ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Práce s kůží Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 4/17/2013
Záleží,aká je to koža-druh, z ktorej časti,aký krupón...
Ale na opasky by som menej ako 4 mm nepoužil,práve preto,že stále pracuje. Optimum je tých 4-5 mm,aj keď mám aj pod 3 mm hrubé...Ale tam je to inak riešená povrchová úprava. A sú to skôr elegantné,oblekové opasky a podobne.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť.
je to ich omyl, nie moje zlyhanie. R. P. Feyman
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 10/31/2012
Pánové poraďte mi prosím, kde se dá dnes sehnat sedlářské nářádí v rozumné kvalité? Už nějakou dobu na to koukám a chtěl bych to vyzkoušet. Můžete mi říct, jaké minimum bude potřeba pro výrobu lehce zdobených pouzder? Chtěl bych raději něco doporučit, než pak zbytečně dozvědět, že tento a tento kus nářádí je k ničemu a vyplatí se do něj raději investovat.
Děkuji za rady.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/11/2019
Já bych měl prá dotazů ke zdobení kůže, pokud by mi někdo poradil, případně lehce ukázal na živo budu moc rád (jsem Praha). Viděl jsem něco malo na yootub a vypadá to snadno, asi jako všechno, když se to umí. Nečekal jsem, že mi to půjde. Ty zdobená pouzdra a další výrobky, co jsou tady jsou až neskutečný, opravdové mistrovství.
Zkoušl jsem kůži zdobit raznicemi a také jsem zkoušle nějaký obrázek. Výsledek se zdaleka neblížil tomu, co se tady na fóru objevuje. Celkově mi to přišlo takové mdlé, s malou hloubkou, bez přesných hran a po lehkém tvarování se mi to třeba i z trácelo. Chtěl bych se zepat, jak moc je nutné to máčer. Já jsem to na pár minut naložil do vody a to se mi nezdálo uplně dobré. Kůže byla až moc pružná, vytlačovala se hodně voda a obrazce se ztárcely. Pak bych se chtěl zeptat, jak moc záleží na kůži, její kvalitě a celkové tlouštce. Zkoušel jsem dvě ruzné a ani jedna nebyla idální. Jedna brala hrozně málo vody z povrchu, když jsem ji přetřel štětščkem. Dřív jsem měl jinou. Nebyla špatná na to zdobení, ale ze spodní strany se dost sypala. Je to o rukách, o nářadí, o zkušenostech??
Rozumím tomu, že toho musím udělat hodně, ale rád bych se vyhnul zbytečným chybám. Pokud je to tu někde uvedeno, prosím o odkázání, a omlouvám se, že tu opakuji již vysvětlené věci.
Díky za nějaké reakce.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 8/14/2015
Ak môžem poradiť,pri tejto činosti sa koža nesmie ponárať do vody.Povrch kože sa len jemne vlhčí,ja používam molitanovú hubku na riad.
Odporučil by som napríklad pozrieť toto video,má niekoľko častí.

https://m.youtube.com/watch?v=3LeUZJqEb8s
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 6/2/2014
Karel W napsal:
Já bych měl prá dotazů ke zdobení kůže...

Je to presne ako hovoríš, o rukách, o náradí a skúsenostiach.
Skúsenosti získaš, náradie si zaobstaráš, ale ruky Ti musia vystačiť tie, ktoré máš.. :D
Nesmieš čakať na prvý raz, že zoberieš raznice a ozdoby budú aké ich robí WindyB.
Raz možno, ale nie hneď.
Moje skromné skúsenosti sú: Pevný stôl, na ktorom nič neposkakuje, keď použiješ raznicu, kvalitná koža, vlhčiť pretretím hubkou, nenamáčať kožu, hrubá kamenná doska ako podložka, to ničím neoklameš..
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/11/2006
Bejk napsal:
Pánové poraďte mi prosím, kde se dá dnes sehnat sedlářské nářádí v rozumné kvalité? Už nějakou dobu na to koukám a chtěl bych to vyzkoušet. Můžete mi říct, jaké minimum bude potřeba pro výrobu lehce zdobených pouzder? Chtěl bych raději něco doporučit, než pak zbytečně dozvědět, že tento a tento kus nářádí je k ničemu a vyplatí se do něj raději investovat.
Děkuji za rady.

Ahoj,
těžko říci, jaké nářadí je nebo není nutné. To je dost individuální věc. Stejného výsledku se dá dosáhnout různými cestami. Nedá se obejít asi jen bez dvou věcí - bez ostrého nože a něčeho, čím se udělají dírky pro šev. A samozřejmě bez jehel a nitě...

Nevím, zda ji četl tenhle článek:
http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/Details/mid/1122/ItemID/227/Default.aspx
Docela pěkně shrnuje základní sedlářské náčiní a demonstruje jeho použití.

V zásadě si můžeš koupit naprosto kompletní výbavu třeba tady:
https://www.pethardware.com/cs/sedlarske-naradi/
Otázka je jen, kolik do toho chceš nasypat peněz. Spousta věcí se dá snadno a za půl darma vyrobit svépomocí.

Případně, pokud na to nespěcháš, podívej se na aliexpress a podobné portály. Jestli nehodláš pořizovat vyloženě profesionální nástroje, tak tam za zlomek ceny koupíš to samé, co je nabízeno tady.
Dva příklady:
https://www.aliexpress.com/item/32703287633.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.35954c4dqFFUQA
https://kutil-florenc.cz/drazkovac-kuze-3v1-p4878
https://www.aliexpress.com/item/32628832290.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.35954c4dqFFUQA
https://www.skladkuzetvurce.cz/kuzetvorba/Linkovac-kuze-sanky-d1532.htm
Všechny čtyři tyhle nástroje mám doma. A bohužel musím konstatovat, že se jedná o zcela identické produkty. Takže se tady akorát přeprodává Čína. Čili, pokud člověku nevadí 2měsíční doručovací doba, tak není co řešit.

Je to boj
Posláno:
Štamgast
Připojený: 3/26/2007
Bejk napsal:
Děkuji za rady.

Dosť zlé načasovanie. Idú vianoce a doručovanie sa predlžuje, ale aj ja odporúčam na základné nástroje Aliexpres TU Je dobré tomu venovať čas a nájsť si najnižšiu cenu.
Ja som spokojný s týmto nožom.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/11/2019
Pásek pro syna, na výrobky místních borců to má hodně daleko, ale chtěl jsem také něco přidat. Je to jeden z mých prvních, hlavně jsem potřeboval zkusit raznice co jsem si vyrobil. Jsou docela použitelné. Kůže také není opasková , ale odříznutý proužek z okraje. Není v celé délce bezvadná.
Kritiku beru, vím že to chce ještě hodně zlepšovat.

Karel W vložil tyto přílohy:
20191123_204401.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Na prvotiny vôbec nie zlé. No možno by bolo lepšie tenšiu a hlavne menej kontrastnú niť.
A ani to trojuholníkové obšitie na konci nie je nejak vhodné. Hlavne nie je súmerné...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/8/2009
Pár lidí berete kůže z Kuma . Právě jsem zaznamenal ,že zítra bude na Prima Cool 20:50 pořad Těžká dřina otom jak to tam chodí Grin .
Stát si za tím, co je správné, chce odvahu, ale není jiná cesta.
Posláno:

Štamgast
Niečo z opaskov.
Len slabé svetlo, aj fotky.
A možno aj opasok...

Delewar vložil tyto přílohy:
20191126_133306_K.jpg.jpg
20191126_133359_K.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/24/2019
Ahoj všichni,
na stránkách koželužny KUMO mají sortiment kůží (sloupeček vpravo): hověziny lícové-chromové, hověziny lícové-chrom třísločiněné a hověziny štípenkové-chromové.
Opravdu existuje činění v kombinaci chrom a tříslo?
Chtěl bych udělat pár věcí dětem (pásek na hodinky a pod.), takže určitě kůži bez chromu.
Poradíte někdo? Dělají v KUMO i čistě třísločiněnou kůži?
Díky, Petr
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
Delewar napsal:
Niečo z opaskov.
A možno aj opasok...

Na těch fotkách “práce s kůží” nejde vůbec vidět. Ani povrchovka,ani šití,hrany...
Jen přezka,a tu jsi asi nevyrobil...?
Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/6/2008
Delewar napsal:
Niečo z opaskov.
A možno aj opasok...

Ať se koukám, jak se koukám - koukám se blbě, nebo máš barvenou část kůže na vnitřní straně opasku?
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 5/18/2016
Taky jeden pásek.

shost vložil tyto přílohy:
DSC_0484.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
petPM napsal:
Ahoj všichni,
na stránkách koželužny KUMO mají sortiment kůží (sloupeček vpravo): hověziny lícové-chromové, hověziny lícové-chrom třísločiněné a hověziny štípenkové-chromové.
Chtěl bych udělat pár věcí dětem (pásek na hodinky a pod.), takže určitě kůži bez chromu.
Díky, Petr

čauky, v Kumu mají většinu kůží činěnou tříslem, chromem dělají v koželužně Polta v otrokovicích, ale jelikož mají nově obě koželužny stejného vlastníka, tak to asi sesypali popisově do jednoho..

Posláno:

Štamgast
Muscatel napsal:
Delewar napsal:
Niečo z opaskov.
A možno aj opasok...

Na těch fotkách “práce s kůží” nejde vůbec vidět. Ani povrchovka,ani šití,hrany...
Jen přezka,a tu jsi asi nevyrobil...?

Nie.
A áno, je to zle nafotené, no už to neprefotím.
Posláno:

Štamgast
aradraug napsal:
Delewar napsal:
Niečo z opaskov.
A možno aj opasok...

Ať se koukám, jak se koukám - koukám se blbě, nebo máš barvenou část kůže na vnitřní straně opasku?

Rubová strana, teda chlpatejšia, neobrúsená, bola tak zafarbená schválne. Ale je to aj tak zle nafotené.KO
Posláno:
Štamgast
Připojený: 1/4/2008
Samurai napsal:
[quote=petPM]Ahoj všichni,
Díky, Petr

čauky, v Kumu mají většinu kůží činěnou tříslem, chromem dělají v koželužně Polta v otrokovicích, ale jelikož mají nově obě koželužny stejného vlastníka, tak to asi sesypali popisově do jednoho..

Činění v kombinaci chrom- tříslo je taky varianta. Taky se jí říká "semi chrom"
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 8/14/2015
Tak troška niečo z procesu.Pár peňaženiek,púzdier na karty....

Vagabond vložil tyto přílohy:
IMG_20191207_134516.jpg.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest, tomas_f, Walther.K

Přechod na fórum