ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Jakub Petráš (Džejpí) Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/31/2011
Raichu napsal:
Ahoj všichni, Dzejpi,
V inzerci mě před časem zaujal Jakubův kupecký Cizák, jak svým vzhledem, naturelem, tak chutí zkusit zajímavého nožíře.
Lesní sekáče vyloženě není moje káva, nicméně v tomto spíš vydím opravdu ty staré pracovní a osobní nože kupců a řemeslníků. Kouzlo doby a podíl ruční práce. Kováno ze starého nebozezu. Doubek na ručce, měď. nýty.
Kudla má zajímavý "nepoměr" délky čepele a ručky- samo, že sekáč a možno dvou úchopů z něj dělá i fajn kudlu pro cizího chasníka. Happy
Dovolím si příměr: kdo zná vykošťováky od Karakala a jeho dlaňové ručky.
Ještě jsem ho nezkusil v kuchyni, tam bude taky potenciál, zatím jen první dojmy z ovladatelnosti obecně.
Futrál z tenčí kůže, dubová ratolest, nůž v něm drží pevně, jelení kostičky a pojistný řemínek, ten je dost exponován při vyndávání nože, možnost přeříznutí, čas to rozchodí. Pouzdro určitě ještě víc "domatlám" dostařím, taky bych raději širší poutko pro opasek, ale to je individuální.
Za mě fajnOk kudla do lesa, kdo normálně s kudlou do ničeho moc neseká, jako já, tady si seknu rád Wink
tyhlety "dobovky" mě prostě baví a mají své kouzlo / příběh.
Ještě si dovolím jeden příměr, s tím Hlohovým zavírákem jsou jak z jedný loupežnický bandy.
Jakube ať se ti daří!

Tak tomuto sa hovorí spätná väzba! Ok Klaniam sa až k zemi, som Ti veľmi vďačný za zrozumiteľnú odozvu ohľadom nožíka.

A tiež Ti ďakujem za prekrásne fotografie, radosť pozerať. Bolo mi cťou, verím, že Cizák sa dostal do správnych rúk.
Inak je to veru krásna dvojica s Hlohovým žabikuchom! Priznám, že ten chlapák mi je riadnou inšpiráciou, no surovosť jeho tvorby a duch doby v nej obsiahnutý mi utekajú spomedzi prsty...

Tak zdar a sílu i Tvému dílu!

"Na ceste za obrodou remesla a prirodzenej hudby."
Posláno:

Štamgast
Milí pisatelia, čitatelia a pozorovatelia!

Nie je to síce nôž ani žiadna iná zbraň, či vec, ktorá by súvisela s akýmkoľvek rezaním, sekaním, či rúbaním, no zaujíma ma Váš názor. Je to darček ku svadbe, brat sa žení, takže by som rád vedel, čo v tom vidíte Vy. Veruže počul som už rôzne varianty, tak som zvedavý, či sa dakto trafí alebo vymyslí ešte väčší extrém, než ktorého boli moje uši svedkom.

"Súlad bytia" - kované z jedného kusu nerezu, lipové drevo a vypalovanie zaobstaral tretí brat...

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/6/2013
"Dve prepletené srdcia v jedno" a je to móc pěkný.
Je to jak v pohádce o kocourovi v botách. Jeden dostal mlýn, druhý osla a třetí kocoura. V našem případě kovář, palič a novomanžel (nebrat doslovně - ani pořadí, ani význam) (o:
Posláno:

Štamgast
MarekK napsal:
"Dve prepletené srdcia v jedno" a je to móc pěkný.
Je to jak v pohádce o kocourovi v botách. Jeden dostal mlýn, druhý osla a třetí kocoura. V našem případě kovář, palič a novomanžel (nebrat doslovně - ani pořadí, ani význam) (o:

Ďakujem! Šikovne si sa trafil a tiež milo pobavil Happy A ešte tam je jedna maličkosť, tie dve srdcia vytvárajú tretie, maličké srdiečko smerujúc k výšinám. Nechcem brata a nastávajúcú švagrinú do ničoho tlačiť, ani ich týmto výrobkom zaklínať Laugh , no myslím si, že s manželstvom prichádza do rodiny aj tretí život, keď sa zadarí, tak možno aj viac ako jeden.
Posláno:

Štamgast
Pekný deň!

Dnes opäť niečo nerezavé a nesekavé ale slúžiace ako úschovňa pre bodavé. "Tulec na šípy", sic som zopár razy z luku strielal a pokúšal sa v spolupráci vyrobiť svoj vlastný, no tento tu nie je pre mňa.

Dĺžka okolo 55 cm, telo z 4mm hovädziny a zbytok z tenšej kože. Kovanie z nerezu v uchýtoch z mosadznej trubky. Zdobenie ako obvykle špirálovité, začiatok tulca zveľadený koženým remienkom s kúskom jelenieho parohu. Ručne šité, zafarbené mojim čím ďalej obľúbenejším popoľom a ošetrené prírodným prostriedkom z včelieho vosku (aspoň tak písu na obale).

Posláno:

Štamgast
Pjekný večír!

Dnes som sa po dlhšom čase zasa dostal od šperkov, kože a píšťaliek ku nožíkom a v podvečer som sa skrze kovanie záštity na jeden už takmer dorobený bowie dostal až ku tomuto. Povedal som si, že by bolo škoda nevyužiť toho, že už ohník horí a z popoľa na mňa pozerá taký milý, vyžíhaný "kúsok" ložiska. Tak si vravím, prečo nie.

Je to "Hugin", Hrafnnov brat, väčší, silnejší, dlhší, takže tým pádom aj múdrejší. Materiálom bola druhá polovica z kruhu ložiska, len sa z nej nič nebralo ani sa nekrátila. Výkovok dlhý 42 cm, v chrbáte hrubý 8mm, kde ku špici sa žužuje a v najtenšom mieste má 3mm. Zatiaľ žiadne brúsenie, len práca s kladívkom na nákove. Urobil mi veľkú radosť, tak som sa o ňu chcel podeliť.

Posláno:

Štamgast
Po dlhšom čase ďalší, dorobený nožík...

Tentoraz voľačo na spôsob "Bóh-ví" teda bowie, pardon. Vykovaný zo zvinutého pera kamiónu mi pripomínal voľajakú divokú zver a k tomu ešte ten neopracovaný paroh s koreňom... hneď som tam videl zahnutú zbraň diviaka. Takže sviňa divá s troškou elegancie, čiže irsky - "Collach".

Celková dĺžka 34cm, v chrbáte hrubý len nejaké 4 mm. Materiál na záštite a kovaní je tiež z už zmieneného zvinutého pera. Rukoväť tvorí parôžtek z jeleňa z Gbeuských lesú, zalepený a tŕň v zadnej časti rozklepaný.
Puzdro i omotávka z hovädziny s podobiznou diviaka, farbené popolom a s nejakými tými ozdôbkami z parohu a kovu.

Tak sa hádam bude páčiť!

Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/15/2009
Ok Hugin je super ! kde je Munin ? myšlenka bez paměti ? Razz fakt hezkej kudloch
Páchejte dobro, bez ohledů co na to říká zákon.
Posláno:

Štamgast
lotrhou napsal:
Ok Hugin je super ! kde je Munin ? myšlenka bez paměti ? Razz fakt hezkej kudloch

Myšlienka nielen bez pamäti, ale aj bez hlavy - Odin asi voľakde pochrapkáva pod hodovným stolom z dôvodu nadmerného požitia medu v koncentrovanej forme.. no Munin je v pláne, takže hádam čoskoro... Wink A vďaka za chválu!
Posláno:

Štamgast
Tak po dlhšej odmlke, kedy ma zasa na čas chytli hudobniny a nie nožíky, sa opäť vraciam ku železu. Síce žiaden žabikuch, ale je to ostré.

"Antonka" - malá sekerôčka na počesť môjho starečka, ktorý bol tesárom, a ktorého som žial nikdy nespoznal. Na sekerku som použil staručký, zrezivelý klín na drevo a na porisku je dub zo stáročného dubového valca, ktorý som mal práve po starečkovi. Je to asi najdlhšia, použiteľná časť, ktorá sa z neho dala urezať, kedže je celý zbrázdený jazvami od toľkej roboty na poli.
Hlava je dlhá 15,5 cm a ostrie v najširšom mieste 6 cm. Topôrko 36,5 cm. Kiežby viem lepšie fotiť a po ruke nejakú zrkadlovku, lebo kresba toho drievka je prekrásna a skrze fotografiu to hádam ani vystihnúť nejde.

Ešte k nej pribudne kožená čiapočka!

Posláno:

Štamgast
Ďalším prírastkom do rodiny je prvý, zatvárací kudloch. Tuto na fóru som sa po prvý raz stretol so "sedlačou" a typ týchto nožíkov sa mi veľmi zapáčil (a to ešte nehovorím o řehtačkách, ktoré vyrába Hloh... ach ach).

Takže prvý pokus dopadol takto, i keď už u ďalšieho noža by som veľa vecí urobil inak.

"Borra" - vrták po švédsky, prečo práve tento nástroj a v tomto jazyku? Gulatina, z ktorej je kovaná čepel sa používala pri vŕtaní studní, kde sa nimi nadpájala hlava vrtáku a vraj je toto želiezko zo Švédska. Ocel mám od otca, ktorý takto prejazdil s V3Skou a marinogtkou celé Československo. Keď som len začínal s kováčstvom, tak som si tento švédsky materiál, o ktorom sa mi otec neraz zmienil, predstavoval ako nezničiteľný...

Čepel dlhá 12,5cm, parciálne kalená a v chrbáte hrubá niečo cez 3 mm. Na rukoväti použitý kovaný nerez, mosadz a železné nýtky. Ako taký detail je k poistke pridaný kožený remienok z nejakého opasku a mosadzná trubička.

Posláno:

Štamgast
Joj, keby moje ručky nerubali bučky, vedel by som ja pekne hrať!...

"Buček" - žiadna slanina, ani ten chlapík zo Sudoměřic, ale stromček čo rastie v lese.
Nožík pre konkrétnu ôsobku s nekonkrétnou zakázkou. Malý, okolo 20 cm a pre všedné prácovné dni.

Fultang kovaný zo zvinutého pera neznámeho vozidla a parciálne kalený. Celkový dĺžka 22 cm, čepel 12, hrúbka v chrbáte 2.5mm. Na rukoväti bukový špalíček a medenné nýtky. Puzdro z riadnej hovädziny, ručne šité, farbené ako obvykle popoľom a ozdobené ornamentom listu (úmyseľ bol zobraziť bukový lístoček, ale nie som si istý, či sa mi to podarilo).

Prajem krásny, slnečný deň!

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2011
Čau Jakub, ten zatvarak je úžasný...Applause Applause Applause Ok
Posláno:

Štamgast
peto hornak napsal:
Čau Jakub, ten zatvarak je úžasný...Applause Applause Applause Ok

Ahoj Peťo!

veľmi ma teší, že sa Ti nožík páči a v dielničke čaká na posledné úpravy ďalší zatvárak, no už nie selský, ale tiež celokovový a celkom väčší Happy
Posláno:

Štamgast
A teraz ďalší nožík..

"Hyakhundel" - nôž spoločník národa trpaslíkov.

Čepelka je z nožíka, ktorý mi praskol pri kalení, tak ma po čase napadlo, že by bolo fajn využiť z neho aspoň nejakú časť, keď s ním bolo toľko práce. Materiálom bola veľmi masívna pásovina stočená do esíčka. Myslím, že sa to používa za traktor na odpruženie zemobrábacích nástrojov - jednoducho našiel som to počas zimy na polňačke.
Celková dĺžka 17 cm, čepel 8 cm, v chrbáte u rukoväti je hrubý 2mm a niečo a ku špiči sa postupne zužuje. Kalený na hamon do oleja.
Na rukoväti kostička neznámeho pôvodu (azda kravka) a kovanie z bronzu. Lepený na tŕň a zaistený kovovým nýtkom.
Puzdro na kŕčik šité z masívnej hovädziny, dierky na záves sú vyztužené medennými trubičkami a kedže trpasličí nôž, tak je farbený prachom z kováčskeho uhlia. A na záver runa Epel, ktorá značí "Otčinu", čiže domov alebo rod, čo je myslím pre národ z hôr veľmi dôležité. Pridám ešte jednu milú riekanku z Runovej básne:

"Otčina človeku obzvlášť je drahá,
smí-li stále jak se patří a sluší,
tešit se z dostatku ve vlastním domě."

Posláno:

Štamgast
Zdravíčko!

Dnes som dokončil krasavca, ktorý mi dal celkom zabrať, takžde ďalší zatváračik menom "Gjedde", čo v norštine značí šťuku. Videl by som to ako taký riadny, rybársky nôž nejakého ostrielaného vikinga, čo na raňajky zje kus kosatky, po obede nasadne na drakkar a vypáli dedinu, no a večer doma spokojne leje pivo do bachora.

Prečo šťuka? Nejak to vyvstalo samo, keď som koval čepel a uvedomil si, že nos nožíka bude musieť ísť smerom dolu, tak som si zároveň všimol, že aké pekné šupiny mu zostali po starom pilniku a bolo - ryba, dravec. Prv mi na myseľ prišiel žralok, ale to je cudzie a veľké. A na šťuku mám pekné spomienku, ako sme v detstve traja bratia držali snáď aj metrového macka. Ešte by sa aj fotka doma voľakde našla... dosť nostalgie, k nožu!

Zatvorený bez prečnievajúcej poistky 18 cm, otvorený 34,5 cm. Čepeľ kovaná zo starého pilníka zo skládky, parciálne kalená (až na tretí raz sa hamon vydaril dľa predstáv), v chrbáte hrubý 3 mm a niečo.
Telíčko kované z nerezu s poistkou zo zvinutého pera nejakého auta (dva razy praskla a až tretí pokus bol úspešný). Železné nýtky a mosadz.

Dzejpi vložil tyto přílohy:
gjedde1.JPG.jpg
gjedde2.JPG.jpg
gjedde3.JPG.jpg
gjedde4.JPG.jpg
gjedde6.JPG.jpg
gjedde5.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Tak milí tichí čitatelia môjho profilu, dnes Vám prinášam čiapočku na Antonku.

Ručne šitá hovädzina farbená popolom, nejaké tie nýtky a želiezka s dubovým kolieskom, ktoré je pôvodom rovnakého dreva ako porisko sekerky. A na odznaku vypálená runa Ác značiaca "Dub". A troška múdrosti na záver:

"Na souši dub sytí maso
pro lidské deti, přes lázeň ptačí
putuje často. Mořské přívaly
zkoušejí, zda věrný vznešeně vytrvá."

antonka_puzdro1.JPG.jpg
antonka_puzdro2.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Lokace: Stupava SR
Ahoj.
Musim povedat ze ta bezsupinata stuka Admire je to pekna "kovařina" (v slovencine to tak pekne neznie). Riadny kus zeleza.
A sekera je tiez na 1* s coho je?
Nech sa dari Milan
Posláno:

Štamgast
Motorkar napsal:
Ahoj.
Musim povedat ze ta bezsupinata stuka Admire je to pekna "kovařina" (v slovencine to tak pekne neznie). Riadny kus zeleza.
A sekera je tiez na 1* s coho je?
Nech sa dari Milan

Ďakujem Ti za priazeň!

Sekerôčka je kovaná zo starého klínku na drevo a topôrko zo stáročného, dubového valca.
Posláno:

Štamgast
"Bačova pýcha" - dlhán šlachovitého chlapiska zpod hory. Ak vlk zavyje, či medveď zašomre v húštine, nebojí sa junák, morí to, čo mu príde do humna a ohrozí tak salaš či ovečky na pastve. I lísku utne a píšťalu z nej zrobí, aby jej hudbou doprial pokoj a istotu svojej prítomnosti celému košiaru. Bača.

Tak čepel kovana z tlmiča z neznámeho vozidla, asi nejakého osobáčika a parciálne kalená, vydaril sa veľmi pekný chvostík. Nožík je dlhý 30 cm a v chrbáte hrubý 3 mm.
Na rukoväti drevo drieňa obyčajného, lepené epoxidom s medennými nýtkami. Drevo varené vo zmesi ľanového oleja a včelieho vosku (túto konzerváciu používam u každej drevenej rúčky, len to zakaždým zabudnem napísať).
Puzdro šité z masívnej hovädziny, farbené popoľom a zdobené svargou, mandalou, či kvetom života, veľa mien nesie znak slnka, znak bytia.

bacova_pycha1.JPG.jpg
bacova_pycha2.JPG.jpg
bacova_pycha3.JPG.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum