ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Jakub Petráš (Džejpí) Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/31/2011
A rád by som ešte uverejnil nové a zatiaľ jediné webové stránky, ktoré som sa odhadlal počas posledných dvoch týždňov vytvoriť. Tak Vám príjemný zážitok pri ich prezeraní a najmä čítaní:

"Na ceste za obrodou remesla a prirodzenej hudby."
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 11/4/2012
Stránky su pjekne...
Posláno:

Štamgast
Vďaka Tondo!

Ďalší zatváračik sedliackeho typu. Takto si ja nejako predstavujem klasický "Krivák" poctivého hospodára, ktorý každý Boží deň ide s jemným svetlom ranných červánkov na obhliadku svojho ovocného sadu.
Otvorený dosahuje dĺžky 24,5 cm, zatvorený bez prečnievajúcej poistky 14,5.
Čepel hrubá 4 mm, kovaná zo švédskej oceli, ktorou sa nadstavovali vrtáky na studne, kalená v oleji.
Strienky z marhuľového dreva (varené vo zmesi oleja a včelieho vosku), podložky z nerezi, chrbát z mosadzi a všetko spojené železným a bronzovými nýtkami.

Dzejpi vložil tyto přílohy:
krivak1.JPG.jpg
krivak2.JPG.jpg
krivak3.JPG.jpg
krivak4.JPG.jpg
krivak5.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Tak posledný nožík na Buchlov.

"Brezička"

Bříza nerodí, avšak ratolesti
ma i bez plodů, haluze pěkné.
Vysoká koruna krásu ji skýtá,
skvěje se listím, sahá k oblakům.

Runová báseň

Nožík 25,5 cm, čepel dlhá necelých 15 je kovaná z tlmiča nejakého auta, parciálne kalená a v chrbáte hrubá 4 mm.
Na rukoväti brezové drievko zo špalíčku, o ktorom som ani netušil, že už sa mi dobrých pár rôčkov suší pod ponkom - veru radostné zhľadanie to bolo. Strienky lepené epoxidom a zaistené medennými nýtkami. Brezička varená vo zmesi ľanového oleja a včelieho vosku.
Puzdro šité z kruponu, farbené prachom z uhlia a zdobené runou "Beorc" (Breza).

brezicka1.JPG.jpg
brezicka2.JPG.jpg
brezicka3.JPG

Posláno:

Štamgast
Milí nožomilovia!

Dačo mi po Buchlove zostalo, niečo je už v inzercii a niečo tam pribudne, ak teda niekto neprejaví záujem skôr. Prvá spoločná fotka nožíkov s novým fotoaparátom.

Všetky sú zatiaľ voľné!

Pre viac informácií alebo možný záujem prosím píšte na jakubpetras.noze@gmail.com.

Veľké foto nožíkov tu!

nozikymale.JPG

Posláno:

Štamgast
Zdravíčko!

Tak tentoraz ďalšia prvotina a to skromná fotodokumentácia výroby damašku z reťaze motorovej píly. Pred nejakým časom mi kamarát zo skládky prinesiol dva zrezivelé kúsky, tak som sa veľmi tešil na ich spracovanie.

Tento týždeň je to druhý kúsok, prvý zdokumentovaný nebol, no celkom sa vydaril na pár drobných trhlín, čo myslím zasa tak nevadí - rezať bude. Tento tu som dokončil len dnes večer, no utekal som ihneď na pivko a na letné kino u kamaráta v starej stodole, takže s malým oneskorením, ale je tu.

Tak sa dúfam bude páčiť, sic na konečný stav nožíka si nejaký čas asi počkáte.

pila1.JPG
pila2.JPG.jpg
pila3.JPG.jpg
pila4.JPG.jpg
pila5.JPG.jpg
pila6.JPG.jpg
pila7.JPG.jpg
pila8.JPG.jpg
pila9.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Tak po čase zasa nejaký pracant.

"Wieloryb" - vykovaný s džbánkom pivka z pásoviny, z ktorej som v mojich začiatok koval nože a pokusy o meče. Vraj to má byť nejaká výztuž z postele - je to kaliteľné a celkom húževnaté. Vznikol behom dvoch dní a patrí do rodiny, bude slúžiť bratovi na klčovanie pozemkov, tak som zvedavý, ako sa tento materiál osvedčí.

Dlhý 37 cm, v chrbáte hrubý len nejaké 4 mm, no váži necelých 600g. Kalený na hamon, pokus o prvé leptanie dopadol špatne, celkom som sa unáhlil a príliš skoro zotrel chlorid. Skúšal som to hlavne preto, lebo na tomto materiále je linka zakalenia nevýrazná a hádal som len podľa rozdielu farieb po vytiahnutí z oleja a hrubom očistení (leptanie osobne nemám príliš v láske a väčšinou je linka proti svetlu viditeľná). Hamon vyšiel veľmi pekne a je celkom nízky po celej dĺžke ostria - nejaký 1 cm.

Rukoväť je tiež pokusná bez lepidla len s podložkami z kože. Materiálom je dubové drievko z popraskanej fošne z pod ponku a medenné nýtky. Špagát z hovädziny, pletený a s kosťou nejakej zveriny z lesa.

Pekný deň prajem!

wieloryb1.JPG.jpg
wieloryb2.JPG
wieloryb3.JPG.jpg
wieloryb4.JPG

Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/10/2012
Dzejpi napsal:
Zdravíčko!

Tak tentoraz ďalšia prvotina a to skromná fotodokumentácia výroby damašku z reťaze motorovej píly. Pred nejakým časom mi kamarát zo skládky prinesiol dva zrezivelé kúsky, tak som sa veľmi tešil na ich spracovanie.

Tento týždeň je to druhý kúsok, prvý zdokumentovaný nebol, no celkom sa vydaril na pár drobných trhlín, čo myslím zasa tak nevadí - rezať bude. Tento tu som dokončil len dnes večer, no utekal som ihneď na pivko a na letné kino u kamaráta v starej stodole, takže s malým oneskorením, ale je tu.

Tak sa dúfam bude páčiť, sic na konečný stav nožíka si nejaký čas asi počkáte.
Ok
Čekám...... ten vzor bych rád vidělHappy
Pište mi prosím raději email než PM. Pro ty co jim nestačí kouzelné slovíčko, na PM nereaguju.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/17/2013
Krásny "kus" železa!
Takéto sú presne podľa môjho gusta, masívne, veľké...
Ok
Posláno:

Štamgast
Damašek bude čoskoro, len momentálne pracujem na iných veciach.

Delewar napsal:
Krásny "kus" železa!
Takéto sú presne podľa môjho gusta, masívne, veľké...
Ok

Vďaka, vyzerá to tak, že s bratom máme iné ponímanie o slove "nálety", takže tento masívny kúsok bude najskôr voľný. Ešte k nemu samozrejme v blízkej dobe ušijem puzdro.
Posláno:

Štamgast
A teraz ďalší žabikuch.

Kedže som sa minulý týždeň dozvedel, že sa navrátila kamarátka z Anglie, tak som sa poponáhlal so zrobením darčeku pre ňu. Pôvodne to mal byť zatvárak-rybička, ale prichystané drievko bolo príliš rozpráskané a chcel som ho nejako spevniť.

Materiály ku mne postupne prichádzali spoločne s cestovateľskými plánmi pani umelkyne, hádam jej nožík prinesie šťastie a istotu na túlkach svetom.

Čepel kovaná zo Švédskej, studňo-vrtákovej oceli, kalená v oleji, hrubá 3mm, dlhá 12 cm, aby do Škandinávie zavítala s domácim kúskom železa.
Drievko na rukoväti neznáme, no pôvodom z Austrálie - celkom tvrdá záležitosť. Bol to dar od miestneho umeleckého rezbára. Špalík varený vo zmesi ľanvého oleja a včelieho vosku. Tak už ani ku Novému Zélandu nemá dievčina ďaleko.
A nakoniec kovanie zo železa starej skruže z dubového valca. Niečo slovenské, z rodnej hrudy, aby nezabudla, kde je človeku jeho srdce najbližšie a čo to všetko drží pokope.

Nožík (23cm) lepený, stiahnutý na tŕň a koniec roznýtovaný. Onedlho pribudne puzdro.

1.JPG.jpg
2.JPG.jpg
3.JPG.jpg
4.JPG.jpg
5.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
"Elentári"

Materiály už poznáte, pribudlo len puzdro z hovädziny so závesom na všakovaké, cestovateľské nosenie, ktoré zdobí runa "epel". ktorá značí otčinu, čize rodnú hrudu. A tiež príbeh, ktoré pokračovanie bude onedlho na stránkach. Zatiaľ prajem príjemnú chvíľu:

"Elentári, tiež zvaná Arda alebo u vznešených Elbereth, Pani hviezd. Nôž ani zďaleka nie je tak starý, ako samotní Ainur, či vekom blízky deťom Ilúvatorovým. I Auleho potomcoi, Durinov ľud, odmietol účasť na jeho výrobe, sic jedna z ich tajomných rún je vyrytá na puzdre z hovädziny. Nenápadný národ stojí za zrodom tohto noža, pre ich pokolenie by skôr slúžil ako krátky mečík.
Veru - hobiti, jeden z ľudu zeleného a úrodného Kraja. Cestovateľ a dobradruh, taký, akých tu nemajú príliš v láske, no so svojou družkou sa po rokoch úmorných ciest tak či tak rozhodol usadiť v materskej zemi, v útulnej nore a navrátiť sa ku pohodliu domova.
Spomienky ho ale nikdy neopustili, a tiež ani drobné poklady, ktoré sa im počas výprav podarili ukoristiť. Kedže bol hobitom zručným a po ruke mal oceľ z trpasličieho Khazad Dumu s vysušeným a tvrdým drievkom z Haradu, rozhodol sa vyrobiť dar pre svoju milú. Do vykovaného noža vložil všetky svoje spomienky a lásku, najmä ku nebeským smerníkom, ku hviezdam, ktoré sú veľmi vážené cestovateľmi. No vo svojej opovážlivosti dal svojmu dielu meno Elentári, čo znepokojilo vševidiaceho Manweho na hore Taniquetil. Rozhnevaný riekol a vložil do mečíka toto:"Nech láska ku hviezdam toho, kto ponesie tento dar, je tak silná, že pokým ho v rukách bude mať, nedokáže odolať ich nekonečnému lákaniu..."

A ako tomu bude ďalej? To sa ešte len dozviete...

elentari1.JPG.jpg
elentari2.JPG.jpg
elentari3.JPG.jpg
elentari4.JPG.jpg
elentari5.JPG.jpg
elentari6.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2011
Čau Kubo, Elentári je sexi Ok Happy ... runa "epel" - otčina to mi pripomenulo skvelú knižku Garryho Snidera - Praxe divočiny... tak dík, idem si ju pohľadať Happy
Nech sa darí kuvanie aj všetko ostatné Happy .
Posláno:

Štamgast
peto hornak napsal:
Čau Kubo, Elentári je sexi Ok Happy ... runa "epel" - otčina to mi pripomenulo skvelú knižku Garryho Snidera - Praxe divočiny... tak dík, idem si ju pohľadať Happy
Nech sa darí kuvanie aj všetko ostatné Happy .

Vďaka Peťo Happy knihu nepoznám, ale zaisto to bude niečo zaujímavého.

V dielni sa hádam onedlho bude dariť ešte lepšie, alebo skôr rýchlejšie. Onedlho podám fotky stroja, ktorý nám vyrástol počas tohto mesici v garáži. Každopádne ešte raz vďaka Happy

A teraz damašek z reťaze motorovej píly. Bol to prvý pokus, druhý je zdokumentovaný o niečo vyššie a kedže som sa po dlhej dobe opäť pustil do damašku, tak to nedopadlo dľa predstáv. Veru ešte mi treba nabrať skúseností s kováčským zvarovaním.
Čepelka je teda z jedného kusu reťaze, ktorý som vykoval do pásoviny, nasekal, navŕšil na seba päť vrstiev a kováčsky zvaril, čiže búchal a búchal. S leptaním si tiež nie som veľmi istý. Na nožíku je jeden nezvar a malíčké trhliny na chrbáte. Nezdá sa mi, že by boli hlboké - pri kalení sa mi trošku zohol v chrbáte, tak som ho rovnal kladivom a nejaké tie údery zniesol.

Budem vďačný za akúkoľvek odozvu. A ďalšia čepelka čaká v dielni na výbrus, tak som sám zvedavý.

damasek1.JPG.jpg
damasek2.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/24/2007
Vyborne!Applause Gratuluji k prvnimu damasku a preji pevne svary do budoucna ;)
Hlavne s rozumem :)
. FB - Melicharek Knives _---_ Instagram - melicharek_knives
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2010
Tak, a mám zas depréze. Sem byl se svym bydlenim spokojenej, ale jak, kuhva, v paneláku vykovu damašek?
Můj jmenovče, smekám před Tvým uměním.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/16/2008
No jak, přece až nebude žena domaGrin
Jakube, dobrá práce.
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Štamgast
Milí nožiari a nožomilovia! Ďakujem Vám za Vaše priania a poklony, vážim si ich a aj vďaka nim sa zakaždým s väčším odhodlaním púšťam do práce.
Len taká maličkosť, nebol to môj prvý damašok, v poradí myslím už asi 4tý, čo ale nie je zasa tak veľa.

Dnes ku Vám prichádzam s opleteným žabikuchom menom "Škratopich".
"To bol taký trpaslík, čo keď sa do úzkych dostal, tak spoza kazajky vyštrachal tohto zakriveného kamaráta a... no a už samozrejme bolo po probléme. Nuž ale ako to býva, klín klínom nevyrazíš a tak naposledy nášmu trpaslíku nožík poslúžil tak, že ho ako páratko použil párik obrov, aby spomedzi zuby dostali zbytky zákerného pidimužíka."

Je kovaný z tlmiča neznámeho vozidla, dlhý 20 cm, v chrbáte hrubý 4 mm a parciálne kalený. Prvý raz som úspešne naleptal linku zakalenia - nejako som sa k tomu nikdy nemal, ale uvedomujem si, že čo oči nevidia, tomu hlavy neveria.
Oplet z hovädziny, ktorá nadobudla farbu z popola a vody. K nožíku puzdro z rovnako ošetrenej kože, ručne šité s uchom zaisteným dvomi mednnými nýtkami.

skratopich1.JPG.jpg
skratopich2.JPG.jpg
skratopich3.JPG.jpg
skratopich4.JPG
skratopich5.JPG.jpg
skratopich6.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Milí páni a dámy,

cez leto síce veľa nezapršalo, ale zato tie horúčavy mali naozaj čarovné vplyvy. Popri tom, že úmerne so stúpajúcou teplotou rástla spotreba piva, a že sa v záhradách, konkrétne v bazénoch začali objavovať dosiaľ nespoznané druhy tuleňov, tak v garážach rástli buchare. A jeden vypučal aj u nás doma, síce pomenší ale presne dľa mojich potrieb.

Takže týmto sa chcem pokloniť svojmu otcovi, lebo z mojich rúk by takéto niečo teda nevzyšlo. Nápad sa začal formovať už od zimy, ale realízacia sa sama stanovila na leto. Je to celkom iný typ bucharu, než na aké sme tu zvyknutí, ale v zahraničí im fungujú veľmi dobre. Potreboval som do dielne niečo malé, šikovné, čo by mi ušetrilo prácu a zároveň dovolilo robiť veci, ku ktorým som sa doteraz nedokázal odhodlať.

Beran má okolo 15kg, ale buchárek ešte nekoval, lebo jeho pán je chorľavý a beton pod ním potreboval vyzrieť. Vysoký je 1,7m a základňa 50x80 tuším, rovnako aj betónová kocka, ktorá ma na výšku 50 cm. Podložený antivibračnými doskami a boky vysypané štrkom, je tam tak 10-15 cm medzera, ktorá je plná šutru, no 5-10 cm od vrchu sme dieru doladili a trošku zúžili.

Zatiaľ len pár fotiek, lebo na fotoaparátu máme objektív, ktorý nedokáže príliš oddalovať, takže som zakaždým natlačený chrbtom na stene. Časom pribudne video a kto by mal záujem o plánky, tak nech sa ozve. Myslím, že otec by dačo mal mať uschovaného.

buchar1.JPG
buchar2.JPG
buchar3.JPG

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Lokace: Stupava SR
Ahoj
Nikdy som nekoval (seriozne, len tak hala bala) cize som kovacske aj bucharove jelito ,ale toto vyzera dla prveho dojmu fak dost dobre. Sikovna mini konstrukcia .Neviem neviem ci sa nedam aj ja na klepanie po rozzeravenom zeleze. Tesim sa na vydeoOk
Nech sa dari Milan
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum