ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Jakub Petráš (Džejpí) Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/31/2011
Oncudora San napsal:
Ten poslední má něco do sebe! pěknýOk

Zabudol som poďakovať, tak to teraz naprávam, vďaka! Vážim si milých slov človeka, z ktorého dielne vychádzajú tak prekrásne výrobky.

Hejkal von Sovinec napsal:
Mají ty nože takový osobitý styl, což je dobře. jen mi k tomu moc nepasují ta pouzdra co vypadají moc nově. To poslední vypadá už líp. Prostě to chce nějakou patinu nebo úpravu po dokončení......

Ahoj, ďakujem. S puzdrami máš pravdu, je to taký môj tŕň v paprči. Akosi sa s kožou len učím. Rád by som jej vtisol patinu, ktorá by odpovedala nožu, no zatiaľ ešte neviem ako. Keď vidím puzdrá istých nožiarov, tak to teda klobúk dole. Prajem im tú zručnosť a budem rád, keď sa jej naučím.
"Na ceste za obrodou remesla a prirodzenej hudby."
Posláno:

Štamgast
"Hrafn" - nôž irsko-severského miešanca Finniana Askellsona z knihy Svätá skala. Nôž je kovaný z ložiska a dlhý 34 cm, chrbát čepele dosahuje v najhrubšom mieste 5 mm. Omotávka na rukoväti z hovädziny.
Puzdro tiež zhotovené z hovädziny s už žnámou omotávkou. Patina je spôsobená prachom drveného kováčskeho uhlia zmiešaného s vodou (konečne som sa odhodlal) a havranie pierko vypálené.

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2011
Parádny...Applause Applause Applause ... má to dušu!
Celkom peknú patinu robí Baťov box na boty. natrieť, nechať zavednúť a handričkou namočenou v šelaku, alebo v niečom zase zotrieť... a na zdobenie stačí vlhká špongia a ceruzka.
Posláno:

Štamgast
peto hornak napsal:
Parádny...Applause Applause Applause ... má to dušu!
Celkom peknú patinu robí Baťov box na boty. natrieť, nechať zavednúť a handričkou namočenou v šelaku, alebo v niečom zase zotrieť... a na zdobenie stačí vlhká špongia a ceruzka.

Ďakujem za priazeň Peter! A tiež vďaka za rady, ak zoženiem, tak vyskúšam... a s tou ceruzkou, no nato som zvedavý, to si ma prekvapil.
Posláno:

Štamgast
Tesavý Janko - "LumberJack"

"I bol junák mladý slovenský, Janko mu vravievali, čo pod uhorským zemepánom žil a keď zima prišla, kedy dreva narúbať treba, zobral tu švárny šohaj nožík svoj a i stáročné duby sa v koreňoch triasli, keď toto chlapisko riadilo v lese.
No ako to už býva, ľudu slovenskému sa nedobre žilo pod cudzím kráľom, ale vraj za veľkou mlákou sloboda pre každého a tam že si aj v oblakoch nažívajú, ako takí tí Olympionici.
Nu mamka Jankovi koláč do batôžka a chalanisko nožík za pás, kovovými bytosťami svet prešiel i preplával a zrazu na pobreží Zemi slobody zastal. Stovežaté dediny neboli preňho, zle tu sa cítil a tak všelijako rukami-nohami dostal sa do voňavej hôrky.
Divoký Janko nožom sekal ,rúbal, tesal všetko, čo pod ruku mu prišlo a tu na počesť jeho mena drevorubačom rcú "LumberJacks"
.

Príbeh samozrejme nadnesený, ešte som ani nožík neodskúšal. Cvalík je dlhý 37,5 cm a váži 700g. Malo to byť niečo na štýl nessmuku, vykoval som ho zo zatiaľ najväčšieho úlovku - 40mm nebožieca. Gulatina mala tuším priemer 2 - 2,5 cm, nožík je v chrbáte hrubý 8 mm a ostrie je parciálne kalené.
Kovanie je z toho rovnakého nebožieca a zadný krúžok pre poistný špagát je z gulatiny menšieho ručného vrtáku o priemere 8 mm.
Rukoväť z nelepených kožených prúžkov, len stiahnutých a zaistených nýtom a s rozklepaným tŕňom (som zvedavý ako sa to zachová pri robote). Špagátik z kože s kúskami jelenieho parohu.
Puzdro z hovädziny zafarbené popolom s vodou s posledným kúskom omotávky z detského batôžka. Vrchná časť puzdra okovaná nerezom a záves zdobený kosťou a jelením parôžkom.

Všetko ručne kované a spracované pilníkami, na noži žiadna chémia, len na puzdro som použil trošku chemoprénu. Môj zatiaĺ najväčší projekt (spolu vážia rovný 1 kg).
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2010
Vypadá dost, dost dobře. Ok
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/31/2006
sekáč vypadá příjemně ... bylo by fajn nafotit víc pohledů
SHÁNÍM CHCÍPLÝ PLAZY KE ZPRACOVÁNÍ KŮŽE
... TOMASRUCKER.com ... KOVANYNUZ.cz ...
Posláno:

Štamgast
Kabík napsal:
Vypadá dost, dost dobře. Ok

Ďakujem!

Trman napsal:
sekáč vypadá příjemně ... bylo by fajn nafotit víc pohledů

Keď s ním budem v lese aj s foťákom, tak veľmi rád dodám.

Sekera "Naruby" - keď som videl umelecké dielko od pana Jirky Javůrka, veru zmocnila sa ma silná túžba skúsiť niečo také urobiť. Táto túžba tiež súvisela s tým, že onedlho nám privezú drevo a bude ho treba uskladniť, takže som ho chcel rúbať s niečím, čo vzišlo z pod mojich rúk.
Ale pravdu povediac, sekeru som skúšal kovať len raz a bolo to hlavne nadšenie, ktoré ma hnalo vpred. Rád by som sa s Vami podelil o snahy a nesnáze, ktoré výrobu sprevádzali:

Mám v dielni dvojmetrovú guľatinu o priemere 50 mm, daroval mi ju jeden známy nevedno, čo je to za materiál a materiál to je isto tvrdý a plný uhlíku. Vedel som, že ani zďaleka nie je vhodný na telo sekery, ale tak bolo tam to nadšenie a iný materiál som po ruke nemal... Guľatinku som spracovával ručne, štvorkilovým perlíkom, lebo buchar je len vo fáze výroby.
Osadil som ju a jal sa do prederavenia, no najprv som si predvrtal dve dierky, lebo s presekavaním materiálu nemám veľké skúsenosti (jedna dierka vyšla zošikma, lebo materiál bol aj po vyžíhaní tak tvrdý, že každého pol centimetra bolo treba brúsiť vrtáky, vidiovky som doma nemal, tak som to neriešil). Nakoniec sa podarilo sekeru zdolať sekáčom a začal som s vrážaním štvorhranu pre roztiahnutie otvoru. Sekerka bola tvrdá a priesek zošikma, takže jedna stena zostala príšliš tenka a zvnútra popraskala (prvá oprava pomocou zváračky).
Bol som z tej nehody celkom nešťastný, no neodradilo ma to, pokračoval som. Vykoval som čepel, vybrúsil, zakalil a popustil. No všetko toto bolo zbrklé, lebo telo sekery bolo nakrivo oproti ostriu a oko chcelo ešte zopár úprav. Nástroj opäť putoval do vyhne bez vyžíhania. A to bola samozrejme chyba, ostrie po kovaní popraskalo a bolo treba ho o 1 cm zkrátiť. Riešil som to vyseknutím drážky do čepele pre navarenie materiálu naviac. A hľa, objavila sa ďalši prasklina. Zasa o jeden centimeter dolu. Potom som už len drážku vyrezal karbinou, za tepla roztiahol, vykoval z pružinovky ostrie a zváračkou, s otocovou pomocou, poriadne prevaril. Materiál, ktorý prečnieval som vykoval, a tam, kde vznikli nespoje, kvôli stretu dvoch rôznorodých materiálov, tak tam išiel ešte jeden zvar. Prebŕusil, ostrie zakalil, vystrúhal z jaseňa toporo a osadil. A hľa, sekera, ktorá má tvrdé telo a mäkkšie ostrie je na svete. Sekera "Naruby".

Všetkým, ktorí zvládli toto tu prečítať ďakujem za trpezlivosť. Bola to pre mňa veľmi dobrá skúška s kopou nových skúseností v osobnom rozvoji. Párkrát mala sekera namále, aby neskončila rozrezaná na tisícku malých kúskov, či ponechaná vyhni napospas. No bolo s ňou toľko roboty, že som nemal to srdce nepokúsiť sa svoje úsilie dotiahnuť do konca.

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 11/4/2012
daj to sem ,
Fórum » Všeobecné » Příslušenství » Sekery
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/3/2007
Vítam ta Dzejpi som prví krát na tvojom vlákne tá sekera je pjekná. Applause Applause Applause
Posláno:

Štamgast
Vďaka! Tak po dlhšej odmlke ďalší nožík.

"Zirnitra" - parangy vo mne zakaždým vyvolajú dojem hada. Vlnité, hladké telo a nebezpečný vzhľad... tento dostal meno trošku väčšieho plaza, čiže draka.
Nôž je dlhý 38,5 cm, v chrbáte hrubý 6 mm a váži 570 g. Vykovaný z pásoviny zo starej postele, dobre kujná a kalitelná, neviem, čo to môže byť za materiál, no mám s ním dobré skúsenosti. Na rukoväti použitý orech zalepený epoxidom, medené nýtky a tiež medenná trubička. Poistná šnúrka z kože s kúskom parohu z jeleňa.
Puzdro šité z hovädziny, zdobené špirálkou a zafarbené popolom. Na zadnej strane kované očko z nerezu pre záves.

Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/31/2006
jojo todle já rád :)
SHÁNÍM CHCÍPLÝ PLAZY KE ZPRACOVÁNÍ KŮŽE
... TOMASRUCKER.com ... KOVANYNUZ.cz ...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Lokace: Stupava SR
Applause pjekne sto ubuchau
A ta sekera je na posrani. Ked sa otepli a pujdem sa prevest smjer zahory tak by sem sa mohel nekedy po dohodze zastavit a na kus reci, aj ja by sem scel pjekny original
Nech sa dari Milan
(maly kurz zahoracstiny)Laugh
Posláno:

Štamgast
TRMAN napsal:
jojo todle já rád :)

Veru ja tiež, pôvodne to malo byť menšie, ale človeku to nedá, keď je po ruke riadny kus kovu...

Motorkar napsal:
Applause pjekne sto ubuchau
A ta sekera je na posrani. Ked sa otepli a pujdem sa prevest smjer zahory tak by sem sa mohel nekedy po dohodze zastavit a na kus reci, aj ja by sem scel pjekny original
Nech sa dari Milan
(maly kurz zahoracstiny)Laugh

Enem abys nezablúdil, ket tamato pojedeš...

Veru, my Skaličané už takí záhoraci nie sme, nás Slováci radia ku Čechom a Česi ku Moravákom a pravdu povediac, ja som napol zo Sudoměřic. Ale ak by si mal cestu, tak sa zastav, určite sa na niečom dohodneme.

Tak zdar a sílu!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/7/2008
Pekné práce Ok Niekedy koncom augusta sa chystám do Piešťan. Rád by som ťa prišiel pozrieť a omakať si niektoré kúsky naživo.
Nech sa ti darí. Happy
Posláno:

Štamgast
Gofi napsal:
Pekné práce Ok Niekedy koncom augusta sa chystám do Piešťan. Rád by som ťa prišiel pozrieť a omakať si niektoré kúsky naživo.
Nech sa ti darí. Happy

Vďaka Ti!

Ak budeš mať cestu okolo, tak stačí vopred napísať alebo zavolať - veľmi rád Ťa tu uvítam, a ak by bol záujem, môžme aj dačo zbúchať.

Tak ďalší kúsok do zbierky, niečo pre domácich bratov indiánov. "Jastrab" - ktovie prečo, ale tou nebezpečnou hlavou a útlym telom mi pripomína dravca. Hlava sekery je kovaná z voľakého cepínu zo skládky, vlastne stačilo špicu trocha skrátiť a prekovať ju na sekeru. Zadné kladívko tiež prekované a vybrúsené. Zdobenie z kože a nejaká tá kostička s parohom. Rukovať z jaseňa s mosadzným očkom. Inak je to riadny macek, podobne ako dospelá samička jastraba, aj táto hračka váži 1100 g. Dĺžka poriska okolo 50 cm a dĺžka sekery približne 25 cm.

Posláno:

Štamgast
"Oj ako to Slnco mocne svieti... Hľa! Hádam z neho kúsok odpadol, a či slza Zorničke utiekla, azda lúč v dúhe kalený? Oné, alebo to, Slnko si..." Ehm, tu nečakane príbeh končí, ktovie z akých dôvodov, no to nás už nemusí zaujímať. Veru, že som do poslednej chvíle nevedel, ako sa tento tu bude volať, no stačilo hlávku dvihnúť a ani žiarovka sa nemusela zažať, ako mi na palicu z okna zasvietilo.

"Dažbog" slnečné božstvo slovenov - fultang 30cm dlhý, v chrbáte hrubý 2mm. Kovaný z ložiska, parciálne kalený. Na rukoväti moruša z našej záhrady a medenné nýtky. Ešte vzadu má vykované také očko, esíčko so špirálkou.
Puzdro šité z hovädziný, zdobené podobiznou vychádzajúceho Slnka, zafarbené práškom z kováčskeho uhlia.

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2011
Dažbog ma dostal! Ozajstný nôž... Applause ... ale Dzejpi, 2milimetre v chbte? Isto? Happy
Posláno:

Štamgast
peto hornak napsal:
Dažbog ma dostal! Ozajstný nôž... Applause ... ale Dzejpi, 2milimetre v chbte? Isto? Happy

Vďaka Happy tie 2 mm má pri rukoväti a potom postupne prechádza do 3, veru som to včera večer nezmeral presne. Ono tá rukoväť asi klame, lebo je o niečo hrubšia.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/9/2009
Ahoj všichni, Dzejpi,
V inzerci mě před časem zaujal Jakubův kupecký Cizák, jak svým vzhledem, naturelem, tak chutí zkusit zajímavého nožíře.
Lesní sekáče vyloženě není moje káva, nicméně v tomto spíš vydím opravdu ty staré pracovní a osobní nože kupců a řemeslníků. Kouzlo doby a podíl ruční práce. Kováno ze starého nebozezu. Doubek na ručce, měď. nýty.
Kudla má zajímavý "nepoměr" délky čepele a ručky- samo, že sekáč a možno dvou úchopů z něj dělá i fajn kudlu pro cizího chasníka. Happy
Dovolím si příměr: kdo zná vykošťováky od Karakala a jeho dlaňové ručky.
Ještě jsem ho nezkusil v kuchyni, tam bude taky potenciál, zatím jen první dojmy z ovladatelnosti obecně.
Futrál z tenčí kůže, dubová ratolest, nůž v něm drží pevně, jelení kostičky a pojistný řemínek, ten je dost exponován při vyndávání nože, možnost přeříznutí, čas to rozchodí. Pouzdro určitě ještě víc "domatlám" dostařím, taky bych raději širší poutko pro opasek, ale to je individuální.
Za mě fajnOk kudla do lesa, kdo normálně s kudlou do ničeho moc neseká, jako já, tady si seknu rád Wink
tyhlety "dobovky" mě prostě baví a mají své kouzlo / příběh.
Ještě si dovolím jeden příměr, s tím Hlohovým zavírákem jsou jak z jedný loupežnický bandy.
Jakube ať se ti daří!

Raichu vložil tyto přílohy:
07_P1010079.JPG.jpg
12_P1010091.JPG.jpg
05_P1010077.JPG.jpg
16_P1010096.JPG.jpg
19_P1010103.JPG.jpg
22_P1010107.JPG.jpg
25_P1010111.JPG.jpg
04_P1010075.JPG.jpg
09_P1010085.JPG.jpg

Bratr mající oporu v bratru je jako opevněné město.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum