ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
US - vojenské nože Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/14/2007
Děkuju velice. Zpívá se o tom v jedné lidové písni a nevěděl jsem, co to znamená. Lidpvá píseň je košatá.....

Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom MISTR. Pokud nejsi blb.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/12/2006
pro Pocha :
Kniha je od Ch. Méry z Francie.
A pár mých PAL ů. První M3 je značená na záštitě, pak na čepeli. A pak jsou to R-H PAL 35,36,37. Poslední číslo je délka čepele v palcích. Ještě existuje R-H PAL 34 ale nejsem si jist jestli ji řadit do vojenských nožů. Na Američany to mělo dost krátkou čepel.

john1 vložil tyto přílohy:
P2120435.JPG.jpg
P2120436.JPG.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/3/2010
EM napsal:
...

Ta replika US Navy Mark1 od Colonialu je povedená. Je pěkný, když výrobce obnoví po půlstoletí výrobu.
Posláno:

Pozorovatel
john1 napsal:
pro Pocha :
Kniha je od Ch. Méry z Francie.
A pár mých PAL ů. První M3 je značená na záštitě, pak na čepeli. A pak jsou to R-H PAL 35,36,37. Poslední číslo je délka čepele v palcích. Ještě existuje R-H PAL 34 ale nejsem si jist jestli ji řadit do vojenských nožů. Na Američany to mělo dost krátkou čepel.

Díky.
Tak on i RH 36 nebyl oficiálně vojenský nůž, ale kluci si ho kupovali. Stejně tak RH 34 byl privátka.
Posláno:

Štamgast

Zajímavý článek

Matej Kocák - Dvojitý držitel Medal of Honor, který ,,čistil" německá kulometná hnízda svým nožem
13. 02. 2019 kategorie: Události 3 komentáře

Matej Kocák se narodil 30. prosince 1882 v obci Gbely v rodině sedláka Mateja Kocáka a Rozálie rozené Vlkove. Ve 24 letech odchází do Binghamptonu v USA. Zde se stává členem místního Sokola a roku 1908 se rozhoduje vstoupit do námořního sboru USA v Pittsburgu v Pensylvánii.

V roce 1914 se se svou jednotkou nachází ve městě Vera Cruz v Mexiku a od roku 1915 do roku 1917 se nachází v Santo Domingu v Dominikánské republice, kde bojuje proti domorodým banditům a je povýšen na desátníka. V roce 1917 se vrací zpět do USA a vstupuje do 12. pluku v Quantiku, ve státě Virginia. Druhého dubna vystupuje USA do války proti Německu a na samém konci roku odplouvá do Evropy. Dne 23. ledna 1918 je zařazen k 66. praporu 5. námořního pluku a je poslán na frontu. Díky skvělé fyzické kondici je brzy povýšen na seržanta.

Psali jsme: Vánoční zázrak 1914 - vojáci si sami vyhlásili příměří, rozdali dárky a zahráli dokonce i fotbal

roads_kocak_2
Foto: Tělo Mateje Kocáka je pohřbeno na vojenském hřbitově Meuse-Argonne v Romagne-sous-Montfaucon ve Francii

Osmnáctého června postupuje se svou jednotkou u Villers Cotteret Wood jižně od Soissons, spousty vojáků ale padnou za oběť dobře maskovaným kulometným hnízdům nepřítele. Po té, co vystřílí veškerou munici, vytáhne nůž a běží sám proti nepřátelským pozicím. Spolubojovníci jej kryjí palbou a Matej Kocák zdárně likviduje osádku kulometu. Následně spatří skupinu pětadvaceti francouzských koloniálních vojáků, kteří jsou odloučení od své jednotky a bez velitele. Chápe se tedy velení a opět vyráží proti dalším kulometným hnízdům. Spolubojovníci na sebe váží palbu nepřítele, Matej opět vyráží sám jen s nožem a osádku pobíjí.

Američtí vojáci toho dne zvítězili i díky odvaze a chladnokrevnosti Mateje Kocáka. Je tedy pro neuvěřitelnou odvahu navrhnut na dvě medaile cti za hrdinství, variantu pro námořníky i pozemní vojska. Je tak jedním z pouze 19 vojáků, kteří tuto medaili obdrželi dvakrát.

Psali jsme: Hodinky PRIM ORLÍK pro generály

Výstřižek
Foto: Zmíněný nůž mohl být nejspíš armádní bolo Model 1917 (viz obrázek), patrně se s ním naučil zacházet během nasazení v Dominikánské republice, kde Američané používali starší modely těchto velkých pádných nožů / krátkých mačet, které odkoukali od domorodců na Filipínách.

Začátkem srpna americké jednotky prolomí Německou obranu v úseku Alberto-Motdidier a postupují na Sedan. Matej Kocák umírá 4. října 1918, během bitvy u Blanc Mont Ridge, v Argonském lese. Jeho tělo je pohřbeno na vojenském hřbitově Meuse-Argonne v Romagne-sous-Montfaucon ve Francii. V roce 1984 byla na jeho počest pojmenována přepravní loď SS Sgt. Matej Kocak (T-AK 3005).

ak3005_4
Foto: SS Sgt. Matej Kocak (T-AK 3005)

Armádní citace při udělení Medaile cti:

,,Když byla záložní jednotka praporu Mateje Kocáka napadena dobře skrytým, kulometným hnízdem nepřítele, vyrazil sám, bez krycí palby své jednotky přímo proti Německým pozicím a smrtící kulometné palbě. Poté co spatřil místo, odkud kulomet na jeho muže pálí, rozeběhl se jen se svým nožem a celou posádku sám zlikvidoval. Krátce poté spatřil 25 francouzských vojáků, kteří se oddělili od svého velitele a zůstali bez rozkazů. Rychle zorganizoval jejich postup a společně zaútočili na další kulometné hnízdo, v kterém jeho posádka padla opět nožem Mateje Kocáka."

Námořní citace při udělení Medaile cti:

,,Za mimořádné hrdinství během služby u 5. pluku 2.divize v boji u Viller-Sottertes jižně od Soissons ve Francii 18. července roku 1918 se vyznamenává Matej Kocák. Když dobře skryté, kulometné hnízdo nepřítele přesnou palbou zastavilo postup jeho praporu, seržant Kocák vyrazil proti nepříteli sám, bez podpůrné palby jeho jednotky a sám si dokázal prorazit cestu až k nepřátelské pozici, kterou opět bez podpory a zcela sám vyřadil z boje a její posádku zabil jen pomocí bajonetu. Později, téhož dne organizoval vojáky Francouzské koloniální armády k dalšímu útoku proti dalšímu kulometnému hnízdu nepřítele. I to bylo zničeno a seržant Kocák se tak výrazně podílel na bojovém úspěchu své jednotky."

Video: Slovensko-americký hrdina Matej Kocak / YouTube

Zdroj: Zlatá Domácí Kniha, Wikipedia, YouTube

Příloha / Přílohy:
BOJOVÝ_NŮŽ.odt (115kb) staženo 116 time(s).

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/19/2011
Příloha mi nejde otevřít...Confused
Můžete někdo vložit jako fotku...Applause
Ana'l nathrach, orth' bha'is's bethod, do che'l de'nmha
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
ahaswehr napsal:
Zmíněný nůž mohl být nejspíš armádní bolo Model 1917...

P. vložil tyto přílohy:
DSCN4061.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
P. napsal:
ahaswehr napsal:
Zmíněný nůž mohl být nejspíš armádní bolo Model 1917...

Ten byl v tom článku. Pravděpododně "pracovní nástroj" hrdiny.

Posláno:

Pozorovatel
Docela by mě zajímalo, odkud čerpal autor článku o Mateji Kocakovi informace. Obě citace MOH uvádějí bodákový útok. Dále je uvedeno, že nepřítele zahnal, nikoli zabil. Také si říkám, jak autor došel k závěru, že Sgt. Kocak byl ozbrojem právě bolem M 1917.
P.
Posláno:

Štamgast
Poch napsal:
Docela by mě zajímalo, odkud čerpal autor článku o Mateji Kocakovi informace.

Tak jsem zase naletěl novinářské svoloči...Confused Vůbec mě nenapadlo, že si autor "Hanz" vymýšlí.KO Jak jsou tedy pravdivé jeho další články? Chrlí jeden za druhým...Neutral

P. vložil tyto přílohy:
Matej_Kocak.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
P. napsal:
Poch napsal:
Docela by mě zajímalo, odkud čerpal autor článku o Mateji Kocakovi informace.

Tak jsem zase naletěl novinářské svoloči...Confused Vůbec mě nenapadlo, že si autor "Hanz" vymýšlí.KO Jak jsou tedy pravdivé jeho další články? Chrlí jeden za druhým...Neutral

Jo jo, to jsou ty fake news Laugh Autor může spekulovat na základě důkazů, které předloží, aby si čtenář mohl udělat obrázek. Ale tohle nebyla spekulace, ale výmysl. Ty citace jsou k dohledání na dvě kliknutí na internetu.
A navíc použil fotku repliky bola a ne originálu.

Jsem zvědavý, jestli zareaguje na můj komentář pod článkem Laugh
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/5/2011
Paradox je, že moje prateta se narodila a žila v obci Gbely, za svobodna se jmenovala Kocakova, a byla to sestra Matěje kocaka. Nikdy se o něm však nezmiňovala. Uvědomil jsem si to teprve až po přečtení toho článku...
P.
Posláno:

Štamgast
Měl bych tu jeden, myslím, že zajímavý kousek (hlavně ta konstrukce rukojeti...). Předpokládám, že za WWII mohl "sloužit"?

P. vložil tyto přílohy:
P2080310_U.jpg.jpg
P2080311_U.jpg.jpg
P2080323_U.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Nože firmy Western byly populární za 2.světové války a několik typů nože dodávala firma ozbrojeným složkám na základě vládního kontraktu.
Konstrukce rukojeti byla patentována. Jedná se vlastně o 2 řapy, z nichž jeden je pokračování hřbetní strany a druhý pokračuje na straně ostří.
P.
Posláno:

Štamgast
Poch napsal:
Konstrukce rukojeti byla patentována. Jedná se vlastně o 2 řapy, z nichž jeden je pokračování hřbetní strany a druhý pokračuje na straně ostří.

Dík za informaci,Ok u jiného nože jsem se s takovouhle rukojetí nesetkal.
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
...

EM vložil tyto přílohy:
w2.jpg
w3.jpg.jpg
w4.jpg.jpg
w5.jpg.jpg
w6.jpg.jpg
w.jpg.jpg

"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Pozorovatel
Některé tyto fotky znám. Už si nepamatuji, kolik měl celkem variant nožů firmy Western ve sbírce autor fotografie s modelem L77. Psal mi kdysi, že se snaží dát dohromady všechny varianty. No, je toho celkem dost. A to ještě musí člověk mít dobové katalogy, aby zjistil, kolik variant se vůbec vyrobilo.
Posláno:

Pozorovatel
5" lovecký nůž Camillus vyráběný pro USAAF. Jedná se o časnou variantu se rovnoběžným značením.

Poch vložil tyto přílohy:
P1010816.JPG.jpg

P.
Posláno:

Štamgast
Parádní nůž v krásném stavu!Ok
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/27/2008