pasta.. Ponechal jsem na hřbetu i tu pilku. Jeden jsem zlomil, protože jsem s ním normálně sekal, jako mačetouSad Ten druhý mám dodnes. Je na něm ještě původní ručka odlitá z dentakrylu. Nic jiného mně tehdy nenapadlo. Slouží jako pracovní a řeže jak divý.Podotýkám ,že jsem brousil pomalu a poctivě chladil .Bez následného kalení.
Posláno:
Pokročilý
Ahojky, našel jsem i foto. Nikdy jsem si nemyslel, že tu prdnu fotky 32 let starého nože. Toto je můj druhý vyrobený nůž. Ten první byl stejný, jen s pilkou ve hřbetu.

Richardos vložil tyto přílohy:
IMG_20180211_152233.jpg.jpg
IMG_20180211_152244.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
stevozz napsal:
Super chalani a ďakujem za odpovede. Cez víkend skúsim niečo vyrobiť.

Este ti dam radu. Kedze to je zakalene a ty to asi (urcite ) kalit nebudes tak sa snaz aby pri bruseni, vybrysovani (vybrus ostria) neprehrial (hneda az modra farba ocele) lebo v tom mieste je to popustene. Nejakých +-200st tomu nevadi ale 500 a viac je zle. Cize trpezlivost a chladit
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/9/2012
No maximálne som dával pozor pri bruseni a aj tak sa mi zdá nejaké mäkké. Vŕtať do toho ide bez problémov.

stevozz vložil tyto přílohy:
_20191019_140756.JPG.jpg

Sony Xperia Z1 Black COMPACT 5.1.1 (Lollipop)
Posláno:
Pokročilý
Ahojky. Možná by se mohli připojit do diskuze zkušenější. Mám pár kousků ještě doma. Zkusím do toho zítra vrtnout. Pokud mně paměť neklame, normálníma vrtákama to vrtat nešlo. Možná je zakalená jenom část, kde jsou zuby.Mělo by to mít 63-64 hrců. čepel vypadá dobře, možná by to šlo případně zakalit.Happy
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/28/2006
Kdysi, před cca 40lety, jsem si z kusu zlomený strojní pily vybrousil nůž. Na lomu bylo vidět že je kalaná v celém průřezu. Nedávno se mi do ruky dostal list na kterým bylo i vidět, že část se zuby je navařená.
Dog
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 6/18/2013
K pilovému listu - taky jsem z nich brousil čepele, Byly to většinou bimetaly nebo selektivně kalené zuby, když se upnou do svěráku a urazí palicí tak je vidět rozdílné zrno na lomu u břitu a u hřbetu a uprostřed. Pokud má být tvrdé celé ostří, nesmí se špička zvednout nad linii zakalení,
Železo je jako vosk v rukách bohů.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/9/2012
Nožík som napriek všetkému dokončil. Reže super len sa mi zdá mäkký. Manželka mi ho zobrala do kuchyne. Určite je lepší ako tie jedoeurove.

stevozz vložil tyto přílohy:
2019_10_20_15.43.24.jpg.jpg
2019_10_20_15.49.47.jpg.jpg

Sony Xperia Z1 Black COMPACT 5.1.1 (Lollipop)
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/14/2017
A není to škoda? Mohl jsi alespoň přeměřit tvrdost a případně zakalit, mohl bys mít s minimální investicí plnohodnotný nůž, takhle máš možná nůž z kvalitního materiálu ale tvrdostí jako ty nože za euro.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Pláty do strojní pily na železo už pěkných pár let nejsou kalené v celé vejšce, u zubů je to tvrdý a na pásovce to žere pásy jeden za druhým ale nad zuby už je to měkota, nechal jsem píchnout odřezek kus od konce asi tak v půlce vejšky plátu a mělo to 53HRC
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:
Pokročilý
Ahojky. Dnes jsem zkoušel vrtnout co mám doma. Jeden plát komplet a zbytky z jiného . Schválně jsem to pruboval na hřbetu, co nejdál od zubů. Ztupil jsem na tom obyč důlčik a vrtat to jde jen vrtákama HSS Co. Lepší doma nemám Sad Normální vrtáky si ani neškrtnou.
Plátky mám doma ale snad 20 let, fakt nevím jak jsou staré. Možná se to dnes dělá jinak. Šetří se na všem.Ta kudla co z toho mám, se používá na všechno, ostré to je slušně a brousím to opravdu jen občas. Potáhnu to na ocílce a jedééééém.Tož takHappy
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Mám z jedné tenší pily asi tak 25 let kudlu, kolik bylo plátku před tím netuším dodal ho tenkrát děda, tenhle kus se zdá být kalenej v celé výšce. Měl jsem tenkrát i kudlu z tlustého plátu a byla tvrdá taky v celé vejšce, zlomil jsem jí už nevím proč letěla z druhého patra na panelku a padla na plocho. Taky mám stejně starou "mačetu" a ta se dá ohnout a narovnat, těžko říct jak rozklíčovat kdy se co jak kalilo a kalí, každopádně poslední pila ze který jsem dělal má v půlce vejšky 53HRC Wink
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Tak tak, tien stare pili su kalene cele , ako mam ja v odkaze tak do tej som pred 25r. diery prepaloval autogenomLaugh a aj este do jedneho co so robil . Teraz mam doma platky novodobe+-10rocne ( "orovnavam" s nimi filcove , hahdrove lestiace kotuce) a skusil som vrtnut a tie idu v poho cize su kalene len zuby
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum