ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Dotaz II. Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/22/2007
Podla krabicky to moze byt kludne nejaky starsi (15-20 rokov) noz, ktory predavala pod svojou znackou firma Herbertz.
"There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics."
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/23/2012
Přidám ještě foto krabičky.
Nůž je opravdu bytelný, po otevření působí jako pevný nůž.

Matěj vložil tyto přílohy:
20151212_181209.jpg.jpg
20151212_181603.jpg.jpg

Posláno:

Začátečník
Připojený: 2/22/2016
Zdravím , nevíte co je to za nůž? dle značení Belgické námořnictvo.

John Silver vložil tyto přílohy:
DSC_0031_1_.JPG.jpg
DSC_0033_1_.JPG.jpg
DSC_0034_1_.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/23/2015
John Silver napsal:
Zdravím , nevíte co je to za nůž? dle značení Belgické námořnictvo.

že by nůž pro námořníky a jachtaře Happy

Bodec je na záplety lan a rozmotávání uzlů. Moderní verze mají ještě podlouhlou štěrbinu, která je na povolování šeklů (=třmenů).

Nebo jsem nepochopil dotaz a ptáš se na něco jiného?

VPJ01 vložil tyto přílohy:
IMG_2354.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
Ano, nůž belgického námořnictva. ZM = zeemacht, FN = forces navales.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 2/22/2016
Surg napsal:
Ano, nůž belgického námořnictva. ZM = zeemacht, FN = forces navales.

Dík za odpověď pánové. Nešel by zařadit hystoricky? +/- Happy
Posláno:

Pokročilý
Pokud ma pravdu tenhle prodavajici, tak padesata leta

ebay
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
VPJ01 napsal:
...rozmotávání uzlů...

Tohle je v literatuře často opakované ne zcela pravdivé tvrzení - člověk, který na lodi použije uzel, který by se zatáhl tak, že by ho bylo třeba rozpichovat bodcem, není námořník.Wink
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/19/2011
Taky jsem myslel, že bodec slouží na rozvazování uzlů. A na co tedy je ? A pletu se, nebo se skutečně říká - " svazka " ?
Ana'l nathrach, orth' bha'is's bethod, do che'l de'nmha
Posláno:

Pokročilý
Nevím, školy nemám - ale na plachetnicích jsem kus života prožil. Možná nejsem správný námořník, ale k uzlu, který nešel rozmotat - a který jsem nutně nemusel uvázat vždycky já - jsem se párkrát dostal. A tam se to fakt hodí. I když ne vždycky je po ruce. Takže bych to tvrzení poopravil - kdo nepovoloval podělanej vodou zaschlej a zatvrdlej uzel zubama, ten není pravý námořník Laugh

Jestli je to spíš na záplety lan, nebo na rozmotávání uzlů, nechci soudit. Ale ten nůž byl podle mě určen nejen pro plachtaře. Chci říct, že zaplétání lan se na palubě věnovalo pár lidí, tak proč by bodec byl na noži pro všechny? Navíc je ten bodec na nožích pro jachtaře pořád - a teď už na plachetnici nezaplétá lana skoro vůbec nikdo. Nebo se pletu?

Wiki mluví taky o obou funkcích (jasně, já vím, je to "jenom wiki).

A jak koukám, už se to tu jednou řešilo.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/23/2013
Sakra a na co jiného by to bylo? I když, lépe je říkat, že bodec (český název neznám, anglicky marlin spike/marling spike, rusky "svajka"), slouží pro práci s lanovím nebo možná takeláží obecně.
Kdyby námořníci vázali jen dokonalé a nezatahující se uzly (že to úplně nejde, to snad všichni, co jste kdy drželi v ruce lano pod zátěží uznáte, ne?), proč by ten bodec byl právě na námořnických nožích.
Nevěřící Tomáše a hnidopichy odkazuji na knihu pana Elstnera Uzly a laso - a tenhle pán o uzlech věděl opravdu hodně.

Analogicky tvrzení výše uvedenému - jestli se mi při mém metráku po slanění utáhla osma na postroji tak, že ji musím pošlapat, abych ji rozvázal, tak tomu nerozumím?
(Jasně, měl jsem si uvázat yosemitskou dračí smyci, že jo??? Grin )

Edit: Jak píše VPJ01 přede mnou - zkuste si zmrzlými prsty povolit uzel na mokrém konopném lanu, který tam byl uvázaný víc jak půl dne a lano bylo pod tahem. Budete za bodec děkovat...

Edit II: Jsem si ještě vzpomněl: bodec už jsem použil i ke správnému uvázání uzlu. Bylo to tak jednodušší. Ale na lodi to nebylo.
Máš-li krátký nůž, potřebuješ dlouhou ruku.
P.
Posláno:

Štamgast
Omlouvám se... Jen jsem citoval bocmany na palubách, kteří mi vtloukali do hlavy, že mnou uvázaný uzel musí jít také rozvázat. Asi bohužel nikdy nečetli pana Elstnera. Na námořních obchodních lodích jsem strávil jen 8 let, na těch malých skořápkách s plachtami, kterým se říká jachty, jsem se také svezl, ale je vidět, že tomu prd rozumím a nic jsem nepochopil.Neutral Bodec jsme používali opravdu jen na záplety lan.

P. vložil tyto přílohy:
Lipno.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Proč se hádat - já se do tvých zkušeností přeci nijak nenavážím. Jen jsem poukazoval na to, že nerozvazuješ jenom svoje uzly. Koneckonců - když je správná cukatůra a napnelismus, může se lano zašmodrchat i samo.

A nemyslím si, že by jakýkoli nástroj, který je určený k jedné práci, nemohl být použitý na práci jinou.

Koneckonců nástroj na záplety lan mívá i poněkud jiný tvar. Myslím tím tu seříznutou zašpičatělou trubku. Ta je na vkládání pramenů vhodnější, nebo ne? A pokorně přiznám, že nevím, jestli má nějaký jiný název.

A minimálně i na vázání jednoho uzlu určen je Happy

Ale - tohle za hádku určitě nestojí! (Marně hledám smajlíka s rukou nabídnutou k potřesení)

VPJ01 vložil tyto přílohy:
019_Marlin_Spike_Hitch.jpg

P.
Posláno:

Štamgast
Samozřejmě, v pohodě.Happy Je to jen o výměně názorů a zkušeností. Typický zavírací námořnický nůž se svazkou za mých časů na palubě obchodních lodí nikdo neměl, protože ho na nic nepotřeboval...Wink Uzly se opravdu vázaly (třeba při nakládce a vykládce) takové, aby šly zase povolit. Záplety silných úvazných lan ("manil") z umělých vláken se dělaly nejčastěji pomocí pícháku (svazky) z tvrdého dřeva - to na roztažení pramenů stačilo. U ocelových lan se používala svazka železná, ale při průměrech lan cca 30mm vždy byla samostatným nástrojem, nikdy ne součástí malého zavíracího nože. Žádné trubkové nástroje jsme tehdy nepoužívali. U splétaných lan menšího průměru mi samozřejmě stačí na zapletení oka či zakončení i svazka na zavíráku. Vzhledem k tomu, že se bavíme o tzv. "námořnickém noži", stále si myslím, že primárním účelem svazky námořnického nože jsou záplety lan menších průměrů. Samozřejmě, nebudu tvrdit, že se nedá použít na zatažené uzly a další činnosti.Happy
Posláno:

Pokročilý
No, popravdě jsem přemýšlel, na jakých lanech jste na palubě mohli uzlovat. Já to právě vidím z perspektivy toho, jak říkáš, skořápkáře - to, čemu říkáme lana my, to jsou pro tebe asi spíš úsměvné tkaničky.

Na Evropách jsme zaplétali spouště, které měly průměr klidně i 4 milimetry, chacha. To by pro tebe asi byla hodinářská práce, co? Navíc, kdo byl línej, ten tam prdnul hliníkovou trubičku a bylo.

Měj se pěkně a dík.
P.
Posláno:

Štamgast
VPJ01 napsal:
Měj se pěkně a dík.

Totéž přeji i Tobě.Ok Na jachtě se kdykoli (pardon, tedy v teple) moc rád svezu, ale téměř vůbec to neumím...Neutral

P.S.: Celkem slušným zážitkem je, když takové 30mm ocelové lano v plném tahu prdne. Ale to už jsme někde jinde...Wink
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/27/2008
Ahoj !!!
Jejej !!!
Tady se lámou šreky, houpá se celou hospodou a já u toho nejsem Grin
Máršpikl - zaplétací jehla..... Po našem "špic" neboli "špicnágl"...

Kpt. korm. v.v.
W.
P.
Posláno:

Štamgast
Ahoj Willie!Happy

U čs. obchodního námořního loďstva se tomu "marine spike" říkalo nejčastěji právě tou hezkou(?) Wink cizojazyčnou složeninou - máršpykl. Rozebereme to ve sklípku!Happy

2nd Deck Off (retired) P.
EM
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/21/2008
...myslím že je to zajímavá praktická věc a zaplést očko se může hodit...u splétaných lan(u lan s duší se používá dutej špic na zatažení pod oplet)...vlastně je důležitý to nezmrvit v tom prvním kole a pak už to je pořád nejbližší přelez další podlez...

EM vložil tyto přílohy:
DSCN2111.JPG.jpg
sp.jpg

"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/18/2009
zdravím mam dotaz na upravu kovu mam naustek z nejakeho nerezu k el cigaru a strasne to dáva chut kovu dá se to nejak ošetrit aby prestalo?
On visel na větry zmítaném stromě, v neznámu co koření; jsa proklán kopím po devět nocí
moudrý Ódin s&
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum