Fórum
Práce s kůží Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 5/3/2015
No to smrdí, ale vyvětrá to, tak za 14 dní až měsíc bude beze stopy pachu (alespoň tak to bylo u mě)
,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 7/18/2013
Dobrý den,našel jsem toto,docela zajímavé
Moření usní

Červeně mořený usňový pokryv na zadní desce vazby rukopisu z poslední třetiny 13. století. Národní knihovna ČR, sign. VI.G.15

Na desky rukopisu z 15. století naaplikována novější useň zdobená mramorováním. Národní knihovna ČR, sign. XII E 7 b.
Především při zhotovení nákladnějších vazeb se useň mořila i do jiných barev než hnědé. Usňový pokryv pak tvořil zajímavý barevný kontrast kupř. s lesklým, nejčastěji mosazným kováním.

K moření knihařských kůží používali koželuhové roztoky železitých solí nebo silných alkálií, které reagují s taninem. Černě se kůže mořily roztokem železných pilin ve starém pivě nebo octu (octan železnatý), šedě slabým roztokem vitriolu (zelená skalice, heptahydrát síranu železnatého). Tmavohnědého zbarvení se dosáhlo reakcí potaše (uhličitan draselný) s taninem, hnědého roztokem modré skalice a žluté krevní soli (hexakyanoželeznatan draselný) nebo odvarem z kampeškového dřeva. Žlutě se kůže barvily šafránem v horkém octu nebo v kyselině vinné, na modro chloridem železitým a žlutou krevní solí, na zeleno salmiakem (chlorid amonný) se zelenou skalicí rozpuštěné ve vinném octě. V raném středověku se pro barvení na purpurovo mohlo používat barvivo z mořských plžů ostranky (jaderské a purpurové) nebo nachovce obecného, anebo karmínová (též šarlatová) červeň z hálek červce kermesového. Avšak pro náročnost získání živočišného extraktu, která odrážela i vysokou cenu barviva, se pro barvení hlinitočiněných usní pravděpodobně uplatnila levnější a dostupnější turecká červeň. Purpurově červená barva se získávala z kořene mořeny barvířské, jako mořidlo se využíval kamenec (síran hlinito-draselným) a vinný kámen (hydrogenvinan draselný). Později se barvilo odvarem z třísek fernambukového dřeva s přídavkem kamence a měděnky nebo namísto kamence silného roztoku potaše.

Kůže se také povrchově zušlechťovala mramorováním, zeslabení odstínu se dosahovalo leptáním jetelovou solí (kyselina šťavelová), cínovou solí (chlorid cínatý), citronovou šťávou (kyselina citrónová) nebo kyselinou vinnou, pro šedý mramorovaný vzor se používalo zelené skalice, pro hnědý mydlářského louhu (hydroxid sodný). Mramorování má vliv na trvanlivost vazební usně, způsobuje popraskání, odlupování a zpráškovatění povrchu.

Lit.: BRADÁČ, L.: Knihařova technologie: co má věděti knihař o svých materiálech. Praha 1941; ČERNÝ, F.: Vydělávání, moření, mramorování a barvení kůže. Praha 1923; ĎUROVIČ, M. (a kol.): Restaurování a konzervování archiválií a knih. Praha 2002; KOVAŘÍK, J. – HEJČL F.: Přehled konzervačních metod používaných v oddělení ochrany knihy a fondů Státní knihovny ČSR, 2. díl. Technologický předpis pro konzervaci třísločiněných vazebních usní zejména z období 17. a 18. století. Praha 1979; ROŠICKÝ, V. L.: Koželužství. In: Chemie denního života, část 2. Praha 1894. Kronika práce, osvěty, průmyslu a nálezův, díl 6; ZAPOMENUTÉ knihařské dovednosti (KÁŇA, P. red.). Praha 2015.

Autor hesla: Jan.novotny, Kamil.boldan
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/29/2019
Zdravím pánové, budu objednávat krupon 2,8-3,2mm ,přírodní. Kdyby měl někdo zájem o půlku nebo případně výměnu za tl. 4-5mm (na opasky) tak mail saldamir@seznam.cz . Ideálně Praha východ, Praha Cena za půlku 1700,- (90 dm2)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/16/2013
Jen pro představu k tomu octanu na dřevě...
První dvě fotky kartáčovaný smrk,třetí fotka kartáčovaný dub.

Muscatel vložil tyto přílohy:
6CDD7D43_C65B_489F_B2ED_E21350419E87.jpeg.jpg
EA1C1579_0D74_4264_A828_3D5489373011.jpeg.jpg
34D3D386_36B1_4294_9311_A6BC76C6B6DE.jpeg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/3/2015
A já k tomu ještě dodám: Černé je to vždy na dřevě obsahujícím taniny, hnědé na tom, které je neobsahuje. Pokud by jste chtěli černý smrk, nutno předtím natřít velmi silným vývarem dubové kůry/ velmi silným zeleným čajem (alespoň 30 minut vaření čajových listů v množství, že jic víc do vody nacpat nejde-zkusil jsem si pro srandu líznoutConfused Málem mi to urvalo hubuLaugh ) Barvil jsem tak ten jasan na fotce nože na předchozí stránce...natřete vývarem, až uschne natřete octanem...hotovo
,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 4/11/2019
Došil jsem nějaká pouzdra. Myslím, že to už není tak špatné, tak jsem dám pár fotek. Mi to zhodnotíte. V detailu jsou chyby, ale tím to tady nebudu plevelit (to by bylo plno nudných fotek).

Karel W vložil tyto přílohy:
20200114_211928.jpg.jpg
20200116_100548.jpg.jpg
20200117_101547.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
Karle, máš tam u toho prvního pouzdra i prostřední vrstvu kůže, nebo je to jen ohnuté a sešité?
Posláno:
Pozorovatel
U všech mám vložený proužek po celé délce proti ostří. Je to patrné?
Proč se ptáš?

Karel W vložil tyto přílohy:
20200114_212511.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
právě že to patrné nebylo Wink já jen že tam vypadal velký rozdíl mezi rukojetí a čepelí a do té šikmé části se pak velice ráda zabodává špička nože při zasunování.. viděl jsem tak pár prořízutých futrálů, zejména jak byl nůž zasunován někým kdo nemá praxi, ale má sílu Happy
Posláno:
Pozorovatel
Myslel jsem z té poslední fotky, co jsem přiložil.
Jo díky za připomínku, člověk musí dávat pozor, když je nůž ostrý jde to i bez větší síly.
Nevím, zda ten klínek nedělat u hrdla pouzdra širší. Rukojeť nože je asi udelal širší, než je třeba. V některých místech skoro i 28 mm. Mam rád pořádné držatko.
Postupem času se třeba propracuji ke správným tvarům. Zatím to je několik prvních nožů (První sada čepelí co jsem delal).
Posláno:

Štamgast
já tak taky začínal.. teď to už neztenčuju, nechám to klasické finkové pouzdro kde se špička nemá o co zachytit.. stejně tak už dělám tvar pouzdra kopírující tvar čepele namísto obdélníku kde spousta lidí vůbec neřeší jestli tam nůž patří ostřím vlevo či vpravo..
Posláno:
Pozorovatel
Finkové pouzdro jsem nezkoušel. Jak se dela ten vnitřek na čepel. Tam se něco vkládá?
Šíje se to nějak šikmo přes hranu, ale to také přesně nevím jak.
Nojo, na těch pár nožů co ja vyrobim tohle stačí. Většinou je to jen pro vlastní potřebu, případně jako dárek někomu kdo to ocení a ví...
Ale je pravda, že je potřeba se rozvíjet. Kouknu jak to dělají jiní borci.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/12/2015
Na Jataganu bejval takovej fotografickej docela srozumitelnej návod jak ušít severský pouzdro.
Jsou asi dva základní způsoby, buď se šije přímo na noži nebo se do předem sešitého pouzdra vloží nůž a to se následně tvaruje. Lze ušít pouzdro bez vložky nebo s vložkou.
Když šiju bez vložky, tak ze stran čepele přikládám karton o stejným tvaru jako čepel. To mi pak zaručí více místa uvnitř pouzdra. Po ušití a vytvarování se karton samozřejmě odstraní.
Pokud šiju pouzdro s dřevěnou vložkou, tak nůž s vložkou násilím doslova narvu do sešitýho pouzdra až se dostanu úplně do špičky a začnu s tvarováním.
Jedu jen ploché švy, sice je to náročnější na přípravu, ale víc se mi to líbí.
Posláno:
Pozorovatel
Děkuji za radu a za informace. Podíval bych se na nějaké fotky postupu, nemáš?
Na Jataganu ten návod pořád je a je docela dobrý, už chápu jak se to šije a proč to má takový tvar.
Budu muset něco takového zkusit..
Díky
Posláno:

Štamgast
ten návod je tady, v článcích:

http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/Details/mid/1122/ItemID/246/Default.aspx

osobně jsem tam dělal návody na spoustu pouzder, jen to sešlo z očí..
Posláno:
Pozorovatel
Já to tu pořád nějak neumím dohledávat, tak jsem rád když mi to takhle někdo hodí, díky.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/9/2009
V ziměConfused je na takové blbiny čas.Podtácky z hovězí kůže.

Limak vložil tyto přílohy:
DSC04402.JPG.jpg
DSC04403.JPG.jpg

Cokoli děláš, s rozumem čiň a na konec mysli.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/17/2013
V takomto štýle by boli zaujímavé aj podložky pod PC myši a aj celo stolové-
možno aj s nejakým motívom kvázi máp.
Vyzerá to veľmi pekne.Ok
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť.
je to ich omyl, nie moje zlyhanie. R. P. Feyman
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/20/2020
Zdravím, jsem úplný začátečník, vlastně jsem ještě ani nezačal a potřeboval bych poradit. Odkud kupujete nástroje a kůži? Našel jsem slovenský e-shop RemaM, odkud pravděpodobně objednám náčiní, ale nemůžu najít žádný obchod, kde by se daly sehnat menší kousky kůže. Přecejen na začátek mám v plánu vyrobit menší peněženku, případně řemínek na hodinky apod., takže do celého kruponu se mi nechce investovat. Nějaké tipy?
Posláno:
Štamgast
Připojený: 9/12/2007
Prodejna pro kutily v Praze na Florenci přímo naproti výstupu z metra a druhá je v Dlouhé ulici. Na Florenci mají i e-prodejnu s náčiním odkaz tu někde je. Já si základní náčiní udělal sám, nic na tom není, šídla dělám z kalených hřebíků do betonu co se normálně prodávají a jen vybrousím tvar. Na ostatní ti stačí kousky kulatiny a pilník . V odkazu na návod je vidět základ toho co tak budeš pro začátek potřebovat
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum