Fórum
Práce s kůží Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 4/17/2013
áno,dalo by sa do zašiť,opraviť...Ale na Slovensko sa to teda neoplatí posielať, takže hádam sa v Č nejaká duša na to podujme
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť.
je to ich omyl, nie moje zlyhanie. R. P. Feyman
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
pbpb: tohle je často šité na stroji, čili kousek rozpáraný znamená často rozpárat to celé a sešít celé.. odkud že jsi? třeba to osloví někoho s výbavou poblíž..
Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/29/2010
Zdravím.
Jeden způsob je pomocí těchto přípravků vyčistit, změkčit: https://eshop.ceiba.cz/corex_konzervacni_pripravky_na_usne_a_pergameny
A potom, jakmile bude kůže měkká, opravit steh.
Nebo dát pytel na pár týdnů do vlhkého sklepa. Kůže nasaje vlhkost, změkne a potom kůži ošetřit Corex 2009 https://eshop.ceiba.cz/corex_konzervacni_pripravky_na_usne_a_pergameny
No a potom ručně steh přešít.
Každopádně nedělat opravy, pokud je kůže tvrdá. Je třeba ji rehabilitovat Happy, aby se s ní dalo pracovat a nezničit ji.
Trochu pracné, ale jde to.
Držím palce.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 6/2/2014
vici napsal:
Zdravím.
Jeden způsob je pomocí těchto přípravků vyčistit, změkčit: https://eshop.ceiba.cz/corex_konzervacni_pripravky_na_usne_a_pergameny
A potom, jakmile bude kůže měkká, opravit steh.
Nebo dát pytel na pár týdnů do vlhkého sklepa. Kůže nasaje vlhkost, změkne a potom kůži ošetřit Corex 2009 https://eshop.ceiba.cz/corex_konzervacni_pripravky_na_usne_a_pergameny
No a potom ručně steh přešít.
Každopádně nedělat opravy, pokud je kůže tvrdá. Je třeba ji rehabilitovat Happy, aby se s ní dalo pracovat a nezničit ji.
Trochu pracné, ale jde to.
Držím palce.

Vici, a tieto prípravky máš aj vyskúšané..? Myslím osobne vyskúšané..?
Pýtam sa preto, lebo som sa nedávno pokúšal rekonštruovať nosné remene na batoh vzor 60, a výsledok vôbec nebo taký, ako mi tvrdil predavač prípravku na kožu, ktorý mal zabezpečiť zmäknutie a zvláčnenie kože..
Hovoril, že koža zmäkne ako detská prdelka a nebola to pravda ani náhodou.
Posláno:

Štamgast
Záleží aká koža a v akom stave, ako zanedbaná.
Ale COREX celkom aj funguje, na väčšinu druhov kože. Samozrejme,,záleží to na tom jej stave..
Posláno:
Začátečník
Tibor Mihálik napsal:

Vici, a tieto prípravky máš aj vyskúšané..?

Zdravím.
Ano zkušenosti mám a dobré. Ono ty krémy dělá p. Orlita, učí na univerzitě restaurátory kůže.
Poslední dobou si míchám vlastní věci. Každá kůže je trochu jiná.
Tom
Posláno:
Začátečník
Tibor Mihálik napsal:

Pýtam sa preto, lebo som sa nedávno pokúšal rekonštruovať nosné remene na batoh vzor 60, a výsledok vôbec nebo taký, ako mi tvrdil predavač prípravku na kožu, ktorý mal zabezpečiť zmäknutie a zvláčnenie kože..
Hovoril, že koža zmäkne ako detská prdelka a nebola to pravda ani náhodou.

S řemeny na batohu mám špatné zkušenosti. Hlavně když někdo batoh v pračce vypere s práškem na praní. Kůže je rozpraskaná a nepoužitelná. Musí se vyměnit. Pokud je taková kůže jen ztvrdlá někde z půdy, tak bych batoh dál na pár týdnů do vlhkého sklepa a potom ošetřil mastičkami od p. Orlity. Ta vlhkost je důležitá. Kůže ji do sebe nasaje, uvolní se a je připravena k ošetření.
Nebo celou kůži nedávat do sklepa, ovázat ji obvazem a ten napustit mastičkou a jednou za týden, odvázat, kouknout se, zkontrolovat a když tak zase namazat,ovázat....To jsou je základy, jinak každá kůže se upravuje trochu jinak....
Vici
Posláno:
Začátečník
Delewar napsal:
Záleží aká koža a v akom stave, ako zanedbaná.
Ale COREX celkom aj funguje, na väčšinu druhov kože. Samozrejme,,záleží to na tom jej stave..

Jojo pravda...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/18/2007
Moje úpravy montážních brašen ve westernovém stylu:

Bonanza vložil tyto přílohy:
brašna_mont.velká.JPG.jpg
brašna_mont._střední.JPG.jpg
brašna_mont._malá.JPG.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 12/3/2019
Co dodat...…. zlaté ČESKÉ ručičky Admire Admire Admire Applause Applause Applause Ok
Způsoby dělají muže
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 9/20/2012
Grin Já ty brašny raděj dělám z gruntu a bez úprav Grin

WINDYB vložil tyto přílohy:
DSCN3858.JPG.jpg
DSCN3852.JPG.jpg

Život, šedesátkou nekončí ...
Posláno:

Štamgast
Nuž hej-len na to treba talent,um a hlavne tie správne šikovné rukyWink
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 10/18/2018
Dobrý večer a ahoj , prosím Vás o radu. A hned dvě Happy Můžu na ošetření kůže použít toto ???

https://www.horseandme.eu/mazani-na-kuzi-waldhausen--500-ml/?gclid=Cj0KCQiA9dDwBRC9ARIsABbedBND615Co9ijxJdLYUv9L-wghYJGiBgbWWxM_Q3PFdZoTdbPFFafDnsaAmIcEALw_wcB

A můžu obarvit kůži - třeba čistá káva + alkohol ? Nebo jsou jiné alter. metody ?

Děkuji moc za rady Admire Ok . M
Posláno:

Štamgast
Čo sa týka toho prípravku,tak určite áno- záleží však,aká koža to má byť.
Určite nie brúsenú,ani semišovej úpravy. na chrómovanú to kvôli hladkosti povrchu nebude mať ten správny účinok.
Vo všeobecnosti je ale vždy lepšie niečim kožu natrieť,ako nechať tak...
Na bežnú hladkú kožu, čalúnickú,či sedlársku alebo jazdecké potreby je toto dobrá voľba.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 6/2/2014
marcusio napsal:

A můžu obarvit kůži - třeba čistá káva + alkohol ? Nebo jsou jiné alter. metody ?

Děkuji moc za rady Admire Ok . M

Určite existujú alternatívne metódy farbenia kože, ale prečo by si to robil..
Je množstvo liehových aj olejových farieb na kožu v takej škále farieb a tak dostupných, že alternatívne farbenie nemá podľa môjho názoru zmysel.. Happy
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/3/2015
Alternativní metody... no nevím, jesli to tak lze nazvat, tato je spíše historická...

Jde to použít pouze na třísločiněnou kůži.
Barvení roztokem octanu železnatého... rozpustíte železné piliny v octu (radši přebytek pilin, aby zreagovala všechna kyselina octová (trvá to tak 7-14 dní). Tímto roztokem natřete kůži (chová se pak jak po namočení; pozor!!!) Nejdřív se nic neděje, ale kůže postupně ačne tmavnout. Výsledná barva je hnědo-šedo-černá.

Pozn.: ocet nemusí kůži dělat zrovna dobře, ale jde to i jinak, je prostě potřeba roztok železnatých iontů, takže stačí např. napatlat oškrabanou rzí ze staré expanzní nádoby...

Dříve se to dělalo jednoduše při činění, kůže byla činěna v sudu s dubovou kůrou, pokud byla požadována černá, byl tam vkozen odpadní kus železa a po měsíc to bylo černé.

Pokud to není dost tmavé, lze přidat i taniny např. natřením zeleným čajem.

Ale jak bylo psáno výše, je spousta barev spec. na kůži... proč je nepoužít...

Zde můj experiment s tímto způsobem barvení kůže (nátěr zeleným čajem a poté roztokem octanu železnatého). Dřevo rukojeti je barveno stejně.

PS: Amíci tomu říkají vinegaroon.

EDIT: K muscatelovi a vlně, já jsem velmi ekologickýLaugh Laugh Laugh , rozpouštím bordel z bruskyLaugh Laugh Laugh
A to dřevo zde je jasan.

honzajbanzaj vložil tyto přílohy:
IMG_5768.JPG.jpg

,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
Octan používám na dřevo. Je to (alespoň pro mě) sympatická metoda. Smrk jde do pěkné tmavě hnědé. Dub absolutně černá. Jen rozpouštím místo pilin ocelovou vlnu 0000. Do druhého dne rozpuštěná.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 2/16/2009
Ano, zkoušel jsem také a s dobrým výsledkem. Jen mi tenkrát říkali, že se má potom ještě kůže natřít roztokem jedlé sody.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 10/18/2018
Pánové, děkuji moc za všechny informace! Jste skvělí Ok
Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/6/2008
Jen na octan si dávej pozor, kůže pak dlouho smrdí octem.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum